AH-band met appelstroopfabriek vijfentwintig jaar sterk Er zit nog perspectief in caravanverhuur DOOR SAMENWERKING WERD TIMSON GROTER Familiezaak Goede gok Wisselwerking Concurrentie Dick Wiss ink stond aan de wieg van bedrijf Groei Samenwerking Uitbouw Personeel Flitsen pagina 3 Wanneer we Jan van Kruutjes Thei mogen geloven en waarom zouden wij dat niet doen? heeft AH-inkoper P. Ligtenstein in de herfst van 1949 in het Limburgse Maas- stadje Beesél de deur van een heel klein fabriekje open geduwd en toen hard naar Zaanse trant „Volluk" ge roepen. De heer Ligtenstein zag toen een paar laarzen op de zolder en in die laarzen stond de reeds genoemde Jan van Kruutjes Thei. ten naar Zaandam. AH zorgde er voor dat deze kisten weer spoedig bij Timson terug wa ren. Niet lang daarna kon worden overgegaan op kartonverpak king. „Die bestellingen werden gro ter en wij maar proberen AH bij te sloffen," vertelde de heer Timmermans. Vader Timmer mans si', had echter de beschik king over totaal negen kinderen en als het druk was moest een ieder hard meewerken bij inpak ken en dergelijke. Na vijf jaren wilde Albert Heijn van het ap- pelstroopmerk Timson af, men gaf de voorkeur aan een eigen merk. Ook deze operatie werd met succes afgewerkt. De heer Ligtenstein was als inkoper in middels al opgevolgd door de heer Nolte. Ook daarna zouden er nog wisselingen plaatsheb ben, maar volgens de heer Tim- Zo zou het verhaal van de nu 25 jaar bestaande relatie tussen Albert Heijn en Siroopfabriek Timson B.V. te Beesel moeten beginnen. De heer Ligtenstein zocht in die jaren kort na de oorlog naar een leverancier van appel stroop. Hij ontdekte, dat er in Beesel ook een fabriekje moest staan. Het bleek geen groot be drijf te zijn, toch er op af. De eigenaar van de onderneming, de heer Th. Timmermans, was tegelijk blij en bezorgd. Blij, dat er een grote afnemer op de stoep stond. Bezorgd om wat er zou kunnen gebeuren als hij te afhankelijk van deze afnemer zou worden en deze te hoge ei sen zou gaan stellen. De heer Timmermans (nu 72) moet enige slapeloze nachten gehad hebben. Maar na lang be raad besloot hij toch maar de „gok" te wagen. „Het is een beste gok ge weest," zegt zijn zoon J. P.-H. F. Timmermans (45), die nu di recteur is van de onderneming, „Door de samenwerking met Albert Heijn is ook Timson gro ter geworden. Waar mijn va deren hij niet alleen zich zorgen over maakte, dat is nooit gebeurd." De heer J. P.H. F. Timmer mans is de „Jan van Kruutjes Thei", die op die ongewone ma nier kennis maakte met de heer Ligtenstein. Zijn bijnaam vraagt een verkla-ing. Die is echter niet moeilijk te geven. In het Limburgs noemt men appelstroop „kroet", appels worden onderscheiden in „rooie kroet" er „groene kroet", in het verkleinwoord spreekt men van „kruutjes". Appelstroopfa brikant Theo Timmermans werd derhalve in het plaatse lijk spraakgebruik „Kruutjes Thei" en zijn zoon kreeg haast vanzelfsprekend de aanduiding „Jan van Kruutjes Thei". Deze weet nog precies hoe de relatie tussen AH en Timson (al voor de oorlog is de naam van het bedrijf, enigszins ver engelst, afkorting van Tim mermans en Zoon, alias Son) zich destijds ontwikkelde Hij vertelt: „Na het bezoek van de heer Ligtenstein aan ons bedrijf in Beesel moesten wij wat monsters laten zien. Mijn zuster Miep, die in het AH-filiaal te Roermond werkte, is toen met een aantal potten naar Zaandam geweest. De kwaliteit werd goed bevonden en wij kregen onze eerste or der." De uitvoering daarvan had nog heel wat voeten in de aar de, want er was nog vergunning nodig om aan de blikverpak king te kunnen komen. Uitein delijk mocht Timson 25.000 blikken laten maken. Dat ge beurde bij een fabriek in Hoo- geveen. De afgevulde blikken gingen in geleende veilingkis- mermans veranderde dat wei nig of niets aan de relatie. Hij zegt: „Stuk voor stuk zijn het reële mensen gebleken. Zij wil den inkopen tegen een scherpe prijs, maar het mocht wel een reële prijs zijn. Daarbij stond altijd voorop: aan de kwaliteit mag niet worden getornd." Er werd dus wel eens „kei hard" onderhandeld, maar het bleef altijd plezierig. Albert Heijn toonde veel vertrouwen te hebben in Timson, want toen dit bedrijf eigenlijk financieel niet in staat was in het hoogsei zoen zoveel grondstoffen aan te kopen als nodig was om AH weer een heel jaar van appel stroop te voorzien, toen kwam er telkenjare een ruim voor schot uit Zaandam, waardoor Timson op dit punt geen pro blemen had. De heer Timmermans meent het dan ook uit de grond van zijn hart wanneer hij opmerkt: „In feite hebben wij ons bedrijf kunnen opbouwen samen met de inkopers van Albert Heijn." Daarbij mag echter niet worden vergeten, dat Timson ook altijd zonder mankeren aan de ver plichtingen heeft voldaan en méér dan dat. In de beginperio de verzorgde Timson nog recht streeks de levering aan de fi lialen in Noord-Brabant en Limburg. Toen filiaal Heerlen eens een actie had en er zo veel appelstroop nodig was op een onverwacht moment reed de heer Timmermans vier keer met een Volkswagen naar Heer len om de totale bestelling op tijd te bestemder plaatse te krijgen. Timson is nog een echt fa miliebedrijf, dat door hard wer ken er bovenop is gekomen. De omvang is vele jaren zo klein geweest, dat de administratie in de avonduren door een goede vriend van de familie Timmer mans werd bijgehouden. Dat was de heer J. M. A. Storms, nu commissaris van Timson B.V. Mevr. J. Timmermans-Bos- mans heeft in het verleden ook heel veel vrije avond-uurtjes aan het bedrijf besteed. Nu de kinderen wat groter zijn ge worden is zij overdag regelma tig op kantoor te vinden. Er zijn in ons land nu nog een stuk of vijf appelstroopfabri kanten, alle in Limburg. In het verleden probeerde een concur rent wel eens met een lage prijs Albert Heijn „los te we ken" van Timson. Maar als dan in een persoonlijk gesprek zo'n aanbieding ter sprake kwam zei Wie voor dit jaar nog geen afgeronde vakantieplannen heeft, kan misschien eens een verblijf in een caravan in over weging nemen. Voor inlichtingen daaromtrent kan hij/zij dicht by het werkadres terecht; namelijk bij de jongste kleindochter van AHOLD de B.V. Caravan-Import Dick Wissink, een werkmaatschappij die zich bezig houdt met de verkoop van caravans in vele prijsklassen en met de verhuur van caravans op vaste standplaatsen. Dick Wissink, om de jongste tak aan de AHOI.D-boom ge makshalve zo te noemen, is on geveer zestien jaar geleden op gericht door de man met dezelf de naam. Het begon met het uit Engeland importeren van een caravan voor eigen gebruik en omdat kennissen geïnteresseerd waren in ook zo'n caravan, im porteerde de heer Wissink er meer. Het bedrijf groeide dusdanig dat hij op een gegeven ogenblik zijn baan als verkoopleider bij Cacaofabriek De Zaan eraan gaf en zich uitsluitend ging be zighouden met het uitbouwen van zijn zaak, die enkele jaren geleden door zijn zoon werd overgenomen. Caravan-Import Dick Wis sink heeft het hoofdkantoor in Willeskop (bij Montfoort), ves tigingen in Oud-Loosdrecht en Enschede en (20) dealers in Ne derland, België, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Ita lië. Verkopen en verhuren van caravans zijn de activiteiten van Wissink die hoewel er slechts zestien medewerkers zijn toch tot één van de grootste op dit gebied in Ne derland behoort. De caravans worden onder de merknaam Dickson geïmpor teerd uit Engeland; drie ver schillende fabrikanten voeren de opdrachten van Wissink uit. Op de in december gehouden caravan-tentoonstelling in de RAI heeft Dick Wissink een ge deelte laten zien van de 23 mo dellen toer- en stacaravans die in prijs variëren van nog geen vijfduizend tot ruim dertigdui zend gulden. De verhuur van caravans bracht het bedrijf in kontakt met Ostara B.V., AHOLD's werkmaatschappij op het ge bied van recreatiecentra. In mei vorig jaar werd het bedrijf Wis sink een dochtermaatschappij van Ostara. Een voorbeeld van de samenwerking: op Ostara's recreatieterrein Wilsumerberge in Duitsland staan 28 Dickson sta-caravans voor verhuur aan een ieder die hierin geïnteres seerd is. Ook op tal van andere terrei nen staan caravans voor ver huur en de bedoeling is om de ze activiteit verdei' uit te bou wen door het ontwikkelen van een caravan-verhuurorganisatie in diverse landen, voorzover mogelijk gebruik makend van de mogelijkheden die Ostara biedt. De interesse namelijk in het huren van een caravan lijkt, mogelijk als gevolg van het duurder worden van vlieg reizen stijgende. Hoewel de groei in de ver koop van caravans in Neder land wat is afgenomen, is de markt toch nog niet verzadigd en daarom poogt Dick Wissink de positie op de binnenlandse markt verder uit te bouwen. Plannen zijn er voorts om de export aanmerkelijk te vergro ten, om elders in Europa meer Dickson-caravans te verkopen, meer Dickson-caravans te ver huren. In de Quo Vadis-gids in de SM komt men de naam Dickson wel eens tegen; Dick Wissink stelt zich ten doel dat iedereen die een caravan-va kantie overweegt eenvoudig niet aan de naam Dickson voor bij kan gaan. de heer Timmermans wel eens: „Tegen die prijs kunen wij ook leveren, maar vraag niet wat je voor stroop krijgt." Dan ver dween zo'n offerte spoedig in de prullenmand! Aan de andere kant heeft Timson nooit in zee willen gaan met de grote direc te concurrenten van Albert Heijn. Men wist, dat men dat in Zaandam ook liever niet had. Vandaar, dat Simon nog steeds ook daar worden be staande relaties niet zonder meer afgekapt van een an dere leverancier appelstroop betrekt. Toch gaat nog meer dan de helft van produktie van Tim son onder het eigen merk de deur uit. Recentelijk trouwens ook weer via Albert Heijn, om dat de eigen verpakking (met verkeersborden) van Timson zo aantrekkelijk werd gevonden, dat AH er de alleen verkoop van wilde hebben! Het bedrijf draait met vijf man vast personeel en in het hoog seizoen nog wat los personeel er bij. Niet lang geleden is een volautomatische fruitpers aan geschaft, die per dag 60 ton ap pels kan verwerken. Dat be treft dan „rooie kroet", appels van rassen als Boskoop, Jona than, Cox Orange enz. Daarnaast verwerkt men ook een grote hoeveelheid suiker bieten, dit seizoen bijv. 4 mil joen kg in twee maanden. Deze bietenstroop wordt gemengd met de appelstroop om een goede smaak en smeerbaarheid te verkrijgen. De heer Timmermans vertelt nog, dat „prima rinse appel stroop" in feite een typisch Ne derlands product is, waardoor er niet zo veel exportmogelijk heden zijn. Af en toe gaat er wel een partijtje over de grens, hoe wel deze uitvoer door grote verschillen in Waren wet voor schriften tussen de diverse lan den niet zonder problemen is. Naast de appelstroopproduk- tie houdt Timson zich in de zo mermaanden ook nog enige tijd bezig met het inblikken van champignons en morellen (ker sen) in grootverpakking. Op het geheel der activiteiten is dit echter niet van grote invloed. De heer Timmermans besluit: „Albert Heijn is gegroeid in de loop der jaren, wij zijn meege groeid. Dat is ook de verdienste van Albert Heijn. Ik hoor nog wel eens zeggen, dat je moet oppassen om een relatie aan te gaan met een grootwinkelbe drijf, omdat er dan voor jezelf geen winst overblijft. Ik kan uit ervaring getuigen, dat het in een relatie met Albert Heijn anders gaat. Die vinden dat wij er ook wat aan mogen en moe ten verdienen. Een reëel uit gangspunt, waar we al een kwart eeuw beiden tevreden over zijn." Die tevredenheid kwam kort geleden tot uiting in een be zoek van de inkopers aan Tim son, vanwege de 25-jarige za kenrelatie. En de heer Timmermans sr., die destijds zo bevreesd was om een order van Albert Heijn te accepteren, die kan nu van nie mand een kwaad woord horen over Albert Heijn. Dan wordt-ie zelfs kwaad!

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 3