Nieuwe administratieve organisatie gaat volgend jaar draaien Wegrestaurant Nederweert officieel geopend Drs. R. J. Stoelenga: „'baas' en 'boekhouder' weer samen" DOUCHES VOOR VERMOEIDE CHAUFFEURS BABY-ROOM EN EEN WC VOOR KLEUTERS Flitsen pagina 9 Drs. R. J. Stoelenga vervult binnen de directie van de Detailhandelsgroep Ahold BV een bijzondere positie: hij is niet alleen belast met de leiding van de detailhandelsgroep- adniinistratic, maar ook nog verantwoordelijk voor de gang van zaken bij Alberto BV en Lita BV. Wat simpeler gezegd: de heer Stoelenga is zowel 'administrateur' als 'bedrijfs directeur' Deze combinatie van een admi nistratieve en een operatione le functie is voor een groot concern voorzover we weten nogal uniek. En de vraag dringt zich dan ook op: is A- hold in dit opzicht teruggekeerd naar het beeld van de kleine bedrijfjes, waar het vroeger (en thans hier en daar nóg wel) heel normaal was dat 'de direc teur' ook de boeken bijhield; voegt een concern als Ahold de functies van 'baas en 'boekhou der' weer samen? Bijzonder nuttig Wat vindt de heer Stoelenga er zelf van? „Nou, die vergelijking met hoe-het-vroeger-ging gaat na tuurlijk niet helemaal op, maar ik vind deze combinatie van functies in de administratieve en de operationele sfeer bijzon der nuttig. Je moet de operatio nele problematiek naar mijn mening kennen om de admi nistratieve verwerking van de gegevens zoveel mogelijk bij de praktijk van de bedrijfsvoering te kunnen aanpassen en zo ef fectief en zinvol mogelijk aan die praktijk dienstbaar te kun nen maken. Daarbij maakt het in beginsel niet uit of je de leiding van een groot of van een klein bedrijf hebt, want in principe gaat het in beide om dezelfde admini stratieve handelingen zoals het controleren van facturen, het opstellen van verlies- en winstrekeningen, het opstellen van een balans en het verstrek ken van gegevens voor het be heer van de operationele een heden. Functioneel De belangrijkste taak van de heer Stoelenga in het kader van de nieuwe organisatiestruc tuur was en is: het uitzetten en opbouwen van een administra tieve organisatie die aan die nieuwe structuur optimaal dienstbaar zal kunnen zijn, een operationeel gerichte admi nistratie dus. Waarin elke af zonderlijke bedrijfsactiviteit ge makkelijk te verwerken én» te herkennen is. Vooral dit laatste betekent dat afgestapt zal worden van wat we misschien het beste kunnen noemen de 'functionele organisatie', d.w.z. één alles o- verkoepelende hoofdadmini stratie met daaronder per be drijfsactiviteit afzonderlijke ad ministraties. Dus niet meer bij voorbeeld één voorraadadmini stratie voor alle sectoren, maar een voorraadadministratie in elke sector. Van passief naar aclief Vraag: „Houdt dit niet tevens in, dat er meer administratief personeel nodig is?" DE HEER STOELENGA: „Dat lijkt op het eerste gezicht misschien wel zo, maar dat is niet het geval. Integendeel, we zullen in de toekomst bij de nieuwe opzet juist met min der administratief personeel kunnen werken." Vraag: „En wat zijn de verde re voordelen?" De heer Stoelenga: „Een heel belangrijk voordeel vind ik, dat de betrokken me- dewerk(st)ers niet langer een min of meer passieve rol spelen, maar een meer actieve rol. Zij zijn niet langer bezig met een boel brokjes uit een heleboel sectoren, waardoor er nauwe lijks enig inzicht in het be drijf sgebeuren kan ontstaan en derhalve ook de betrokken heid en de arbeidsmotivatie on dermijnd worden. In de nieuwe opzet daarentegen is de admi nistratie veel nauwer bij het bedrijfsgebeuren betrokken (dat in de eigen sector name lijk): zij ziet ook het eigen eindprodukt. Een ander groot voordeel is naar mijn mening, dat de sreuwe administratieve opzet beter in staat is de lei ding zodanig van cijfermatige gegevens te voorzien, dat het nemen van de juiste beslissin gen op de juiste momenten daardoor wordt vergemakke lijkt." De heer Stoelenga vertelt: tenslotte, dat de nieuwe admi nistratieve organisatie begin dit jaar 'in kannen en kruiken' is en dat zij daarna geleidelijk aan kan gaan draai en. Dat daarmee een goede be geleiding van het betrokken personeel (en waar nodig ook opleiding en training) gepaard zal gaan, spreekt vanzelf. We zijn aan de onderwerpen Lita en Alberto nauwelijks toegekomen. De heer Stoelenga stelt hierover, dat hij leiding geeft aan twee operationele ba zen, nl. de heren F. W. I. La- chotzki en L. Oranje, die het beheer voeren over deze ope rationele eenheden. In een vorige Flitsen is de heer F. W. I. Lachotzki al aan het woord geweest over Alber to's en in één van de volgende uitgaven zal de-heer L. Oranje zijn ideeën geven over Lita. Toch wil de heer Stoelenga hier nog iets over kwijt. In het verleden zijn de nieuwe activiteiten veelal ingepast ge weest in de bestaande organisa tie. Het gevolg was dikwijls dat de kans van slagen hierdoor relatief gering is, immers een nieuwe activiteit vraagt per soonlijke aandacht en begelei ding, die specifiek gericht is op die activiteit. Dit is iets wat men niet mag verwachten van de normale lijnorganisatie die nl. deze nieuwe activiteit bij haar normale werk moet doen. In de nieuwe organisatie- opzet zijn deze „nieuwe" acti viteiten dan ook losgekoppeld van de bestaande organisatie, zodat ze een reële kans krijgen om te bewijzen dat ze een zin volle, winstbijdragende activi teit zijn. Aan de ï'ijksweg 75/E9, die van Eindhoven naar Maastricht loopt, is onlangs het wegrestau rant Nederweert officieel geo pend. Voor automobilisten ko mend uit Eindhoven en rijdend in de richting Maastricht is het bereikbaar door bij Weert linksaf te slaan in de richting Nederweert; borden verwijzen aldaar naar het wegrestaurant. Het wegrestaurant, een projekt van Opbroek B.V. waarin A.H. Restaurant B.V. met kapitaal en management deelneemt be staat uit drie gedeelten. een zelfbedieningsrestaurant met 152 zitplaatsen. het bedieningsrestaurant „De Gravenhof" dat plaats biedt aan 70 gasten en dat is uit- i gerust met een open grill- bar, een nachtservice-restaurant dat van zondag- tot en met donderdagnacht bezoekers de gelegenheid biedt even op adem te komen. Dit nacht service-restaurant heeft 22 zitplaatsen. Voor groepen en het houden van vergaderingen zijn er twee zalen beschikbaar, met een ka- paciteit van 30 en van 10 a 15 personen. Er zijn royale parkeermogelijk- heden aan beide zijden van de weg. Aan de zijde richting Eindhoven, waar het restau rant is gelegen, is plaats voor 90 personenauto's en 12 vrachtau to's of bussen. Tevens is daai een Esso benzinestation. In de richting Maastricht biedt het parkeerterrein plaats aan 80 personenauto's en 18 vracht auto's of bussen. Door een voet gangerstunnel onder de weg door is het restaurant vandaar gemakkelijk te bereiken. Wegrestaurant Nederweert heeft een aantal speciale voor zieningen. Er is een babyroom waar de baby rustig kan wor den verzorgd. Vermoeide chauffeurs kunnen een verfris sende douche nemen. De kleu ters vinden er een eigen, op hun maten afgestemd, toilet, In validen treffen aparte parkeer plaatsen aan. Het wegrestau rant, waar drempels ontbreken, heeft verder een speciale op- en afrit en een aangepast toilet. In de kiosk verkoopt men tijd schriften en allerlei nuttige en smakelijke artikelen voor on derweg. Aan de informatie desk kan men het laatste nieuws vernemen over het weer en de gesteldheid van de wegen. De totale oppervlakte van het wegrestaurant Nederweert waarvan de heer K. H. Acker- mans manager is, bedraagt 760 m'-. Een air-conditioninginstal- latie zorg steeds voor een aan gename temperatuur, ongeacht weersgesteldheid. Er zijn twee telefooncellen waar men rustig kan teleforeren.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 9