in bestaande winkels VIEUWE AH-FILIALEN" Concurrentie in eigen huis wordt zuiver en fair gestreden Veel te riskant C. Govers: Keuze overlaten aan de consument WAARDERING VOORAL S-DISCOUNTS AHSM onder dak in Zoetermeer Flitsen pagina 7 @§i® De ene zal zijn dat het aantal winkels met speciale produkt- groepen, zoals warm brood, zuivel, groen te, vers vlees zal te ruglopen. De mensen blijven eten en deze omzet komt naar de kruide nier toe, waarvan Vrij dus een gedeelte kunnen krijgen, dat evenredig is aan ons marktaandeel in de kruidenierswaren- sector. De tweede reden is, dat ik meen, dat wij door onze organisatie, opleiding en motiva tie van onze mede werkers het ook beter zouden moeten doen gemiddelde kruidenier, waardoor wel bepaalde mogelijkheden hebben ons marktaandeel te vergroten. e 2genover staat wel dat wij bijzon- d rekening moeten houden met het chijnsel dat droge kruidenierswaren discounters voor bijzonder lage prij- v kocht worden. ïi onze eigen merken, die kwalitatief ekend vergelijkbaar zijn met merk en en toch tegen een lagere prijs ;e iden kunnen worden en door een &„ing van prijsstelling voor merk- :elen, menen wij dat wij een afvloei- vomzet vanuit ons bedrijf naar de discounters redelijk zullen kunnen tegen houden. De heer Ahlqvist noemt o.m. het assor timent (meer nieuwe produkten op de markt brengen, meer trend-setter zijn; op dat punt kunnen we beter concurreren dan discounts e.d.), de winkelinrichting, de sfeer, de serviceverlening en natuur lijk de prijsstelling." Er is overigens naar de mening van de heer Ahlqvist nog een heel andere reden, waarom Albert Heijn Supermart de uit breiding van het aantal nieuwe vestigin gen wat wil afremmen. „Nog niet zo lang geleden werd voor speld, dat ons land in het jaar 2000 wel eens 22 miljoen inwoners zou kunnen hebben. Door allerlei factoren neemt het tempo van de bevolkingsgroei echter steeds verder af. Het is waarschijn lijk, dat er over enige tijd sprake zal zijn van een zekere stabiliteit in de om vang van de bevolking, ja, dat die om vang zelfs gaat teruglopen: er zijn al schattingen geweest van 12 miljoen in woners in het jaar 2000. We hebben alle uitbreidingsplannen die er vorig jaar in de gemeenten beston den, eens bij elkaar opgeteld. En daar uit bleek, dat er op papier ruimte was geschapen voor een bevolkingsgroei tot niet minder dan 30 miljoen. Het is dui delijk: een groot deel van die uitbreidings plannen zal nooit gerealiseerd worden en het is naar onze mening veel te riskant om in nieuwe woonwijken te gaan zit ten, waarvan niet zeker is of ze wel he lemaal voltooid zullen worden." Concernsteundiensten Osta- AH Produktie- ra BV bedrijven BV Mobil- heim AG od- en Herme- fc rieken BV tica BV Melkexport Sterovita BV AH Vleeswaren- fabriek BV ïr BV Ter Huurne BV j EtOS BV Alberto BV Lita BV „De bedrijfsleiders van bijvoorbeeld Simon en Albert Heijn hebben hun onderlinge verhouding op geen enkele wyze geregeld; zy beschouwen elkaar gewoon als concurrenten en komen daar ook open en eerlijk voor uit. Evenmin hebben zij 'van bovenaf' klemmende richtlijnen ontvangen, bij voorbeeld, dat zij elkaar in de concur rentiestrijd zouden moeten ontzien. Wèl verlangen wij van hen, dat die strijd zuiver en fair gevoerd wordt, ieder op basis van zijn eigen specifieke marketingconceptie, en dat zij elkaar natuurlijk niet onnodig schade toe brengen". Behalve met de heer G. J. Heijn (zie pagina 6) spraken we over de „concur- rentie-in-eigen-huis" ook met de heer C. Govers, directeur van de Detailhandels- groep Ahold B.V. en binnen de groeps directie speciaal belast met de leiding over Simon de Wit BV (de Simon's, de S-discounts, de Netto-markten en de To ko's), Miro BV (Miro-hypermarkten en Jobby's), alsmede Ter Huurne BV. De heer Govers: „Natuurlijk hebben we, toen we na de overneming van Simon de Wit de verschillende winkelformules moesten ontwikkelen, ons wel afgevraagd of, en zo ja, in hoeverre concurrentie in eigen huis acceptabel was. Nou, we zijn gewoon tot de conclusie gekomen, dat waar er in Nederland een zeer grote va riatie in het winkelpatroon bestaat er geen enkel bezwaar is om een aantal van die variaties onder één dak te runnen, mits je de diverse concepties (ook naar buiten) duidelijk stelt en je je er con sequent aan houdt. Je kan dan een veel breder publiek bedienen dan met één of twee winkel- vormen het geval is; maar je moet na tuurlijk wel duidelijk maken, waarom bij voorbeeld een bepaald artikel bij Simon goedkoper is dan bij Albert Heijn. Dat bevordert een bewuste keuze bij de con sument en onze ervaringen hebben al ge leerd, dat het publiek dit in hoge mate waardeert". Vraag: ,£)e verschillende formules draaien nou al geruime tijd. Hoe gaat het met die concurrentiestrijd in de prak tijk?" DE HEER GOVERS: „Heel goed. Het is gebleken, dat het inderdaad kan. Er zijn diverse plaatsen waar Simons, S-discounts en/of Netto-markten en Al- bert Heijn-filialen dicht bij elkaar zitten (in Amsterdam bijvoorbeeld zitten ver- scheidene „Simons" en „Albert Heijns" op nog geen honderd meter afstand van elkaar), en nergens is de één bezig de ander de grond in te boren, hoewel er toch overal sprake is van een stevige con currentie. Elke winkel heeft gewoon haar eigen klantenkring en iedereen heeft na tuurlijk de vrijheid om het ook eens bij de ander te proberen; zo vinden zij van zelf de winkel, waarin ze zich het best thuisvoelen. De groepsdirectie heeft", aldus de heer Govers, „bij de aanvaarding van de con- currentie-in-eigen-huis overigens ook o- verwogen, dat, als Ahold op een daarvoor in aanmerking komende vestigingsplaats geen concurrerend filiaal sticht, een ander dat dan wel doet. Met andere woorden: concurrentie heb/krijg je toch en dan is het altijd beter om die zelf te voeren; dan ben je er in elk geval zeker van, dat er een eerlijke strijd gevoerd wordt. Ik beschouw het als een belangrijke taak van de groepsdirectie om ervoor te zor gen, dat er sprake blijft van een gezonde concurrentie, een beter woord is er eigen lijk niet." „Kijk," zo zegt de heer Govers verder, „en dan ben ik meteen bij het grote voor deel, dat de bundeling van alle detailhan delsactiviteiten onder één directie heeft: je hebt de mogelijkheid om al deze ver schillende bezigheden goed op elkaar af te stemmen, elk met z'n eigen inbreng aan kennis en ervaring, met als totaal resultaat: een grotere stootkracht, waar bij de kansen op een groter marktaandeel alleen maar toenemen. Bovendien: je kan ook een bewuster vestigingsbeleid voeren, een vestigingspa troon creëren, waarbij aan de verschil lende behoeften en verlangens van de con sumenten effectiever en evenwichtiger kan worden tegemoet gekomen. Om een voorbeeld te noemen: als er ergens een bepaalde vestigingsplaats voor Ahold beschikbaar komt, dan hoeft dat niet per se een Albert Heijn-filiaal of een Simon-winkel te zijn. Je kan nu bepalen welk winkeltype op die plaats en in het bestaande winkelpatroon het meest pas send voor het publiek in die omgeving is en dus de meeste kans van slagen heeft." De heer Govers verwacht, dat daarvoor in de komende jaren vooral S-discounts in aanmerking zullen komen. Zoetermeer heeft sedert 11 december 1974 een AH supermart in een permanen te behuizing aan de Middelwaard 93 in de wijk Meerzicht De nieuwe SM is onder deel van een gloednieuw winkelcentrum, waar het in de plaats is gekomen van de noodwinkel aan de Osylaan in de wijk Palenstein. Deze accommodatie werd in tussen omgebouwd tot S-Discount De nieuwe SM, die over een verkoopop pervlakte beschikt van 990 m2 heeft zeven kassa's. Naast kruidenierswaren zijn in het assortiment opgenomen: groente en fruit, verpakt vlees en vers vlees, dat in een bed'ieningsslagerij verkrijgbaar is, melk en melkprodukten, verse kip, tijd schriften, grammofoonplaten, alsmede dro gisterij-artikelen. Bedrijfleider is de heer W. Gerritsen, die wordt bijgestaan door een team van 82 personeelsleden (incl. parttimers).

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 7