Expansie nu vooral zoelq Vooruitzichten voor 1975 heel wat positiever clan in 1973 EN 1974 F.I. AHLQVIST: MtNDEll G. J. Heijn: Wij zijn door het dieptepunt van het dal STRIJDPOSITIE EINDELOOS KARAKTERISTIEK 22 miljard: 6 miljard pagina y 5 Flitsen „We zijn 1975 ingegaan met een bete re uitgangsstelïing dan we 1974 zijn binnengetreden. De verwachtingen voor het komende jaar zijn dan ook zowel voor wat de omzetstijging als de winstgroei betreft redelijk hoog gespannen. Wij zijn door het dal, waar van in het laatste jaarverslag werd gesproken, heen; al wil dat niet zeggen, dat wc in 1975 de top van de vólgende berg zullen bereiken". Deze min of meer optimistische woor den tekenden we op uit de mond van de heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur van Ahold NV en president-di recteur van de Detailhandelsgroep Ahold BV. En daaruit mag zonder meer de con clusie worden getrokken, dat o'ns concern- er thans heel wat beter voorstaat dan om streeks dezelfde periode in 1973 en 1974 het geval was. „De resultaten van onze activiteiten zijn in het tweede halfjaar in alle secto ren aanzienlijk verbeterd", aldus de heer Heijn in zijn vraaggesprek met Flitsen. „Daar komt bij, dat een aantal winst- drukkende factoren verdwenen zijn: en kele notoire zorgenkinderen in de restau rantsector bijvoorbeeld zijn afgestoten en (hoezeer we dat voor de vele tevreden deelnemers ook betreuren) ook de reis organisatie is exit. Bovendien is de nieu we organisatiestructuur, waaraan sinds de eerste helft van dit jaar bijzonder hard gewerkt is, nu vrijwel afgerond, zodat we in 1975 ook daarover' niet al te veel zor.= gen meer behoeven fe hebben. We gaan het nieuwe jaar in met een aanmerkelijk soepeler draaiende organisatie, waarin het voor alle betrokkenen veel ple zieriger en efficiënter werken is dan in de turbulente periode-van-de-opzet wel eens het geval is geweest". Vraag: „In de laatstgehouden aandeel houdersvergadering is naar aanleiding van de aanmerkelijk verminderde winstresul taten in 1973 van diverse zijden de op merking gemaakt, dat Ahold de laatste jaren mogelijk te veel hooi op de vork had genomen en sommigen uitten de wens dat het daarom nu maar eens een poosje wat rustiger aan zou moeten. Wordt 1975 een jaar van consolidatie?" DE HEER HEIJN: „In die zin wel, dat we volgend jaar geen driftige expansie politiek zullen voeren, al staan er toch wel heel wat nieuwe S-discounts, Alber to's en Etos-discount-drogisterijen op sta pel. Geen consolidatie echter in de bete kenis van rust. We blijven in beweging (dat is een eerste voorwaarde, vind ik), maar dat zal voorshands vooral een inter ne beweging zijn, waarbij we er in het bijzonder op uit zullen zijn om onze be staande strijdpositie verder te verstevi gen en uit te bouwen, o.m. door de for mule van elk van onze winkeltypes ver der te vervolmaken, teneinde nog beter aan de specifieke wensen en behoeften van het brede scala van onze klantenkring tegemoet te komen. Een van de oogmer ken daarbij is, de filialen nog meer eigen tijds te maken." Vraag: „Binnen Ahold opereren thans niet minder dan twaalf verschillende win- kèltypes, die natuurlijk allemaal hun ei gen formule hebben. Enkele van deze for mules liggen, in zekere zin, niet zover uit elkaar, zodat er duidelijk sprake is van concurrentie-in-één-huis: het Ahold-huis. Levert dat binnen één directie geen im mense problemen op?" DE HEER HEIJN: „Nou, als ik dan een beetje uit de directiekamer mag klappen, dan wil ik wel ronduit erkennen dat het natuurlijk tijd gevraagd heeft om alle zes directeuren van de Detailhandelsgroep op dezelfde golflengten te krijgen. Ga maar na: drie heren warén afkomstig uit AHSM, mee dan het zo op het eerste gezicht mis schien wel lijkt. Natuurlijk, zoveel ver schillende winkelvormen brengen de no dige problemen mee, maar we hebben de diverse marketingformules zeer zorgvul dig uitgekiend. En op basis daarvan heeft elk winkeltype de mogelij kheid een ei gen karakteristieke klantenkring op te bouwen. In de levensmiddelensector verschillen de formules op allerlei punten, zoals sa menstelling assortiment, prijsbeleid en service. Maar zij hebben natuurlijk alle maal één basisstramien: de klanten in hun wensen en hun behoeften zo goed moge lijk tegemoet te komen. Daarbij kan je niet zeggen, dat de ene formule beter of slechter is dan de andere. De mensen zijn verschillend, de één heeft liever wat meer keuzemogelijkheden, de ander hecht Vervolg op pagina 11 CT twee uit de Simon-Mirohoek en één van de Raad van Bestuur, die de laatste vier jaar niet in direct dagelijkse zin bij de tailhandelsoperaties betrokken was ge weest. Zes mensen dus, die nog nooit in deze „enge" werksituatie (eng dan natuurlek alleen in organisatorische zinmet elkaar opgetrokken waren; allemaal met hun eigen, verschillende achtei'gronden, ervaringen, dienstjaren, karakters, leef tijden. En dan de opgave: alle verschil lende detailhandelsactiviteiten onder één noemer brengen! Ik wil u wel zeggen, dat we „eindeloze" directievergaderingen achter de rug hebben: vanaf 's morgens negen uur tot vijf, zes, of zelfs zeven uur. Maar ik moet ook zeggen, dat het al werden er ook meermalen harde noten gekraakt heel prettig en succesvol, en in een goede onderlinge verstandhouding is verlopen. We komen, nadat we in maart/april informeel van start zijn gegaan, nu al dichtbij waar we zijn wil len. De nieuwe organisatie begint lekker van de grond te komen: de diverse taken en verantwoordelijkheden binnen de de groepsdirectie raken goed op elkaar af gestemd, met als resultaat, dat we in die vrij korte tijd al heel veel hebben kunnen bereiken." „En die twaalf verschillende formules?" „Wel, daar hebben we minder moeite Albert Heijn Supermart BV zal m de komende jaren minder nieuwe fili alen stichten dan tot dusver het geval was. Lange tijd werden er jaarlijks zo'n 15 tot 20 nieuwe vestigingen geopend, in 1974 waren het er 8 dit jaar nóg minder. Dit vernamen wij van de heer F. I. Ahlqvist, directeur van de Detailhandels groep Ahold B.V. en binnen de groeps directie speciaal belast met de leiding van AHSM B.V. En hij voegde er meteen aan toe, dat deze temporisering in het vestigingsbeleid niet ten koste behoeft te gaan van de verdere expansie binnen de ze B.V.. „Integendeel, er liggen, gezien het be stedingspatroon voor levensmiddelen van de Nederlandse consument, nog grote kan sen om verdere uitbreiding van ons marktaandeel vooral te activeren vanuit en door middel van de bestaande filialen. Daarop gaan we ons de komende tijd sterk concentreren." Wat is er dan, zo dringt de vraag zich op, met dat bestedingspatroon aan de hand? DE HEER AHLQVIST: „Wel, het Ne derlandse volk besteedt jaarlijks zo'n 22 miljard gulden aan levensmiddelen. De primaire klanten van Albert Heijn (d.w.z. de klanten die een groot deel van hun levensmiddelenpakket bij ons kopen) en de „secundaire" klanten (die een kleiner deel van hun totale levensmiddelenpak ket bij AH inslaan) besteden samen tus sen de 5 en 6 miljard gulden aari levens middelen, waarvan bijna 2 miljard in de Albert Heijn-winkels. Overzicht van actieve BV's binnen Ahold NV Detailhandelsgroep Ahold BV Centrale PZO Admini Control Inkoop stratie ling CSen en vers vlees Ahead AH Restau Adv. BV rants BV AH Gj| verbr; Distributie en Transport Simon de Wit BV I fili alen ver koop fili- merch. ver alen NF koop food fili alen ver koop Het. andere woor den: zo'n 3 a 4 mil jard gulden besteden zij elders, hetzij be wust, hetzij min of meer „bij toeval", bij voorbeeld omdat men op een gegeven mo ment in een waren huis is of aan het winkelen in een buurt waar geen AH-filiaal is en men bij die ge legenheden, voor het gemak wellicht, ook levensmiddelen koopt. Nou, wij geloven dat al deze regelmatige en onregelmatige klanten van Albert Heijn (samen niet minder dan een kwart van het totale aantal Nederlandse gezinnen!), die dus bewezen hebben niets tegen onze winkels te hebben, bewogen moeten kunnen worden méér van hun levensmiddelenpakket bij Albert Heijn te kopen. Natuurlijk zullen we nooit die 3 a. 4 miljard gulden „pakken." maar dat we een deel ervan wel in onze kassa's kunnen biengen, daarvan ben ik overtuigd". Er zijn 2 redenen waarom wij menen dat de Nederlandse konsument in de toe komst meer van zijn geld voor levensmid delen bij ons gaat besteden, mits wij de juistebenadering van onze klanten heb ben voor alle produktgroepen, die in het levensmiddelenpakket zitten.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 6