PRODUCTIVITEIT IN FILIALEN AL FORS OPGEVOERD MUTATIES Projectontwikkelaar J. A. Jurg OPENINGSSEIN VOOR S-DISCOUNT FLITSEN PER POST Eigen inbreng Plan Oorzaak Programmerin g Het Groene Boek Nadeel Drs. P. J. van Dun in directie Ahold N.V. pagina 4 Rltsai» De heer A. Th. Kruft, 1 hoofd store-operations Miro BV, zal Ahold per 1 i februari a.s. verlaten om met ingang van die datum in dienst te treden van het ministerie van buitenland- se zaken. Hij zal er mede f worden belast met de ontwikkeling van een commercieel project in Tanzania (O.-Afrika) in I het kader van „Intemutio- 1 nale Samenwerking". Tot zijn opvolger is 1 januari j.l. benoemd de heer P. F. Moerman, tot die datum hoofd personeelszaken De- tailhandelsgroep belast l met de coördinatie van het personeelbeheer voor Mi- to, Simon de Wit, Ver- brumar. Ter Huume, Al- I berto, Lita en Etos Drogis- terijen en het hoofdkan- 1 toor van de Detailhandels- groep. In deze functie is hij opgevolgd door de heer W. J. Bleys, voorheen hoofd opleidingen van de Detailhandelsgroep. Deze I functie zal hij overigens I blijven waarnemen tot 1 maart a.s. in afwachting van de benoeming van een opvolger. 1 Uiterlijk per 1 april a.s. f zal drs. J. Kleiterp zijn taak van „concern-con- troller" bij Ahold neerleg- gen in verband met de aanvaarding van een di- rectiefunctie bij de ban- kiersfirma Pierson, Hel- dring Pierson. Hij wordt er „Manager Partner Al- I gemene Zaken", met de I i titel van algemeen direc- 1 teur. vrij voor andere werkzaam heden. In het laatste halfjaar is het project in alle supermarts inge voerd, waarbij de bedrijfslei ders vooraf ruime instructie hebben gekregen. De reacties zijn over het algemeen zeer positief en de heer Jurg heeft geconstateerd, dat in de filialen waar men al langer met dit systeem werkt een forse pro- duktiviteitsvergroting is gerea liseerd. Plezierig vindt hij het, dat men in de filialen altijd en thousiast meedenkt. Er zijn dan ook nog diverse ideeën geop perd, die voor ruimere toepas sing in aanmerking blijken te komen. Nu de zaak „van de grond" is, trekt de Project groep zich terug. De heer Jurg: „Het is nu een punt geworden voor de organisatie-afdeling. Wij hebben de bouwstenen aangedragen." .JCunnen we de produktiviteit in de filialen verhogen en zo ja, hoe?" Met deze vraag kwam Albert Heijn Supermart in mei 1973 bij de afdeling Projecten. Daar wist men er niet meteen een antwoord op, maar men, bzsloot wel een en ander te onderzoeken. Na de vakanties werd er een projectgroep gevormd, waarin mensen uit diverse sectoren van het bedrijf zitting hadden, totaal vijf man. Een van hen was de heer J. A. Jurg, pro jectleider bij A.H. „We begonnen met het ont wikkelen van een plan," vertelt hij. „En in september/oktober 1973 leidde dit tot een onder zoek in een van de filialen. Vier bedrijfsleiders-in-opleiding deden daar waarnemingen. Wij wilden weten wat, hoe en wan neer er iets gebeurde. In totaal werden meer dan 30.000 waar nemingen geregistreerd; alle handelingen in de filialen; oor zaken van problemen enz. Ook werden in gesprekken de reac ties van de klanten op bepaalde omstandigheden (bijv. wacht tijden bij de kassa's, onrustige sfeer in de winkel enz.) nage gaan." Alle verkregen gegevens wer den „vertaald" in uren, waarbij ook het aanzien van de winkel in aanmerking werd genomen. De heer Jurg: „We kregen toen een totaalbeeld, waarbij al vrij spoedig duidelijk werd, dat de produktiviteit in de winkel be langrijk kon worden opge voerd." Hij benadrukt onmiddellijk, dat dit niet betekende, dat er harder zou moeten worden ge werkt. Hij zegt: „Het afstem men van het wrerk op de op een bepaald moment beschikbare mensen bleek niet goed te lo pen. Daar zat een belangrijke verliesfactor in. Daar wilden we wat aan doen." De belangrijkste reden om dit aan te pakken, was te vin den in de sterke „loongevoelig heid" van Albert Heijn. De ver hoging van de minimumjeugd lonen per 1 januari 1974 zou de loonpost nog zwaarder doen drukken. Vandaar dat men in de herfst van vorig jaar het project „Verhoging productivi teit filialen A.H.S.M." met kracht aanpakte. Er waren 20 tot 30 mensen bij betrokken. Conclusie „Na die „multimomentopna- me" in dat eerste filiaal kwa men wij tot de conclusie, dat de produktiviteit sterk kon worden opgevoerd door een betere organisatie in de filia len. Dat was eigenlijk geen nieuwe ontdekking, maar men werd er wel opnieuw mee ge confronteerd. Als je het werk en de mensen beter op elkaar kon afstemmen zou dit rust en regelmaat en de sfeer in de winkels bevorderen. Dat werd zonder meer ook ingezien door de sectoren „beheer" en „ver koop", want die hadden er evenzeer mee te maken," aldus de heer Jurg. Ook de van buiten het filiaal komende problemen werden aan een beschouwing onder worpen (bijv. afleveringstagna ties of bezorging op ongelegen momenten), maar die bleken toch niet zo belangrijk te zijn als de voorzienbare wekelijkse ups en downs in het winkelge- beuren. De projectgroep breidde de proef uit tot 11 filialen, ver spreid over geheel Nederland. Men ging toen over tot het „programmeren" van het werk van de komende week, tot in details. Hierbij werd de weke lijkse hoeveelheid werk ver deeld over de totaal beschik bare uren. De heer Jurg daarover.' „Wij kwamen tot een soort stan- daardweek voor een filiaal. De mensen zelf brachten daar cor recties in aan voor bijzondere omstandigheden, bijv. een ker- misweek, speciale marktdag en dergelijke. Men wist dan vrij nauwkeurig wat er in de ko mende week aan werk te doen was. Voor een deel had men dit enigermate in de hand (vast stelling afleveringshoeveelhe- den bijv.), voor een deel niet (drukte van klanten aan het eind van de week). Men kon de verwachte hoeveelheid werk dan zo goed mogelijk over de mensen verdelen. Men kon kortom op basis van die gege vens vaststellen, wanneer extra hulp nodig zou zijn en wan neer niet." De heer Jurg merkt terzijde op, dat deze „werkvoorspel- lingen" dit jaar reeds belang rijke besparingen hebben opge leverd, ook door minder inscha kelen van scholieren tijdens bijv. de herfstvakantie. Een be drijfsleider wist nu precies of hij iemand nodig had of niet. De Projectgroep legde in „Het Groene Boek" vast, hoe men per filiaal moet „programme ren", welke gegevens nodig zijn en hoe men uit de gegevens de werkhoeveelheid moet bereke nen. Dan moet het werk van uur tot uur worden ingedeeld en tenslotte: afstemmen van personeel op hoeveelheid werk. Deze schema's per filiaal gel den voor vrij lange tijd, maar worden steeds aangepast aan bijzondere omstandigheden. De heer Jurg heeft ervaren, dat er ook bij ziekte minder problemen ontstaan. Men weet welk werk een zieke had moe ten doen en dan behoeft men minder te improviseren. Met een werkschema is het ook mogelijk beter rekening te houden met individuele wensen van personeelsleden. Als nadeel wordt wel gezien, dat niet iedereen graag onder een strak schema werkt, maar de heer Jurg meent, dat dit toch uitzonderingen zijn. Hij stipt aan, dat het nieuwe sy steem hogere eisen aan de fi liaalleiding stelt: die moet voor af op papier regelen waar en wanneer de mensen in het fi liaal nodig zijn. Daarna heeft men echter meer de handen WtItli!IHIIIUIillliil|||||l||f|||||HtlHliHiltll)IHIiFIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||||||||||||||||||||||III||H||lt||llllllllllflllli|llllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||,||||||||||||||,|||||||,,1,,|j,,,|,|,|i|||| Een ferme handdruk van Dis trictleider Th. Bos voor BL P. Noon bezegelde medio novem ber de opening van de nieuwe S-Discount te Schagen. De heer P. J. van Dun, tot voorheen hoofd Centrale Perso neelsdienst, is per 1 januari j.l. benoemd tot directeur van Ahold N.V. Medewerkers in de filialen van AHSM kregen reeds geruime tijd „Flitsen" per post thuis. Zij die hun salaris in de toe komst „per computer" ontvan gen, zullen dan eveneens „Flit sen" per post bezorgd krijgen. Ter geruststelling: de portokos ten zijn lager dan de besparing die ontstaat door het nauwkeu riger te bepalen aantal te drukken exemplaren. (H>iiHiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiit!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|jniifinif!iiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii||||||||||||||| iiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiitüiiiiiiiiiiiiii

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 4