Distriktsleider W. van Netten na 44 jaar met pensioen Vooruitzichten voor 1974 heel wat positiever Franse week in SM-Laren Non food-aanbïedingen in SM' en ZB's geënt op jaargetij Aanpak blijkt schot in de roos WEEK-AANBIEDING AKTIEVE INKOOP Flitsen pagina tl Als u dit leest is de heer W. van Netten, distriktsleider voor Noord-Holland, zojuist met pensioen gegaan. Niets bijzonders, horen wij u al zeggen, we worden allemaal 'n keer pensioen gerechtigd. Akkoord, maar wat wel vermeldenswaard is, is dat de heer Van Netten er bij Simon zo'n 44 dienstjaren op beeft zitten. Een respektabel aantal en voor de redaktie van Flitsen aanleiding om met de heer Van Netten nog even terug te gaan in het verleden. In de SM-Laren is onlangs een „Franse Week" gehouden. Dat betekende ruim baan voor wijn én kaas, waaraan langzamer hand ook de Edammertjes niet mogen ontbreken. Aan deze „stellage" te oordelen was er voorraad voldoende. Helaas ver meldt de historie niet, hoe de omzet na afloop is geweest. 44 jaar in dienst, teruggere kend houdt dat in dat u in 1930 bij Simon begonnen bent? „Inderdaad. Het waren de moeilijke krisisjaren en ik liep al een paar weken zonder werk toen ik ergens las dat Simon in Rotterdam een verkoper zocht. Ik er op af natuurlijk en tot mijn grote schrik nog 149 ande ren. Met z'n tweeën werden we uitgekozen. Nou had ik geluk kig al wat ervaring in het krui deniersvak opgedaan dus ik wist wat bruine bonen waren en dat gaf mij juist dat kleine streepje voor: ik kréég die baan!", Aanpakken Waar was dat? „In een bedieningswinkel in Vlaardingen. Dat was wel aan pakken in die dagen. Van maandag tot en met vrijdag werkte je van 8 tot 8 in de win kel en 's zaterdags van 8 tot 10 uur. En dan was je er nog niet: nee, eerst werd de winkel nog netjes opgeruimd voordat je eindelijk naar huis mocht gaan om doodmoe in je bed te dui ken. Echt, het was vaak hard hollen om de laatste bus te ha len". Hoe lang heeft u daar ge werkt? „Ongeveer een jaar. Ik ben toen overgeplaatst naar een fi liaal in het Westeinde in Den Haag. Vandaar uit ging ik iede re dag op de fiets naar de klan ten, de boekjes ophalen en de bestellingen opnemen. Mijn fietsgebied strekte zich uit tot aan 's Gravenzande toe. Naast het opnemen van bestellingen moest je onderweg ook nog het een of ander zien te verkopen, afhankelijk van hetgeen je baas je die morgen gegeven had, Zo stapte ik iedere morgen op de fiets, beladen met balen kip- pevoer, vaten zeep, enz. Wat me uit die tijd altijd bij gebleven is? Je moest over een enorme vakkennis beschikken. Je moest de klant het verschil kunnen uitleggen tussen een Noodhollandse en een Zeeuwse bruine boon. En wat zie je van daag de dag? Vakkennis is er praktisch niet meer; mensen kennis echter des te meer." Wat kwam er na Den Haag? „Den Haag duurde ook onge veer een jaar en toen kwam ik in Amsterdam terecht bij de afdeling balansen. Met een kol- lega trokken we het hele land door en hielpen in alle filialen met het balansen. Daarnaast hadden we ook bemoeienis met het inrichten van de zaken. In '33 werd ik benoemd tot fi liaalhouder in de Haagse Voorthuizenstraat. Daar heb ik ook de moeilijke oorlogsjaren meegemaakt. Wat je je anno 1974 praktisch niet meer kunt voorstellen: lege winkels, bon nen voor de kinderen, eieren voor de zieken. De angst om ge pakt te worden, vreselijk. En fin, na de oorlog braken geluk kig weer betere tijden aan. In 1948 werd ik overgeplaatst naar het grootste filiaal van Simon de Wit: de bedieningswinkel aan de Marktstraat in Eindho ven. Daar heb ik als bedrijfslei der zes jaar met veel plezier gewerkt." En de laatste 20 jaar? Ja, dat is eigenlijk het einde van het verhaal. In februari'54 ben ik aangesteld als rayonlei der, later werd dat distriktslei der voor Noord-Holland. Als ik er zo op terugkijk heb ik toch een plezierige tijd bij Simon gehad. Wat ik altijd zo op prijs gesteld heb is het feit dat er bij vakatures nooit direkt een vreemde aangenomen werd maar dat eerst bekeken werd: zou die of die van onze eigen medewerkers niet voor de funktie in aanmerking komen? Een beladen ivoord: inspraak. Wat vindt u daarvan? Prima, uitstekend, moet er zijn. De ouderen hebben er mis schien wel eens moeite mee, maar het is vandaag-de-dag be slist noodzakelijk wil je je me dewerkers in een plezierig kli maat laten werken. Dat is toch erg belangrijk, dat je als mede werker je bij de zaak betrok ken voelt? Hiervoor ligt trou wens een belangrijke taak bij de bedrijfsleiders. Vaak kun je aan het gedrag van het win kelpersoneel aflezen hoe de be drijfsleider daar dagelijks op treedt." Een laatste vraag: spijt dat u weggaat? „Aan de ene kant: ja! Ik heb altijd met veel plezier gewerkt, prettige kollega's gehad en dat zal ik zonder twijfel missen. Aan de andere kant: ik krijg nu wat meer tijd voor m'n hobby's: schaken, zeevissen en reizen in het buitenland. En daar heb ik best zin in De Heer P. H. Haan felici teert de Heer A. van Wagenin- gen, die op 31 oktober zijn 25- jarig zakenjubileum vierde. Hij is als chauffeur werk zaam eerst bij Simon en nu bij AH. Vervolg van pag. 6 meer aan snel kopen voor uiterst lage prijs enzovoorts. Welnu, door middel van onze verschillende winkelvormen kunnen we zo geloof ik be ter aan deze veelheid van ver langens tegemoet komen dan we dat zouden kunnen met één win keltype. En het oetekent ook: meer mogelijkheden om onze klantenkring verder uit te brei den", aldus de heer Heijn. (Over de concurrenile-in-eigen- huis spraken we ook met de beer C. Govern; zie pagina 7). In de werkkamer van de l eer Heijn, op de 16e verdieping van het hoofdkantoor, ontdekken we voor het eerst een „luie stoel", waarin het na een eindeloze directievergadering bijvoorbeeld heerlijk „even bijkomen" moet zijn. De heer Heijn „Ja, dat ding staat hier al vanaf het begin, maar ik heb er nog maar clrie keer in gezeten De laatste maanden is A.H.S.M. met enige „spectaculaire image-bepalen de" aanbiedingen gekomen van arti kelen uit de sector non food. De uit drukking is van de heer C. F. Bosma, verkoopleider non food A.H.S.M.. Hij zegt: „Wij willen met die aanbiedin gen overbrengen op de klant, dat Al- bert Heijn niet alleen interessant is op het gebied van levensmiddelen, maar ook in non foods." Bij het brengen van non food in de filialen van A.H. zijn drie ontwikke lingen te onderscheiden. In de eerste plaats de verkoop van een „deelassor- timent" non food in 45 supermarts en zelfbedieningszaken. Het betreft filia len die hiervoor uit oogpunt van ruim te en ook gezien de funktie van het fi liaal in een bepaalde regio mogelijk heden bleken te bieden. In de prak tijk blijkt deze gedachtengang tot- dusver juist te zijn geweest, aldus de heer Bosma. In de tweede plaats haakt men met de non food in op het „seizoengebeu- ren". Bijvoorbeeld puzzels, spellen, speelgoed in de geschenkentij d, schoon maakartikelen in het voorjaar, cam pingbehoeften in de zomer. In de derde plaats werken we in het overgrote deel van de filialen met een „partijgewijze aanpak". De heer Bos ma geeft aan dat daarmee wordt ge doeld op het doen van eenmalige aan biedingen in een bepaalde week. Als een partij geheel is uitverkocht komt er geen aanvulling. De prijzen zijn daarbij scherp gesteld, de klant moet er dus snel bij zijn want op-is-op. Der gelijke weekaanbiedingen zijn er o.a. geweest in Parker ballpoints, zakre- kenmachines, klokradio's e.d. „Deze liepen allemaal als een trein," zegt de heer Bosma tevreden, „Enkele malen moesten wij al een biljet met „uit verkocht" voor het raam hangen. Wel een bewijs dat wij met onze aanbie ding in de roos hadden geschoten". Hij benadrukt, dat A.H. ernaar streeft het beeld van de winkels voor de klant „boeiender en spannender' te maken door middel van de non food aanpak. A.H. heeft duidelijk een as sortimentsfilosofie waarbij optimale keuzemogelijkheid centraal staat, zo voegt hij er aan toe, en deze assorti mentsgrootte krijgt extra gestalte door de non food activiteiten. Nog even terug naar de deelassor- timenten: Bij de keuze van het deel- assortiment haakt men in op het food- assortiment (bijv. bierglazen bij het bier, kop-en-schotels bij het koffie- schap). Voor de keuze van het artikel als weekaanbieding is veel contact met de inkoop nodig. Die zoekt zeer ac tief in binnen- en buitenland naar in teressante artikelen. Ook veel leve ranciers, aangemoedigd door wat in de afgelopen maanden aan verkopen gerealiseerd werd, trekken inmiddels uit zichzelf aan de bel, wanneer zij menen iets bijzonders te kunnen of freren. Tenslotte komen ook vanuit de filialen veel suggesties binnen. Uit de ze drie richtingen wordt de verkoop leiding benaderd en zo komt men uit eindelijk tot de beste keuze. De heer Bosma: „Belangrijk is, dat AH ook in de prijs uiterst spectaculair moet zijn, waarbij rekening moet war den gehouden met eventuele merkbe kendheid van een artikel, alsmede met de kwaliteit".

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 11