1 Ruim twintig jaar alleen maar avonddienst J MEVROUW C. A. DE HAAS a Thuisfront Na de bevalling Leuk Ophouden pagina tO 8 8 Het gegeven: een vrouw, 55 jaar, gehuwd, moeder van vijf kinderenwerkt al sinds twintig jaar buitenshuis. „Nou en", zal menigeen reageren; „dat doen er wel meer". De vrouw op wie wij doelen werkt echter uitsluitend in de avonduren de eerste jaren vijf avonden per week en pas sedert vorig jaar mei vier avonden. Een hele prestatie desondanks. Vooral als men weet, dat er thuis vijf kinderen waren die menig avondje gespeend bleven van moederlijke zorg. Een enkel gesprekje leert, dat zij helemaal niets te kort zijn gekomen. Onze werkende moeder in kwestie is mevrouw C. A. de Haas, in AH's Cen trale Slagerij in Zaandam beter bekend als „Alie". Zij woont in de Rosmolen - straat in Zaandam, nog geen tien minuten lopen van het PB. Daar begon ze, in maart volgend jaar is dat 21 jaar geleden. „Ik ben de baas erg lang trouw", zegt ze nu, op een manier die duidelijk maakt waarom ze in brede kring „het lachebekkie" wordt genoemd. iSïws, Haar man is machinaal houtbewerker; ze heeft drie zonen van 34 (ge trouwd), 23 en 21 jaar en twee dochters van 32 (ge trouwd) en 16 jaar. Ze ver telt over ruim twintig jaar geleden: „Ik zag een ad vertentie voor avondwer kers in de koekfabriek en ben er op afgegaan omdat ik wat wilde bijverdienen. Vanwege de kinderen." Ze „belandde in de beschuit" en terwijl zij van vijf tot tien uur 's avonds werkte, ving haar man de kinderen op en redderde zo'n beetje in het huishouden. De fa milie wende gewoonweg aan het idee dat „moeders" 's avonds weg was. Twaalf weken aaneen is ze destijds thuis geweest vanwege de geboorte van haar jongste. „Ik heb lang verborgen kunnen houden dat ik in verwachting was. Ik droeg het grootste schort dat ik maar kon vinden en had het voordeel dat ik vooral aan de achterzijde uitdijde. In de fabriek hebben ze het lang niet geweten, want ik praat wel veel maar echt vertellen doe ik eigenlijk nooit iets." Na de bevalling ging ze opnieuw aan het werk, na dat ze zich verzekerd wist dat de baby bij haar oud ste dochter in goede han den was. „Die was toen zestien en vond het leuk om ervoor te zorgen". Echt moeilijke problemen zijn er dan ook nooit geweest. „Mijn man vertelde me alles al het kattekwaad dat de kin deren hadden uitgehaald en 's morgens kregen ze van mij de wind van vo ren. Een soort hartige hap als ontbijt", zegt ze. Maar ook. „Op bijzondere dagen, zoals verjaardagen, nam ik snipperdagen en ieder jaar gingen we met vakantie". Ze heeft er natuurlijk wel eens tegen opgezien j om 's avonds wéér de deur uit te moeten. „Maar ach," zegt ze, „als ik er eenmaal was viel het van me af, j want ik vind het leuk om te werken. We hebben in j die koekfabriek trouwens i wat afgelachen met elkaar. Toch hebben mijn man en kinderen vaak gezegd j schei er mee uit" maar ja moeder is eigenwijs en moeder bleef doorwerken", j Toen de koekfabriek werd gesloten is ze over gestapt naar de CS .Dat is verder van huis, maar er rijdt een busje. Tegelijk heeft ze het aantal van vijf avonden teruggebracht tot vier („de vrijdagavond is nu helemaal van mij") en nu werkt ze van maandag tot en met donderdag van zes tot half elf. „Het bevalt me goed, de grootste over gang was om van de war me beschuit op koel vlees over te gaan". Vleesinpak- ster is ze en hoewel daar ook nog wel eens wat sjouwwerk aan te pas komt, kan ze het nog steeds aan. „Misschien dat ik er over vier jaar mee ophoud; dan verdient de jongste ook. Maar het blijft prettig om dingen te kunnen kopen waarvoor je normaliter geen geld hebt." Of ze veel gemist heeft in al die jaren? „Gezellig heid 's avonds met de kin deren, ja, maar ik was en hen er op de dag en in de weekeinden. Verder mis ik niets. Om televisie geef ik niet; ik val er altijd bij in slaap. Ik denk dat ik erg zal moeten wennen als ik 's avonds niet meer werk, want daarmee ben ik ver trouwd geraakt inillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllHlllilllllllllilllillllllilllllllillllllllllllllllÜlllilllIllillllllllillllllilllillilllllllllllllllilllllllllilllllllINHn; In restaurant de Leusderhof (AC-Leusden) is 25 oktober 1974 afscheid genomen van vijf ZBBL'ers, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het waren de heren J. Meester uit Zeist; D. Meeuse uit NunspeetG. Keizer uit Utrecht; H. Verzeilberg uit Castri- cum en A. G. van Grunsven uit Vught, hier met hun echtgenotes poserend voor het geijkte gelegenheidsplaatje, dat niettemin een ereplaatsje zal krijgen in het familie-album. Het jubileum van de heer H. Martin werd op 24 oktober j.l. thuis gevierd in kleine kring. De officiële jubïleumdatum was 15 oktober 1974. De heer D. Vethaak (midden) voorziet de jubilaris van het AHOLD-insigne. Nadat de heer Bicker was onderscheiden met de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, overhandigde de heer D. Vethaak (links) hem de bijbeho rende draagmedaille. Het jubileum van de heer A. J. Bicker werd op 31 oktober j.l. gevierd in het personeelsrestaurant van het hoofdkan toor. «M Dhr. Th. van Duimen feliciteert dhr. en mevr. v. d. Bemel.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 10