WEGRA voedt èn aktiveert èn stimuleert ondernemingsraad "ALGEMENE KADER VORMING" Reaktie van Ondernemingsraad op ingezonden brief ACHTERBAN AAN BOD SELEKTEREN CIRCULATIE SUCCES Sociaal aspect Raamwerk Overzicht Betrokkenheid Pleidooi pagina 8 Fffisow WEGRA (de letters staan voor werkgroep Amsterdam) is een van de vijf door Simon- bedrijfsleiders gevormde werkgroepen, die voortdurend in de weer zijn om de leden van de ondernemingsraad op de hoogte te houden van de wensen en verlangens van de achter ban. WEGRA bestaat alweer twee jaar. Eens in de drie weken vergaderen dertien Amster damse bedrijfsleiders over zaken van uiteen lopende aard; na afloop van zo'n meeting wordt besloten welke zaken aan de onderne mingsraad worden doorgegeven. De heer J. B. Dreijer, bedrijfsleider Simon Kinker straat en WEGRA-lid, vindt de aktiviteiten van de •.verkgroepen „ontzettend belangrijk". „De werk groepen zijn destijds ontstaan omdat de O.R.-leden eenvoudig niet precies konden weten hoe de ach terban over een bepaald onderwerp dacht. Om daar achter te komen was eigenlijk maar een oplossing: tientallen telefoontjes plegen. Een onmogelijke zaak natuurlijk, waarna werd besloten om werkgroepen in het leven te roepen, waarbinnen problemen, sug gesties en vragen eerst behandeld worden en pas daarna worden doorgespeeld. Ieder ondememings- raadslid weet nu: ik hoef m'n eigen problemen straks niet op tafel te leggen; nee, dit is iets van ons allemaal en hier staan we met z'n allen achter". „Het is ook beslist onjuist om te denken dat alles maar aan de O.R. wordt doorgegeven. Het is juist de taak van de werkgroepen om de zaken te schei den en uiterst zorgvuldig te selekteren. Gaat het bijvoorbeeld om een aangelegenheid rond één mede werker dan kan het best voorkomen dat wij beslui ten deze zaak eerst bij de distriktleider aan te kaarten. Maar dat gebeurt dan alleen als de mede werker in kwestie daarvoor zijn toestemming heeft gegeven. Hoe dan ook: de discussies acht ik erg be langrijk. Je voedt elkaar, je leert ervan. En als je plezierig werkt ga je heel bewust groepen van cais sières en afdelingschefs, die ook bezig zijn hün za ken op een rijtje te zetten, stimuleren". „Het is natuurlijk ook weer zo dat wij onze kolle ga's moeten laten weten wat er zoal besproken is. En dat hun op- en aanmerkingen op die standpun ten van harte welkom zijn. Daarom zijn we in Am sterdam onlangs gestart met het versturen van een circulaire naar kollega's-bedrijfsleider waarin de zaken puntsgewijs zijn neergezet en om hun opmer kingen wordt gevraagd. Daarnaast is het van groot belang dat er binnen de groepen overeenstemming is. Dat de werkgroep Den Haag niet een hele avond over een uiterst gekompliceerde kwestie zit te ver gaderen en dat de werkgroep Amsterdam dat een dag later over hetzelfde onderwerp ook nog eens doet". Een eerste aanzet om aan deze doublure het hoofd te bieden en om meer kontakt te krijgen met werkgroepen en kollega's in het land is on langs gemaakt. De heer Dreijer: „We willen 5 tot 6 keer per jaar met een aantal BL's uit de werkgroe pen rond één tafel gaan zitten om zo gezamenlijk tot een standpuntbepaling te komen". „Of het oprichten van en praten binnen die werk groepen tot successen heeft geleid? En of! Zeker voor WEGRA en ik mag aannemen dat het by zuster- werkgroepen niet anders is. Eén voorbeeld: wy heb ben er steeds op gehamerd dat er veiligheidsmaat regelen getroffen zouden worden i.v.m. het ont vangen geld. Op deze vraag van ons is positief ge reageerd. En dan is het natuurlijk erg plezierig als je ziet, dat al dat gepraat ook duidelijke, aanwijs bare resultaten oplevert. In de maanden september en oktober jl. zijn bijna 120 leidinggevende funktionarissen op diverse niveaus van de 4 Produktie Bedrijven van Ahold in Tilburg, Wijhe, Zaan dam en Zwanenburg tweeënhalve dag bijeen geweest, om xich in groepen van ca. 16 man te beraden over de wijze van werken, samenwerken en leidinggeven in en met groepen. Zij hebben aldus deelgenomen aan de „A.K.V." de cureus algemene kader vorming die door de personeelsdienst van de ros is ontwikkeld, speciaal om leidinggevenden en hen die re gelmatig in projekt groepen moeten samenwerken met an deren, een steuntje in dé. rug te geven bij het inspelen op ver anderingen die zich in en rond om het bedrijf voordoen. Vooral op sociaal gebied ver andert er ontzettend veel, zoals men in de kranten leest en op de t.v. ziet. Ook in de Produktie Bedrijven van Ahold is op so ciaal terrein de laatste jaren veel gebeurd en er staat nog veel te gebeuren. We behoeven hierbij alleen maar te denken aan de voorzichtige stappen op het vlak van overleg, werkover leg, gespreksgroepen en samen werking binnen de diverse be drijfsonderdelen. De A.K.V. is geen op zichzelf staande cursus, waarin men wordt volgepompt met feiten kennis. De cursus maakt deel uit van een groot proces binnen de Produktie Bedryven dat ten doel heeft nog meer aandacht te 3chenken aan de samenwerking onderling: de mogelijke inbreng van ieder op zijn eigen werk terrein en de communicatie tus sen mensen, groepen en afdelin gen. Door middel van inleidingen, oefeningen en discussies worden de cursisten met deze zaken ge confronteerd. Met de bedoeling, te leren door zélf te ervaren, zélf bezig te zijn en met elkaar te praten. Dè cureus bestaat derhalve uit een aantal eenheden (het raamwerk) dat door de cursis ten zelf „ingevuld" dient te worden, met die punten die door elke groep cursisten als belangrijk wordt ervaren. De zelfwerkzaamheid, inzet en be trokkenheid van de cursisten staan voorop. Gebleken is, dat deze wijze van „cursuslopen" bijzonder goed voldoet. Men verveelt zich geen moment en wordt voortdurend door elkaar met de neus op de feiten ge drukt. Juist, doordat men zelf onderwerpen en problemen uit de eigen werksituatie naar vo ren kan brengen en eikaars, me ning daarover wil en kan horen. Het zou te ver voeren om hier het hele cursusprogramma en de wijze van werken geheel op te sommen. Om toch enigszins een beeld te geven, geven wij het raamwerk verkort weer: Na de gebruikelijke ken nismaking volgt een groeps- spel dat o.a. ten doel heeft elkaar beter te leren ken nen en te ervaren dat een groepsmening niet hetzelfde be hoeft te zijn als het gemiddelde van de individuele meningen. Hierna volgt een opdracht die eerst individueel en in kleine groepen wordt uitgevoerd. Daarna dient men gezamenlijk in de grote groep te komen tot voorwaarden waaraan een goed samenwerkende groep dient te voldoen. Een inleiding over de veranderingen in de maatschap pij en invloeden daarvan op de onderneming wordt gevolgd door een uitgebreide discussie met door de cursisten zelf opge voerde praktijk-voorbeelden. Een ondernemingsspel biedt de mogelijkheid in beeld te bren gen, datgene waar een onderne ming thans rekening mee dient te houden, zowel in haar beleid Een steeds belangrijker wor dende factor in het bedrijf is echter de wens van de indivi duele medewerker betrokken te zijn bij besluitvormingen en beslissingen die nauw verband houden met het eigen werkge bied. Daarom wordt gedurende de cursus veel in groepen ge werkt, en wordt het werken in groepen regelmatig besproken. Hierbij wordt aandacht ge schonken aan „hoe is het ge gaan, hoe zou het beter kun nen?" Bij het thema wat verwach ten wij van ons werk worden zowel de eigen als andermans verwachtingen en behoeften t.a.v. het werk aan de orde ge steld. Het thema leidinggeven biedt de mogelijkheid vast te stellen aan welke eisen de chef van nü dient te voldoen om goed te funktioneren. Bij het onderdeel besluitvor ming in groepen, kan men erva ren hoe beslissingen in een groep tot stand komen. Via een evaluatie beoordeelt men zelf of dat op een optimale wijze is ge beurd. Het laatste deel van de cursus is leidinggeven in de praktijk. Dit thema wordt ge bruikt om zich individueel en in bedrijfsgroepen te bezinnen over problemen die zich in de werksituatie voordoen. Na de inventarisatie worden de moge lijkheden besproken om aan de ze punten terug in de prak tijk daadwerkelijk te wer ken. Hierop worden plannen ge- ent voor een „follow-up" van de In het septembernummer van „Flitsen" drukten wij zoals velen zich zullen her inneren een ingezonden brief af, die indertijd is op gesteld en ondertekend door een aantal medewerkers van het AH-filiaal aan liet Amsterdamse Lambertus Zijlplein. Onder het motto „Toekomst gericht?" stelden deze „kriti sche" briefschrijvers een aan tal zaken aan de orde, waarmee zij het niet eens waren. „Flit sen" tekende bij de publikatie van een en ander reeds aan, dat dit typisch „voer" was voor een ondernemingsraad en dat de in houd van de bewuste brief daarom ook aan de orde zou komen in een vergadering van de OR AHSM Filialen. Dit is inmiddels op 20 november jl. gebeurd. Bij die gelegenheid is met twee ondertekenaars, de heren E. Koomen en F. van Doorn, van gedachten gewis seld over motieven en achter gronden van de brit^ Het resultaat van dat gesprek geven wij hierbij puntsgewijs letterlijk weer: „De OR AHSM Filialen heeft als standpunt ingenomen, dat: De wijzigingen die de brief schrijvers willen invoeren ten aanzien van de structu ren in het bedryf, geleidelyk aan moeten plaatsvinden, naar gelang de maatschappij zich ontwikkelt; Om de continuïteit van het bedryf te waarborgen, winst noodzakelijk is; en Voor een goed sociaal beleid overleg aan de voet over het werk, de werksituatie en de werkomstandigheden wezen lijk en onmisbaar is; Door deze brief de OR er op is geattendeerd, wat er onder een aantal personeelsleden leeft. De OR AHSM Filialen hoopï, dat hiermede een goede aanzet Is gegeven tot meer concrete re acties vanuit-de achterban, zo dat de OR zich gesteund voelt in haar werk". als in de uitvoering daarvan. De individuele kontakten van mens" tot mens spelen in de werksi tuatie een belangrijke rol. A.K.V. in de respectievelijke werksituaties. Tot zover een korte schets van de A.K.V. Reeds nu v.ordt in de verschillende PB's geza menlijk gewerkt aan de (start van de) follow-up van de A.K.V. in de praktijk. De reak- ties over deze wyze van cursus- aanpak en de gekoppelde fol low-up in de werksituatie zijn erg positief. Alhoewel op lange re termijn moet blijken of de A.K.V. in de prakt jjk een succes is, pleiten de reakties voor méér op déze leest geschoeide cursus aktiviteiten.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 8