Vlotte bevoorrading door DC Simon/Miro 'Primeur' binnen „Operatie remodeling volledig geslaagd" F»®®?? pagina 5 Geen stunt „Dit leek ons noodzakelijk, gezien de in 1973 ongedacht grote vraag. Totaal bleek men circa 450.000 flessen nodig te hebben. Een dergelijke hoeveel heid behoefde men echter niet in èèn dag naar Nederland te halen. In overleg tussen o.a. In ternationaal Transport, Logis tiek, Inkoop en leverancier, kwam men tot de conclusie, dat men die zaterdag toch wel 25% van dat totaal in de winkels wilde hebben, nog altijd een hoeveelheid van 120.000 flessen. stutje om «nSp?iflleïïenete Deze combinaties zorgen er voor, dat alle artikelen van het DC Simon/Mira op tijd in de filialen worden afgeleverd. „Vooral van de vroegere Simon de Wit-mensen lieefl liet werken in het distributiecentrum (DC) te Zaandam veel aanpassingsvermogen gevraagd. Dat desondanks de gehele remodeling met vereende krachten tot een goed einde is gebracht, getuigt van een goede instelling, waarvoor alle hulde!" Dit zegt de heer A. H. M. Bongers, hoofdchef op het DC Zaandam, vanwaar de filialen van Simon/Miro worden be voorraad. De afgelopen maan den is er een heel stuk werk verricht aan die "remodeling" (de heer Bongers kijkt als echte Ahold-man niet op eén Engels woordje meer of minder). In mei 1973 ging de bevoorrading van de Simon-filialen over van Utrecht (waar men na de brand in het Conrad-complex was te rechtgekomen) naar Zaandam. De dagomzet bedroeg toen circa 15.000 colli en men kreeg de be schikking over 6000 m2 vloerop pervlakte. Family group i.p.v. lokatie „Bij de indeling van het DC koos men toen voor het z.g. lo- katiesysteem", vertelt de heer Bongers. „Dat komt in het kort hier op neer: een kle' deel van de voorraad op de ophaalplaats in de stellingen, de rest van het artjkel elders in het DC. Het veroorzaakte eéhter steeds meer rijtijd om overal de voorraden op de ophaalplaatsen tijdig aan te vullen." Daarom koos men na veel overleg met het betrokken per soneel voor het systeem van de „family-group." Dat houdt in, dat voor elk artikel een ophaal plaats in de stelling is gereser veerd op de begane grond en dat de aanvullende voorraden meedelen in de primeur van de Beaujolais Primeur. Zelfs de computer moest het programma aanpassen om de facturering aan de Alberto's mogelijk te maken. "Dank zij de goede samen werking binnen de groep distri butie en transport is er een bij zondere prestatie geleverd", al dus de heer Kruyswijk, dia vooral zeer te spreken is over de taakvervulling door de RSK- chauffeurs. "De gehele gang van zaken is een voorbeeld geweest van de wijze waarop een goede organisatie aan de eisen van de verkoopsector kan voldoen. Met dat werk zijn we trouwens da gelijks bezig!" daar vlak boven op de hogere stellinggedeelten liggen. Produklicstijging De heer Bongers: „Wanneer een ophaalplaats leeg is moet de heftruckchauffeur deze vullen met een pallet van de hogere stelling-gedeelten. Hij hoeft dus niet te zoeken naar de plaats waar deze aanvullende voor raad ligt en extra rijden is ook niet nodig. Bovendien grijpt men niet mis bij het bijeen brengen van een filiaalbestel ling, want met één oogopslag is te zien of er van het betrokken artikel nog voorraad is of niet." Mede dank zij dit nieuwe werksysteem is men kunnen komen tot een belangrijke pro- duktiestijging in het DC. Men verwerkt nu al ruim 30.000 colli per dag. De heer Bongers denkt, dat de capaciteit op maximaal 40.000 tot 45.000 colli per dag zal liggen, zodat er voor wal betreft de bevoorrading geen enkel probleem zal rijzen bij een ver dere groei van Simon/,Mirp. Het hieüwe systeem vergt wel meer ruimte. Men heeft nil de be schikking over 10.000 m2 en dat is vooralsnog ruim voldoende. A. H. M. BONGERS misschien knnnen we de ploegendienst afschaffen Toen was deze „operatie" achter de rug. „We werken er nu enige maanden mee," vertelt de heer Bongers, „en zijn erg tevreden over de resultaten. Er is een duidelijke produktiestijging te constateren en ook de werksfeer is verbeterd." SO procent minder breuk Van de totaal 10.000 m2 op pervlakte is 3000 m2 bestemd voor ontvangst (chef J. van Veen) aan drie „docks" en af voer aan acht „docks". Van de 7000 m2 opslagruimte, het ophaalcircuit, (chefs D. Vis ser, F. Visser en Th. Beekman) is de helft nodig voor rijpaden, zodat er 3500 m2 voor opslag resteert. De pallethoogte was voorheen 1.20 meter, nu is deze 1.70 meter. Voorheen probeerde men op de ophaalplaats wel ar tikelen te pakken van hogere stellingen, hetgeen niet zelden moeilijk ging en breuk tenge volge had. In het nieuwe sys teem kent men alleen grond- plaatsen voor het ophalen van de artikelen en dit heeft de hoeveelheid breuk met 80 pet. teruggëbracht. 1500 artikelen In het DC Simon/Miro kent men circa 1500 verschillende ar tikelen. Deze hebben niet alle dezelfde omloopsnelheid en ook de omvang verschilt nogal eens. Vandaar dat sommige artikelen meer ruimte in beslag nemen, ook op de begane grond naast de ophaalplaats. De heer Bon gers duidt dit aan door te zeg gen, dat zo'n produkt dan meer dere „facings" heeft. Vanzelfsprekend heeft de nieuwe opzet van het DC veel „denkwerk" gevergd, maar vooral ook dank zij de afdeling Logistiek is men er goed uit ge komen. De door deze afdeling vastgestelde vereiste voorraad van elk artikel is „vertaald" in palletplaatsen en op grond daarvan kon men overgaan tot „slotting", het verdelen van de artikelen over de stellingruimte. Voordat alle wijzigingen ten opzichte van de vroegere situa tie tot stand waren gekomen werden rond 10.000 pallets ver plaatst. Aan de ombouw is vier zaterdagen in ploegen gewerkt. „Huisnummer'' De heer Bongers noemt nog enige punten, die tot een vlotte werkwijze in het DC bijdragen: elke stelling heeft een „huis nummer" en men weet dus pre cies waar een artikel is opgesla gen. Verder werkt men met de kleuren geel, rood, groen en blauw voor de weken van een vierweekse periode in verband met het „fifosysteem": first in first out (de goederen die het eerst binnenkomen moeten er ook weer het eerst uit). Op de kleurensticker staat ook het nummer van de week en de dag van de aanvoer. De heer Bongers meent dat er in de komende tijd nog wel enige verfijningen in het systeem knnnen worden aangebracht, maar dat de principes thans toch wel vastliggen. „Het is zelfs niet onmogelijk dat wij door de verbeterde productiviteit straks de ploegendienst voor onze sector in het DC kun nen afschaffen." De leuze "Bij snelverkeer geen alcohol" is voor enkele af delingen van het Ahold-bedrijf half november even omgedoopt geweest in "snelverkeer met al cohol". In de nacht van 14 op 15 november om 0.00 uur mocht in Frankrijk de uitvoer beginnen van de Beaujolais Primeur 1974. Elk jaar wordt de uitvoerdatum vastgesteld op een bepaald aan tal dagen na de oogst van deze wijn. Het produktiegebied bene den Macon (niet al te ver van Lyon) ligt ongeveer 1000 km van Nederland verwijderd en dat betekent normaal opont houd meegerekend een rijtijd van 16 tot 18 uren. Albert Heijn presteerde het die nacht van donderdag op vrijdag om vijf minuten nadat de uitvoer was toegestaan bij de douane te zijn met dé eerste met Beaujolais Primeur geladen truck met oplegger. Er gingen in korte tijd zeven combinaties richting Nederland. kunnen tonen, het ging ons om een normale bevoorrading van de filialen,," aldus de heer Kruyswijk! Het vervoer naar Nederland werd geregeld met transportonderneming RSK, die zeven wagens inzette (met twee reserves), en ook zorgdroeg voor o.a. een monteur voor het op vangen van technische manke menten (niet overbodig, getuige een klapband en een afgelopen wiel). De heer Kruyswijk bemoeide zich met de begeleiding, hetgeen niet overdreven bleek te zijn, omdat ook wel met de "Franse slag" was gewerkt in Macon. Een wagen was geladen met flessen met een afwijkend eti ket. Een van de- reserve wa gens werd alsnog geladen met AH-flessen, maar toen moest wel het gewicht van 'grote ko per" bij de leverancier in de schaal worden gelegd. Eigen weg Improvisatie Deze snelheid van handelen was geboden door de begrijpe lijke wens van de filiaalleiding om reeds op zaterdag 16 novem ber in alle filialen de Beaujolais in de verkoop te hebben. Dat ls (uiteraard zou men haast zeg gen) gelukt, maar vraag niet welk een organisatie (en impro visatie) vereist was. De heren P. J. Kruyswijk (In ternationaal Transport) en J. C. van Kleij (hoofd Logistiek) weten daar van mee te praten. „Vooraf hadden de filialen het gewenste kwantum kunnen op geven", vertelt de heer Van Kleij. In Nederland was de verdere distributie geregeld via de drie DDC's (distributiecentra dag verse produkten) te Zaandam, Rotterdam .en. Eindhoven. Deze beleveren op de zater dag toch bijna alle AH-filialen, maar voor de 36 waar dit niet gebeurde was een extra rege ling nodig. Hetzelfde gold voor de Alberto's, die ook wilden

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 5