Is 'O(verhead) W(aarde) A(nalyse)' noodzakelijk AH grootste paté-verkoper van Nederland Bepaa Idelijk opmerkelijk VRAAGGESPREK MET F. BRANDSMA: Assortiment Snijkunst Flitsen pagina 3 De*ze vraag legden wij voor aan de heer F. Brandsma, hoofd coördinatie personeelsbeheer, die uit hoofde van deze funktie een begeleidende taak heeft bij de thans plaatsvindende waarde-analyse bij alle steundiensten. Wij zijn, aldus de heer Brandsma, alleen met het geven van een bevestigend antwoord op deze vraag niet klaar. Be langrijker is het om aan te ge ven: „waarom?" Waarom deze meting; waar om deze waarde-analyse? Het is voor een ieder duide lijk, dat met name in de afgelo pen 10 jaar (eigenlijk begon het al vanaf 1950) zich regelmatige stijgingen van bepaalde kosten hebben voorgedaan. Voorzorg Het was dan voor de onder nemer zaak om deze verhogin gen op te vangen, zonder dat het voortbestaan van de onder neming en dus ook van de werknemer in gevaar kwam. Een groot bestanddeel van deze stijgingen deed en doet zich voor in de loon-sektor. Zolang deze stijgingen zich in een bepaalde bijna vooraf vast te stellen regelmaat be wegen. kunnen maatregelen worden getroffen om deze kos tenverhogingen op te vangen. Een van deze maatregelen be treft dan vooral een beter, effi ciënt beheer. Het onderzoek naar de doelmatigheid van de bestaande organisatie binnen de onderneming neemt daarbij een belangrijke plaats in. Terugke rend naar het onderzoek binnen onze onderneming, dienen we, aldus de heer Brandsma, ons duidelijk ervan bewust te zijn, dat na de beleving van een re gelmatige kosten-stijging, wy de laatste jaren geconfronteerd worden met een „schoksgewij ze" stijging van verschillende kosten. Nevenfaktorcn Ook het buitengebeuren, na melijk de ontwikkelingen in de maatschappij, ondermeer de energie-crisis, de daaraan ver bonden overheidsmaatregelen, speciaal te noemen die met be trekking tot het vestigingsbeleid en prijsbeleid, heeft daarbij zonder meer zijn stempel ge drukt op de voortgang in onze onderneming. Ter bevordering van de conti nuïteit van Ahold N.V. waren maatregelen nodig om aan die ontwikkelingen het hoofd te bieden. Dat hierbij tevens de belan gen van het personeel worden gediend, behoeft geen nader be toog. Tot die maatregelen behoort onder meer het onderzoek naar de waarde-analyse, gericht op efficiency en de juiste organisa tie. F. BRANDSMA term OWA besmet Het gaat hierbij niet om ir de kosten te „snijden", maar vooral om door dit onderzoek middelen en wegen vast te stellen tot het BETER FUNKTIONEREN VAN DE ORGANISATIE in al haar geledingen, van hoog tot laag. Het „doorlichten" was daar voor noodzakelijk en zou op verschillende manieren kunnen gebeuren, namelijk door een extern 'bureau of wel intern door eigen krachten. F ertrouwensznnh De Raad van Bestuur, aldus de heer Brandsma, heeft voor het laatste gekozen in het ver trouwen, dat door alle betrok ken personeelsleden medewer king wordt verleend tot het welslagen van dit onderzoek. Dat het beroep op de perso neelsleden, alsmede het beroep op de medewerkers, belast met dit ondërzoek, geen sinecure be tekende, zal een ieder aanspre ken. Het is dan ook een stringente eis van de Raad van Bestuur, dat deze onderzoeken volgens een bepaalde procedure moeten plaatsvinden. Deze "procedures, in fasen opgezet, geven niet al leen de wijze van aanpak weer, maar bevatten ook duidelijke richtlijnen met betrekking tot de sociale begeleiding, opgedra gen aan alle leidinggevenden, die bij dit proces zijn betrokken en die zich gesteund weten door de betrokken personeelsdien sten. In de eerdergenoemde proce dures is bepaald dat de waarde- analyse zich richt op de kwaliteit en de kwantiteit van de bezetting van het bedrijfson derdeel. Konsekiventies Het onderzoek-team ls dus niet belast met de vaststelling van „namen". Hiermede zijn wij tevens beland bij het feit, dat de alsdan plaatsvindende noodzakelijk reorganisaties ook personele konsekwenties met zich mee brengen. Dit zal namelijk het geval zijn, indien uit het onderzoek blijkt, dat de kosten, verbonden aan de vervaardiging van een eindprodukt (afgeleverde werk) bestemd voor derden, niet meer opwegen tegen de mate van be hoefte van de gebruiker. Met andere woorden, aan het eindprodukt is geen overwegen de behoefte meer of de behoefte is gewijzigd. Vanzelfsprekend kunnen ook andere faktoren daarbij een rol spelen, zoals vermindering van het werk door invloeden van buitenaf, centralisatie van aktiviteiten e.d. Ook ten 'behoeve van deze mo gelijk pijnlijke situaties is de sociale begeleiding een eerste eis. Uiteraard zyn de betrokken ondernemingsraden bij de ver schillende fasen betrokken. Het onderzoek zal optimaal objectief en zorgvuldig plaats vinden. Tijdige communicatie met name op het stuk van in formatie, objectiviteit en zorg vuldigheid kunnen dan. hoewel primair een taak van de leiding en de steundiensten, tevens door deze ondernemingsraden worden bevorderd en be schermd, naast hun recht tol advies. Naast de beroepsmogelijkheid door betrokkenen bij de zoge naamde begeleidingscommissie, waarin vertegenwoordigd de werknemersorganisaties, dient ook een begeleiding aanwezig te zijn bij de verdere gang van za ken voor het personeelslid, dat nie^ meer tot de sterkte van de organisatie zal behoren. Bij de vaststelling welk(e) personeclslid(leden dit zal (zullen) zijn worden leeftijd, dienstjaren, kwaliteit en sociale omstandigheden als overwe- gings-faktoren gebezigd. Hierbij kan kwaliteit (geschiktheid, specialisme of all-roundheid) o.m. by gelijke leeftijd en dienstjaren doorslaggevend zijn. Regeling De besluitvorming en het uit eindelijk besluit liggen hierbij op het hoogste niveau. Voor de medewerkers, waar natuurlijk verloop, overplaat sing en omscholing geen pas sende oplossingen betekenen, is de regeling sociale gevolgen van toepassing. Deze regeling is indertijd in overleg met de werknemersor ganisaties (decom) opgesteld. Met de bewaking van de toe passing daarvan is de reeds eer der genoemde begeleidingscom missie o.m. belast. Leidinggevenden en perso neelsdiensten zullen in hun be geleiding alle mogelijke bijdra gen leveren om voor betrokke nen elders een passende werk kring te vinden, met inschake ling van o.m. het gewestelijk arbeidsbureau. Geen gemakkelijke taak. doch ook de nazorg kent in dit geval geen „vakantie". Vooral in deze van feestdagen voorziene decembermaand is er veel vraag naar paté's. Dat be tekent weer veel werk op de deli-af delingen van diverse SM's. Boeiend werk, want het is altijd aardig om te zien hoe de medewerkers daar met vaste hand het mes zetten in al die prachtige schalen paté's die er uitzien als kunststukjes. Ze worden natuurlijk niet alleen verkocht vanwege het fraaie uiterlijk, maar bovenal omdat ze kwalitatief hoogstaande at tracties zijn. Bij AH verlaat per week ge middeld zo'n tienduizend kg pa té het distributiecentrum om in optimaal verse toestand in de filialen te worden verkocht en AH is daarmee één van de al lergrootste paté-verkopers in Nederland. Er zijn acht „vaste" soorten in het assortiment, maar gedurende een kaas-wijn-paté- week loopt dit aantal op tot zestien soorten. De acht vaste soorten zijn: paté Breton, paté Paysan (boe- renpaté), paté au poivre vert, paté aux champignons, paté a la chatelaine, paté crème au poi vre, paté de foie en paté crème de canard au porto. Deze soor ten komen uit België, Luxem burg, het eigen land en met speciale weken ook wel uit Frankrijk. Verschillende soorten, die ge leverd worden in een aantrekke lijke aardewerken schaal, wor den origineel in de oven gebak ken. Alle paté's zijn volgens zeer oude (doorgaans moe'ljjk na te maken) recepten en op traditionele wijze bereid. De ene paté is zeer fijn van samen stelling (zgn. smeerpatésoorten), de andere originele paté's uit België zoals de Paysan en de Poivre Vert zijn grof met grote stukken lever. De verkoop van paté's is niet zo eenvoudig als het lijkt, om dat er een grote ervaring en een speciale techniek van aansnij den aan te pas komen. De wer kers in de deli weten dit het beste en benadrukken het door te stellen dat het verkopen van een stuk worst veel gemakkelij ker is. De klant heeft daarvan geen weet, maar dat hoeft ook niet. Tenslotte gaat het er ali leen maar om hem iets fijns te bieden voor op toast of op stok brood of zomaar als delicatesse puur bij een glas wijn of ande re drank. 9? Wie zou hem niet meer herkennen; onze voormalige minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns. Als secretaris-generaal van de NAVO is hij tegen woordig niet vaak meer in ons land maar wanneer hij ooit "Het Haegje" aandoet nog steeds zijn vaste woonplaats dan is een toevallige gelukstreffer van een snelle persfotograaf altijd nog "goed voor de krant". GEKNIPT voor Flitsenditmaal bovendienwant lustige wielrijder Luns peddelde op die recente no vembermorgen regelrecht naar de voor hem dichtst bijzijnde AH-supermartaan de Theo Mann-Bouw- meesterlaan in Den Haag. Een fietstochtje dat een plaatselijk blad toeschreef aan de "prijsbewustheid" van de ex-bewindsman "Hij rijdt expres een straatje verder om zijn inkopen daar te doenwaar de magere melk maar 59 cent kost en de roomboter staven worden aangeboden voor 1,89", wist de bewuste krant te concluderen. "Be paaldelijk" opmerkelijk, zullen wij maar zeggen. (Foto Haagsche Courant)

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 3