Toegankelijkheidssymbool voor zestig filialen We moeten onze mensen steun geven die ze nodig hebben Normen Soms niet ADJUNCT-DIRECTEUR BEIJERS: jwgtea 2 Flitsen Bg zestig AH-filialen be vindt zich op de gevel naast de ingang een vignet, dat een figuur in een rolstoel voorstelt. Dit is het zgn. in ternationale toegankelyk- heidssymbool dat aantoont, dat het betreffende pand óók goed toegankelijk is voor invaliden. Op steeds meer gebouwen komt dit vignet, omdat architecten en opdrachtgevers er lang zamerhand van doordron gen raken dat minder-mo- biele mensen (bejaarden, moeders met kinderwagens, invaliden e.d.) evengoed winkels en andere panden moeten kunnen betreden. De Nederlandse Vereniging voor Revalidatie (NVR) hamert al jaren op de noodzaak van die toegankelijkheid en neemt daartoe regelmatig kontalct op met instanties en bedrijven. AH had een willig oor en besloot om waar enigszins mogelijk voor aanpassingen in de win kels te zorgen, zodat de minder- mobiele klanten eveneens inko pen kunnen doen. Bij de plannen voor nieuwe filialen worden die aanpassin gen ingecalculeerd en bij ver bouwingen van zaken wordt ook rekening gehouden met de normen die de N.V.R. stelt om het betreffende pand van het vignet te kunnen voorzien. Tot die normen behoren: géén drempels, minstens één kassa- doorgang van 80 a 90 cm, een invalidenparkeerplaats bij het filiaal, een brede ingang met liefst automatische deuren en een wegneembare tourniquette in de winkel, zodat mensen in een rolstoel probleemloos kun nen door rijden. Als de aanpassingen zijn aan gebracht dan keurt een consu lent van de N.V.R. (vaak is dat zelf een gebruiker van een rol stoel) of het pand in aanmer king komt voor een vignet. Be- Ahold N.V. Oplaag 27.500 Verschijnt 9x per jaar 31e jaargang no. 7 december 1974 Hoofdredactie: Afd. Public Relations adres: Ankersmidplein 2, Zaandam Tel. 075 - 59 30 26 Kamer 1719 vestiging van het vignet ge beurt doorgaans zonder enig vertoon, behalve dan onlangs in Veghel waar deze handeling aan AH's eerste SM aldaar met een waar feestgedruis gepaard ging. Dat alles in aanwezigheid van gehandicapten uit de omge ving en werkers uit de invali- denzorg. Veghel was de 43ste aange paste winkel in AH's keten; nu enige maanden later zijn het er al zestig. Dit aantal zal nog wel toenemen, maar het wordt moeilijker dan in de afgelopen twee jaar. AH's heer J. R. Strengman hierover: „In sommige gevallen, vooral oudere filialen kan het gelet op de bouw niet. Wij be kijken het per filiaal en als er wordt verbouwd proberen we steeds in samenwerking met de bouwafdeling en winkelinrich ting de aanpassingen er in op te nemen. We hebben overigens ook nog al eens te maken met de gemeenten, als het gaat om bij voorbeeld een parkeerplaats of om een verlaagd trottoir. In die gevallen treden wij bemid delend op." Tevens zegt hij: „We hebben een erg prettig kontakt met de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie". In die woorden iigt nog eens opgesloten dat AH qua bouw doet wat mogelijk is voor al die mensen in rolstoelen en al die anderen die minder snel uit de voeten kunnen. Qua bediening zijn al deze mensen sterker dan anderen afhankelijk van de medewerkers in de win kels. De heer Strengman: „Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat onze filiaalmedewerkers als er behoefte aan is de helpende hand toesteken; dat blijkt wel uit de ontvangen reakties." „Als manager moet je niet alleen bezig zijn met vandaag oj morgen, maar ook kunnen vooruitlopen fop dé toekom stige ontwikkeling. Je moet in staat zijn te voorspellen wat allerlei veranderingen in de maatschappij kunnen betekenen voor de organisatie waarvoor je werkt. Een dergelijke vooruitziende blik is nu eenmaal eigen aan de functie van de manager, althans hij behoort het te zijn." Adjunct-directeur R. L. H. Beijers, hoofd van de operations supermarts van Albert Heijn Supermart B.V., zegt dit tijdens het gesprek, dat we met hem hadden in zijn sfeervolle woning in Naarden. Aanleiding tot het interview is de reorganisatie in de filialen. Problematiek De heer Beijers: „We worden momenteel geconfronteerd met een stagnerende economie. De concurrentie neemt toe. De pro- duktiviteit houdt geen gelijke tred meer met de stijging van het gemiddelde uurloon, onder meer door de stijging van het minimum jeugdloon. Dat geeft problemen, ook bij Albert Heijn.." Een modem bedrijf moet snel en juist kunnen reageren op wij zigingen in de maatschappij. Dat is niet altijd even gemakkelijk, vooral niet in een tijd van grote veranderingen in de samenle ving, maar het is wel maatge vend voor goed ondernemer schap. De heer Beijers wijst er met nadruk op, dat het gebeuren in een concern niet op zichzelf staat. Hij zegt: „Albert Heijn is eigenlijk een dwarsdoorsnede van die maatschappij. Wat er in onze samenleving gebeurt heeft zijn onmiddellijke invloed op ons bedrijf." Reactie „De slechter wordende econo mie-heeft tot gevolg, dat we veel sneller, vitaler en nog meer alert moeten reageren op al die maat schappelijke veranderingen. Dat is het doel van onze reorganisa tie. Daarom hebben wij gekozen voor een meer directe ondersteu ning van onze bedrijfsleiders door uitbreiding van het aantal zonemanagers van elf naar ne gentien en door het inkrimpen van de filiaalgroepen." De bedrijfsleiders werkten tot nog toe naar de mening van de heer Beijers te geïsoleerd. Zij kregen gemiddeld ongeveer één keer per maand bezoek van de zonemanager. Dat gaat nu één keer in de anderhalve week worden. Daarbij zal de bedrijfs leider die het meeste steun ver dient ook de grootste aandacht krijgen. Het 6ysteem is erop ge richt te coachen daar waar het nodig is bij de dagelijkse pro blematiek in onze filialen. „Gebleken is", aldus de heer Beijers, „dat de bedrijfsleider zijn beide handen vol heeft aan het op elkaar afstemmen van de dagelijkse dingen waar hij voor vei'antwoordelijk is, zoals plan nen, bestellen, winkelpreeentatie en met van zijn bemanning een team te maken. In de nieuwe op zet zal de zonemanager zich vooral bezig houden met bege leiding bij de uitvoering van het beleid en met het terugkoppelen naar de top, wanneer de be drijfsresultaten of plaatselijke of regionale omstandigheden tot aanpassing van. het beleid nood zaken." Meer aandacht „In deze opzet kan de bedrijfs leider meer aandacht besteden aan zaken als personeelsbeleid, verkoopbevorderingen, beheer sing van kosten en het terug dringen van beheerverschillen. Het nieuwe systeem biedt naar mijn mening vooral mogelijkhe den tot het inspelen op lokale omstandigheden. De bedrijfslei ders zullen vooral op het ge bied van de local merchandising hun creativiteit kunnen botvie ren." „De bedrijfsleiders worden meer de manager in het filiaal, degene die stimuleert, de sup porter van het personeel. Over het algemeen genomen staat men dan ook positief te genover de reorganisatie, die per 1 januari 1975 ingaat. Het is in elk geval een reorganisatie waar bij effectiviteit van de organi satie en ondersteuning van onze mensen voorop staat. In slechts incidentele gevallen zyn persoonlijke teleurstellingen als gevolg van inkrimping en funktiewijziging niet te vermij den geweest. Maar de meesten hebben gunstig gereageerd op de wijzigingen", aldus de heer Beijers.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 2