HERMETICA KRIJGT EIGEN GEZICHT Belangrijke proef met vierdaagse werkweek begeleiding organisatie Exportbedrijf van Albert Heijn komt naar Za andam COR-FLITSEN Ritsen pagina 7 Hermetica, het exportbedrijf van Albert Heijn, dat de laatste jaren o.a. de verkoop van chocoladeprodukten naar het buitenland stimuleerde, was voorheen een zelf standige exportmaatschappij binnen het A.H.-concern, maar gaat thans deel uitmaken van de A.H.-Produktie- bedrijven. Direkteur van de A.H.-Produktiebedrijven P. C. Vink: „Ons doel is, de nieuwe organisatiestruk- tuur begin 1975 gerealiseerd te hebben. Maar, we bewegen ons reeds nu op het samenwerkingsvlak." De kantoren van Hermetica aan de de Laisessestraat in Am sterdam zullen worden gesloten. Het voltallige personeel gaat over naar de burelen van de AH-Produktiebedrijven te Zaan dam. De werkgelegenheid blijft dus volledig gewaarborgd. Wel zullen intern enkele verschui vingen van funkties noodzake lijk zijn. Ruimte scheppen De exacte datum van verhui zing is nog niet bekend. In Zaandam zal ruimte moeten worden gecreëerd. Er wordt naar gestreefd, de reorganisatie begin volgend jaar rond te heb ben. De hier uiteengezette ontwik kelingen zyn het gevolg van het besluit van de Raad van Be stuur van Ahold NV om nieuwe afzetkanalen te scheppen voor bestaande en nieuw te ontwik kelen produkten van de AH- Produktiebedrijven. Men denkt hierbij aan afzet op nieuwe en bestaande markten in zowel bin nen- als buitenland. De heer J. H. J. Cuypers, ma nager van de afdeling commer ciële ontwikkeling van AH-Pro- duktiebedrijven, zegt dat de taak van de vier AH-Produktie bedrijven primair de toeleve ring van de eigen winkelbedrij- D. Stenéker Bedrüvenwerk Met Decom zijn ene aantal afspraken ge maakt t-a.v. bedrijvenwerk. Aan de betreffende bonden zijn een aantal faciliteiten verstrekt, zoals het gebruik van de vergaderruimten en publikatieborden. De gemaakte afspraken worden vastgelegd in een protocol, dat nog voorgelegd moet worden aan de bonden. T.z.t. zal het stuk ter kennisneming naar de COR-leden gaan. Interne verhuizing Inmiddels hebben zich een aantai verhuizingen van HK'71 naar HK'73 en omgekeerd voltrok ken. Achtergrond hiervan is om afdelingen, die veel met el kaar moeten samenwerken, bij elkaar te plaatsen. Overwogen wordt om de gehele detailhandelsgroep onder andere diensten zouden moeten verhuizen naar HK'73. te brengen in HK'71, hetgeen tot gevolg zo uhebben, dat alle Besluiten hieromtrent zijn echter nog niet gevallen. Detachering buitenland Voor detachering in het buiten land is een uitgebreide regeling gemaakt. Als principe geldt, dat de arbeidsvoonvaarden in vergelijking nooit minder zul len zijn dan die welke gelden in Nederland. Van degenen, die voor Ahold in het buitenland verblijven, zal een schaduwsalaris worden bijgehouden. De COR-leden,die inzage zouden willen hebben in de richtlijnen, kunnen konlakt opnemen met de heer Ypma. Sckretaris COR Daar de COR in haar huidige samen stelling nog minder dan een jaar zitting zal hebben, wordt besloten het vraagstuk van „een verkozen secretaris" te la ten liggen voor de nieuw te kiezen COR. De heer Ypma zal voor de verdere duur van de zittings periode optreden a.s sekretaris. Nu al zijn studies ondernomen om te komen tot een breed as sortiment dat op nieuwe en be staande markten kan worden afgezet. Allereerst zullen uiter aard de eigen winkelbedrijven voordeel trekken uit een derge lijke studie van de marktver houdingen, die moet resulteren in een verbetering en vernieu wing van het huidige assorti ment. Merk-kwestie In de njeuwe opzet worden de verkoopmethoden van de merkartikelenfabrikant tot voorbeeld genomen. De heer Cuypers: „De bedoeling is, de fabrikanten van merkartikelen met de eigen wapens te bestrij den. Door zodoende onze con currentiepositie te verbeteren denken we onze omzet te ver groten. Iedereen weet dat elk goed commercieel beleid moet steu nen op vier pij.ers: de bekende vier p's van produktie, promotie, prijs- (en kortingen) beleid en plaats van afzet. De AH Produk- tiebedrijven rustten totnogtoe op de ene p van produktie. Hieraan moeten de andere worden toegevoegd." Direkteur Vink: „Wij zijn een gezond bedrijf en willen die ge zondheid continueren door het bedrijf aan te passen aan de mo derne commerciële eisen. Daar toe hebben we een strategie ontwikkeld die in oktober in de Raad van Bestuur van Ahold NV zal worden behandeld. Als ons plan wordt aanvaard, kun nen we meer vertellen over de manier waarop wij de gezonde basis van ons bedrijf denken te versterken." lllillllllliir.illllllllllllilllliilllillllllllllllllHlllilllllllilllilllilllllll De voorgestelde structuur. ijziging.en leiden tot de volgende organisatie- Directeur AH PB Ontwikkeling en Techniek Comm. Ontwikkeling Marketing Coördinatie Hermetica B.V. Verkoopmij PB ven blijft. Het zoeken naar an dere afzetmogelijkheden komt in de tweede plaats. Eigen gezicht De heer Vink: „In het kader van een meer zelfstandige op stelling van de AH-Produktie bedrijven in het geheel van Ahold is het noodzakelijk ge worden de produktiebedrijven een eigen "commercieel gezicht te geven. Er is behoefte geko men aan een eigen verkoopap paraat. Hermetica zal onder lei ding van direkteur D. Steneker deze taak vervullen." Totnogtoe richtten de PB's in Zaandam, Zwanenburg, Wijhe en Tilburg zich uitsluitend op de bevoorrading van de eigen winkelbedrijven. Gebleken is, dat dit kan leiden tot een pas sieve opstelling. Voor een slag vaardig beleid is een commer ciële houding onontbeerlijk, ten einde de concurrentie van de merkartikelenfabrikanten beter te kunnen weerstaan. PB Zaandam PB Zwanenburg I 'llllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllIlM Zoals in het juni-nummer van Flitsen is gemeld, heeft de COR uit haar midden een vas te commissie benoemd die de plannen ter verbetering van dc organisatie begeleidt. In de COR-vergadering van 22 augustus jl. is besloten de commissie uit te breiden tot 5 personen, teneinde een goede voortgang van de werkzaamhe den van de vaste commissie te bevorderen. De samenstelling is nu als volgt: de heren J. J. Arends (Restau rants); D. Bruyn (AHSM kan toor); G. van Dongen (Concern steundiensten EGV); A. Jong (PB Zaandam): A. D. Rietman (Simon). Gast: de heer J. P. L. M. Drie shen (AHSM filialen). In verband met de wijziging in de organisatie zullen bepaal de veranderingen in de huidi ge overlegstructuur moeten plaatsvinden. De hieromtrent samengestel de nota zal eerst besproken worden door de direkties, waar na overleg binnen de COR zal 1 plaats vinden. In eerste instan tie zal de nota besproken wor den binnen de vaste kommissie van de COR. Illll Ahold NV is onlangs begonnen met een wisseler.de vier- en vijf daagse werkweek in negen filialen. Het gaat hier om een proef met het oog op de mogelijke invoering van een 40-urige werkweek volgend jaar. „In haar branche is Ahold NV het eerste bedrijf in Nederland dat de vierdaagse werkweek introduceert, al is het dan nog bij -wijze van proef. De heer J. van der Sar, me dewerker van de personeels dienst Detailhandelsgroep „Be leid en Projecten", wil elk mis verstand over deze nieuwe werktijdregeling voorkomen. „Deze proef wil helemaal niet zeggen dat we ook werkelijk volgend jaar met een wisselen de vier- en vijfdaagse werkweek gaan beginnen", zegt hij. „Het is heel goed mogelijk dat onze ervaringen in de negen fi lialen zo slecht zijn, dat we moeten besluiten van een defi nitieve regeling af te zien. Mis schien is het zogenoemde ver schoven werktijdensysteem een betere oplossing of zijn er an dere alternatieven. Alles staat in feite open. Bovendien is nog niets bekend over het tijdstip van invoering van de 40-urige werkweek." Na de discussies in de Onder nemingsraad AHSM Filialen is niettemin in mei van dit jaar besloten om er tot eind van dit jaar mee te experimenteren. Op 12 augustus is het systeem als zodanig ingevoerd in drie su- permarts van Albert Heijn, vier AH-zelfbedieningszaken, één supermarkt van Simon en één Miro-hypermarkt. De proef geldt voor het gehe le personeel van de betrokken filialen, inclusief het kader en de bedrijfsleider, maar met uit zondering van de parttimen en de partieel leerplichtigen. Problemen Onmiddelijk na invoering ont stonden de eerste problemen. De twee kleinste ZB's konden het nieuwe werktijdenschema niet aan. De krappe personeelsbe zetting en vestiging in de Rand stad met haar gespannen ar beidsmarkt zorgden er samen met factoren als vakantie en ziekte voor, dat het door invoe ring van de proef gevallen gat in de werktijden niet kon wor den opgevuld met het aantrek ken van parttimers. „De conclu sie zou kunnen zijn dat in dit soort winkels naar een andere oplossing moet worden gezocht of dat de structuur van dergelij ke filialen moet worden veran derd. Het probleem Is voorname lijk, dat het kader niet toekomt aan een vierdaagse werkweek omdat de tweede man, d;e de beheerder moet vervangen, ont breekt," aldus de heer Van der Sar. Bij de supermarkten lijken de problemen weer wat anders te liggen. Wanneer de mensen van de „verse" afdelingen er twee dagen achter elkaar niet zijn, wordt hun vakkennis node ge mist. „Deze maanden zijn er voor om dergelijke tekorten aan het licht te brengen. Het is nu nog te vroeg om conclusies te trekken, vindt de heer Van der Sar. T ijden De bedoeling van het nieuwe systeem is de ene week 4x9 36 uur en de tweede week 5 x 9 45 uur te werken. Dat is in die twee weken samen 81 uur; een uur teveel dus. Dit wordt vermeden, door het per soneel per week in overleg een half uur later te laten komen of een half uur eerder te laten vertrekken. De heer Van der Sat: „De di rectie houdt duidelijk vast aan een handhaving van de bestaan de openingstijden van de filia len: van half negen tot zes uur. Men ziet geen oplossing in het later openen of eerder sluiten van de zaak. De dienstverle nende functie ten aanzien van de klant blijft voorop staan." „Maar waarom zouden we met onze vierdaagse werkweek niet op de ontwikkelingen voor uit lopen? Het is bovendien mo gelijk dat we in de toekomst nog korter gaan werken en dan is het aantrekkelijk, te kunnen beschikken over materiaal dat op grond van de praktijkerva ring is verzameld." Aantrekkelijk Bij de overwegingen tot een dergelijke proef te besluiten, hebben ook de aantrekkelijke aspecten voor het personeel een rol gespeeld. „Wij streven er nu al naar, de fulltimers zo mogelijk van een lang weekeinde te laten genie ten. Globaal genomen maakt de proef liet mogelijk tweemaal per periode van vier weken een zaterdag met de daarop volgen de maandag vrij te krijgen. De ervaring moet leren, of dit ook in de praktijk haalbaar is. Verder wordt er gedurende de proefperiode op gewerkt, de vrije dagen zoveel mogelijk aan eensluitend te geven. „Onder het personeel zal een onderzoek worden ingesteld, hoe men deze proef heeft erva ren. Het lijkt ons bovendien in teressant, te weten hoe men de vrjje tijd heeft doorgebracht. Verder zijn we nieuwsgierig of de nieuwe werktijd invloed heeft op het ziekteverzuim. Vooral in Amerika was die in vloed positief. Mijn voorlopige indruk is dat het personeel over het algemeen wel enthousiast op de wisselende vier- en vijfdaag se werkweek reageert", aldus de heer Van der Sar.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 7