Het "geheim van AH- Grootverbruik "WIJNLIJN" HEEFT KOP EN STAART 1 Gunstige start van I 't Ei van Columbus I Tussenstuk ontbreekt pagina 6 Flitsen Medio oktober is Albert Heijn Grootverbruik B.V. begonnen met de opneming van de dagverse produkten melk en groente/fruit in het assortiment. Een goede gelegenheid om eens de schijnwerper te richten op deze sector van het concern, die als het ware in de schaduw van de winkel bedrijven een zeer actief leven leidt. Procuratiehouder van de B.V. is de heer J. Fieters, die graag de „filosofie" van AH-Grootver- bruik wil schetsen: „De detail organisatie richt zich recht streeks tot de huisvrouw. Wij richten ons, zeer in het alge meen gezegd, op die plaatsen waar wij de huisvrouw en haar gezin nog meer kunnen aantref fen." Tref-Cenlra Dit kan zijn, zo zegt de heer Pieters, in een restaurant („misschien wel een A.C.-res- taurant"), een ziekenhuis, een verpleegtehuis, een bejaarden centrum, een hotel, een pen sion: de kinderen komen we wellicht tegen in een school kantine, een internaat, de man nen in hedrijfkantines, bejaar den in serviceflats, gehele ge zinnen in de vakantiecentra. „Wij streven er naar om al die hier genoemde instellingen •—en dat is nog geen volledige opsomming te voorzien van dezelfde artikelen, die men in het assortiment van onze super- marts aantreft," licht de heer Pieters verder toe. „De le vering geschiedt uiteraard in aangepaste grootverpakking. Het gaat tenslotte om grootver bruikers." Er werd al geruime tijd ge zocht naar mogelijkheden om naast het normale „droge" kruidenierswarenassortiment ook dagverse artikelen aan de grootverbruikers te leveren. Dit vereiste echter een zeer accu raat systeem van beleverings- mogelijkheden. Dit is naar de mening van de heer Pieters thans op enkele punten aanwe zig. Melkweg Wat betreft de levering van melk is een nauwe samenwer king tot stand gekomen met de fabriek Volnij te Nijkerk. A.H. Grootverbruik zorgt voor de verkoop, stuurt de facturen enz. en Volnij levert recht streeks af. Voor de sector groente en fruit staat Groot verbruik in vrijwel voortdu rend contact met de afdeling Merchandising Groente van A.H. Retailing. Van deze afde ling is de heer A. N. Alting aangewezen als degene, die met de afnemers van Grootver bruik over de bestelling en af levering van groente en fruit veel (telefonisch) overleg pleegt. Daarbij dient onderscheid te worden gemaakt tussen de ech te „dagverse" produkten (die maar zeer kort houdbaar zijn, zoals bijv. bladgroente) en de meer dagen houdbare produk ten (bijv. de koolsoorten). Uit kostenoogpunt is elke dag belevering met dagverse arti kelen niet mogelijk. De ver zendkosten zouden veel te hoog zijn. Door een goede voorlich ting aan de afnemer verwacht Grootverbruik echter zodanig te kunnen werken, dat ook bij aflevering één maal per week toch dagverse groente op het menu van de bestellende klant kan komen te staan. Samenspel „Dat lukt beslist wel", aldus de heer Pieters. „De afnemers we ten precies welke dag wij in hun omgeving komen. Elke week krijgt men bovendien een „bericht" met prijzen en ver- .7. Piters wachtingen voor de volgende weeit. m veel instellingen, zie kenhuizen e.d. stelt men een weekmenu samen. Wü streven er naar in het overleg daarover te worden be trokken. Men kan dan rekening houden met onze aflevering en dan het echte „dagverse" pro- drukt (bjjv. spinazie) op het menu plaatsen. De rode kool is wel een dag te bewaren, wel meer dagen. Bovendien eet men vaak al enkele dagen per week geen groente meer, maar bijv. rijsttafel. Het moet daarom mo gelijk zijn, dat wij met een af levering van één maal per week voor de groente in die gehele week kunnen zorgen." De heer Pieters legt sterk de na druk op de voorlichtingstaak bij de aflevering van dagverse produkten. „Wanneer men op maandag spinazie wil eten in het middaguur, dan is het voor niemand mogelijk tijdig verse spinazie te leveren. Wij zullen dan adviseren maar een dag la ter deze groente op tafel te zet ten." Marktberichten Ook op financieel gebied dient de afnemer veel informatie te hebben. Hij moet niet achteraf tot de conclusie komen, dat hij een hoge prijs heeft betaald en dat de desbetreffende' groente twee dagen later veel goedko per was. „Dat vereist van ons weer een op de hoogte zijn van de marktomstandigheden, de invloed van het weer op het oogsten van groenten en derge lijke," vertelt de heer Pieters, een specifieke taak voor de heer Alting. Albert Heijn Grootverbruik heeft een assortiment van 2500 artikelen. De omvang van deze B.V. komt ook tot uiting in het gegeven, dat er 11 vertegen woordigers „langs de weg" zit ten. Er is volgens de heer Pie ters al vrij veel zekerheid over het halen van de beoogde om zet in de dagverse artikelen. Men heeft o.m. al ervaring op gedaan met de aflevering van citrus e.d. De heer Pieters ziet het „dag verse gebeuren" bij Grootver- bruik zeker nog wel voor uit breiding vatbaar. „Het zal ze ker niet met groente ophou den", denkt hij. „Maar verdere uitbreiding dan op dit moment zal pas in een later stadium aan de orde komen." De "wijnlijn" van Albert Heijn Produktiebedrijven B.V. te Zaandam heeft de tweede fase van een algehele mechani sering afgesloten. „Aan het begin- en aan het eindpunt van de lijn zijn wij nu klaar," licht bedrijfsdirecteur drs. H. Vreugdenhil toe. „Nu het tussenstuk nog." etmaal rond 15 uur met de lijn aan het bottelen zijn." De eerste fase van de mecha nisering dateert al van vorig jaar. Dit betrof de aanschaf van. een nieuwe etiketteermachine en een nieuwe dozensluitmachi- ne. Daar komt nu geen mensen hand meer aan te pa's. Er staat alleen iemand „te kijken of alles goed gaat." Kort geleden is de verbete ring van de lijn aan het begin tot stand gekomen. Dit had be trekking op een depallettiseer- installatie en een spoelinstalla- tie. Voorheen werden de fles sen met de hand neergezet op de toevoerband voor de spoel- inrichting. Halszaak' Het „depallettiseren", het ne men van de flessen van de pal lets, gebeurt nu met behulp van een installatie, waarbij de hal zen van de flessen in de klem Ingenieus De heer Vreugdenhil heeft veel bewondering voor de men sen, die dergelijke installaties uitdenken en daarbij toch altijd weer besparingsmogelijkheden weten te vinden. Zo wijst hij op de ingenieuze etiketteerma chine en op de dozensluitma- chine. De flessen worden daarbij tegen elkaar gedrukt, waarna de doos er omh'èen wórdt ge vouwen. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllillllllllllllll!llllllllllllllll!lllllllllllllllll<!llllllllllllllllllllllllllllllllllll(llllllllllllllillllNIIII| Doordat de flessen niet kun nen schuiven is het gebruik van vakverdelingen niet meer nodig geworden, hetgeen tot een omvangrijke materiaalbe sparing heeft geleid: ruim 1 miljoen vakverdelingen per jaar! Opvallend is het verhou dingsgewijs geringe lawaai, dat de installatie maakt, zeker wanneer je dat vergelijkt met de situatie in een frisdranken- fabriek. Het gaat allemaal wat rustiger toe en dat kan ook niet anders, want wijn moet je toch wel met wat meer zorg behan delen dan frisdrank. We kun nen wel zeggen, dat A.H. aan de wijnen (tafelwijnen en sher ry) de aandacht besteedt die zij verdienen." worden genomen. De flessen kunnen dan met een flinke hoe veelheid tegelijk worden op getild en op de band geplaatst. Eén man kan dat doen door middel van een gemakkelijk be- dienbare installatie. Het spoelen en steriliseren van de flessen gebeurt zonder menselijke tussenkomst, even als het afvullen, het bottelen. Dat alles geschiedt in een „rustig" tempo van 6000 flessen per uur. In de niet al te verre toekomst zal men de bottelin stallatie vervangen door een nieuwe met een capaciteit van 10.000 flessen per uur. Dat valt onder de „derde fase" van de mechanisering. Zowel aan het begin als aan het einde van de wijnlijn heb ben de installaties al een der gelijke capaciteit. De „bottle neck" zit derhalve in het botte len. Een tiental jaren geleden kon men niet vermoeden dat de verkoop van wijnen en sherry door A.H. zo'n vlucht zou ne men. „Men dacht toen, dat de installatie zelden, hoogstens enige dagen per week, op volle capaciteit zou moeten werken. Nu is er een drieploe- genstelseh In verband met schoonmaken e.d. van de lijn, kunnen we zeggen, dat we per De ideeënaktie „Het ei van Columbus" heeft een gunstige start gehad. Tussen begin juni en half september zijn er maar liefst 520 ideeën inge zonden betreffende de interne papierstroom die bij Ahold tè omvangrtfk en tè kostbaar werd. Een groot gedeelte van de inzendingen had betrek king op hetzelfde onderwerp. Maar er waren ook een aantal voortreffelijke ideeën, duide lijke uitschieters dus. De ideeëncommissie is mét een aantal van die ontvan gen ideeën aan de slag ge gaan. Ze worden nu op hun bruikbaarheid getest en pas daarna kan worden vastge steld hoe groot de bezuini ging is die zij opleveren en hoe groot de beloning kan zijn. De commissie heeft aan de hand van de ontvangen in zendingen de indruk gekre gen dat het interne papier- verbruik bij Ahold sterk verminderd kan worden. En kele ideeën zijn al doorge- I voerd. De berichtgeving i bijvoorbeeld naar de filialen gebeurt nu, indien mogelijk op papier dat de helft kleiner is dan vroeger. In plaats van het vroegere A-4 wordt nu het formaat A-5 gebruikt. I Ook de bestelboeken hebben I al een belangrijk kleiner for- maat gekregen. Maar de leden van de ideeëncommissie willen daaraan nog geen enkele konsekwentie verbinden. Zij 1 vragen-zich af of er met alle voorgestelde vernieuwingen 1 op dit gebied inderdaad te werken is. Dat moet eerst 1 worden onderzocht en over de bruikbaarheid van ver- nieuwingen kan pas weken later worden geoordeeld. De commissie wil nu eerst bijvoorbeeld uitzoeken wat 1 xoèl en wat niet geschikt is om op A-5-formaat te druk- ken. Het ene leent zich daar- voor beter dan het andere. Maar over een paar weken weten we wellicht meer. -

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 6