„Op vakantie snuif ik stoom R. Liesker BL Heemskerk: Arie heeft hart verpand aan Japan pagina 12 Flitsen Bedrijfsleider R. Lies- ker (30) van de Si mon in Heemskerk, is een verwoed verzamelaar van alles wat maar even met rails, beugels, diesel, olie en stoom te maken heeft. Met groot enthou siasme kan hij verhalen over de glorietijd van weleer: voor ingewijden j over gele Wassenaarders en blauwe Budapesters. jOver een spooktrammetje in Spaanse bergen tot een moderne pec-car in Den Haag. Over zijn schitterend foto-archief en zijn enorme hoeveel heden knipsels en andere attributen die trams of treinen betreffen. Waar hij, als rechtgeaard ver zamelaar, nooit genoeg van heeft. Wie daarom thuis nog oude foto's, prenten en ansichtkaar ten waar ook maar een glimp van trein of tram te zien is, heeft, doet er de heer Liesker een groot plezier mee. Maar ook degenen die wat meer over deze snel in popu lariteit gestegen hobby willen weten, kunnen kontakt met de heer Liesker opnemen. Zijn adres: Luxemburglaan 491 in Heemskerk. te maakte hij weer nieuwe vrienden, die nij iaici owujIS weer ontmoette. Zelfs rondrei zende Nederlanders. Grandioos De meeste indruk maakten op hem toch wel de mensen. „Enorm behulpzaam, gastvrij, openmisschien wat weinig eigen initiatiefmaar harde werkers En de winkels Warenhuizen en supermark ten Daar kan Nederland niet aan tippen. Grandioos." „Alleen-reizenmet ande re mensen meegaan als die je helpen willen gevaarlijk? Nee hoor.Echt niet. De men sen zijn daar erg eerlijk. Ik heb ook een enorm vertrouwen in de mensen." Het verhaal over de reis naar Japan kan worden geïllus treerd met ettelijke kaarten, kaartjes, prenten, souvenirs, vreemd geld, plakboeken, dag boeken, foto's en dia's. Een kof fer vol. „Ik ging met twaalf ki lo bagage weg. Toen ik terug kwam had ik 25 kilo Wensdroom Behalve souvenirs heeft Arie Abbink nog wat overgehouden: nieuwe vrienden. „Heel veel", zegt hij. „Daarom wil ik graag volgend jaar weer. Maar dan langer. En dan wil ik ook nog meer landen zien dan Japan. Ik heb ook Amerikaanse vrienden gekregen. Dus ook naar Ame rika. Dat kan met een speciaal vliegtuigticket. Dat wil ik graag doen. En dat lukt ook wel. Ik ga goed sparen „Ik ben een rommelige verzamelaar. Maar dat kan met deze hobby, waar zóveel materiaal over bestaat, nu eenmaal moeilijk anders. Ik verzamel alles wat met correspondentie uitnodiging óm op de bruiloft te komen. „Ik wilde wel graag, maar het was toen nog te kostbaar voor me. Ik ben wel meteen begon nen met sparen. Ik dacht: als ik elke week honderd gulden spaar, heb ik na een jaar 5200. Mét wat geld uit de eer ste maanden van 1974 kwam ik op zo'n zesduizend gulden. En dat was genoeg. Ik heb wel voor een kapitaal aan souvenirs gekocht, omdat ik dacht: dit is de eerste en de laatste keer dat ik hier kom. Maar ik heb er zo veel vrienden gekregen, die vroegen of ik nog eens terug kwam, dat ik het volgend jaar toch weer ga." Contact De taal levert Arie Abbink geen problemen op. Met En gels bleek hij zich uitstekend te kunnen redden. Bovendien er voer hij, dat de mensen in Ja pan erg behulpzaam zijn. Zijn kennelijk vermogen om snel en gemakkelijk contacten te leg gen,, maakte dat alles nog ge makkelijker. „Het is een fas cinerend land", zegt hij. „Met een geweldige natuur. Wat je hier in heel Europa hebt, ber gen, grote rivieren, steden, dat heb je daar in één land". Arie Abbink bekeek Tokio, waar een vriend hem* opving, reisde in zijn eentje per trein naar het uiterste zuiden, zag Hiroshima („dat is hartverscheurend, wat je daar ziet.maar ook Sap poro in het noorden. Hij be keek tempels, musea en thea ters, maar ook een visfabriek en een vulkaan en een typisch Indianendorp. En in de jeugd herbergen waar hij overnacht- R. Liesker. Links: De Ouwe Blauwe tram in Den Haag. Onder: Dit was voor het echtpaar Liesker tijdens een vakantie in Oostenrijk een van de grootste genoegens: een oud stoomloco- motiefje trekt een personenrij tuig over het lundradsmalspoor naar de Schaf berg Spitze. trams en in iets mindere mate met treinen te maken heeft. En niet alleen van Nederland. Mijn specialiteit is Den Haag, een tot voor kort interessante tramstad met al die buitenlijnen en verschillend materieel. Ik heb daar, toen ik omstreeks 1965 als proefchef bij Si mon de Wit op het Spui werkte, veel gefotografeerd. „De mensen vragen wel eens, wat er nou voor leuks is aan al die oude trams en treiren. Dat is natuurlijk, daar kom k niet on deruit, de romantiek van het verleden. Ik denk dat dat ook de reden is dat deze hobby van- daag-de-dag zoveel jonge men sen aanspreekt. Ze worden door middel van oude prentbrief kaarten geconfronteerd met plekjes in hun stad die nu ge sloopt zijn, in de oorlog ver woest zijn, maar gelukkig ook die de tand des tijds hebben doorstaan. Ja, de romantiek doet je wat. Je kon, en dat is nog niet Geld is geen probleem voor Arie Abbink (23), als hij praat over zijn plannen om volgend jaar langere tijd, vier maanden bijvoorbeeld, naar Japan te gaan. De tijd wel. Om zó lang zijn werk als „eerste assistent" in een Arnhems A.H.-filiaal in de steek te laten, dat zal, misschien wat problemen geven. Maar het geld voor zo'n uitvoerige, verre reisNee, geen probleem. Ik heb andere behoeftes. Ik hou van reizen Hij zegt het allemaal, zeer enthousiast, in de loop van het verhaal over zijn reis naar Japan, gemaakt in de zomer van 1974. Dat ver haal zal hij al vele malen ver teld hebben. Maar in de ruimte boven de winkel waar dit ge sprek plaats had, klinkt zijn verslag geestdriftig alsof het de eerste keer is. Waarom Japan Aan de hand van een grote wegenkaart van Japan vertelt hij van zijn belevenissen. Het antwoord op de vraag: „Waar om Japan" is een apart ver haal: een vakantie in Engeland contact met een Japanse toe rist samen verder reizen eens zó lang geleden bijvoor beeld met de blauwe tram van Scheveningen naar Purmcrend. Je moest dan een paar maal overstappen, dat wel En wie herinnert zich de echte gele Delftenaar, Leidenaar en Was senaar nog? Het dieseltje naar de Zuidhollandse eilanden? Wat anderen meer aanspreekt zijn de cijfers: hoeveel lijnen kende de stad, wat is daar in de loop der jaren verdwenen of bij gekomen, welk materieel reed op welke lijn, welke lijnaandui- dingen zijn er, enz." „Er is de laatste tijd zóveel vraag naar foto's van oudrail- materieel, dat hobbygenoten en ik besloten hebben om een foto bureau op te richten. Dat gaat zó goed, dat van iedere foto tientallen afdrukken gemaakt moeten worden. Ik zelf heb op dit moment zo'n 5600 foto's ver zameld en opgeborgen. Als ik m'n negatieven die ik nog heb ook ga afdrukken dan denk ik aan de 25.000 te komen. Dat is heel wat ja, en ik ben bang dat ons huis dan te klein wordt. Als je wilt reizen, dan ga je bezuinigen, dan móet je zuinig leven", zegt hij. „Ik hóef geen stereo-platenspeler, of een au to.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 12