Groei 'dagverse' produktenstroom Schema's nieuwe organisatiestructuur Flitsen pagina 9 LNF Landelijk Non-food KW houdbaar/ drogmetica D. Heemsbergen LNF landelijk KW Kruidenierswaren; Verkoop Food MIRO Actieplanning Verkoop SIMON groente fruit Speciale inkopen Mej. L. A. M. Konijn S. E. de Vries Groente/fruit K. Op de Beek Groente/fruit drogmetica, LNF In de bevoorrading van de filialen neemt de sector dag verse produkten een steeds belangrijker plaats in. „De groei in de afzet van dag verse artikelen verloopt re latief sneller dan in de an dere onderdelen van het winkelbedrijf", zo zegt de heer N. J. Visser, die als bedrijfsdirecteur distributie centra dagelijks te maken heeft met de „tijdige" bele- vering van de diverse su- permarts en zelfbedie ningszaken. „Onder dagverse produk ten verstaan wij artikelen die vijf- tot zesmaal per week besteld kunnen wor den, die in het algemeen een korte houdbaarheid hebben en derhalve in een klein aantal verkoopdagen hun weg naar de klant moeten vinden", licht hij toe. Onderscheid Men maakt nog onder scheid tussen artikelen in de „koelstroom" en die in de ongekoelde stroom. In de koelstroom wor den de volgende produkten behandeld: vlees uit eigen centrale slagerijen, vleeswa ren uit het eigen bedrijf (Wijhe) en van derden, zui vel (behalve melk), gebak en panklare groenten. Ongekoeld worden be handeld: aardappelen, citrus- produkten, groente en fruit, bloemen/planten, brood en banket. De koelstroom-artikelen vinden dagelijks hun weg uit het DC Zaandam naar alle SM's. De ongekoelde produk ten gaan van Zaandam uit naar de helft van de filialen, terwijl de andere helft wordt beleverd van Rotterdam en Eindhoven uit. „De artikelen in de koel stroom worden binnen 48 uur na bestelling afgeleverd. Maandag bestelt het filiaal, woensdag is het bestelde in huis", vertelt de heer Vis- Deze artikelen blijven ge heel „gevangen" in een „koelketen". De aflevering bij het DC geschiedt met koelauto's van leverancier of produktiebedryf A.H. In Zaandam is voor de opslag 1500 m2 vloeroppervlakte beschikbaar, een koelcel met een temperatuur van 2 gra den C. Per stikstof-gekoelde wagens gaan de artikelen naar de filialen, waar ook weer gekoelde opslag is. In de DC-koelcel werkt men met een drieploegen- systeem, waarbij men streeft naar een zo gelijkmatig mo gelijke verdeling van de fi liaalorders over de 24 da gelijkse werkuren, zodat men een zo klein mogelijke top- bezetting behoeft te hebben. Over de artikelen in de ongekoelde stroom merkt de heer Visser op, dat de fili aalbestelling 48 uur voor het afleveren moet worden ge daan. Voor kwetsbare arti kelen (zowel wat betreft prijs als houdbaarheid) kan de bestelling 24 uur voor de aflevering nog worden ge wijzigd, zowel door het fi liaal als door de afdeling merchandising. Daardoor kan men zich snel aanpassen aan veranderde situaties op de markt of qua weersomstan digheden. Elke wijziging betekent overigens een of een in de filiaalbestelling en ver groot de kans op het maken van een fout in de filiaal levering. Men is in Zaandam nu een jaar of zeven bezig met het begrip „dagverse artikelen". Steeds doen zich nieuwe ont wikkelingen voor, zoals de reeds genoemde „koelketen". Albert Heijn is ruim een jaar geleden overgegaan tot invoering van een stan daardfust, een goed sta- pelbaar plastic krat, dat de kartonnen doos zoveel mo gelijk vervangt. Slechts en kele artikelen worden er nog niet in vervoerd (import- produkten als sinaasappelen en verder om technische redenen enkele kleine ar tikelen en margarine). De heer Visser vertelt, dat de stapelbaarheid van de kratten tot een zo hoog mo gelijke beladingsgraad van de koelwagens leidt en breuk voorkomt. Bovendien kan het standaardfust vele malen worden gebruikt, in tegenstelling tot vele andere verpakkingen. Na retouront vangst van het standaardfust uit de filialen moet het eerst worden gewassen, voordat het opnieuw gebruikt wordt. De verwerking van de dag verse produkten in het DC verschilt naar gelang het ar tikelen uit de koelstroom of uit de ongekoelde stroom be treft. In de koelstroom ver zamelt men de artikelen per filiaal per order; in de on gekoelde stroom is voor elk filiaal een plaats gereser veerd, waar de bestelde pro dukten al bij ontvangst in het DC worden klaargezet. Lading Als laatste artikel komt in de loop van de avond het brood bij de filiaalbestelling. Uiterlijk 11 uur 's avonds moet het laden van de wa gens beginnen. Het is uiteraard niet altijd mogelijk een auto geheel te laden fnet dagverse artike len. Dan wordt de overge bleven laadcapaciteit zo veel mogelijk benut, door tevens kruidenierswaren mee te ne men naar de betrokken fili alen. „Per dag verwerken wij in onze drie DC's voor dagver se produkten zo'n 75.000 col li dagartikelen voor onze fi lialen", aldus de heer Vis ser. Hij ondervindt nog als pro blemen met het noodzakelijke strakke schema van aanvoer order klaarmaken afle vering aan de filialen, hoewel het vele ma len lukt alles te laten verlo pen zoals het moet. Alles hangt echter nauw met el kaar samen en een vertra ging bij één van de deel- werkzaamheden leidt ook tot verstoringen in de goede or de bij de verdere werk zaamheden. De noodge dwongen aanwezigheid van een relatief groot aantal uit zendkrachten, met weinig distributiekennis, bemoeilijkt een goede utivoering. De heer Visser acht het daarom een voorwaarde dat er geen „pieken" in de be stellingen voorkomen. Het aantal colli omzet in de koelcel loopt nu nog uit een van 10.000 tot 30.000. De bezetting moet dan zijn afgestemd op de hoogste omzet, maar als die niet wordt gehaald, ontstaat ei een (kostbaar) onderbezet- tingsverlies. „Om dit te voorkomen zou men zelfs kunnen denken aan een „af nameverplichting" voor de filialen op bepaalde dagen, of aan blokkering van be paalde assortimenten, b.v margarine, op de zwaarste afleveringsdag van de week, de dinsdag; hoewel hij ook wel weer de bezwaren aan de kant van de filialen ziet. Overigens zijn de vele kleine orders van 5, 10 en 15 colli een rem op de pro ductiviteit, en zij zijn er mede de oorzaak van dat fi lialen te laat hun dagverse produkten ontvangen. Zowel aan nivellering van de omzet en het aantal or ders, als de verbetering van het eigen personeelsbestand, zal nog het een en ander ge daan moeten worden in de komende maanden, om de filialen betere garanties te geven in kwaliteit en afle- vermoment. Wat betreft de toekomst van het „dagverse produkt" voorziet de heer Visser met tertijd nog enige uitbreiding van het assortiment, bijv. met koeksoorten, niet-va- cuum-verpakte koffie e.d. In plaats van „dagvers" spreekt hij overigens liever van „korthoudbare" produkten. Als belangrijk punt voor een dagartikelenmagazijn stelt hij, dat de aangelever de voorraad elke dag moet worden „weggewerkt" om plaats te maken voor de aanvoer voor de volgende dag. Er kunnen geen voor raden worden aangehouden. Dagelijks zijn er ca. 100 auto's op de weg om de be voorrading van de filialen met dagverse artikelen te verzorgen. De heer Visser vergelijkt het geheel met een goed lo pend raderwerk, waarin geen enkele schakel „in de fout" mag gaan, want dan loopt de zaak vast. De pro cedure begint met het mo ment van bestellen; dan volgt de filiaalbestelling in de computer; de verpak king in het verpakkingssta tion in de PB's; de aanle vering in de DC's door auto's en spoorwegen; ont vangst in de DC's; het or- derklaarmaken; het laden van de wagens; verzorging verzenddocumenten; auto vervoer naar en ontvangst van het goed in het filiaal. Alles moet in elkaar grijpen. Er zijn wel noodprocedures, maar daarvan maakt men uiteraard zo min mogelijk gebruik! 3nno 1887

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 9