Zaankanter Albert Heijn groeit van winkelbediende af met zaak mee -u- Paard en ruiter: Een film naar het leven van Meneer Albert Flitsen pagina 3 Het is niet eenvoudig om de loopbaan van de heer A. Heijn een beetje overzichtelijk in beeld te brengen. Er is in de afgelopen 25 jaar zó veel gebeurd, hij bekleedde en bekleedt nog zoveel functiesWat moet je in's hemels naam er uit pikken om een verantwoorde keuze te maken? Goed, uit alles blijkt dat Al- bert Heijn de man is geweest die de AH-supermarts er door heeft gedrukt. Hij geloofde hei lig in die nieuwe ontwikkeling, maar naast enthousiaste mede standers waren er in het be drijf ook enkele sceptici die toen de eerste supermart werd geopend meesmuilden: „Me- neer Albert moet óók z'n speel goed hebben". Ze hebben ongelijk gekregen. De supermart is niet meer weg te denken en binnen het con cern kun je de heer Heijn ge voegelijk de grote voorvechter van de supermart beschouwen. Maar er is zovéél gebeurd. „Meneer Albert" heeft zich ook persoonlijk de afgelopen 25 jaar ontwikkeld als een „super- kruidenier". Dat hoeft niemand te verbazen. Oude werknemers herinneren zich dat hij het vak met de paplepel kreeg ingegoten. Als kind liep hij al in menig vrij uurtje door de fabriek van zijn vader, de heer Jan Heijn, te banjeren. Een chronologisch overzicht van de laatste 25 jaar, waarbij het wel en wee van het bedrijf Albert Heijn n.v. en de man Al- bert Heijn zo nauw vervlochten zijn geweest. 1927: Albert Heijn wordt in Zaandam geboren. 1949: Eindexamen N.O.I.B. Eer der had hij met succes eind- examen hbs gedaan. 1955: In Rotterdam wordt de eerste AH-supermart ge opend. Er wordt een begin gemaakt met een nieuw obligatiesys teem voor klanten die nu recht op vaste rente en winst deling krijgen. De eerste Aller-Hande ver schijnt. 1956: Er wordt een nieuwe fa briek gebouwd van 4500 m2. 1958: De heer A. Heijn wordt, benoemd tot president van het A.H. Detailbedrijf. Er wordt een belangenge meenschap gesloten met de Amsterdamse broodfabriek Hoeve. Er kan nu tweemaal per dag vers brood in de AH- winkels worden afgeleverd. De uitbreiding van het hoofd kantoor waar 400 man werken komt gereed. 1949: Albert Heijn treedt in dienst van de N.V. Op ver schillende afdelingen loopt hij stage. Hij werkt o.a. als win kelbediende. Hij krijgt de taak zich te ori ënteren op de toekomstmoge lijkheden van het bedrijf. Hij reist o.a. naar- Amerika om er de nog nieuwe systemen van zelfbediening en van su permarkten te bestuderen. In 1949 en 1950 loopt hij ook stages bij MIGROS in Zürich en bij Allied Suppliers Ltd. in Londen. 1951: A.H. neemt het grootwin kelbedrijf van Van Ameron- gen over. De heer A. 'Heijn wordt be noemd tot manager ontwik keling zelfbediening. 1952: A.H. opent in Schiedam zijn eerste zelfbedieningswin kel. 1953: De heer A. Heijn wordt benoemd tot directeur marke ting. 1964: Opening van de centrale slagerij in Amsterdam. 1965: Opening nieuw distribu tiecentrum voor groenten en fruit in Roterdam. Het hoofdkantoor in Zaandam neemt een computer in ge bruik. en onder één dak) komt van de grond. 1971: Opening van de twee eerste Miro's, te weten in Vlissingen en Maastricht. Verhuizing naar het nieuwe hoofdkantoor aan het Anker- smidplein in Zaandam. Opening van de eerste Mc Donald in Zaandam. 1959: De honderdste^zelfbedie ningszaak van AH wordt in Zeist geopend. In de Amsterdamse Kalver- straat neemt AH de American Lunchroom over en doopt deze om in „American Cor- 19.60: In de Rotterdamse Spaan se Polder wordt de nieuwe consumptiemelkfabriek van Sterovita geopend. Deze fa- -briek is de meest geautoma tiseerde van heel West-Euro- 1961: In Amstelveen wordt de eerste Albert's Corner ge opend. Bovendien wordt in Amstel veen de tiende supermart van AH in gebruik genomen. _A- 1962: De heer A. Heijn wordt benoemd tot president van de raad van bestuur. Het hele bedrijf viert het 75- jarig bestaan van het con cern. In Hoogvliet wordt de eerste supermart geopend waar huishoudelijke artikelen én textiel worden verkocht. De klantenobligaties maken plaats voor de Premie-van- de-Maand-Club. De eerste PMC-premie is een koelkast. 1963: Er worden distributie centra in Zaandam en Rotter dam in gebruik genomen. In Zevenaar wordt een weg restaurant geopend. In de Amsterdamse Leidse- straat gaan de deuren open van de eerste Wimpy die overigens in 1973 wordt om gebouwd tot Boffy Coffee shop. flite -M- De makers van de documentaire over de AH-loop- baan van Meneer Albert" in actie. V.r.n.l. regisseur Chrispijn (met donkere bril) en zijn cameraman en scriptgirl, allen van Oscar Film te Amsterdam. 1967: Opening AH-museum in de Zaanse Schans. Heropening van de vergrote en gemoderniseerde brood- en banketfabriek in Zwanen burg. 1968: De centrale onderne mingsraad wordt geïnstal leerd en de heer A. Heijn wordt er de voorzitter van. De uitbreiding van de choco ladefabriek komt gereed. 1969: Het tienduizendste per soneelslid komt in dienst. Er wordt een eerste paal ge slagen voor het nieuwe hoofdkantoor in Zaandam. 1970: De organisatie van het concern wordt gewijzigd. Ahold, toen nog Albert Heijn n.v., (tien werkmaatschappij - Introduktie van het AH-reis- programma. Opening distributiecentrum Tilburg. 1972: Eerste paal centrale sla gerij in Zaandam. Simon de Wit N.V. treedt toe tot het AH-concern. Opening van het eerste Doe- Het-Zelf-center bij de Miro in Maastricht. 1973: Opening AC-wegrestau- rant bij Sevenum. De nieuwe centrale slagerij in Zaandam wordt in gebruik genomen. De naam Albert Heijn N.V. wordt gewijzigd in Ahold N.V. Officiële opening van het produktiebedrijf in Tilburg. Opening van de eerste LITA- magazijnwinkel in Den Haag. Etos Coöperatieve Verbruiks- vereniging U.A. wordt door Ahold N.V. overgenomen. Er is heel wat voor komen kijken voordat *>p 2 septem ber de heer A. Heijn in ver band met zijn 25-jarig jubi leum kon worden gehuldigd. Niets is aan het toeval over gelaten en het draaiboek is vaak ter hand genomen. Een aantal hoogtepunten uit de loopbaan van de heer A. Heijn is op film vastge legd. Via een gesloten TV- circuit hebben de aanwezi- gen bij de jubileumviering van dit filmpje kennis kun nen nemen. Gek «i> paarden Het tot stand komen van die film is overigens een verhaal op zich. De uitvoe ring van dat onderdeel van het programma werd toever trouwd aan de geestelijke vader H. van Petten en de heer A. E. Leusink van de afdeling Individuele Filialen Promotie, „omdat wij nou eenmaal ervaring hebben met stuntjes," aldus de heer Van Petten. Hij en zijnv medewerker Leusink heb ben de afgelopen 2 maanden er heel wat vrije uren inge stoken. Het resultaat mag dan ook gezien worden. "Het was logisch", zegt de heer Van Petten, „dat wij de hippische sport als lei draad kozen, want wie aan Albert Heijn denkt, denkt aan zijn hobby de paarden. Wat is een carrière anders dan het steeds opnieuw moe ten nemen van hindemis sen?", ivas de gedachte ach ter de film. Ensceneren Dus werd er een tien minuten durende gefilm de kleurendocumentaire ge maakt van een paard en zijn ruiter. Tijdens een spring concours moet dat paard verschillende hindernissen nemen. Bij elke sprong wordt een mijlpaal uit de 25-jarige loopbaan van de heer Heijn genoemd: De eerste zelfbedieningszaak in Schiedam in 1952, in 1955 de eerste supermart in Rotterdam, de eerste PMC- koelkast in 1962, enz. De heer Van Petten: "We hadden het plan alle opna men te maken tijdens een concours in Hoofddorp. We wilden o.a. tot uitdrukking laten komen dat zo'n paard wel eens weigert te sprin gen of de hindernis omver loopt, dat het in de loop baan van de heer Heijn niet altijd rozegeur en mane schijn is geweest. Dat ivas het moeilijkste, want het is onmogelijk om een weigering van een paard te ensceneren. We waren toen verplicht om tijdens een aantal extra con coursen domweg op zulke fouten te gaan zitten wach- De heer Leusink vertelt dat hij tijdens het filmen in Hoofddorp een benauwd uurtje heeft meegemaakt. Want het moest voor de heer Heijn geheim blijven dat er een korte film over zijn carrière werd gemaakt. Maar wie verscheen er in Hoofd dorp tijdens het filmen van een concours op de tribune? Jawel, de heer Heijn in eigen persoon. We zeiden het al: Die man is gék op paarden.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 3