Bedrijfsleidersdag ZB-district fk AH-stu<!ie- beurs '74 Fïltsen pagina 9 Praten over verleden, lieden en toekomst. Dat gebeurde op dinsdag 9 april tijdens de bedrijfsleidersdag van het ZB-district in bet Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht. Het belangrijkste voor de ongeveer 230 aanwezige bl's vormde vanzelfsprekend heden en toekomst. De activitei ten en plannen in dit alweer voor bijna de helft ver streken 1974 werden kordaat en overzichtelijk op een rijtje gezet en dat is even vermeldenswaard door de bl's ontvangen in een tastbaar blij sfeertje van "we worden gelukkig niet vergeten". Het opleidingsplan ZB 1974- 1975 omvat de volgende cur sussen: eerste opleiding (algemeen) doel: alle nieuwe mede werkers (met uitzondering van full-timers kassa en parttimers) bekend maken met de meest elementaire kennis van bedrijf en werk. eerste opleiding kassa doel: nieuwe caissières be kend maken met het werk van caissière en de daar bij behorende kennis van het bedrijf, eerste opleiding parttimers doel: parttimers een zo goed mogelijk inzicht ge ven in de werkzaamheden in het filiaal, voortgezette eerste opleiding ZB doel: medewerkers, die de eerste opleiding hebben afgesloten, meer in detail kennis te laten maken met alles wat zich rondom de klant afspeelt, opleiding eerste verkóper caissière doel: medewerkers die in aanmerking komen voor een benoeming tot eerste verkoper of eerste cais sière, opleiden tot een re- ele funktie met inhoud en verantwoordelijkheid. Deze opleiding richt zich vooral op de vaktechni sche aspekten van de funktie eerste verkoper, opleiding hoofdverkoper ZB doel: eerste verkopers op leiden tot hoofdverkopers zodat zij een bedrijfsleider kunnen vervangen. Deze cursus bevat een vaktech nisch en een leidingge vend gedeelte, kaderclubs doel: hoofd verkopers op leiden voor doorstroming naar een andere, c.q. zwaardere funktie. Deel name aan de kaderclubs kan bedoeld zijn als voor bereiding op de opleiding tot ZB-bedrijfsleider. Zelfbcdicningsbcdryfsleidcr in opleiding doel: opleiden voor de funktie van ZBBL. De op leiding is zodanig geplan- ned dat de ZBBL in op leiding een half jaar na afsluiting benoemd en aan gesteld kan worden. De inmiddels al gedeeltelijk uitgevoerde plannen in dit jaar zijn: 15 ZB's worden voorzien van vers vlees 8 ZB's krygen er groenten en fruit by 36 ZB's krygen een melk- huisje 22 ZB's krygen een grote of kleinere opknapbeurt Uitbreidingen komen er in de ZB's te Wormerveer, Volen- dam, Uitgeest, Rhenen, Utrecht en Son. Na de ontvangst van de van heinde en verre gekomen bl's hield de heer F. I. Ahlqvist, di recteur Operations en Marketing Services, een inleiding, waarin hij onder meer opmerkte dat een juiste marktbenadering van de ZB-winkel erg moeilijk is. Klantenbinding „Het voordeel is", zei hy „dat u de mogelykheid heeft, de klant goed te leren kennen". Hij merkte voorts op dat het eigen initiatief bijzonder belang rijk is en dat op dit moment de kostenontwikkeling de meeste zorgen baart. „Produktiviteits- verhoging is een bittere nood zaak", zo zei hy en hy besloot zijn korte toespraak met de woorden „afgaande op uw inzet in het afgelopen jaar behoeven wij ons voor de toekomst geen zorgen te maken". Eigen gezicht Zij blikten terug op 1973, het eerste jaar van een zelfstandig ZB-district. Een jaar waarin de ZB 'n eigen gezicht moest krij gen; het assortiment op de klantenkring moest worden af gestemd en verse produkten werden toegevoegd waar dat mogelijk was. Lovende woorden voor de bl's en hun medewerkers kwamen er ook van de heren L. M. de Haas en H. de Roode, respek- tievelijk divisieleider ZB en dis trictsverkoopleider ZB. Zij pos teerden zich („net een komisch duo" werd er in de zaal ge mompeld) links en rechts van een reusachtig projectiescherm op het toneel en presenteerden een nieuwsprogramma, hier en daar afgewisseld door een vro lijke noot, onder het motto „Wat nou ZB". Beurtelings sprekend gaven zy een kompakt overzicht met vele cyfers en tal van andere, meestal met dia's geïllustreerde byzonderheden. Zoals het suc ces met kaas-van-het-stuk in 's-Gravenzande en het succes met het ambachtelijk brood sproken over veranderingen c.q. uitbreidingen; die immers kos ten geld. Vleesmaimeii Met name de toevoeging vers vlees aan het assortiment in de ZB is een enorme omschakeling. Sinds enige tijd zijn er twee „vleesmannen" speciaal werk zaam voor de ZB's. Zij beheer sen het vleesvak volkomen en staan de filialen met raad en daad bij. Evenmin een kleinig heid, om een ander voorbeeld te noemen, zijn de plaatsingen van melkhuisjes. De heer De Roode vatte het probleem sa men in een enkele zin: „iedere investering moet het vereiste rendement opleveren; dat klinkt keihard, maar het is nodig het zo te zeggen". Tijdens de conclusie van deze nieuws-show-door-twee-heren werden plannen en aktiviteiten in dit jaar nog eens weergege ven, werd tevens gesteld dat er heus nog wel ZB-sluitingen zul len volgen door aflossing van een SM, maar werd ook gezegd vanuit een „brood boetiek" in een groot aantal filialen. „In 1973 is in de ZB's de opmars begonnen van dagverse artikelen en mede daardoor zijn de resultaten boven de verwach tingen uitgekomen", stelden de heren De Roode en De Haas. Wat somberder werd er ge- dat er naarstig naar nieuwe vestigingsplaatsen wordt ge zocht. „Voor het ZB-district was 1973 een begin, maar een goed begin dankzij vooral uw aller inzet en met verkoop als be langrijkste funktie van uw taak", besloot de heer De Haas deze samenspraak. M. M. KOSTER „De mens en de organisatie waarin hij werkt" luidde de ti tel van de inleiding, die de heer M. M. Koster, districts-, personeels- en opleidingsfunc tionaris, tijdens de bedrijfslei dersdag ZB-district heeft ge houden. In zijn betoog ging de heer Koster tevens in op het opleidingsplan dat voor 1974- 1975 is opgesteld. De heer Koster zei ondermeer, dat het in de ZB-filialen in verband met het kleine filiaal bestand vaak noodzakelijk is dat alle medewerkers(sters) in zetbaar zijn in de meest voor komende werkzaamheden. De medewerkers zullen daarom goed op elkaar moeten zijn in gespeeld en elkaar daar waar nodig moeten aanvullen of ver vangen. Binnen dit kader pleitte hij voor een delegatie: een mede werker voert het beheer over de assortimentsgroepen waar voor hij/zij is aangesteld en wordt daarbij geassisteerd door één of twee anderen. „De be drijfsleider kan", zo vervolgde hij, „naast delegatie van werk zaamheden zelf ook een ge deelte behouden en in de klei nere filialen is dit zelfs nood zakelijk". Over vervanging van de bl bij diens afwezigheid zei de heer Koster: „Bij afwezigheid van enkele dagen zal dit de eerste verkoper(ster) zijn, bij langere afwezigheid de eerste verkoper(ster) die na een spe ciale opleiding de bl volledig kan vervangen. Deze eerste ver kopers worden hoofdverkopers genoemd". Voortvloeiend hier uit gaf de heer Koster het pro motieplan binnen de ZB-orga- nisatie aan, t.w. verkoper, eer ste verkoper, hoofdverkoper, bedrijfsleider. „Iedere nieuwe medewerker", zei de heer Koster, „zal in de gelegenheid worden gesteld om zich voor te bereiden op iedere nieuwe funktie die binnen zijn of haar bereik ligt." Omdat het in ons land slechts ten dele mogelijk is deze bekwaamheid te verwerven bij opleidingsin stituten buiten het bedrijf, wil het bedrijf hierop zelf een aan vulling geven in de vorm van een aantal bedrijfskursussen. De Albert Heijn Studiebeurs 1974, groot 10.000.is toege kend aan Dr. Ir. B. Wierenga voor een studie over „Het koop gedrag van de consumenten". De heer Wierenga is als we- tenschappelyk medewerker ver bonden aan de afdeling Markt- kunde en Marktonderzoek van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. „Het toevoegen van verse groepen aan het assortiment is een kwestie van wat de lo kale markt vraagt en xoat bin nen de verkoopruimte mogelijk is". Zo begon de heer P. G. Zwarts, adjunct-directeur/dis trictshoofd ZB, zijn samenvat ting in het middagprogramma van de bedrijfsleidersdag van het ZB-district. De heer Zwarts sloot hiermee aan op hetgeen eerder op de dag al was gezegd ten aanzien van de functie van de ZB. Wijziging van het assortiment moet altijd leiden tot een hoger filiaalresultaat, een „vollere" klant en klantenwerving, zei de heer Zwarts. „We moeten trachten de winkel te zijn. die bij de huisvrouw in een behoef te voorziet Omdat 34 pet. van onze ZB's kleiner is dan 100 m2, zo ver volgde hij, „is het hier niet mogelijk aan een assortiments uitbreiding te denken; wel aan een qua marges zo uitgekiend mogelijk assortiment, waardoor het rendement optimaal is. In dat soort zaken komt hel te vens sterk op de sfeer aan". Concurrentie De heer Zwarts vroeg de bl's niet alleen te letten op de ad vertenties met lage prijzen van de concurrenten, maar in de concurrerende winkels een stu die te maken en daarbij te let ten op het assortiment, de kwa liteit van verse produkten, de duurdere artikelen daar en de sfeer in de winkels. Over de toevoeging van vers vlees en verse kip in de grotere ZB- zaken zei de 'heer Zwarts, dat hiertoe alleen kan worden over gegaan als een belangrijke meeromzet in kruidenierswaren en andere groepen wordt ver wacht. „Het beheer van een filiaal met verse groepen is moeilijk; een bevredigend re sultaat wordt alleen bereikt in dien de bl zijn volle aandacht schenkt aan de coaching van zijn personeel en regelmatig controleert". Door middel van een dia werd getoond, dat de netto winst van de ZB's in 1973 ho ger was dan was gepland. Door onder meer de nieuwe vestigin gen en de aangekondigde prijs- verlagingsaktie zei de heer Zwarts te verwachten, dat er aan het eind van dit jaar een hoger percentage aan meerom zet zal zijn. Gedetailleerd ging de heer Zwarts in op het kos- tenprobleem; met het oog op de verwachte ontwikkeling van het loonbedrag vroeg hij de bl's het aantal full- en parttimers zo nauwkeurig mogelijk af te stemmen op het werk dat ver richt moet worden. Daar dit afstemmen geen eenvoudige zaak is, zijn er on derzoeken geweest, waarbij is nagegaan hoe de samenhang is tussen werkaanbod en perso neelsbezetting. Nonnen Om meer inzicht te krijgen in de benodigde uren, zullen er normen worden gegeven om het werk met betrekking tot winkel en klanten in uren te vertalen. Daar deze normen zijn aangepast aan de specifie ke filiaal-situatie, kan hiermee P. G. ZWARTS een werkplanning worden ge maakt. Over de belangrijkste kosten post, de voorraadvorschillen, zei de heer Zwarts: „De heer Fritsma is vrijgemaakt om, waar nodig, te helpen de geld en goederenstroom te beheer sen. Dit gebeurt in groepsver band met behulp van een dia presentatie en per filiaal met een doorlichting van dat fili aal en advies aan de bl". De heer Zwarts besloot zijn samen vatting met een dankwoord aan de bl's voor de prestaties in 1973 en de start in 1974 en voor de wijze, waarop het ge wijzigde kooppatroon van re- klame-artikelen en daarmee gepaard gaande verstoringen in de aanleveringen in de filialen zijn opgevangen.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 9