I Horloge-reparatie: verkoopconsequentie Simon-BL's voor de klas Informatie voor de klant Fitsen pagina 7 „De consequentie van de ver koop van horloges is, dat je ze zo nodig ook repareert", zegt de heer J. Z. Deenik, merchandiser foto/film/horloges/goud en zilver/ rokersartikelen, bij de Miro-or- ganisatie. Van het begin af was er dan ook de mogelijkheid horloges ter reparatie aan te bieden bij de zes Miro-vestigingen, die alle horloges in het assortiment heb ben. Voor deze reparaties werd samengewerkt m^t lokale horlo gemakers. Vaste tarieven „Dat werkte wel goed", aldus de heer Deenik, „Maar er waren toch ook wel nadelen, vooral op het punt van de prijsstelling. De door de diverse Miro's ingescha kelde reparatie-adressen reken den niet altijd hetzelfde tarief. Dat betekende prijsverschil voor ongeveer gelijke reparaties tus sen de Miro's. Daar is nu een eind aan gekomen door gebruik te maken van één répara tie-ate lier voor alle horloges. Daarbij zijn bij voorbaat vaste prijzen overeengekomen voor de repara ties. De horloges zijn ingedeeld in enige groepen: zonder datum, met datum, automatisch. Als vast tarief betaalt de klant dan resp. 12, 15,50 of 22. Voor heel kleine reparaties is het bedrag 3,50, terwijl voor bijzondere re paraties vooraf een prijsopgaaf kan worden verzorgd". De heer Deenik meent dat de Miro met bovengenoemde prijs stelling in de eerste plaats aan de zeer goedkope kant is en bo vendien de klant een stuk ze kerheid verschaft met betrek king tot het geld, dat met een re paratie is gemoeid. „Wij nemen bovendien alle soorten horloges ter reparatie aan", licht hij verder toe, „Dat is in de horlogesector heel goed mogelijk, omdat het horloge in feite 'n zeer gestandaardiseerd produkt is. Men behoeft als re paratie-atelier geen onderdelen van elk merk in voorraad te hebben. In de Miro zal men een 9? 0 mm -&• Horloges repareren is 'n mikroskopisch-nauwkeurig werk. Toch doet Miro het tegen vaste prijzen. zodanige service verlenen, dat men er voor alle horloge-repara ties terecht kan". De heer Deenik meent dat de prijzen scherp kunnen zijn door dat het centrale reparatie-atelier door de grote omzet geen „lege" uren heeft. Men heeft er een constante werkbezetting. Boven dien wordt er in de reparatie door het betrokken bedrijf als het ware „industrieel" gewerkt, efficiënt. Bovendien zal de Miro op de reparaties geen winst maken. Men berekent in feite de zuive re reparatie-kostprijs, verhoogd met een opslag voor de kosten die het bedrijf heeft voor admi nistratie, verzending e.d. Zelfbediening Dit dienstbetoon in de h;: per- markt wordt door de heer Dee nik niet als een „teruggang naar vroegere (bedienings-)toe- standen gezien. „Je moet de ser vice aanpassen aan het assorti ment", zegt hij nog eens, „In elke Miro is daarom ook 'n afdeling klanten-service. Het verschilt van artikel tot artikel hoe ver deze service dient te gaan. „Ik zie het er wel van komen, dat wij bijv. ook voor dc sector gouden en zilveren artikelen tot een reparatie-service moeten ko men. Dat is gewoon een nood zaak wanneer je dit genre arti kelen in de zaak verkoopt". Ten overvloede voegt hij er aan toe, dat voor de verkochte artikelen uiteraard de normale garantietermijnen gelden met de 3 pluspuntengarantie (te veel be- taald?-geld terug; beschadigd?- geld terug; teleurgesteld over aankoop?-geld terug.). Voorts merkt de heer Deenik nog op, dat horloges e.d. niet al leen in de Miro worden verkocht, maar ook via de PMC en de Lita-cataloguswin kels. In de Simon-organisatie zijn de laatste tyd diverse opleidin gen op nieuwe leest geschoeid. De opzet van de cursussen is ge beurd in samenwerking met mensen uit de dagelijkse prak tijk. De heer F. J. Thijssen, oplei dingsfunctionaris bij Simon ver telt er dit van: „Door de verandering van het Simon-concept stonden wij voor de wenselijkheid een geheel nieuwe opzet te maken van het cursuspakket voor de filialen van Simon. In overleg met de afdeling Stores-operations van Simon werd besloten, dat zowel bij het vaststellen van de inhoud als het geven van de cursus, een aantal bedrijfsleiders van Simon zouden worden ingeschakeld. De eerste cursus die voor ver andering in aanmerking kwam was die voor de eerste assis tenten." Cursus „Bij de samenstelling van de ze cursus", zo zegt de heer Thijssen, „werden drie bedrijfs leiders ingeschakeld. Iedere bedrijfsleider nam een gedeelte van de totale cursus voor zijn rekening, zowel wat de inhoud betreft als de pre sentatie. Op 1 april jl. startte de eerste cursus. Dat is een succes geworden", meent de heer Thijssen. „Het grote voordeel was, dat de as sistenten direkt aansluiting met de eigen werksituatie vonden, doordat de cursusleider tevens bedrijfsleider was. Voorts werd een bezoek aan een Simon-filiaal gebracht, waardoor theorie en praktijk met elkaar werden vergeleken. Terug in het cursuslokaal kwamen dan fijne discussies op gang met medewerking van de betrokken bedrijfsleider van het bezochte Simon-filiaal. Op het ogenblik werken er nu zeven bedrijfsleiders aan verschalen de cursussen mee." De heer Thijssen zegt verder: „Alle cursussen staan onder lei ding van een distriktsleider". Training De bedrijfsleiders werden ui teraard niet zomaar „losgela ten" op de cursisten. Vooraf kregen zij een cursus „rnicro- teaching" om hen de techniek van het lesgeven bij te bren gen. Er werden proeflessen ge geven, welke op video werden opgenomen. Men kon dan ach teraf nog eens zelf zien of be paalde punten nog verbetering behoefden. Tevens werd de lesstof nog eens goed ingepraat en aange geven welke technieken en hulpmiddelen de bedrijfsleiders dienden te gebruiken. Nadat dit alles achter de rug was, kon den de betrokken bedrijfslei ders zelf de cursussen geven. Intussen zijn al enige cursus sen voor eerste assistenten ge houden en de sfeer tijdens deze lessen heeft wel bewezen, dat de nieuwe aanpak bij S-mon een schot in de roos is geweest. „Dat blijkt onder meer uit het peil van de discussies en de re acties van de cursisten", aldus de heer Thijssen. Beide partijen, de bedrijfslei der die les geeft en de cursist, zijn mensen uit de praktijk, ze spreken eikaars taal en dat is belangrijk voor het resultaat van de cursus. Het systeem bevalt zo goed, dat nu de vervangers-cursus eveneens door bedrijfsleiders wordt gegeven. Ook andere be drijfsopleidingen komen voor deze aanpak in aanmerking, zo als bijv. de caissière-cursus. „Wij willen een en ander nu consequent doorvoeren", aldus R. STAVORINUS krant was duidelijke bijdrage aan nieuw Simon-becld krant een duidelijke bijdrage aan het nieuwe beeld van Si mon." De grote oplage is huis-aan- huis rond alle Simon-zaken verspreid. Totstandkoming „De krant bood een uitste kende gelegenheid tot een ge combineerde p.r.-publiciteits- aanpak", aldus de heer Sta vorinus. „De z.g. dummy heeft van meet af aan een impres- sieve 'grote kop' op de voor pagina gehad. Iets wat in Ne derland naar mijn weten op deze schaal nog niet eerder gebeurd is." „Als zo'n krant 'plof op het matje' valt dan moet hij zó opvallend zijn tussen al het andere gratis drukwerk dat Jiij niet zonder meer naar de sta pel oud papier verhuist." De inhoud en opmaak van de krant is in een welhaast ideaal teamverband onder voorzitterschap van de heer Go vers door het public rela- de heer Thijssen, „mensen uit de praktijk zeer nauw betrek ken bij zowel het aandragen van de stof als bij .het doorge ven daarvan. Dat geeft veel voordelen." De bedrijfsleiders zelf hebben ook hun plezier aan deze opzet, zoals blijkt uit de mening van de heer C. N. J. Stengs, die de leiding heeft over het filiaal de Plantage te Beverwijk, maar nu ook „voor de klas staat". „Fijne ervaring" „Toen mijn diStriktsleider mij "destijds vroeg om aan de cursus voor assistenten mee .te werken zei ik direkt ja, omdat ik dacht dat ik hier wel een paar uur tjes voor vrij kon maken. Na de eerste voorbereidings bijeenkomst bleek echter, dat het niet om enkele uurtjes, maar zelfs om meerdere dagen zou gaan, hetgeen ik in eerste instantie wel wat bezwaarlijk vond, omdat mijn verantwoor ding tenslotte in mijn eigen fi liaal ligt. Samen met twee collega's en de afdeling Opleidingen hebben wij eerst de cursusstof opgezet en uitgewerkt. Daar het een 3-daagse cursus betrof nam ieder van ons 1 dag voor zijn rekening, en wanneer ik nu terugblik, moet ik zeggen dat het ook voor mij een fijne ervaring was. Ik had als inlei der namelijk geen enkele erva ring en dit was voor mij een goede gelegenheid om ook op dit gebied wat te leren. Ik ben blij dat men dit soort cursussen doo;: de praktijkmen sen laat geven, omdat zij m.i. beter dan wie ook op de hoog te zijn van de werkzaamheden en moeilijkheden van hun me dewerkers. Mijn mening is dan ook, dat we zeker op'deze voet moeten voortgaan." !!l!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllli;illlllllllllliliilllllillllilllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Een krant die, zoals de Simonkrant, uit acht pagi na's bestaat, biedt gelegen heid een groot aantal on derwerpen te belichten op een manier, die in een ad vertentie in dagbladen niet I mogelijk is." Dit zegt de heer R. Sta- I vorinus, adjunct-directeur I van Ahead Advertising I B.V., tevens verantwoorde lijk voor de publiciteit van Simon, bij het verschijnen van deze „informatiekrant". Aan de verschijning is een lange tijd van voorbe reiding voorafgegaan; het publiciteitsplan van Simon voor 1974, waarvan de 1 krant een onderdeel is, I werd eind 1973 opgesteld. Actie en thema De heer Stavorinus ,.In de I publiciteit, of als u wilt com- I merciële communicatie, moest I zowel een stuk 'actie' als een I stuk 'thema' worden verwerkt, I zo meenden wij". De „actie" tionsbureau Van Hulzen en 1 kreeg in de publiciteit gestalte Ahead Advertising gereali- I in de vorm van een krachtig seerd. visueel symbool „het gewicht". „Tekenend voor die samen- I In de thema-publiciteit werd werking is b.v. dat het hoofd I de filosofie achter Simon naar studio van het p.r.-bureau voor I voren gebracht. Dit kwam o.a. een paar dagen bij ons is in- I tot uiting in de z.g. kopregels getrokken om samen met de I als „U en ik zijn rijk met Si- art-director van Ahead, de I mon in de wijk" en „Met Si- heer J. Wagner, de krant de- I mon in de buurt hebben ook finitief vorm te geven."' De I voetgangers voorrang op voor- krant probeert vooral over te deel". Als bindend element brengen het onverbrekelijk tussen actie- en themapublici- aan Simon gekoppelde lage- I teit de slagzin „Op Simon kun prijzenmotief naast een stuk I jè; rekenen". sociale zekerheid door de aan- I De heer Stavorinus ziet de wezigheid van Simon in de I Simonkrant als het ware als buurt; de kwaliteitsbewaking I de afsluiting van een eerste d.m.v. voedseltechnologie en de 1 fase van een thema-aanpak, kompleetheid van het assorti- I Gezien de krachtige en succes- ment waar net gaat om Simon I volle ontwikkeling van de Si- als een zaak waar het dage- I mon-formule was er duidelijk lijkse boodschappenpakket te 1 ruimte voor eèn thema-cam- verkrijgen is van beste kwa- I pagne, vond ook de hoofddi- liteit tegen scherpe lage prij- I rectie. „Deze krant heeft iden- zen. I titeitsbevorderend gewerkt" De heer Stavorinus ver- I vindt de heer Stavorinus. „Het wacht, dat de krant juist ook I is geen geringe taak vóór welk een uitstekende functie kan I bedrijf dan ook om bij het hebben om „in gesprek te ko- I grote publiek een bepaalde, men met nieuwe klanten. I gewenste identiteit te verwet- Hoe het blad is ontvangen en I ven. Dat is vaak een moeizame wat het effect is zal nog moe- I en lange weg. En zo je dat ten worden geanalyseerd. I doel al bereikt zou hebben, Want het kan altijd beter moet je dat beeld zorgvuldig enals de uitgave het ge- I bewaken, want je bent het wenste resultaat geeft zou deze I sneller kwijt dan rijk. Naar Simon-krant best nog weieens I ons oordeei is deze Simon- een vervolg kunnen krijgen.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 7