Distributie perikelen door toevalsfactoren Een dag tussen de wielen met vrachtrijder Nico Reitz Ill Flitsen pagina 5 Van een speciale verslagggever Daar is dan Nico Reitz (23). Sinds zijn achttiende „tus sen de wielen" en sinds drie jaar chauffeur bij Ahold. En daar is dan zijn vijf maanden oude koelwagen: 15 m. lang is de kombinatie en ca. 2,50 m. breed. Met de DAF-trekker vooraan, 6 versnellingen ('t is nog „dubbel cluchen") en een controleklok, waarop men kan aflezen, hoe hard men heeft gereden en hoe lang hij heeft stilge staan Daarachter de lange, lange op legger met de „koel" vers vlees op karretjes en een veel voud uiteenlopende gekoelde artikelen op pallets, met hydrau lische laadkleppen aan zy- en achterdeur, En dat alles past in elkaar, is gechecked en nageke ken en het regent niet en de weg is ondanks de „ysheiligen" ijs vrij. En dus zouden wij volgens het manifest van het bedrijfs bureau en volgens Bartjens om 6.00 precies bij het eerste filiaal aan de Kapittelweg te Hilversum moeten kunnen lossen. Maar Bartjens heeft vandaag een snip perdag genomen dat schijnt hy meer te doen in 't koeltrans- port Wel zijn wij precies volgens schema op tijd gestart vanuit het DC Zaandam. De „Koel" was op tijd (daags daarvoor was hij uren en uren te laat, maar dat is een ander verhaal). Op weg Door een natkoude ochtend schemering denderen wij door de IJtunnel en langs Artis de Oehoe's zullen daar wel juist de ogen sluiten de weg naar Hil versum op. Heel wat beroeps vervoer, haast geen personen auto's. ..Daar komen de vacuüm- 3 verpakte vleeswaren uit de fa briek in Wijhe" wijst Nico op 'n paar tegenliggers, die hebben er nu al tweeëneenhalf uur op zitten Veel wagens zijn hem ver trouwd, „die Mona-toetjes zijn niet van ons, maar rijden wél voor onsén „die komen van de grens, elke ochtend omstreeks 7 uur, met geïmporteerd vers vlees voor Ahold, dat moet eerst nog worden ingeklaard bij de Douane „Houdt dat lang op?" ,,'t Is net als bij de filialen; hangt ervan af wie je treft, soms helpt 'n stuk osseworst Wij rijden Hilversum binnen, rechtstreeks naar het eerste fi liaal, zou men denken. Maar zó eenvoudig ligt de zaak niet! „Nu moeten wij eerst naar het slachthuis", verklaard Nico. „da's een heel eind om!" „Moet er dan nu nog iets ge slacht worden?" Integendeel, maar in elke ge meente, waar het wordt bin nengebracht, moet het verse vlees eerst worden gekeurd. Van uit het standpunt van volksge zondheid een hoogst overbodige zaak, want het vlees is reeds ge keurd door de keurmeester van de gemeente Zaandam. Een for maliteit dus, die overigens elke gemeente wél 11 cent per kilo oplevert Wjj ryden langs een stuk spoorlyn het binnenplein van het abattoir op. Het staat er vol met vrachtwagens, staketsels, veebruggen en schots en scheef geparkeerde personenauto's, zo dat onze trailer als 'n regen worm achteruit moet kronkelen om tenslotte een geschikt plaats je te vinden „Laten we hopen, dat de keur meester niet net aan de koffie zit", zegt Nico „dan duurt het 10 minuten langer. Het kwartier, dat het bedrijfsbureau voor de ze procedure uittrekt, blijkt dan ook vaak te krap...", concludeert Nico. Hij stapt uit. Vijf minuten later komt hij met 'n man in 'n witte jas terug, die een paar steekproeven neemt om vervol gens te verklaren, dat het „een gezonde zaak" is. Dat wisten we eigenlijk al. „Tja zegt de keurmeester „die wet van 1921, artikel 8 Dat staat al 8 jaar op de nomina tie om elk jaar op 1 januari te verdwijnen". „Vijftien jaar", verbetert Nico. „In 1921" vervolgt de keurmeester „toen had die wet natuurlijk zin. Toen ging zo'n voerman met paard en wa gen en een lading vers vlees van Haarlem naar bijvoorbeeld Den Helder. Misschien was het een warme zomerdag en de man kreeg dorst en pikte onderweg hier en daar een biertje. Dan was het vlees bij aankomst niet zo fris meer. Maar tegenwoordig met die perfekte koeling en het snelle vervoer Dit was het eerste oponthoud. Wegwezen. „Er is een veel korte re weg naar de supermart" zegt Nico onder het rijden „maar dan moet ik onder een spoorbrug door die is maar 3,60 m hoog en mijn wageh is 3,80! Nou ja, bij deze SM kan ik er tenminste ge makkelijk bij. Dat is niet altijd zo, vooral niet bij de ZB zaken, die zogezegd historisch zijn ge groeid, vaak hartje-stad. Je hebt ook filialen, die zetten het lege retourgoed gewoon op straat en dan gaan de deuren dicht. „Wie binne benne, benne binne" denken ze misschien, maar ze moesten meer om het geheel denken; dat moeten wy chauf feurs óók en zoiets scheelt dan wéér 'n kwartier. Je kent je pappenheimers overigens wel. De planning was zoals gezegd: 6.00 uur bij het eerste filiaal, maar even voor half zeven zijn wij er pas. En natuurlijk staat daar zojuist de wagen met de dagverse (niet gekoelde) groen te de laatste twee pallets nog te lossen. Dat gebeurt door de be trokken chauffeur in samenwer king met bedrijfsleider J. K. van der Torren. „Eens per week moet ik het zélf wel doen; er zijn er 'n paar vertrokken... een 12-urige werkdag is op het ogenblik vóór mij soms heel gewoon..." aldus deze BL. Lossen „Als wij beiden om 6 uur ter plaatse waren geweest, dan was de koelwagen voorgegaan" zegt Nico. „Eigenlijk gaat ie altijd voor, maar ja, voor één of twéé pallets jaag je iemand niet weg. Als de Zaanwagen met kruide nierswaren er staat, is het min der gunstig; dat kan soms drie kwartier duren Nico steekt intussen de kabel voor de hydraulische laadklep pen tussen trekker en oplegger. Deze moet er na elk lossen tel kens weer uit, anders breekt hij tijdens het rijden. Het eerste los- karwei begint: zes karretjes met vers vlees door de zijdeur; drie pallets andere waar via de ach terdeur; leeg goed laden, check en, papieren invullen kortom de gehele procedure afwerken. Dan even 'n kopje koffie (Nico eet de boterhammen van moe der de vrouw tijdens het rijden en gebruikt in zijn schafttijd driemaal koffie). Even later rijdt Nico bij een stoplicht door, ter wijl het ter hoogte van zowat het stuur van oranje op rood springt. Rustig glijden 12 meter met „koel" door rood licht. „Dat was rood Nico" konsta- teer ik, niet ontevreden, dat zo'n doorgewinterde prof ook zoiets kan overkomen. „Anders zou ik dat hele gevaarte achter my abrupt moeten laten stoppen; kan niet" antwoordt Nico kalm. „Bo vendien is er hier geen kip op straat, de politie zegt hier ook nooit iets van En plotseling wordt mij glas helder duidelijk: Zo'n „koelrij- der" heeft niet alleen maar met alle onvoorziene wederwaardig heden binnen het concern te ma ken, maar wordt ook van minuut tot minuut met alle perikelen van de buitenwereld geconfron teerd. Hij levert een gevecht naar twee kanten. Dat vereist ook improvisatietalent en daar om blijft hij ondanks alle dwingende dag- en route-eisen altijd een beetje „kapitein op eigen schip". V erautwoording „Het is je moeder niet", roept de „verse vlees man" (de 'verse'- man genoemd) aan de achter kant van het filiaal aan de Hil- versumse Langcstraat, terwijl Nico ei-voorzichtig achteruit- draait. Dat mag dan wel zo we zen, maar toch heeft „hét" 160.000,gulden gekost bui ten de lading en daar heeft de chauffeur de verantwoor delijkheid voor. Gelukkig is hier niemand vóór ons... 'Dole, de ko ningin der bananen' rijdt net weg. Je kunt er niet zo makke lijk met de achterkant bijkomen, maar hier staat een magazijn- ploeg klaar. Lossen, karretjes la den, alles herhaalt zich. In het filiaal aan de Kamer- lingh Onnesweg elders in Hilver sum staat even later de groen tewagen van de Zaanexpresse nog voor. „Had maar van mij een foto gemaakt, zonetroept de chauffeur van de Zaanexpresse. „Ze hadden zakken vol aard appels bovenop dozen met plant jes geladen, gewoon verschrik kelijk enfin; de potjes zijn er nogDat is dan weer mee genomen. Hier worden en pas sant gekoelde mokka- en appel taarten gelost. Maar ook hier verliezen wij tijd. Nico vult in middels zijn rijtijdenboekje in en zegt: „Ik kan nu het schot opentrekken, dan kan ik alles van achteren lossen. Dat scheelt want op de achterkleppen gaan 6 karretjes tegelijk; op de zij klep hoogstens drie Beland in Bussum, moeten we ook eerst naar het slachthuis, maar de keuring hier geldt ge lukkig ook voor Laren en Hui zen. „Het kan hier maar net", zegt Nico terwijl hij tussen de vele wagens achteruit rijdt. Na Bussum volgt Laren en hier is de situatie zo, dat je mag spre ken van een worsteling: achter uitrijden in een o.zo smalle slurf. „Het duurt hier altijd wel lang", zegt Nico, „want nou moe ten de lege vleeskarren nog uit de koelcel komen Soms moet je ze zelf halen; bij andere fili alen, bedoel ik". Om 10.30 uur drie kwartier te laat zijn wij bij het filiaal Huizen. De „kaasboer" moet er eerst nog uit. Na het lossen pra ten wij hier bij een kop koffie met bedrijfsleider Fuyk. „Het is nonsens, om alsmaar op het vervoer te hakken", zegt deze. „Natuurlijk wil iedereen voor zijn filiaal de ideale situa tie, zo van: om 6 uur de groen tewagen, om 6.30 de bakker en om 8 uur de koelst room, dat zou hier tenminste ideaal zijn. Ik heb wel eens aan nachtbe voorrading via containers ge dacht" „Dat lykt me een moei lijk haalbare /.aak", zegt Nico. „Ik vind eigen vervoer correc ter dan vreemd vervoer", gaat Fuyk door. „Die komen wel eens niet terug om lege fusten aan 't eind van de rit op te halen, dat doen eigen ryders altyd!" „Ja lekker", valt Nico in dan bellen ze het volgende filiaal op en kun je nog eens aan 't eind van de rit apart terugkomen..." T otaalbeeld Fuyk zegt: „Vooral vind ik, dat je niet egocentrisch mag veroordelen, maar denken en handelen moet in het kader van de totaliteit. Het vervoer is van zoveel onvoorziene factoren af hankelijk, die er niets mee te maken hebbc Vertraagde le vering van de koel „Of van uitvallen van de komputer", zegt Nico. „Gebeurt dat werkelijk regelmatig?", vraagt Fuyk. „Jazeker", zegt Nico, „dat ding is Onze Lieve Heer niet Fuyk: „Ik vind dat wy met alle betrokken afdelingen om de tafel zouden moeten gaan zitten en samen de zaak moes ten gaan oplossen verande ring en verbetering is binnen het concern een gemeenschap pelijke zaak „En een manifest ziet er op papier anders uit dan in de praktijk vult Nico aan. Terwijl wij naar Zaandam terugrijden, om de lege viees- karren daar bij de Centrale Slagerij te lossen, verzucht hij nog: „Dit is een bedrijfsleider 'nieuwe lijn'; dat werkt in dat hele filiaal door

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 5