ETOS-discount drogisterij: concurrerende prijzen Drogisterij- competitie GELDROP HAD MET OPENING OP 8 MEI EUROPESE PRIMEUR OR s van PB's bijeen CERTIFICAAT AANDELEN AH VERWISSELBAAR pagina 4 Flitsen "In de toekomst zullen twee typen drogisterijen moge lijkheden van bestaan hebben in Nederland. Het ene type zal baar kracht vinden in de echte speciaalzaak. Een drogisterij dus met een oneindig assortiment en vooral gespecialiseerd in produklen voor de lichaamsver zorging, parfumerieën en bijouterieën. Dit type drogiste rij zal zeker levensvatbaar blijven. Het tweede type dro gisterij gaan wij ontwikkelen". Op 3 viei jl. had de jaar lijkse gemeenschappelijke ver gadering van de PB Onderne mingsraden uit Zaandam, Zwa nenburg, Wijhe en Tilburg plaats. Het financiële jaaroverzicht 1973 van de werkmaatschappij Produktie Bedrijven werd be sproken, terwijl voorts aandacht werd besteed aan de commer ciële ontwikkeling van de PB's. Op de foto een overzicht van de onderlinge discussie tijdens de vergadering. De Stichting Administratie Personeelsaandelen Albert Heijn, maakt bekend dat thans ook de certificaten van aan delen Albert Heijn uitgegeven op 1 mei 1970 verwisselbaar zijn in originele aandelen Ahold N.V. Hierbij wordt opgemerkt, dat indien men niet tot verkoop van de originele aandelen wenst over te gaan, (huidige koers 70,men er verstandig aan doet niet tot omwisseling over te gaan. Indien men namelijk de originele aandelen in zijn bezit heeft loopt men het risico van diefstal, vermissing en dergelijke terwijl men dan tevens zelf de dividend-incassering moet verzorgen. Zij die wel tot verwisseling wensen over te gaan, dienen hun certificaten op te zenden aan HK afdeling 14.09. -*• In de afgelopen weken is felle strijd geleverd in het „Re- klame - Lieverdjestoemooï' een voetbalcompetitie tussen verschillende reklamebureaus. Ons eigen Ahead, dat in ver schillende opstellingen speelde, eindigde weliswaar niet boven aan maar won wèl de Fair Play Cup. Als het sportiefste team. Well done boys! De heer Van Rooten is al gemeen bedrijfsleider van Etos Drogisterijen, die onder de hoe de van Ahold NV zich voor spoedig ontwikkelen, vanuit het divisiekantoor aan de Hastel- weg 131 te Eindhoven. Tenein de een beter inzicht te verkrij gen in de ontwikkeling van deze jonge loot aan de Ahold- stam is het van belang even de geschiedenis in te duiken. 'En met dat laatste doelt de heer J. van Rooten op de eer ste Etos Discountdrogisterij van Nederland, die 8 mei jl. in Geldrop is geopend. „Zelfs de eerste op het vasteland van Europa. De discountvorm op dit gebied bestaat nog niet in landen als Duitsland en Frank rijk, maar wel in Engeland en Amerika". Albert Heijn wilde al lang in de drogisterijbranche penetre ren, had reeds studies onderno men in binnen- en buitenland en zag mogelijkheden voor dro gisterijen „nieuwe stijl". Na overname van Etos in Groot-Eindhoven, vorig jaar. besloot Ahold NV de 41 dro gisterijen onder de naam Etos te blijven voeren. De andere winkels werden ingepast in de keten van Albert Heijnfilialen of omgeschakeld op de S-dis- count formule van Simon. „Etos is een goed in het ge hoor liggende naam en met z'n groot aantal filialen als drogisterijen, bekend in Groot- Eindhoven. Het project van Ahold NV om landelijk te star ten met drogisterijen in een modem jasje is in handen ge geven van Etos. De inkoop, ad ministratie en beheer zullen evenals de verdere uitbouw vanuit Etos in Eindhoven ge beuren", aldus de algemeen bedrijfsleider Van Rooten. Nieuw gezicht Wat houdt zo'n discountdro gisterij nu eigenlijk in? De heer P. de Laat, die als filiaalchef van Etos bij het gesprek aan wezig is, vertelt: „Het opvallendste is dat, naast het zelfbedieningssysteem, winkelen met een mandje dus, een groot aantal landelijke merkartikelen beneden de zo genaamde adviesprijzen wordt verkocht. We hebben eerst proefge draaid in een oude zelfbedie ningszaak van Albert Heijn in Helmond met een oppervlakte van 180 m2. „We voerden een ..drugstore". We voerden een beperkter assortiment dan de traditionele drogisterijen met daarnaast diverse zgn. randas- sortimenten, zoals grammofoon platen, foto-artikelen, posters, kunstnijverheid, tijdschriften, tabaksartikelen, dierenvoeding en reformprodukten. Daarbij hebben we Etos een nieuw gezicht gegeven, onder meer door middel van een an der embleem, dat ook conse quent doorgevoerd is op raam biljetten en ander reclamemate riaal. Maar we constateerden een aantal kinderziekten. Onze fout was allereerst dat de zaak voor het publiek niet meer herken baar was als drogisterij. Bo vendien was het winkelfront te donker: de klanten konden niet zien wat er binnen gebeurde". J. VAN ROOTEN meer organisator „Waar staat sherry" De heer Van Rooten: „An dere kinderziekten waren, dat we als Etos ook merkartikelen van Albert Heijn verkochten en zelfs AH-zegels. Door het grote randassortiment wist het pu bliek niet precies in wat voor winkel werd gewinkeld. Het is gebeurd dat mensen midden in de winkel vroegen: „Waar staat de sherry eigenlijk?" Verder bleek de prijsonderscheiding t.o.v. andere te gering. We wa ren wel goedkoper, maar toch Gedurende 8 weken heb ben de Etos drogisterijen in het teken gestaan van de cup-competitie 1974. Tij dens elke ronde van 2 we ken werden diverse punten beoordeeld. Er waren in totaal 10 prijzen te behalen: 4 rondewinnaars 3 aanmoedigingsprijzen Ie, 2e en 3e hoofdprijs. Op 11 juni 's avonds om 20.00 uur kwam een eind aan de schier ondraaglijke spanning. Toen werden nl. op een feestelijke bijeen komst de prijzen uitgereikt. De winnaars zijn: 1. Filiaal 7213, Burg. Van Hooftlaan 23 in Veltho- ven. (Team van Mej. G. Stam). 2. Filiaal 72744, Neder landplein 104 in Eind hoven. (Team Hr. M. Pieters). 3. Filiaal 7203, Tongelre- sestraat 272 in Eindho ven. (Team Hr. W. van Rooy). niet zoveel dat het duidelijk door de klant werd herkend. We hebben daarom nadien geëxperimenteerd met agressie ve prijzen. Die tijdelijke recla me had groot succes. Het effect op de omzet was direct merk baar. We hebben toen het aan tal aanbiedingen van drie op zes gebracht en de grootte van de advertenties verdubbeld. De omzet verdrievoudigde binnen vier weken". Op basis van de ervaringen, opgedaan in Helmond en later ook in Valkenswaard, is toen in het gloednieuwe winkelcen trum De Heuvel in Geldrop bij Eindhoven de eerste Discount- drogisterij geopend. De heer Van Rooten: „Het drogisterij-assortiment hebben we nog vérder uitgedund in Geldrop. Wel een volledige drogisterij, maar inplaats van de bijvoorbeeld 135 deodorants in een traditionele drogisterij brengen wij er maar dertig. Het totale pakket wordt daar entegen massaal gebracht. De klant zal, om weer een voor beeld te noemen, geen zes bus sen hair-spray in een schap aantreffen maar minstens zes tig. Daarnaast hebben we het randassortiment teruggebracht, teneinde de identiteit van „dro gisterij" te behouden. Nog voordeliger Verder is veel aandacht be steed aan prijsonderbieding van de sterke (lees: landelijk beken de, red.) merkartikelen met per centages van 10 tot 25. De slo gan luidt dan ook: „Elders goedkopergeld terug". Wij garanderen dat we voordeliger zijn dan welke concurrent ook. De heer De Laat vertelt, dat de eerste verkoopresultaten in Geldrop buitengewoon goed zijn te noemen. „Het publiek vindt het prettig om ook in een dro gisterij-zelfbediening met een mandje aan de arm te winke len. De klanten zelf hebben voor deze harde verkoopaanpak ge kozen. Vooral jonge moeders blijken prijsbewust. En wanneer je dagelijks babyvoeding, baby olie en weggooiluiers nodig hebt en die bij ons voordeliger ko pen kan, dan tikt dat natuurlijk behoorlijk aan". Hoewel in Geldrop dus het zelfbedieningssysteem over heerst, is niettemin vakkundig personeel aanwezig om de klant desgewenst van advies te die nen. De heer De Laat: „Het rechtstreekse contact met de klant wordt natuurlijk veel minder. In de traditionele dro gisterij heb je duidelijk een be dieningsfunctie. In deze nieuwe opzet ben je meer organisator. Vooral de oudere filiaal-chefs zullen het daar wat moeilijker mee hebben". De Etos-vestigingen van deze aard te Helmond en Uden zijn sinds respectievelijk 16 en 29 mei voor het publiek openge steld. „Bovendien zullen in de loop van dit jaar op z'n minst twee van dergelijke filialen in de Randstad open gaan. Op het resultaat van deze zaken zal het tempo van meer Etos Dis countdrogisterijen in Nederland worden afgestemd"., aldus al gemeen bedrijfsleider Van Roo ten.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 4