'Logische aanpassing voor organisatie in stroomversnelling' Drs. P. J. van Dun over nieuwe structuur: Wilsumer Bergeopen flitsen GQ Geridderd Nieuwe ZB-vestiging pagina 2 Flitsen Drs. P. J. van Dun. adjunct-directeur personeelszaken van Aliold NV. laat er geen twijfel over bestaan dat de verandering in de organisatiestructuur van de detail- handélsactiviteilen (zie ook het gesprek met de heer G. J. Heijn op pagina 1naar zijn mening op het hoofdkantoor hier en daar wel wat "overtrokken" wordt beoordeeld. "Natuurlijk heeft deze verandering voor een aantal medewerkers en voor sommige functies duide lijke consequenties, maar het gaal hier om een heel lo gische aanpassing voor een dynamische onderneming in een stroomversnelling". De heer van Dun noemt een voorbeeld, „Neem de giganti sche ontwikkeling met de auto matisering. Geen enkele grote onderneming kan zich veroor loven om te zeggen: we hebben het nou eenmaal altijd met een gewone handboekhouding ge daan, aan ons lijf geen compu ter. Met zo'n instelling zou Albert Heijn nog altijd de krui denier met het simpele kas boek llinks de inkomsten rechts de uitgaven) zijn ge weest: in de winkel op de Zaanse Schans is daarvan nog een heel mooi exemplaar te vinden. Of neem bijvoorbeeld onze Centrale Tekst Verwerking. Er is eens uitgerekend, dat in 1968 tien typistes 423.878 aanslagen DRS. P. J. VAN DUN duidelijke consequenties In de Slotzaal te Zeist wer den ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Konin gin aan een aantal Zeistenaren onderscheidingen uitgereikt. Burgemeester Stolk speldde daarbij de heer J. Kamp de zil veren eremedaille op, behoren de bij de Orde van Oranje Nassau. De heer Kamp was lange tijd bedrijfsleider in Ermelo en later in Zeist, waar hij na 40 dienst jaren werd gepensioneerd. Met de koninklijke onderscheiding feliciteren wij hem van harte. Op donderdag 9 mei jl. werd om 10.00 uur de nieuwe vesti ging van AH te Wormerveer geopend. Deze zaak is een aan winst voor het ZB-district, qua oppervlakte, inrichting en as sortiment. Het openingswoord werd uit gesproken door het districts hoofd, de heer P. G. Zwarts. Als dank voor het vele werk dat de medewerkers hadden verzet, werd een radio aangeboden die een plaats in de kantine kreeg. Bedrijfsleider P. Baars kreeg de sleutel en ontving nadien in zijn met bloemstukken getooide zaak de eerste klanten, die op hun beurt een bos bloemen ont vingen. Ahold N.V. Oplaag 30.000 Verschijnt 9x per jaar 31e jaargang no. 4 Juni 1974 Hoofdredactie: Afd. Public Relations adres: Ankcrsmidplein 2, Zaandam Tel. 075 - 59 30 26 59 22 20 Kamer 1719 hebben geproduceerd (neerko mend op ruim 17 aanslagen per minuut), en dat in 1973 elf typistes samen 1.398 875 aan slagen produceerden (bijna 53 aanslagen per minuut), dat is meer dan driemaal zoveel met vrijwel hetzelfde aantal typis tes! Maar dat is natuurlijk al leen maar mogelijk geworden door de geleidelijke aanpassin gen, zowel van het schrijfma chinepark als van de werkme thoden. Toverwoorden Het „toverwoord"' van slag vaardig beleid in deze tijd is weer gevallenaanpassing, En daarmee zitten we meteen ook op het andere toverwoord verandering, thema van het personeelsjaarverslag 1973. Een thema, waarover drs. Van Dun in die spe ciale uitgave van FLITSEN be- hartenswaardige dingen heeft gezegd, de moeite waard om nog eens rustig na te lezen. Op deze plaats slechts één citaat: ,,Ik ben ervan overtuigd, dat we in een stroomversnelling zitten, die in steeds hoger tem po doorgaat. Het is zaak, dat ondernemers zowel als werk nemers de bereidheid en ook de mogelijkheden hebben zich daarbij telkens tijdig aan te passen. Zij moeten ook zélf (kunnen en willen) veranderen. Wie geen aanpassingsvermogen heeft, krijgt het erg moeilijk. Voor wie het wel heeft, leven we in een uiterst boeiende tijd". Alleen hoofdkantoor Alle detailhandelsactiviteiten zijn thans onder één directie geplaatst. Maar daar blijft het natuurlijk niet bij. Wat gaat er gebeuren met de andere mede werkers van de diverse werk maatschappijen vroeg FLIT SEN. De heer Van Dun: „Wel, het is de bedoeling dat ook de di verse steundiensten van deze werkmaatschappijen geleidelijk aan zullen worden samenge voegd. De aanpassing zal zich dus uitsluitend binnen de mu ren van het hoofdkantoor vol trekken: bij de operationele eenheden buiten het HK zullen er geen principiële veranderin gen plaatsvinden; de mensen in de filialen bijvoorbeeld mer ken er vrijwel niets van, be halve dan, dat de chefs in be paalde gevallen met andere con tacten op het hoofdkantoor te maken zullen kr|Jgen dan voor heen". En binnen het hoofdkantoor? „Daar is in dit stadium nog weinig van te zeggen. Het gaat om een aanpassingsproces van één a anderhalf jaar. Wel is natuurlijk duidelijk, dat de ver andering voor een aantal men sen een andere functie zal mee brengen. Dat zal in sommige gevallen een betere functie zijn, in andere gevallen een gelijk waardige functie en het kan ook voorkomen, dat enkelen een .„stapje terug" zullen moeten doen. Ook dat is onvermijde lijk in een aanpassingsproces. Ix>gisch is ook, dat als ge volg van dit proces het totaal aantal arbeidsplaatsen binnen de werkmaatschappijen zal ver minderen, waarvan het natuur lijk verloop wellicht het groot ste deel voor zijn rekening zil nemen. Voorzover er hier en daar tóch nog gedwongen af vloeiing moet plaatsvinden, zal er (in overleg met de betrok ken vakbonden) een goede re geling worden getroffen". Overleg en inspraak De heer Van Dun legt er de nadruk op, dat dit alles niet „van boven aF' wordt opge legd, integendeel, het proces zal zich zo geleidelijk voltrekken, dat er alle tjjd en gelegenheid is om met de betrokkenen te overleggen en hen inspraak te verlenen bjj de opzet en de uit werking van de plannen. Dat gebeurt natuurlijk voor een belangrijk deel via de Cen trale Ondernemingsraad (COR). De Raad van Bestuur heeft daarbij gekozen voor inspraak- vanaf-het-begin, daarmee omdat in zo'n stadium de plan nen natuurlijk nog niet hele maal concreet zijn bewust het risico van enige onrust on der de betrokken werknemers riskerend. Drs. Van Dun: „Ik vind dat erg verstandig. Je kan beter te maken hebben met een aantal onzekerheden mét in- 59 Een impressie van het recreatie centrum "Wilsumer Berge" dat 29 mei jl. officieel is geopend Het ligt 10 km over de Duitse grens bij Twente. Onder de vlag van Ahold-dochter Ostara BV ligt het in de bedoeling om met tertijd soortgelijke centra te scheppen in andere Westeuro- pese landen. Tijdens de ope ningsbijeenkomst gaven de heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur, en Ostara-directeur C. G. G. Bot de honderden aanwe zigen inzicht in het beleid, dat aan de ontwikkeling van deze jongste Ahold-loot ten grond slag ligt. Hieraan wijdde Flitsen in een vorig nummer reeds de nodige aandacht. spraak, dan dat je zonder in spraak plotseling een bom uit de lucht laat vallen". De COR heeft uit zijn mid den een commissie benoemd, die uitvoerig over de plannen- ïn-grote-Ijjncn is geïnformeerd. Deze commissie bestaat uit de heren D. ISruyn, G. van Don gen, J. P. L. M. Drieshen en A. D. Rietman. Blijvende advisering Medio mei werd aan allen die werkzaam zijn te Zaandam o.m. het volgende meegedeeld: „De commissie heeft uitvoe rig informatie gehad over a. de gevolgde procedure bij het opzetten van de nieuwe orga nisatiestructuur; b. de motieven welke tot keuze van de betref fende organisatiestructuur heb ben geleid; c. het tempo waarin en de wijze waarop de leiding zich voorstelt de nieuwe orga nisatie in te voeren. Voorop staat, dat b|j het streven naar organisatieverbe teringen ook in ruime mate re kening zal worden gehouden met de gevolgen hiervan voor betrokken medewerkers. Voor dat maatregelen uitgevoerd zul len worden, zal eerst in al gemene zin met de COR en vervolgens met betrokkenen overleg gepleegd worden, waar bij de commissie zal zijn inge schakeld. Ook over de voortgang van het proces zal regelmatig con tact tussen leiding, de COR- commissie en de medewerkers bestaan, zodat deze commissie desgewenst zowel de leiding als de betrokkenen kan adviseren". Aldus deze officiële mededeling. De commissie heeft een positief advies uitgebracht over de plannen van de Raad van Be stuur. De heer Van Dun: „De ze commissie zal, zoals uit de mededeling ook blijkt, nauw bij de verdere gang van zaken be trokken blijven en telkens op nieuw advies uitbrengen".

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 2