Miro-administratie: Instructie nodig voor goede filiaalcijfers miro Pensioen- reglement nu in druk Goud in Wijfie Tweede Jobby' van Miro open in Zwijndrecht Flitsen pagina 11 De heer J. van der Linden, coördinator van de filialenad- ministratie bij Miro, praat met een constante glimlach om de lippen. In z'n enthousiasme wordt zijn accent nog Amster- damser. En mocht iemand den ken, dat zijn werk iets met stofjassen en met jaren lang achter hetzelfde bureau over dezelfde formulieren zitten be tekent, dan helpt Van der Linden zo'n iemand wel even tjes uit de droom. „Ik ben bijzonder mobiel juist", zegt hij. En dat klopt, want het was geen eenvoudige zaak hem voor een gesprek te pakken te krjjgen. „Ik bezoek alle Miro's en dat zijn voorlopig elf adressen, verspreid over ge heel Nederland. Zes hypermark- ten, een foodmarkt en vier Job- by's. De heer J. van der Linden. Miro. coördinator filialenadministratie Het nieuwe reglement is in druk verschenen. De deel nemers in het Pensioenfonds kunnen bij hun personeels dienst een exemplaar ervan verkrijgen. Ih de vergaderingen van de ondernemingsraden is of wordt de pensioenregeling, zoals deze nu is vastgelegd, uitvoerig besproken. Te zijner tijd zal voor alle deelnemers een toelichting met voorbeelden ter beschik king worden gesteld. De heer G. J. Jansen, werk zaam in de worstmakerij van vleeswarenfabriek Wijhe, was 5 mei jl. maar liefst vijftig jaar werkzaam bij ons bedrijf. Goed voor het gouden AH-in- signe, dat de heer P. van den Berg hem die dag opspeldde. Deze reikte hem ook het ge tuigschrift en de penning uit van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Een halve eeuw dienstverband; dat komt tegenwoordig niet zo veel meer voor. Er waren dan ook de nodige cadeaus waar onder een „kostbare" salade van de collega's van de afde ling: er zat een bedrag in con tanten in verwerkt. Op 10, 15 en 17 mei jl. hebben in totaal 750 ge-pensio neerden van Ahold N.V. deel genomen aan de jaarlijkse dag tocht. De eerste dag waren pre sent de gepensioneerden van PB Zaandam, DC Zaandam en HK. Op 15 mei werd dezelfde t^-' gemaakt met de oud-me dewerkers van PB Zwanen burg, Simon de Wit B.V., Ste- rovita en Restaurants en de laatste dag waren de gepensio neerden van Albert Heijn Su- pe-mart B.V. present. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontvingen we een ver slag van de heer J. F. v. d. Wolde. Helaas was de tijd te kort om het nog te plaatsen. En omdat die elf adressen niet allemaal keurig op een rij tje in de naaste omgeving van Zaandam liggen, reist Van der Linden vele duizenden kilome ters per jaar. „Erg boeiend werk. Maar als je elke dag om vijf uur thuis wilt zijn, kun je beter op een fabriek werken, waar je er in elk geval zeker van kan zijn dat je om zes uur aan de maaltijd zit. Bij mij is daar geen sprake van". Instructie De heer Van der Linden is duidelijk gewend over z'n werk te praten. Dat merk je aan z'n gesprekstoon: helder en enigs- 7.ins docerende. Een belangrijk deel van zijn ar'oeidi wordt ge vormd doorinstructie. „Ik kan natuurlijk wel heel mooi en aardig allerlei administratieve ontwerpen maken, maar de mensen van de filialen (zo'n dertig man) die ermee werken moeten, dienen ook vertrouwd te worden gemaakt met de wij ze van invullen". Van der Linden's papierwin kel moet met de nodige zorg aan de man gebracht worden. Het gaat om een accurate en snelle verwerking van de cij fers. De coördinator speelt daar om zo'n grote rol, omdat de ad ministratieve gegevens door de computer worden verwerkt. „De inbreng of input, zoals de vak term luidt, moet uniform zijn. Een machine is maar een ma chine en de computer kan slechts op één manier lezen. Mijn taak als coördinator is or de te scheppen in de wereld van cijfers van de diverse filialen". Op de voet volgen „Administratie is eigenlijk ac tuele bedrijfsgeschiedenis in cij fers. Je moet de zaak op de voet volgen. Met het verzame len, vastleggen en verwerken van basisgegevens wordt een bedrijf beheerd. Op basis van het door de computer verwerk te cijfermateriaal kan de leiding conclusies trekken. Zonodig kan je terugschakelen, uitbreiden of bijsturen". „Voor zover formulieren niet bestaan, ontwerp ik ze en zono dig pas ik ze aan aan de ver anderde omstandigheden. Een voorbeeld van de problemen waarvoor we ons telkens weer geplaatst zien? Vroeger waren er maar elf geldsoorten. Tel maar na: cent, stuiver, dubbel tje, kwartje, gulden, rijksdaal der, vijf gulden, tien gulden, 25 gulden, 100 gulden en het bil jet van 1000 maakt elf. We kon den dus lijsten met elf regels gebruiken om het geld te tellen. Maar we kregen de bank cheques, de girobetaalkaarten en sinds kort de Eurocheques. De eerste twee gaan tot honderd gulden. De klant vult het be drag in: bijvoorbeeld 16,39 of ƒ63,98. En dit betekent dat het aantal nieuwe betaalmogelijk heden is uitgebreid, hetgeen veel meer administratief werk met zich meebrengt". En als we het toch over aan tallen hebben, dan komt de heer Van der Linden bijna vanzelf op het tellen van de voorraad dat twee keer per jaar moet gebeuren. De Miro-vestigingen voeren in totaal zo'n 23.000 ar tikelen en al die artikelen moe ten tot op Tiet laatste knoopje en doosje lucifers worden ge teld. Snel kunnen reageren op wij zigingen in de marktsituatie is uiteraard van doorslaggevende betekenis voor een bedrijf. Zo heeft Van der Linden een me thode ontworpen oin onmiddel- Op basis van het door de computer verwerkte cyfermate- riaal kan de leiding conclude ren of er moet worden terug geschakeld, uitgebreid of bijge stuurd. lijk de bruto-winsten te kunnen berekenen van vers vlees, groenten en bloemen. „Per week willen we de ver koopresultaten weten van deze zogenaamde versgroep. Onder meer is de heer W. Janssens, verkoopleider van de afdeling food, erg gebrand op deze cij fers. Ook ben ik een keer nagegaan hoeveel tijd het personeel aan de administratie besteedt. Per onderdeel, bijvoorbeeld geld tel len, het archief bijhouden, enzo voort. Wanneer we dan zien dat een bepaald onderdeel erg veel tijd vraagt, kunnen we afwegen of dat wel nodig is. Of het niet eenvoudiger kan". „De veranderingen in het com putersysteem, wijzigingen in de prijzen en de met de regelmaat van een klok terugkerende re organisaties vragen van een co ordinator een zekere mate van souplesse. In de negentien jaar dat ik nu bij Ahold zit, heb ik al heel wat bed rijf sreorganisa- ties meegemaakt. En zo hoort het ook. Af en the moet je alles op z'n kop zetten om te kijken of het nog wel klopt. Dat is heel gezond". Naast de doe-het-zelf afde lingen in haar zes hypermark- ten exploiteert Miro B.V. te genwoordig ook zelfstandige doe-het-zelf shops onder de naam „Jobby". Daarvan zijn er nu alweer twee de eerste opereert sinds medio februan ;n het Brabantse Uden en num mer twee werd op 29 mei ge opend in het Zwijndrechtse winkelcentrum Walburg (Hof var. Holland 30), tegelijkertijd met een in hetzelfde pand ge vestigde AH-supermart. De Jobby in Zwijndrecht biedt op een verkoopoppervlak van 900 m* in zelfbediening 5500 laaggeprijsde artikelen, waaronder voor het eerst ook een foto film en donkere-ka- mergroep. Bedrijfsleider J. Gleijm be schikt over een staf van vijf man, die Je doe-het-zei vers met raad en daad terzijde staan en o.a. ook aangekochte hout waren op maat zagen.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 11