BELASTINGPERIKELEN Voorbereiding op pensionering ■■mil pagina 6 Flitsen Veel mensen zitten in deze tijd weer met rode oortjes gebogen over hun belastingaangifte over 1973 en reken maar, dat daarmee vooral als je niet even een accountant of boekhouder in de arm hebt genomen menig zweetdruppeltje gepaard kan gaan. De enige groep evenwel, die hiermee dit jaar (verplicht) „geplaagd" wordt, zijn degenen die een belastbaar inkomen in 1973 hadden van meer dan 25.000, die bij verdienste n hadden van meer dan 400 of die gedurende meer dan één maand in dienst van twee of meer werkgevers zijn geweest. De meeste werknemers in ons land vallen daar niet onder en zijn daarom ook niet verplicht zich met de romp slomp van de belastingaangifte bezig te houden; hun belasting (loonbelasting geheten) wordt meteen door de werkgever ingehoudendie daartoe door de fiscus ver plicht is. Toch zijn er nog talrijke loonbelasting-werknemers (om ze zo maar even te noemen), die niet weten of niet beseffen, dat er ook voor hen een speciaal aangiftebiljet bestaat, door mid del waarvan belastingverlaging kan worden aangevraagd (te rugbetaling dus eigenlijk), in dien er kosten zijn gemaakt, waarmee bij het inhouden van de loonbelasting geen rekening is gehouden. VIER GROEVEN Voor we verder op die extra aftrekbare kosten ingaan, eerst nog even iets in het algemeen. De fiscus maakt duidelijk on derscheid tussen vier verschil lende groepen belastingplichti gen I. gehuwde werkende vrouwen; II ongehuwde mannen en vrou wen beneden 35 jaar; III. ongehuwde mannen en vrouwen van 35 jaar en ouder (in deze groep vallen ook en kele categorieën gescheiden mannen en vrouwen); IV. gehuwde mannen. Elke tariefgroep heeft z'n eigen specifieke aftrekmoge lijkheden. Een vast gegeven is evenwel, dat elke groep een Dit artikel is tot stand ge komen met medewerking van de heren drs. J. van Stijgeren, belast met fiscale zaken en interne accoun tantscontrole, alsmede, ver antwoordelijk voor de ad ministratie van Ahold NV, en J. W. Dekker, hoofd van de loonadministratie van Simon de Wit BV. vooraf bepaald gedeelte belas tingvrij inkomen heeft. Deze zgn. belastingvrije voet was over 1973 voor groep I 1.328 (over 1974 opgetrokken tot ƒ1.395), groep II ƒ3.852 (1974 ƒ4.045), groep III ƒ5.180 (1974: 5.439) en voor groep IV 6.640 (1974 6.972). TEVEEL Nu terug naar het (eventuele) aangiftebiljet voor loonbelas tingmensen. We schreven al, dat bij het inhouden van deze be lasting onmogelijk rekening kan worden gehouden met allerlei individuele omstandigheden. Teruggaaf voorheffingen aangiftebiljet inkomstenbelasting 1973 premieheffing volksverzekeringen 19 O.IP.M.T8 73 Daar moet de werknemer dus zélf aan denken. Maar dan moet hij of zij natuurlijk wel weten op grond van wélke extra kos ten en/of bijzondere omstandig heden terugbetaling van loon belasting kan worden aange vraagd. Wel, laten we maar eens een lijstje maken van de belangrijkste mogelijkheden Verhuizingnaar een an dere groep, bijv. ban II naar III, waardoor de belastingwnje voet aanmerkelijk hoger wordt (over 1973 kan dit alleen over komen zijn aan in 1938 gebore nen); hetzelfde geldt bij huwe lijk (dus „verhuizing" van groep II of III naar groep IV). Geboorte van een kind, die niet alleen (meer) kindèrbiic'ag oplevert, maar ook minder loon belasting. Studerend kind, dat 16 jaar is geworden. Studerend kind van 16 jaar of ouder, dat op kamers gaat wonen en nog wel grotendeels voor rekening van de ouders komt. extra ziektekosten, die niet door verzekering „gedekt" wa ren. Echtscheiding. Beroepskosten (w.o. ook stu diekosten e.d,). Geringere verdiensté in het betreffende jaar' dan waarop de inhouding ban de loonbelasting was gebaseerd: indien iemand (bijv. door het opkomen in of verlaten van de militaire dienst, of na het verlaten van de school, of door emigratie, of door overlijden) niet het volle jaar gewerkt heeft, dan is de fiscus bereid het verdiende loon over het hele jaar uit te smeren en de belasting op basis daar van te herberekenen. Dat kan niet zelden tot een aanzienlijke teruggaaf van ingehouden loon belasting leiden. Rente op leningen, huur koop- en afbetalingscontracten e.d. (Hierop komen we straks nog even terug). T-BILJET Ieder die voor teruggaaf van een gedeelte van de ingehouden loonbelasting in aanmerking denkt te komen (en daaronder zullen zeker ook heel wat part timers en „vakantiewerkers"' vallen!), kan bij de belastingin spectie, waaronder zijn/haar woonplaats ressorteert, een zgn. T-biljet halen. Makkelijk te onthouden; de T van teruggaaf of terugbetalen... Dat T-biljet is (behalve de aanduiding) volkomen gelijk aan het A-biljet, dat moet wor den gebruikt door degenen, die onder de inkomstenbelasting vallen. Voor velen een vrij moeilijk biljet, ook al maakt de toelichting veel duidelijk. Daar om is het, als er vrij veel af trekposten zijn, van belang de hulp in te roepen van iemand die weet hoe dat varkentje ge wassen moet worden en dat is vopr een paar tientjes al wel mogelijk. (Ons bedrijf zelf kan er natuurlijk onmogelijk aan beginnen). Het is nog wel even van be lang te weten, dat in de meeste gevallen de geboorte van een kind of het 16 jaar worden van een studerend kind (in verband met de kin derbijslag) al direct aan de werkgever wordt doorgegeven, die daarmee dan meteen bij het inhouden van de loonbelasting rekening houdt; de gehuwde vrouw is, zoals bekend, sinds 1 januari 1973 fis caal zelfstandig; zij heeft bij het aanvragen om terugbetaling van ingehouden loonbelasting geen T, maar een TG-biljet no dig; buitengewone gezinslasten dienen echter door de man te worden aangegeven; eventuele teuiggaaf betreft niet alleen de loonbelasting, maar ook de premies voor de volksverzekeringen Een T of TG-biljet moet uiterlijk aan het eind van het jaar, volgend op het jaar waar op de'' aanvraag betrekking heeft, worden ingediend; daarna is net te laat. RENTE Nu nog even iets, zoals be- looid, over de aftrekmogelijkhe den voor rente, oi dat nou een lening betreft of een huurkoop- contract dan wel een efbeta- lmgscontract. Alle renteschui- aen zijn fiscaal aftrekbaar en dat geidt natuurlijk ook voor hy po meekrente. Dat soort lasten kan er (even als bijvoorbeeld vrij langduri ge ziektekosten) flink inhakken en het vrij besteedbare inkomen drastisch aantasten, terwijl de belastingvermindering op grond daarvan eerst in het daarop voigende jaar plaatsvindt. Daarop nu heeft de fiscus (om met Paul van Vliet te spreken) het voigende gevond'n Men stapt naar de belas tinginspectie, waaronder zijn of haar woonplaats ressorteert en vraagt een (rose) formulier voor het aanvragen van een zgn. loonbeiasting-beschikking. Als de te verwachten belastingver mindering volgens de inspecteur groot genoeg is, zal hij die ver mindering reeds met onmiddel lijke ingang toestaan en mag de werkgever dus minder loonbe lasting inhouden! Dat kan in bepaalde gevallen aanzienlijke vernenting geven. Vergeten in 1973 te doen? Vergeet dan nu vooral niet via het T- of TG-bil jet alsnog terug te vragen, waarop u recht heeft. Ieder jaar gaan er in dit bedrijf enige tientallen men sen met pensioen. Tot hun spijt, tot hun blijdschap, sommigen ook met de ge dachte „ik zal wel zien hoe het is". Hoe verschillend de reakties ook mogen zijn, één ding hebben ze gemeen: van de ene dag op de andere be horen ze tot die grote groep die het werkzame gedeelte van het leven heeft afge sloten en van een steeds du rende vrije tijd mag ge nieten. Geen kleinigheid, zo'n verandering. Reden genoeg voor AH om deze mensen enigszins voor te bereiden, enigszins op te van gen. Wie gepensioneerd wordt, verlaat de werkmaatschappij en wordt geregistreerd bij de NiV. Pensioenfonds Albert Heijn; die de zorg voor allé gepensioneer den heeft. Een zorg die niet op houdt met het alleen maar be hartigen van die zo belangrijke financiële zaken, getuige o.a. de bijeenkomsten die worden be legd óm degenen die binnenkort met pensioen gaan te informe ren over allerhande bijzonder heden. IFegivijs maken De heer C. Kraaij, direkteur van het pensioenfonds, zegt: „Voorbereiding is een wat zwaar woord. We vertellen wat er gaat gebeuren, geven alge mene informatie". De bijeen komsten hiervoor hebben altijd aan het einde van het jaar plaats; de aanstaande gepensio neerden zoals ze dan ge noemd worden komen en- geacht hun funktie met hun vrouw naar een bepaalde stad of streek en maken er tijdens die middagbijeenkomst kennfs met degenen met wie zij na hum pensionering in het daarop vol gende jaar te maken hebben. Naast de heer Kraaij zijn dat mevrouw G. Meijn voor zaken in het maatschappelijke vlak, de heer A. J. Smout, deskundige op het gebied van sociale verze keringen, en de heer N. H. de Vries, die voor uitbetaling zorgt. Zij vormen het comité dat al sinds zes jaren informatie geeft aan aspirant 65-pIussers; voor BL's ligt het enigszins anders, omdat een aantal van hen, op grond van oude rechten, op hun zestigste jaar met pensioen gaan. De heer Kraaij houdt op zo'n middag een algemeen toe spraakje tot de mannen én de vrouwen. Aardig détail: eind vorig jaar heeft hi'j zichzelf ook toegesproken hij moest wel want hij gaat in augustus van dit jaar óók met pensioen. De heer Smout vertelt op die bij eenkomst over de konsekwen- ties op het gebied van zieken fondspremie en AOW en me vrouw Meijn gaat summier in op de komende zich wijzigende levensomstandigheiden. De heer Kraaij: >rJe kunt de mensen niet gaan vertellen, wat ze na hun pen sioen wel en niet moeten gaan doen. Dat is betuttelen, Boven dien wordt er vooral door de televisie veel aandacht geschon- MÉpNMlH -)(- V.l.n.r.: de her C. Kraaij, mevrouw G. Meijn, de heer A. J. Smout en staande de heer N. H. de Vries. ken aan de problemen die zich na pensionering kunnen voor doen. Wel geven wij iedere aan staande gepensioneerde het boek „Leven met de jaren" va/n Harriët Frezer waarin allerlei nuttige tips staan over hobbies, reizen, financiële aangelegenhe den, gezondheid, wonen". En mevrouw Meijn vult aan: „Het merendeel bereidt zichzelf tamelijk goed voor". Het grootste probleem, en dat blijkt ook tijdens de bijeen komsten, zijn de financiën. De heer Kraaij: „Vooral bij de mensen met een gering aantal dienstjaren geeft dat moeilijk heden". De heer de Vries: „De mensen zitten over het alge meen het meest in over de geld kwestie; het is daarom hard no dig ze tijdig te zeggen, hoe een en ander in elkaar zit". Overweging Meer voorbereiding acht het comité op het ogenblik niet no dig. Wel wordt nagegaan of het misschien mogelijk is de bijeen komsten niet altijd aan het ein de van het jaar te houden, maar tweemaal per jaar. Reden: voor iemand die in januari/februari met pensioen gaat is algemene informatie In november/decem ber daarvoor wat laat. Een tweede belangrijk facet van de bijeenkomsten is, dat de gepensioneerden alvast weten met wie ze te maken krijgen. Ook dat wordt erg op prijs ge- - steld,'evenals trouwens maar dat is bekend het jaarlijkse uitstapje dat ook door het comi té wordt meegemaakt. Om de kontakten niet te laten verflau wen, wordt er vaak een bloeme tje gestuurd naar een zieke. Maar, jammer genoeg is het co mité niét altijd op de hoogte van de ziektegevallen. Er wordt iets gedaan aan een 40- of 50-jarig huwelijksfeest (alweer als het bekend is) en er worden huisbezoeken gebracht in geval van persoonlijke problemen. Kortom: het comité staat altijd klaar voor de gepensioneerden. Doordat ditmaal deze hele rubriek bleek „vol te lopen" met „Voorbereiding op pen sionering", moesten tot onze spijt de kopij-inzendingen uit de gepensioneerdenhoek opnieuw komen ce vervallen. Zoals beloofd: de sluitings datum, waarop bijdragen voor de volgende Flitsen uiterlijk binnen moeten zijn is: 9 mei a.s. DE REDAKTIE

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 6