supermart Unieke koelauto nu voor elke SM en ZB Gesneden groenten met garantie zegel r Melkpakken bekroond Indeling Schuif wanden Sinds enige tijd zijn er in de filialen gesneden pankla re groenten onder AH-ga- rantiezegel verkrijgbaar. Een nieuwtje dat, afgaande op de eerste reakties, bijzonder goed ontvangen is. Deze an dijvie, prei, groene kool, spitskool en gele kool zijn dan ook produkten die door de wijze van produktie, ver pakking en transport van superieure kwaliteit zijn en daarom voorzien van het ga rantiezegel. Het gegeven „gesneden groenten met garantie" lijkt simpel, maar de uitwerking ervan heeft lange tijd van studie en voorbereiding ge vergd. Toen centrale produk tie mogelijk was, bleek de ongekoelde distributie van deze kwestsbare produkten het breekpunt. Begin dit jaar konden alle gekoelde pro dukten geïntegreerd worden in éénzelfde koelwagen; groenten, zuivel, vlees. Daar mee werd ooit voor deze groenten een gesloten koel- keten van produktieplaats naar DC en van DC naar fi lialen verkregen. De produkten worden in een speciale machine dusda nig gesneden dat kneuzingen onmogelijk zijn. Vervolgens worden zij gewassen, in lin nen zakken opgevangen en gecentrifugeerd en door dat laatste wordt de houdbaar heid sterk bevorderd. De produkten worden in zakjes gedaan, gaan naar de prijs weegmachine en komen dan in kratten in een voor Ne derland op het gebied van gesneden groenten uniek koelsysteem nl. een vacuüm- koeler die de groenten in 20 minuten tijd op 2 gr. C: brengt hetgeen eveneens de houdbaarheid sterk ten goe de komt. Koelcel, koelwagen en vitri ne in filiaal sluiten het sys teem dat de klant een hygi ënisch verpakt en permanent gekoeld produkt garandeert dat altijd vers is met een op timaal gehalte aan vitamine C en een juist netto gevncht omdat het droog wordt ge wogen. De gevolgde produktieme- thode zorgt ervoor dat de verkooptermijn nu drie da gen is, inklusief de ont vangstdag, en dit betekent dat deze gesneden groenten nu ook op maandag kunnen worden verkocht. Op het ogenblik wordt nagegaan, of en in hoeverre het al langer bestaande assortiment gesne den groenten onder het ga rantiezegel gebracht kan worden. De afdeling Vormgeving van Ahead Advertising bv, ons re- klamekantoor, kreeg een "Zilve ren Noot" toegekend voor de bedrukking van de AH-melk Brikpakken. De jury van de 2-jaarlijkse oerpakkingswedstrijd "de Gou den Noot" had veel waardering voor de ontwerpen die een dui delijke suggestie van natuur- Van 25 maart af krijgt het begrip dagverse pro dukten" bij Albert Heijn nóg meer inhoud. Met in gang van die datum worden circa 200 super mar Is en 30 zelfbedieningswinkels 5 of 6 x per week be voorraad met de koelauto. Voor de filialen in het bevoorradingsgebied DDC Zaandam ongeveer ten noorden van de grote rivieren) bestotïd deze situa tie al enige maanden. De filialen in het zuiden van het land kregen dagverse produkten tot nu toe voor een deel ongekoeld. Uiteraard alléén, wanneer dat zonder gevaar voor bederf mogelijk was. Vers voorverpakt vlees werd allang met kleinere koelwagens aangevoerd. Door de ingebruik neming van een nieuw type koelwagen is het straks moge lijk, alle daarvoor in aanmer king komende SM's en ZB's met de koelauto te bezoeken. De nieuwste aanwinst van het koelwagenpark heeft de laatste tijd veel bekijks gehad. Eerst stend dit pronkstuk op de be drijfsautotentoonstelling in de Amsterdamse RAI; daarna stond de wagen medio februari te kijk op het plein bij het Zaandamse hoofdkantoor. De heer P. H. Haan, hoofd centraal transport van Albert Heijn SM (de werkmaatschappij die ook de -distributie voor an dere werkmaatschappijen ver zorgt) zegt: „Wïj vonden het wel eens goed ook de mensen op het hoofdkantoor te laten zien, met welk modern mate rieel Albert Heijn rijdt. In Europa lopen wij voorop. In fei te heeft Albert Heijn deze wa gen zelf moeten ontwikkelen, want er reed op de wegen niets dat aan onze eisen voldeed. In middels hebben wij nu 38 van deze koelauto's op de weg. Voor ca. 2/3 deel zijn deze eigendom van beroeps-vervoerders, die op contractbasis voor AH rijden. De AH-koelauto bestaat uit drie gedeelten: het eerste compartiment (ge rekend vanaf de trekker) heeft koeling tot 2 graden Celsius en is vooral bestemd voor vervoer van vers vlees. het middengedeelte is onge koeld en wordt gebruikt als de wagen niet geheel geladen kan worden met gekoelde produkten (dan gaat er toch geen laadcapaciteit verloren!) het achterste compartiment tenslotte heeft koeling tussen 2 graden en 7 graden Celsius, afhankelijk van de geladen produkten, en wordt gebruikt voor vervoer van gesneden groente (zie ook elders in dit nummer), vleeswaren, kaas, zuiyel e.d. „Het bijzondere daarbij is ook nog", vertelt de heer Haan, „dat stikstof in de afdeling wordt ge sproeid. „Een trekker plus oplegger vergt een investering van een kleine 160.000. Jaarlijks wordt door zo'n combinatie circa 70.000 km afgelegd. Dagelijks worden vijf tot zes filialen be zocht, alle van Zaandam uit, waar AH het centrum voor de gekoelde produkten heeft ge vestigd." „De meeste mensen zal het niet direct opvallen," besluit de heer Haan, „maar in feite heeft Albert Heijn met deze koelauto voor een opzienbarende ontwik keling gezorgd. Dat geldt zowel voor los- en laadinriohtiogen (apart lift;e aan de zijdeur, rol-' containerlift voor slagerijpro- diikten), als voor de inrichting met de flexibele gekoelde com partimenten. Het was geen wonder dat men op d(e RAI zijn ogen uitkeek naar deze wagen. Voor de deskundige is het een koelauto om van te likkebaar den." produkten weergeven. En voor de uitstekende informatie zoals UVD met bewaartijd en voe dingswaarde. De ontwerpen zijn gemaakt door Createam bu te Enschede. Dit is één van de groepen free lance ontwerpers waar "Ahead" nauw mee samenwerkt. Dit is de 11e bekroning voor een AH-verpakking sinds 1964. de tussenwanden kunnen wor den verschoven. Het is dus mo gelijk de grootte van de 3 com partimenten aan te passen aan de behoefte. Het laadvermogen per compartiment is daardoor erg flexibel." Eén koelwagen kan 22 pallets laden; voor- en achter compar timent zijn voorzien van laad- en losliften. De oplegger blijft met zijn afmetingen binnen de wettelijke bepalingen; lengte 12.70 meter, breedte 2.50 meter, hoogte 3.80 meter. Het nuttig laadvermogen is ruim 60 m3. De koeling geschiedt door middel van stikstof. Er is een tank met een inhoud van 250 liter stikstof van - 196 graden Celsius goed voor 2 dagen ge koeld rijden in de zomer. In de wagen lopen van de tank sproeileidingen naar de te koe len ruimten. Als daarin de tem peratuur te hoog wordt geeft de thermostaat het sein waarop de

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 3