'Avondstudie was taaie opgave' 'Ik werk graag met mensen' Lita-mcmager P. Langerhorst: Hoofdchef DC-Beverwijk J. Maas: 'Ritsen extra editie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniniiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiii "Het moest allemaal én in het geheim én in een zeer kort tijd schema gebeuren, er mocht niets uitlekken van de plannen. Wij hadden de beschikking over de tweede etage van een oud kan toor van ons aan de Hogedijk, hier in Zaandam. "Ik heb die hele verdieping la ten blinderen en daar hebben we alte artikelen uitgemonsterd. Toen de directie uiteindelijk het assorti ment terwille van het experiment had goedgekeurd (het werd eerst twee keer afgekeurd!) zijn daar al le artikelen gefotografeerd." Al die geheimzinnigheid gold de voorbereiding van het Lita-projekt; in oktober "73 werden de eerste twee Lita's ("catalogue-stores") geopend in Utrecht en Den Haag en de man, die de hele operatie In de hand had, was Piet Langer horst (38). een man met een ont zagwekkende staat van dienst in het AH-concern Hij begon, 22 jaar geleden als jongste bediende op de cor respondentie-afdeling ("door die brieven wist ik meteen wat ieder een deed") en zopas is hij binnen het management team benoemd tot hoofd operations van de nieu we combinatie PMC/Lïta. Nog midden in de drukte rondom de verschijning van de nieuwe PMC- lentecatalogus is hij al weer loei hard aan het organiseren om in oktober de nieuwe PMC en Lita catalogi te kunnen laten vervaardi gen "Wij laten nu een ruimte in Am- Sterdam inrichten om daar alles te fotograferen en eventueel nog uit te monsteren." Langerhorst is een loepzuivere Amsterdammer: je ziet het aan zijn mimiek, je hoort het aan zijn manier van praten en je merkt het aan zijn snel denken en doen. Een dynamische jongen, die zowel op kantoor als in de winkelfilialen heel wat variatie in zijn werk be leefde. Na wat kantoorfuncties in Zaandam werkte hij van zijn acht tiende tot zijn twintigste jaar in Amsterdamse filialen. Als bedrijfsleider in Zandvoort wist hij een paar jaar later de om zet op te voeren, door in het bol- lenseizoen op zondag en door de week de chauffeurs van bussen met Duitse bloembollentoeristen voor zijn filiaal te interesseren. Die reden dan langs zijn zaak en al die Duitsers maar inladen: kof fie, thee. chocolade. Dat staken sommigen dan zelfs allemaal tus sen hun kleren vanwege de doua ne. (Wat er op die manier tussen Zandvoort en de grens van die ar tikelen terecht kwam vermeldt het verhaal niet!) Hij werd bedrijfsleider van di verse supermarts en werd daarna benoemd tot groepsleider en al had hij dat nog wel wat langer willen doen na een jaar hadden ze alweer een andere opdracht voor hem. Piet Langerhorst werd nu hoofd winkelinrichtingen. "Jaarlijks moest deze afdeling zo'n 20 supermarkten inrichten en tientallen bestaande vestigingen herinrichten. Heerlijke tijd was dat. Je had een veelheid van contacten: met bouwmensen, je eigen medewerkers, bedrijfslei ders van die zaken, de reclame afdeling en allerlei andere lui. Openingsstunts moest je mee hel pen uitvoeren: Swiebertje er bij, of gebakjes tracteren in een be jaardenhuis. Ook veel gelachen toen jongejonge, wat waren we bezig!" Toen kwam het project: Lita. Behalve Langerhorst en de Raad van Bestuur en de direktie natuurlijk wisten maar weinig anderen ervan. In Amerika en Ca nada ging Langerhorst ervaring met het catalogue-systeem opdoen en verbleef ondermeer 2 weken in een dergelijke "cat. store". "Ik ben er zelf in het magazijn gaan werken om aan den lijve te ondervinden hoe dat systeem werkte. Daar zit namelijk het hart van de operationele formule De artikelen moeten in voorraad en meteen geleverd kunnen worden, dus moeten de magazijnbedienden het direkt kunnen pakken en op de lopende band zetten. Maar met een Lita-assortiment van ruim 2000 artikelen is dat niet eenvou dig. Kijk, bij een supermart is het magazijn maar half zo groot als de winkel; in een catalogue-store is het magazijn drie keer zo groot als de showroom. Daarom al kun je veel korting geven: geen dure winkelinrichting en minder andere overheadkosten. Maar in dat ma gazijn moet je dan ook goed en snel kunnen werken, anders hoeft het niet meer. In overleg met een van onze eigen specialisten hebben wij voor de Lita's het systeem verbeterd; en ten opzichte van het Ameri kaanse werkt het prima. Wij heb ben laatst een stel Zweden op be zoek gehad om te kijken hoe wij het hier doen en volgende week komen Duitse direkteuren kijken. En nu gaan we de zaak uitbou wen. in oktober komt er nog een aantal Lita's bij. Ik heb mijn handen er aan vol maar ik doe het graag. Ik werk graag met mensen, ik fungeer graag als motor; ik houd ervan medewerkers te stimuleren en te motiveren en ik doe graag organi satorisch werk. Ik heb in al die jaren bij Albert Heijn een hele hoop dag- en avondcursussen gevolgd Ik heb ook niet het gevoel, dat ik 22 jaar bij één baas heb gewerkt: ik heb er per slot zoveel verschillende gehad binnen het bedrijf. Maar ik zou mijn huidige functie wellicht niet hebben kunnen ver richten als AH me niet de kans had gegeven de 2Vz jaar geduurd hebbende cursus Voortgezette Ka dervorming te volgen, die weliswaar naast je dagelijkse werkzaamheden, ook veel van je eigen vrije tijd vroeg, maar die er uiteindelijk toe heeft geleid dat ik In het huidige Lita-PMC manage mentteam een fijne job heb, waar de elementen die ik eerder noem de allemaal in aanwezig zijn. Vier jaar lang vrijwel elke avond Studeren als je er al een hele dag werk op had zitten dat is een taaie opgave, maar Jan Maas (48) uit Oostzaan deed het en klom dan ook op van duvelstoejager in de expeditie in Zaandam tot hoofdchef van het AH-distributie centrum in Beverwijk. Hij leidt er het werk van 48 mensen, die ach ter de kantineramen malle smoe len tegen hem trekken als hij bui ten op het tochtige industrieter rein op de kiek wordt gezet. In 1943 werd Jan Maas door zijn toenmalige baas in Oostzaan „uit geleend" aan Albert Heijn, omdat de man zelf in het schrale oor logsjaar geen werk voor zijn 18-ja- rige knecht had Maas kwam op de expeditie in Zaandam en moest zorgen voor het inladen van bakmeel en koffiesurrogaat. Werd er ook wel eens wat in Zijn eigen tas geladen? „Nee,dat hoefde niet. We kregen iedere week een voedselverstrek- king en bovendien: ik woonde in Oostzaan op het land en daar hadden we het met zo heel slecht." Carrière Na de oorlog werd Maas voorman en later afdelingschef van een paar magazijnen. Tenslotte kwam hij bij het centraal magazijn in Zaandam, dat pas in 1963 werd omgezet in een distributiecentrum In '71 werd het distributiecentrum Beverwijk ingericht, alleen voor de non-foods. „We hebben hier zo'n 6000 artike len". vertelt de goedlachse Zaan- kanter als we met de 48 van deze manier, maar de kunst is om ook slagvaardig te kunnen im proviseren als dat nodig is. Levering „Natuurlijk zijn we tijdig ingelicht over acties in de filialen waardoor we grotere beleveringen moeten doen. Maar toch kan een filiaal wel eens plotseling tien dozen overhemden extra willen hebben. Daar moet je dan wel even snel voor zorgen natuurlijk: nee verko pen is er niet bij." De 'voorraden komen uit alle wind streken: van Nederlandse fabrie ken, van importeurs of recht streeks van buitenlandse leveran ciers. „We hebben hier om de ha verklap van die 18 tonners uit Frankrijk of Duitsland voor de deur. Wel altijd even goed de pa pieren controleren, want die chauffeurs willen wel eens door de douane slippen, als ze kans krijgen, om tijd te winnen, niet waar? Als dan de papieren niet blijken te zijn gestempeld, dan kunnen daar de grootste narighe den uit voortkomen. Ga eerst maar even naar het douanekan toor hier in Beverwijk, jongen zeg ik dan. Ja, kom nou, daar trap ik niet in." Kneepjes En dat is dan waarschijnlijk een van de knepen, die het vak hem zelf heeft geleerd en die hij niet haalde uit de avondstudie. Hij haalde achtereenvolgens zijn mid denstandsdiploma, het praktijkdi ploma boekhouden, het kruide- nierswarendiploma en het vakdi ploma magazijnmeester. En daar om kan hij nu zo onbekommerd lachen. Computertaal ..Vroeger had je al die codes niet, maar toen kon je ook wel zien wat koekjes waren en wat spliterwten. Toen waren alle goe deren nog los en nu is het alle maal verpakt. Als ik nou opeens een stel losse bh's in mijn hand zou krijgen, wat zou ik er dan mee moeten? Nu hebben ze een codenummer en dan is er geen centje pijn. De nummers zijn nodig voor de identificatie en bovendien voor de verwerking van voorraadposities en bestellingen door de computer. ,,We hangen voor honderd pro cent aan de computer. Elke mor gen en elke avond gaan de hier afgestreepte kaarten naar de com puter. Vroeger moest je daar inge wikkelde ontvangstbonnen voor maken. Dit is veel beter de hele zaak gaat veel vlotter. Aan de andere kant word je natuurlijk wel kwets baar door zo'n computer. Dat ding zal maar eens stuk zijn dat komt wel eens voor natuurlijk.- Nee, rampen heb ik daarmee nog niet meegemaakt". Het routine werk is piekfijn onder controle op plaats hebben geruild in de kanti- i ne en de koude wind uit het lijf verdrijven met verse, hete koffie „Zesduizend huisnummers, zeggen i wij". I Huisnummers? j ,,Nou ja: pikplaatsen i Pikplaatsen? I Verbazing over de vaktaal, die j goed is voor een nieuwe schater- bui aan zijn kant. Als hij is uitge lachen volgt zijn uitleg over de gecodeerde goederen, die alle maal in een vak met een eigen nummer (huisnummer) zijn opge borgen: pikplaatsen voor de opha lers, die ze er uit pikken, zoge zegd.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 26