'Expansie zoeken in wegrestaurants' 'Wij zijn allemaal van goede wil' Restaurant-groepsleider P. Manasse: Ex-Etos-filiaalchef L. Kuiper: Fflt'sen èxt'ra éditiè 13 Omdat het 20 lekker rook... Waardoor toch iemands carrière al niet wordt bepaald! Paul Manasse had een baantje op Schiphol, het oude Schiphol, wel te verstaan want het was nog 1955. Hij mocht er carbon scheu ren en dat zag er nou niet be paald uit als de veelbelovende aanloop tot een bliksemcarrière Jn de luchtvaart. Ook moest hij af en toe de z.g. vluchtmappen brengen naar de chef-kok van de catering service, die de vliegtuigen voor zag van de boordmaaltijden. Iede re keer liep het water hem in de mond als hij al dat heerlijke eten zag wat was je gewend als jon geman van 16 jaar, nog maar vrij kort na de oorlog? En zoals het daar rook! Daarom had hij het gauw beke ken: hij werd kok. Hij werd leer ling-kok op Schiphol en voorlopig was het boterballetjes draaien ge blazen en peterselie hakken. Spijsbaas Nu. acht restaurants en negen tien jaren verder, is Paul Manasse (35) groepsleider van het restau rantbedrijf van Albert Heijn. De in totaal 18 restaurants van Albert Heijn zijn verdeeld in drie groe pen. ingedeeld naar regio en naar verscheidenheid, dus juist niet naar type restaurant om in elke groep een zo groot mogelijke va riatie tè behouden. De groep van Manasse telt vijf spijshuizen in de Randstad „We zoeken onze expansie vooral in de wegrestaurants", ver telt hij. „We openen in het ko mend najaar onze eerste zaak buiten Nederland: in Heverlee in België, aan de autosnelweg tus sen Brussel en Luik, bij Leuven in de buurt. In Brabant komen er trouwens ook twee nieuwe. Vroeger noemden wij onze za ken Alberts Corner maar de nieu we vestigingen heten nu AC Res taurants Fun Food ,,Je vindt in een AC Restaurant een selfservice-afdeling en een restaurant-gedeelte. Wij hechten er nogal aan om te spreken van „eethuisje" voor dat deel. We doen daar veel met z.g. „fun- food", dat is vaktaal voor gerech ten, waarvan veel gezelligheid uit gaat: vleesfondue of sjasjlik met een ijzeren komfoortje óp tafel. Chinese fondue hebben we ook geprobeerd: stukjes vlees en groente, die je in een pannetje dompelt, met met hete olie maar met hete bouillon er in." „Maar verder ook een mooie biefstuk, halve kip, Wiener schnit zel. We willen vooral .niet te ex clusief zijn' het A C. Restaurant is er voor iedereen langs de weg Veel zakenlui overdag maar ook vrachtwagenchauffeurs, vooral 's morgens heel vroeg, zo van 5 tot 9 uur Nachtservice „Ja, we zijn dag en nacht open Dat moet van Rijkswaterstaat, an ders mag je geen verwijzingsbor den langs de weg zetten. In de nacht, dat wil zeggen van tien uur 's avonds tot acht uur 's morgens. staat er een nachtkellner. In zijn eentje. Als iemand dan wat wil eten maakt hij de kellner het zelf even: een biefstuk, een bal gehakt, een halve kip geen en kel probleem t„Tja, dat is wat anders dan For mosa vroeger. Een echt buiten beentje in de totale exploitatie is nog altijd de VAMI in de Kalver- straat, de enige plaats in Amster dam, waar je nog ouderwetse pof fertjes kunt eten met poedersuiker en een klont boter. Dat is nog al tijd een enorm succes." Een groepsleider als Manasse zorgt er voor, dat de lokale mana gers van de diverse restaurants vrij en onbelemmerd kunnen func tioneren. Het nieuwe „organisatie ontwikkelingsproces" heeft daar toe het afgelopen jaar nieuwe we gen geopend: participatie en gron dig overleg. Geleidelijk moet het proces worden gerealiseerd: een volop draaiende werkstructuur met gedeelde verantwoordelijkheid Geen terug .Speciaal in het restaurantbe drijf is een stuk eigen onderne merschap van het grootste belang. We hebben hierover ontzettend veel gepraat met elkaar, waarbij je niet denkt voor de ander maar wel hèt denken van de ander helpt op gang te brengen. Het is een vre selijk moeizaam proces en als je er eenmaal aan begonnen bent, kun je nooit meer terug Het gaat er om, dat je met elkaar gelukki ger wordt, fijner functioneert Mij heeft het in ieder geval al heel veel geleerd. Ik ben door een moeilijke molen gegaan, maar ik ben er een stuk vrijer door gewor den. Ja. het heeft me absoluut een stuk gelukkiger gemaakt." !lllllHIUUIlllilllllIllHIII!HllllllllllllllilllllillllJllllllll11linilllll1lllllllilll<IIIMlllllIII1l!llllIIIIIilllllillllll!llllllilHlllilllllllllllllllllllllllilllllllilllllHlillll!l<llliIllllillllllll!llllllllllllllIII1llllMllllllllllllliir.HIIIItllllNllllll<ll!IIIIIIIUIII!llllllllllllllUlIllllllllllllllllll! Een drastische verandering heeft 1973 gebracht voor Libbe Kuiper (36) in Nuenen (N.B.). Hij was een van de filiaalchefs van het Eindhovense grootwinkelbedrijf Etos, dat vorig jaar door Albert Heijn werd overgenomen. Achttien jaren had Kuiper bij Etos gezeten (op vijf vestigingspunten) toen de zaak naar Albert Heijn ging. Dat valt dan, na zoveel jaren, niet mee. Nou is Kuiper nog een jon ge kerel met veel oog voor het positieve van deze verandering, maar hij verheelt niet dat de aan passing aan de nieuwe situatie met nieuwe regels en nieuwe me thoden een taaie en moeilijke zaak kan zijn. „Wij zijn allemaal van goede wil" zegt hij, mede namens zijn colle ga's sprekend, „maar er is wel veel veranderd De voornaamste verandering is, dat alle filiaalchefs plotseling zelf kleine ondernemers zijn geworden, wat ze bij Etos.be slist met waren Zelfstandig „Ik moet nu plotseling zelf alle maal beslissingen nemen, over personeelskwesties bijvoorbeeld Vroeger had je daar niets mee te maken: dat regelde het hoofdkan toor voor je. Maar nu moet ik zelf bepalen of er mensen uit of bij moeten; ik moet de sollicitatiege sprekken voeren; ik moet ze bege leiden, ik moet weten wat ze wel en niet mogen verdienen. Ik moet in allerlei problemen met mijn mensen opeens zelf beslis singen nemen. Ja. dat vind ik wel eens moeilijk. Met part-time wer kende vrouwen bijvoorbeeld: ze komen je vrij vragen vanwege een ziek kind of om een schoolreisje. Wanneer moet ik dat wel goed vinden en wanneer nou niet? De bevoorrading, dat is ook zo n punt. Bij Etos kenden we maar één gegeven dat was het balans- verschil. Als je een goederentekort hield van 0,2 procent dan was het prima. Dan was je een goede be heerder Bijsturen Nee, zegt Albert Heijn, dat zou betekenen dat je nee moet verko pen en dat doen we met Durf wat meer te bestellen je kunt het dagelijks bijsturen Dat moeten we nu leren: drie weken van tevoren plannen, wat je hebben wilt en I dan bijsturen als het nodig is. Neem eens een risico, zeggen ze bij Albert Heijn: je omzetsnelheid wordt er groter van. Vroeger bij Etos keken we alleen maar naar het tekort, dat stabiel moest blij ven; nu is alles gericht op winst stijging. Etos had een enorm sterk wapen in de kassabonnen: voor iedere gulden kreeg je acht .cent terug. We hadden daardoor een enorme omzet en alle concurrentie tracht te daarvan een stuk weg te pak ken. Dat waren vooral de cash carry's die hebben nergens zul ke vormen aangenomen als juist hier in Eindhoven en omgeving Tja, ik weet ook niet waarom juist hier maar in Eindhoven zijn meer van die zaken dan in welke ande re plaats in Nederland ook Dat voordeelwapen van die kassabon- I nen raakten we nu kwijt, dus dat i speelde de concurrentie in de kaart Nieuw wapen Maar we kregen er een nieuw wa pen voor terug de versgoederen, de service en de kwaliteit. Met die verswaren hadden we nooit ge werkt en dat gaf problemen-met bestellen: we waren niet gewend, er mee om te gaan. We kregen er j ook een andere indeling van de winkelchefs door Bij Etos kenden j we afdelingschefs voor de diverse artikelsoorten. Maar nu moesten we gaan werken met sectorchefs voor houdbare artikelen en de verse afdeling. We worden prima gesteund door Albert Heijn: de zonemanager staat ons met raad en daad terzij de en elke veertien dagen zitten we met alle collega's in de zone bij elkaar. Er is veel onderling contact: we weten" ook van elkaar hoe we draaien, want dat zien we op de vergelijkingsstaten, die we regelmatig onder ogen krijgen. We worden gestimuleerd elkaar te heipen als we zien, dat er ergens problemen zijn en dat is een stuk beter dan vroeger toen we alles afzonderlijk en op eigen houtje deden." Haken en ogen Toch denkt Libbe Kuiper, dat het nog wel tot begin 1975 zal'duren aleer er een collegiale integratie is bereikt tussen de voormalige Etossers en de mensen van de AH-zaken, die vóór de Etos-over- neming al in Eindhoven en omge ving stonden. Daar zitten hier en daar nog wel wat haken en ogen aan vindt hij Een soort onbewus te discriminatie van de AH-ers"7 Misschien. Misschien wel; ja. Maar voor die lui was het ook niet zo leuk er plotseling een heel stel nieuwe concurrenten bij te krijgen Zij concurreerden altijd met hun assortiment en nu heb ben ze er opeens soms op nog geen honderd meter afstand al lemaal AH-zaken bij met hetzelfde assortiment en dezelfde kwaliteit." Do cursus bedrijfsleider, die AH- mensen normaliter in 2.5 jaar doen, is voor de Etos-filiaalchefs ingedikt tot een half jaar. Bin nenkort zijn de examens. „Sommigen zijn er echt een beet je bang voor", weet Kuiper van zijn collega's Hij zelf niet, zegt hij Hij stelt zich vitaal en positief op tegenover de vernieuwingen en tegenover de cursus, ook al ont kom je bijna niet aan een morele klap als je jezelf in een fictief ge sprek met een sollicitant bezig ziet, omdat het met een videore corder is opgenomen. Ontplooiingskans Jezelf op televisie te zien stunte len is voor niemand een opwek kend gezicht Het gaat er maar om. dat je je daardoor niet laat intimideren maar dat je bereid bent er wat van te leren. „Met alle problemen vind ik de overstap naar Albert Heijn beslist een vooruitgang", vat Kuiper sa men. „Hier kun je je ontplooien."

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 25