'Techniek heeft mij altijd erg aangetrokken' 'Ik kon wat zeggen en kreeg ook wat terug' Hoofd-systeemprogrammering R. Koerse: Hoofdchef-PB-Zaandam H. Lamaker: 'Ritsen extra editie 11 „IK schijn nog op de knie van de oude baas Gerrit Heijn te hebben gezeten. Tenminste, dat zeggen ze in mijn familie wel eens. Of dat zo is weet ik niet, maar Albert Heijn is me wel met de paplepel ingegeven. Mijn vader was hier hoofd perso neelszaken en mijn moeders moe der was filiaalhoudster van de eerste AH chocolaterie in Wor- merveer. Dat zal zo in de jaren twintig zijn geweest. Dan heb ik een oom; die was be drijfsleider in een filiaal in Am sterdam. Een verre neef van me zit hier in het hoofdkantoor op de administratie. Dus is het een won der, dat u mij hier ook vindt?" Techniek heeft Rob Koerse (36) altijd erg getrokken en wat zijn vader hem vertelde over de Holle- rith-machinè bij Albert Heijn liet hem niet los terwijl hij in dienst was. Eenmaal afgezwaaid nam hij. op voorspraak van zijn vader eens een kijkje in dat magische admi nistratieve hart en hij is er nooit meer weggegaan. Nu, vijftien jaar later, is hij hoofd systeemprogrammering en verant woordelijk voor besturingssyste men en software van het A.H. computerpark. Wat meteen aan Rob Koerse opvalt is zijn twinke lende enthousiasme en eigenlijk is dat het ook. wat hem heeft ge bracht waar hij nu zit. Vindingrijk „Toen ik aan die Hollerith-machi ne begon vond ik alles prachtig maar na enige tijd raakte ik toch wat uitgekeken op kaartjes aan kloppen en sorteren. Ik begon zelf een paar systeempjes te ontwer pen en toen we in het begin van de jaren zestig een rekenende ponsmachine er bij kregen, viel er nog veel meer uit te dokteren Het ging om de administratie van voorraden en de verwerking van bestellingen van de filialen. Uit 400 filialen kwamen per dag 20.000 bestellingen op 3.000 arti kelen binnen. Een of twee keer per week bracht de post de be stellingen (dat gaat nu wel an ders). Daarvan maakten wij kaart jes en daarna gingen deze de machine in. Daarvoor hebben we toen ook nog eens iets nieuws bedacht. Als je een beetje vindingrijk bent en laat merken, verstand te heb ben van techniek, dan blijft dat niet onopgemerkt. Op een gege ven moment raakten we toe aan een computer en moesten kiezen uit machines van drie leveran ciers: IBM, Bull en NCR. Drie mensen werden aangewezen om elk een fabrikaat te onderzoeken en te testen. Daar was ik er een van. Ik kreeg IBM en ach, lang verhaal kort IBM werd het. Ik ben nog steeds goed bevriend met de IBM-man met wie ik in die testperiode veel contact had. Daarna werd ik programmeur-sys teemanalist. Ik had cursussen over computertechniek gevolgd bij IBM en via AH. Een fijne nieuwe baan was het. We deden nog steeds de voorraadadministratie en nu kon je je helemaal uitleven in het beden ken van nieuwe toepassingen om dat de mogelijkheden veel groter j waren dan met de Hollerith-ma chine. Een verandering was vooral dat ik van een staande nu een zittende baan had gekregen: vroeger stond je de hele tijd bij de machine en nu zat ik programma's en syste men te maken. Nee. dikker ben ik er niet van geworden: ook nu loop ik nog veel in de computerzaal rond. Mensenkennis Ik ging ook meer mensenkennis opdoen en kreeg meer bedrijfsin- zicht. Analyseren van systemen maakte me kritischer en ik kreeg meer oog voor juist de menselijke prestatie in het geheel. Dat heb ik trouwens toch altijd belangrijk gevonden. Ik ben ook nog, naast mijn AH-werk, tech nisch leider van de AROA, de Al gemene Radio Omroep Alkmaar, een omroep voor zieken en be jaarden. Daar kom ik dan weer andere mensen tegen en dat leert je de mensen in het algemeen be ter kennen. Het maakt je soepeler in het volgen van de gedachten- gang van anderen. Enfin, tenslotte hebben we voor die computer zelfs een eigen be sturingssysteem gemaakt. Daar keek men zelfs bij IBM van op IBM heeft nogal eens mensen naar ons toe gestuurd om daar naar te komen kijken. AH heeft inmiddels al weer twee nieuwe computers gekregen, van nieuwere generaties, zoals dat heet. Die zijn weer veel groter en moderner dan de eerste Dat was er nog een met radiobuizen gek, als je daar nu op terugkijkt Mechanisme Die nieuwe computers hebben in gebouwde mechanismen .om even tuele fouten zelf te herstellen. Vroeger gebeurde het wel eens. dat een filiaal b.v. tien dozen toi letpapier had besteld en er bij wij ze van spreken duizend kreeg. Deze fout merkte men dan op de expeditie wel en werd dus tijdig hersteld. Toch word ik nog wel eens mid den in de nacht uit bed gebeld omdat er een storing in het com putersysteem is, waar de opera tors niet uit kunnen komen Op Tweede Kerstnacht om één uur hadden ze me nog te pakken. Er waren moeilijkheden met het computersysteem die telefonisch niet op te lossen waren. Ik stapte in de auto en ging van Oudorp naar de Zaan. Het is een soort doktersmentaliteit patiënt ziek dan er naar toe. al is het in de nacht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimmiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiim „Kijk, ik was hoofdchef geworden van een aantal afdelingen hier in het produktiebedrijf. Op de chefs vergadering deed ik mededelingen maar ik voelde, dat het niet werk te. Wij hadden onvoldoende rela tie met elkaar. Toen heb ik ge zegd: zo doe ik het niet meer, la ten we naar een andere vorm zoeken. Ze waren het er wel mee eens en toen heb ik een evalua tiegesprek georganiseerd weer met z'n allen: elf chefs en ik. Het ging er om, meer van elkaar aan de weet te komen: wat vind jij van mij en weet je wat ik van jou vind. Voorzichtig aan „Nou ja, we hebben niet meteen alles overhoop gehaald, hoor. We hebben het voorzichtig gedaan, die eerste keer. Maar er kwam een hoop uit, nou en of. Ik kon wat zeggen en ik kreeg ook wat terug: ik nam te weinig tijd voor ze en ik gaf te weinig informatie, vonden ze. Daar hadden ze gelijk in. Ik heb dat in mijn oren ge knoopt en getracht te veranderen Zo zijn we vanuit aanvankelijke moeilijkheden tot een goeie werksfeer gekomen Zulke moeilijkheden blijken pre cies het soort uitdaging te zijn. waarin Henk Lamaker (45) groeit. Hij ziet in moeilijkheden een posi tieve kans om iets te bereiken. „We hadden een moeilijkheid in de vermicellifabriek. De Italiaanse j chef daar was net weggegaan en j er was een nieuwe gekomen, die er in het begin net zo vreemd te genaan keek als ik, omdat ik net hoofdchef was geworden. We za ten met een technisch probleem en we zagen er geen van beiden een gat in. Grondig overleg Toen heb ik het laboratorium in geschakeld en de technische dienst en heb gezorgd voor een grondig overleg tussen alle betrok kenen. Ik kon het niet zelf oplos sen maar ik kon wei zorgen dat het wérd opgelost. Dat is prima gelukt en ik heb die gelegenheid aangegrepen om meteen krachtige afspraken te maken over de ver bindingen met de andere diensten in het bedrijf. Daar hebben we ons tot dusver aan gehouden en zo heeft een calamiteit het overleg met elkaar versneld en verbeterd In oktober van dit jaar zal Lama ker 12'/* jaar bij AH zijn. Het be gin van zijn loopbaan klinkt een beetje als een gek kinderverhaal, lees maar Er was eens een meneer, die de baas was van een fabriek van amandeltjes-schaafsel en pinda snippers. Die fabriek stond in Duitsland en daar was die meneer gekomen omdat hij vroeger kar tonnen dozen voor ze had ge maakt in de dozenfabriek, waar hij toen nog werkte. In Duitsland kochten de bakkers de gesnipper de nootjes om die op hun dikke taarten en bolle gebakjes te strooien. Maar die fabriek werd verkocht en de schaafselbaas zocht een andere baan. Toen zag hij een advertentie waarin iemand werd gevraagd, die alles wist van verpakken en van pindakaas. Nou had die meneer vroeger ook nog gewerkt in een koffiebranderij, waar ze ook pindakaas maakten, dus dacht hij: dat is een mooie baan voor mij. Hij schreef een brief en ja hoor, hij mocht meteen beginnen. Hij werd toen bedrijfsassistent voor de afdelin gen pindakaas en verpakkingen van Albert Héijn, je weet wel, van die lekkere pindakaas met stukjes noot er in. Die is vast uitgevon den door die meneer van de Duit se fabriek... Op de laatste suggestie na is ab soluut de hele bovenstaande gang van zaken voor honderd procent waar gebeurd Origineel Een originele entree in het geva rieerde AH-bedrijf van een origine le man. aan wie alle vernieuwin gen in de samenwerkingsstructu ren binnen Albert Heijn zeer zijn besteed. Dat bleek wel toen hij in de ondernemingsraad werd geko zen namens het middenkader. „Ik zat daar alleen in de vergadering met de andere afgevaardigden en ik dacht: hoe kan ik hier wat zeg gen als ik niet weel wat de ande ren denken? Ik heb toen eerst een presentatie van mezelf gemaakt aan mijn kiezers en ben ze toen één voor één afgegaan om van ze te horen wat ze van me verlang den en hoe ze over de zaken dachten Toen de wet op de ondernemings- i raden van kracht werd, heb ik die toegelicht in een vergadering van al mijn kiezers. Ik heb daarover toen twee avonden georganiseerd Iemand zei tegen me waarom laat je daar niet iemand van buiten spreken over die wet? Ik dacht nee, dat moet ik zelf doen Het werden twee fijne avonden. We I hebben toen afgesproken, dat we elk half jaar bij elkaar zouden ko men voor een uitvoeriger oriënta tie Daarbij nodigde ik dan wel sprekers uit. We hebben dominee Van Gelder gehad bv. over „de oudere werknemer". Prima was dat. Met een kleine groep uit het totaal van de kiezers had ik iede- I re maand een bijeenkomst. Dan wist ik tenminste namens wie ik in die raad zat en wat ik daar te doen-had Nu ben ik er weer uit; l ik ben nu. als hoofdchef. geen middenkader meer Menselijke kant In deze functie ben ik meer bij de menselijke kanten van het leider schap betrokken. Fijn werk vind ik het: ik kan me meer ontplooien." Ontplooiing, overleg en menselijk contact vindt hij ook zij het op geheel ander niveau in de Pa rochieraad van de katholieke ker ken in Zaandam: moeilijk werk, want heel wat minder doelgericht dan Albert Heijn Als katholiek draagt hij zijn trouw ring links. Maar, hee, daar aan zijn rechterhand dat lijkt er ook wel een. Is hij met twee vrouwen getrouwd? ,Dat u dat ziet! Nee, dat is een gouden ring, die ik heb gekregen van een Turk. die hem voor me meenam uit Turkije. Ik ben voor zitter van de commissie buiten- landse werknemers en dan geven ze je altijd maar cadeautjes. Ik I zeg steeds: doe dat nou niet. 1 maar ja ze doen het toch."

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 23