Jaaroverzicht Ideeënbus 'Mensen extra stimulans niet afnemen' Secretaris Ideeënbuscommissie W. Smeenk: «lip IPS»» Ksgsifi Flitsen extra editie „De moeilijkheid met die ideeënbus is, dat we niet meer precies weten, wie we moeten belonen en wie niet. Sinds we hier in het bedrijf een intensieve vorm van werkoverleg voor het personeel hebben gekregen, be staat officieel een deel van de taak van onze mensen uit meedenken in de bedrijfsvoering. Voor afdelingschefs is dat zelfs een groot gedeelte van hun werk. Moet je zulke mensen nu extra gaan belonen als ze een goed idee hebben ingeleverd? Ideeën leveren behoort toch immers al tot nun werk?" Ziedaar een zorg van Wüly Smeenk (27), secretaris van de Ideeenbus- commissie van de AH Vleeswaren- fabriek in Wijhe (Overijssel). Be halve hij zitten in de commissie de bedrijfsdirecteur, een lid van de ondernemingsraad en twee mensen van de organisatie-afde ling. de afdeling die zich bezig houdt met de procesontwikkeling e.d. De commissie heeft zich al het hoofd gebroken over de hono reringskwestie, maar ze is er nog niet uit NIET OVERBOORD Willy Smeenk meent zelf, dat de belóningen zeker niet overboord gegooid moeten worden, zoals je als argeloze buitenstaander ge neigd zou zijn te opperen in de gegeven situatie. Nee, je moet de mensen die extra stimulans niet afnemen. Een goed idee kan vaak tot behoorlijke kos tenbesparingen leiden en het is niet meer dan billijk de man, die het idee hseft gelanceerd, daar zelf dan ook van te laten profite ren. Zijn beloning bestaat volgens ons regelement uit 20 procent van de besparing in het eerste jaar. PUNTENSCHAAL Als het nou gaat om een idee. dat meer te maken heeft met veilig heid, kwaliteitsverbetering of hygi ene dan met kostenbesparing, dan is de beloning gerelateerd aan een puntenschaal, waarmee de originaliteit, de ..reikwijdte" en dergelijke criteria worden geme ten Daar kunnen best leuke be dragen uitkomen Het hoogste bedrag, dat hier tot dusver is betaald, was 1475. Dat was voor het allereerste idee, dat werd ingeleverd toen we in 1969 de ideeënbus instelden. Hoe be staat het, hè. Dat ging toen om een klein instrumentje om beter de Berliner te stoppen. Dat is le verworst, dat weet u, hoop ik". De beloningen moeten blijven, vindt Smeenk dus, en de ideeën bussen ook, al zijn ze eigenlijk een beetje achterhaald door het werkoverleg, dat in Wijhe is inge voerd BEHOEFTEGROEP ,,Toch moeten ze blijven, de ideeënbussen, want er is behoefte aan, al is het ook maar bij een kleine groep mensen Maar zo n twintig procent maakt er bij ons gebruik van en dan ook nog vrij wel altijd dezelfden Als communicatiemiddel geloof ïk er niet in. want je loopt met je idee op die manier pardoes je chef voorbij, maar het is wel een doeltreffende manier om je idee kenbaar te maken THUISFRONT Willy Smeenk, getrouwd en in april hopelijk vader van twee kin deren, woont in een van de hui zen, die het Albert Heijn Pen sioenfonds in Wijhe liet neerzetten. Voor 200 in de maand heeft hij een fijn hoekhuis met een grote tuin (,,mij te groot zelfs: ik heb er nooit tijd voor") en vier slaapka mers. .Wij hebben eerst wel even tegen die prijs aangekeken we vonden i het nogal wat. Ja. voor jullie in j het Westen zal het wel niet veel j zijn maar wij vonden het pittig. Ja. toch blij, dat ik het heb gedaan" Hij speelt in de voorhoede van .Wijhe". zijn lokale club. en hij studeert sociale arbeid TOEKOMSTVISIE ik wil graag verder gaan in de personeelssector. hetzij hier in het j produktiebedrijf, hetzij in een an- i der bedrijf van Albert Heijn. De overneming van Meester door Al- bert Heijn heeft mijn horizon wel verruimd: ik heb meer toekomst mogelijkheden gekregen in het AH-concern. Ik kwam in 1963 op de loonadministratie bij Meester Later ging ik naar de personeels afdeling. Albert Heijn heeft er een echte personeelsdienst van ge maakt die hadden we vroeger toch niet op die manier. Leuk werk voor mij: werving en selectie van het cao-personeel. Je gaat op die manier veel met mensen om en dat bevalt me best. Nee. ik ben zelf best ingenomen met die overneming van destijds: een betere werksfeer en meer mo gelijkheden Het aantal ondernemingsonderdelen waar een ideeënbus kommissie aktief is, nam ook in het afgelopen jaar weer toe. We kennen dit nu in: PB's Zaandam, Zwanenburg, Wijhe en Tilburg DC's Zaandam, Beverwijk, Tilburg, Rotterdam Filialen AHSM Restaurants TO Amersfoort medewerkers een en ander sterk stimuleerden. Totaal werd 2860,- aan beloning en 300,- aan aanmoedigingspre mie uitgekeerd bij een aantal in zendingen van 101 door 41 heren Enkele gegevens per onderdeel zijn: PB Zaandam 121 voorstellen, 45 beloonde ideeën en 7 waarderingspremies. Totaal uitgekeerd 8.463,- Hoogste beloningen 3800,- en ƒ1200,-. Inzenders waren 6 dames en 67 heren. Op het totale personeelbe- stand 16 inzenders per 100 mo gelijke ..meedenkers". d.w.z. dat 84% nog niet aktief deelnam. De kommissie hoopt dat dit percenta ge in 1974 snel zal slinken! PB Zwanenburg Ten opzichte van 1972 was er een teruggang in beloning en aantal ideeën, maar toch werden nog 10 beloningen en 8 aanmoe digingspremies uitgereikt. Totaal bedrag 2 646.30. Er waren op 31-12-1973 15 idee- en in behandeling en de kommis sie vergadert zeer regelmatig. De hoogste beloning a 1.150,- werd toegekend aan de heer G. Oldenborg voor besparing op ver pakkingsmateriaal PB Wijhe De 47 inzendingen betekenen dat een percentage van 9% van de personeelsbezetting aktief deel nam (1972 8%). De totale beloning bedroeg 1732,50 en de totale aanmoedi gingspremie 90,-. De heer G. J. ten Kate was met 456,- de inzender van het hoogst beloonde idee. PB Tilburg Deze nieuwe groep was zeer ak tief mede doordat overgeplaatste De dames namen nog niet aktief deel Op de 100 mogelijke inzen ders waren 20 deelnemers, waarvan er één alleen of teza men met anderen 24 voorstel len voor z'n rekening nam. 7 Ideeen werden beloond met meer dan 100,- waarbij één a 375,- en één a.f 275,-. Alle reden om ook in 1974 goede verwachtingen te hebben DCs Helaas kan hierover niet gejubeld worden. Er werd 1025,- uitge keerd en er waren 28 inzendin gen. Omdat de 4 DC's Zaandam. Tilburg. Beverwijk en Rotterdam onder één kommissie vallen is geen verdere splitsing aange bracht Het is duidelijk dat vooral de or ganisatorische veranderingen de resultaten negatief beïnvloed heb ben maar voor 1974 staat een ak- tivering op het programma. Filialen AHSM Uit 420 inzendingen bleek dat de ideeënbus filialen weer tot leven is gekomen, Dit is mede te danken aan akties, die met sukses ge voerd zijn. In de Flitsen van februari 1974 is hieraan reeds aandacht geschon ken en werd vermeld dat meer dan twee mille werd uitgereikt aan beloningen. Ook de verwachtingen voor 1974 zijn positief Restaurants In 1973 werd een start gemaakt en tot het einde van het jaar kwa men 30 suggesties binnen. De beste inzending moet nog be loond worden in afwachting van de exakte resultaten. Enkele aan moedigingspremies en beloningen konden worden toegekend, maar het geheel is nog erg pril en niet overzichtelijk. TO Amersfoort In het eerste halfjaar werd met een tijdelijke aktie- veel sukses ge boekt 41 Ideeen in 2 maanden maar het tweede halfjaar gaf onder de druk van de omstandigheden een som berder beeld, zodat het jaar totaal kwam op 59 inzendingen 9 Beloonde ideeën 410,-) en 5 aanmoedigingspremies

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 22