I I I I E I I I I I I I V I I I V I I I Flitsen, extra editie 6. J. Heijn Ondanks verschillen van in zicht is dat toch de basis ge weest van waaruit in vrijwel alle gevallen positieve over eenkomsten tot stand Kwa men. We zien daarin onze overtuiging bevestigd, dat ook de vakbonden dat open over leg op basis van "wederzijds begrip en respect op prijs stellen. Voor de komende jaren blijft nog genoeg te wensen over. Voor 1974 hebben we dan ook de nodige plannen en prioriteiten. Bovenaan de lijst staat het verder ontwikkeien van een aangepast sociaal be leid gesneden op maat van de bijzondere positie van part-ti mers. Zo langzamerhand een categorie die 31% van het to tale bestand uitmaakt. Verder uiteraard de uitbouw van ons opleidingsprogramma, waarbij naast Albert Heijn Su- permart vooral de andere werkmaatschappijen aan bod zullen komen. Centraal zal staan in 1974 het thema van de verandering. Ontwikkelin gen intern en extern vragen om een meer systematische en bewuste aanpak van veran deringsprocessen. Bevordering van dit besef, maar ook het starten van processen om ver anderingsbehoeften tijdig te signaleren, het aandragen van concrete hulpmiddelen voor managers om veranderings processen aan te kunnen, dat zal ons sociaal beleid in 1974 kenmerken. I De Raad van Bestuur Sociaal beleid Ahold kent zijn grondslagen voor het perso neelsbeleid. Daarin staat wat wij voor ons per soneel nastreven. De consequentie van zo'n vastgelegd beleid is, dat het ons er voortdu rend aan herinnert, dat wij er nog niet zijn. Aan de andere kant spoort het ons aan om onze ambities waar te maken. Het moet geen papie ren tijger blijken. Vanuit deze sfeer is ook 1973 te typeren: er is veel bereikt, maar we zijn er bepaald nog niet. Wat is er zoal gerealiseerd en aangepakt? Een omvangrijk terrein vormde de integratie van Simon en ETOS in ons concern. Altijd ingewikkelde, soms ook pijnlijke processen, die een zorgvuldige begelei ding vragen. Organisatorische aanpassingen, verschuivingen van personeel, uniformering van arbeidsvoorwaarden heb ben veel tijd van voorberei ding en overleg gevergd. Bedachtzame invoering van de veranderingen evenzeer. Terugziend mogen we consta teren, dat de integratie in een vlot tempo en zonder storin gen van betekenis is gereali seerd. Intussen bereikte het totale personeelsbestand, mede door de overname van ETOS, een nieuw hoogterecord: 15565. Laten we een paar hoofd thema's van het sociaal beleid achtereenvolgens kort doorne men. Arbeidsvoorwaarden Over de zorgwekkende loonkostenstijging hebben we elders onze opinie al uitge sproken. Hier nog het volgen de als sociaal uitvloeisel van de minimum-jeugdlonen. Financieel zijn wij min of meer gedwongen deze mini mum-jeugdlonen tevens ais maximum te beschouwen. Met andere woorden: de ruimte om te variëren met de belo- ning naar individuele presta ties is eigenlijk niet aanwezig. Dat past slecht in onze opvat tingen over verantwoord so ciaal beleid. Wij zijn er sterke voorstan ders van om bij gelijke functie en leeftijd, de betere man of vrouw ook beter te belonen. Gewoon, omdat we dat bil lijk en rechtvaardig vinden. Naleving van dit principe zal ons bij de jeugdigen en dat is in onze filialen rond 50% van het totale bestand nau welijks mogelijk zijn. In 1973 is daarnaast de pensioenvoorziening belangrijk verbeterd. Vermeldenswaard vooral is de overgang naar een final- pay-regeling. Training en opleiding Een post van ruim 3 mil joen over 1973. Een steeds A. Heijn belangrijker zaak die een steeds hogere prioriteit krijgt. Interessante ontwikkelingen zijn vooral vanuit Albert Heijn Supërmart te melden. We zijn daar bewust bezig de overheersende rol van de vakman-docent wat terug te dringen. Opleiding behoort tot de primaire verantwoordelijk heden van de leiding. Con creet 'gevolg: afdelingschefs en bedrijfsleiders worden steeds meer ingeschakeld als docent. Het verhoogt de prak- tijkwaarde van de opleiding en dwingt de leider zijn kennis te verdiepen en zijn uitdrukkings vaardigheid te versterken. In 1973 is een programma ontwikkeld om met gebruikma king van moderne hulpmidde len, zoals video-apparatuur, ■leidinggevenden hiervoor te trainen. Voorts is een uniek audio visueel hulpmiddel uit het ex perimenteerstadium in de praktijk van de vakopleiding geïntroduceerd. Een soort cassette-televisie ter vertoning van standaard-instructie-films. Een moderne en efficiënte onderwijsmethodiek die het ef fect van de opleiding sterk verhoogt. De opzet is op den duur alle grote supermarkten met deze apparatuur uit te rusten. Eenzelfde methode werd reeds gehanteerd bij de oplei ding van personeel in het res taurantbedrijf. Samenwerkingsvormen Uitgaande van ontwikkelin gen die op ons afkomen, sa- lr. H. Glazenburg men met het betrokken lei dinggevend personeel van Ahold zoeken naar de ge wenste wijze van samenwer ken. Naar de criteria waaraan leiders moeten voldoen. Naar de mate waarin mensen nu aan deze nieuwe eisen beant woorden. Naar de werkwijze om mensen op te leiden voor deze nieuwe eisen. Een lang durig en moeizaam proces dat nog enkele jaren zal vragen. Maar van fundamenteel be lang om een optimaal functio neren van onze organisatie ook op langere termijn te waarborgen. Ondernemingsraden Er waren nogal wat „kwes ties" dit jaar, Angola-koffie, overname ETOS-activiteiten, afstoten Kempenland, pen sioenregeling, om er een paar te noemen. Het is verheugend om te kunnen constateren hoe met name in 1973 goedwerkende, positief meedenkende onder nemingsraden een wezenlijke bijdrage hebben geleverd bij de oplossing van dreigende conflicten. Wij zijn dankbaar voor dit samenspel èn tegenspel tus sen ondernemingsraden en ondernemingsleiding en de constructieve invloed daarvan op onze besluitvorming. Contact met vakbonden Wij stellen prijs op een in tensief en open contact met werknemersorganisaties. D Velhaak

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 19