r^ML Kees volgt Rissi Van beheerder tot WORLDTREK: AVONTUUR bedrijfsleider pagina 12 „Noemden wij onze filiaalchefs in de vroegere Etos- tijd beheerders; binnen AH heten zij nu bedrijfsleiders", constateert de heer W. C. M. Meijers (28). Hij is af komstig van een sociale academie en was bij Etos twee jaar lang personeelsfunctionaris voor het winkelapparaat. Sinds de integratie met AH is hij verantwoordelijk voor het gehele personeels- en opleidingsgebeuren ook voor wat betreft de bedrijfsleiders. zo'n expeditie met hoogstens ne gen tot veertien mensen wordt ondernomen. Een groep die vaak internationaal van samen stelling is en die zoveel mogelijk voor de helft uit mannelijke en voor de rest uit vrouwelijke deelnemers bestaat. Het World- trekprogramma biedt overigens ook vele andere mogelijkheden, voor alle leeftijden. Daarover weet informatrice. mej. C. Eisen achter de reisbalie in het HK het nodige te vertellen en ook de heer L. A. van der Poel, ver koopleider van AH Reizen is er vol van. Heus, een WorJd- trek-reis is geknipt voor avon turiers. In het voormalige Etos-hoafi kantoor te Eindhoven, thans Di visiekantoor van AH, sorak „Flitsen" met de heer Meijers over de opleiding van ae „nieuwbakken" BL's, die thans in volle gang is. OVERBRUGGING Meijers: „Wij zijn van cen tralisatie met weinig verant woordelijkheid en weinig mo gelijkheden voor de bedrijfslei ders, overgegaan naar decentra lisatie. De bedoeling is, de 'gap' tussen de oude en de nieuwe situatie te overbruggen via een opleidingsplan, dat is samenge steld in overleg met het hoofd Opleidingen de heer W. J. Bleijs. Een ambitieus project, mag ik wel zeggen, volgens een ver sneld opleidingspatroon. Daarin wordt ingegaan op de func tie-eisen, waaraan de BL's per 1 oktober a.s moeten voldoen. Zij moeten bijvoorbeeld leren, ma nager fe zijn van hun e-.gen zaak. Daarbij komt een flink stuk zelfwerkzaamheid kijken. Onze taak is nu hen te helpen naar deze bedrijfssituatie toe te groeien. Hun de moge lijkheid te geven, op produk- tieve wijze deel te nemen aan het bedrijfsleven en zichzelf verder te ontplooien. Zelfont plooiing, medeverantwoordelijk heid en natuurlijk ook produk- tiviteit daar gaat het nier om. Met andere woorden: door middel van de opleiding rnoet de voormalige Etos-filiaalchef de komende maanden deze! tJe achtergrondinformatie opdoen, van waaruit elke andere BI, bij Albert Heijn Supermart b.v. opereert." SYSTEEM Normaal gesproken hebben AH-bedrijfsleiders een paar jaar de tijd om die basis te leggen. Meijers: „Ik was zelf bij Etos destijds in beperkte mate bezig met opleidingen: Etos maakte W. C. M. MEIJERS veelal gebruik van externe cur sussen. Binnen AH is het oplei dingspakket voor het winkel personeel grotendeels door eigen mensen ontworpen en zodoende helemaal aangepast aan de spe cifieke AH-situatie. -Dat getuigt de heer F. Maas (33), nu BL van een SM in Groot-Eindhoven met bijna dertien jaar Etos-ervaring. Hij mengt zich in het gesprek en zegt: Natuurlijk heb je wel wat aan je ervaring bij Etos; zonder dat zou het in die korte opleidingstijd (25 dagen verdeeld deeld over 3U jaar) helemaal on doenlijk zijn. Wat je op de stoom cursus leert, tracht ie in het fi liaal meteen in praktijk te bren gen. Natuurlijk zijn er ook pro cedures, waar je even last mee hebt in 't begin. Zoals de bestel-- systematiek. Of het probleem met de codes. CIJFERMATIG Een direkt gevolg van de cur sus is het werken met cijfers. Daaraan hebben wij bij Etos heel weinig gedaan. Je had *aar wel de rapportage-cijfers van je omzet, maar rendement; daarop had je geen kijk. Op 'n gegeven moment wist je niet of je nou bruto-, laat staari netto-winsi gemaakt had, terwijl je nu die cijfers gewoon krijgt. Kortom: bij AH ben je meer bij 't gehele bedrijfsgebeuren betrokken.-' De heer Meijers valt in „De bedrijfsleiders moeten natuur lijk ook gemotiveerd zijn. Zijn ze dat niet, dan zal er straks- F. MAAS weinig uitstraling zijn naar hun afdelingschefs, op wie zij ten slotte die motivatie moeten over brengen. Dat geldt trouwens ook voor het doorspelen naar de caissières en de assistenten. Leiding geven betekent cok kunnen delegeren." De heer Maas: „Dat komt wél allemaal bovenop je werk. Als je de oren optelt, die je nodig heot om met je afdelingschefs „bij te prat ai" maar ja, wij zijn nu in een overgangsfase. PROGRAMMA Het opleidingsprogramma omvat de volgende punten: Toelichting gebruik WN- formulieren dag); Toelichting op opleidings plan; grondslagen personet sbe- leid Ahold nv, handboeken be drijfsvoering en personeelsbe leid en opleidingspakket fiUaiu- personeel (2 dagen) Reets achter de rug op 29 en 30 ja nuari jl.); Begroten en resultaten-sig nalering (1 dag); Leergang beleidsachter- gronden 4 dagen); Gesprekstechniek, sollicita tie- en waarderingsgesprek (3 dagen); Evaluatie leergang beleids- achtergronden (1 dag); L.S.V. <3 dagen); Praktijkleergang (5 dagen) enz. Wanneer een programmapunt meer dan één dag in b"s:ag neemt geschiedt de opleiding ln een conferentieoord. „In eerste instantie stonden wij een beetje aarzelend tegenover die termijn van tezamen 25 opleidingsda- gen," zegt de heer Meijers. „Het is nogal wat; men moet het ook geestelijk kunnen verwerken Je moet een goede „feed-back" hebben om te toetsen, of men ook werkelijk iets heeft opge stoken. Wat wij tot op heden desondanks als zeer positief hebben ervaren, is het groeps proces, dat op gang is gebracht. De twee voorbije dagen in een conferentie-oord hebben al uit gewezen dat wij elkaar ook privé als mens beter heb ben leren kennen, elkaar in an dere omstandigheden hebben le ren accepteren. Dat is geweldig veel waard." De zelfwerkzaamheid mani festeerde zich de eerste dag bij de behandeling van het AH- beleid door de heer J. C. Vos- Voor 550 'piek' per persoon ben je drie weken lang tussen de zes wielen van deze fasci nerende "Rangerover" of Ford Transit Minibus. De wagen koos begin februari royaal par keerplaats bij het HK. En iaar was alle reden voor, sinds AH Reizen samenwerkt met de 3ritse reisorganisatie Penn- Dverland, die zich al zeventien iaar lang specialiseert in reizen net een expeditiekarakter. Dc manager van Worldtrek, mr. H Sylge (in donkere jas) was spc- Haal uit Engeland overgekomen om dit trekpaard uit de Over- .andstal te introduceren. De Rangerover is uitgetest voor woestijn en andere onher bergzame trajecten. De wagen die, om de opbouw zo licht kamp, waarbij ieder individuee en vervolgens in groepjes eer beleid diende uit te stippelen Een ander voorbeeld: de tweede dag toen de inleider en kursus- leider een -half uur later arri veerden, waren de BL's alweer in subgroepen aan het dicus- - sieren. Het verantwoordelijkheidsbe sef en de mate van betrokken heid bij alle bedrijfsleiders doen verwachten dat het volledige rendement uit het opleidings programma gehaald wordt. De neer Maas: „Wij warer van half negen 's morgens tot s avonds half tien met de cursus in touw. Nadien bleven wij dan tot half twee 's nachts doo-pra ten met elkaar. Dat kenden wij bij Etos niet. De mensên ston den op die en die plaats; meer wist je onderling niet. CREATIVITEIT De heer Meijers: „Er b'ijkt ook veel meer creativiteit bij de cursisten te leven, dan men vermoedt. Ik denk bijvoorbeeld aan het voeren van sollicitacie- gesprekken. Dat vereist trai ning. De mensen kunnen in principe best praten ze moe ten alleen meer léren structure ren. Daarvoor is sociale vaar digheidstraining nodig. SAMEN Toen wij de bedrijfsleiders voor een „Zaandaghebben uit genodigd met diner in de Zaanse Schans, waren ook hun echtgenotes van de partij. Zoiets vind ik belangrijk, do ar was ik erg blij mee. Want er wordt niet alleen een beroep gedaan op de bedrijfsleiders, maar ook op hun „thuisfront". De BL's moeten er bij elkaar ge nomen in dit stadium een paar weken tussen uit. Voor de zaak, zoals dat heet. Daaraan zullen hun vrouwen tenslotte ook moe ten wennen. Wij staan met z'n allen voor die klus Kees Scherpenzeel Deze potloodtekening is van de hand van Kees Scherpenzeel (18), part-timer bij AH in Am stelveen en in het daagse doen leerling havo-5. De „fantasie compositie", zoals hü het zelf noemt, is een van de resultaten van zyn omzwervingen in bos en duin, waar hü alle mogelyke dieren observeert. Als hü die dan later in potlood, houtskool, olieverf of O.I.-inkt uitbeeldt, staat hem vooral het werk voor ogen van de bekende natuur- tckenaar Kien Poortvliet. Is het een wonder, dat Kees zo snel mogelük na zijn eind examen in 1975. zich wil gaan ontwikkelen tot byv. illustrator aan de Amsterdamse Rietveld Academie. Daar heeft men zyn talenten al onderschreven, trou wens. Misschien een idee om Kees eens te laten exposeren- in de hal van het HK? mogelijk te houden, een polyes ter carrosserie heeft, trok eer der in Nederland grote be langstelling tijdens de onlangs in Groningen gehouden Inforist- beurs. Het voertuig is uitgerusi met acht versnellingen, hec. een benzinetank van 360 liter inhoud rijdt 1 op 4 en kan 160 liter water in een aparte tank meevoeren, om maar wa imponerende getallen te noe men. De topsnelheid bedraagt 180 km/u. Men kan er overigens in elk opzicht alle kanten mee uit, want ook op ijs laat de wa gen zich makkelijk besturen, doordat alle wielen synchrooi meelopen. Ben je tussen de lt en 35 jaar, dan ligt er een avon tuurlijke vakantie mee in het verschiet, bijvoorbeeld naar Ma .rokko-Marakesh en de Saharc. voor het eerder genoemde be drag. Vergelijk dat eens met ec AH-reis naar Mallorca, waar jc dan wel drie weken in een com fortabel appartement logeert maar die dan ook 771 p kost. Zo'n Worldtrek-reis kent dan, misschien veel minder lux-: maar daar staat tegenover c

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 12