AC's model voor ..Routiers" Vrachtrijder zoekt ook warmte en gezelligheid ZEYENAAK REEUWIJK Concurrerend Bernadette en Colette Aktie Reeuwijk op Spanjetour Vrachtrijders RltMfl pagina 11 AC Zevenaar ander halve dag voordat het ten prooi viel aan de vlammen. Voor dit team vracht rijders is AC Reeuwijk een vaste pleisterplaats. Zelfs het „huismerk" van het pijpje pils wordt verlaten voor het bier dat deze AC van huis uit schenkt. De Rboven op het dak of luifel van elke Albert's Corner bezijden menige Nederlandse snelweg, daar zou men natuurlijk van alles achter kunnen fantaseren zoals Relaxen, Rasthaus, Rustpunt en ook wel „Routiers"de welbekende Franse benaming voor vrachtwagenchauf feurs. Zeker is, dat die R ook mag staan voor Reputatie; de reputatie van de AH-wegrestaurants voor kwaliteit, service en bijzonder redelijke prijzen groeit gestadig bij koffiedrinkers, hutspotmannenfonduegenieters en alle nuances daartussen. Men doet er ook heel wat voorzoals tot voor kort in Zevenaars AC, dankzij de ligging vlakbij de Duitse grens en aan de grote auto snelweg een drukbeklant etablissement met een spe ciale internationale stempel. Dit werd beklemtoond door een Souvenirshop van 25 m2 oppervlakte en met een omzet, waar menige zelfstandige souvernirszaak jaloers op zou zijn en een „Wechselstube"een wisselkantoor. Het restau rant zelf: gezellig, verzorgd en sfeervol. Er werd hier alleen bediend. „Wij hadden het hier ander half jaar geleden verbouwd", zegt Jan Leunk ideeënrijk manager sinds 2 jaar en 4 maanden" méér sfeer, minder steriliteit, geen koude formica- tafels bijvoorbeeld. Dat werkte prettig bij praktisch ieder een.... Ook de vrachtrijder wil, wan neer hij uren en uren achter het stuur heeft gezeten, iets van warmte en gezelligheid. Wij zijn ook goedkoper dan de Duitse wegrestaurants dat wordt gauw bekend... vooral als de keuken zo goed is. Dus in 't seizoen veel Duitse toeristen en soms 60 bussen op één dag onaangemeld dat vangen wij dan heus wel op.... de deuren sluiten is er heel zelden bij. Nu werken hier 32 employés, 's zo mers in 't hoogseizoen zijn dat er 90! Parttimers, scholieren van de HAVO: zij werken hier graag in hun vakantie... veel meisjes ook'. Het is hier 'n fijne sfeer... als wij boven een be paalde topomzet per week ko men, drinken wij na afloop met z'n allen champagne... in 't af gelopen seizoen gebeurde dat 5 keer. Bij de parttimers, die in Ze venaar bedienen, zijn ook de twee dochters van de burge meester, Bernadette en Colette van Gent, 19 en 20 jaar. Eén van hen is nu in Amerika. Zij heeft daar blijkbaar ook iets in 't horecavak gedaan en haar moeder geschreven, dat het hier bij ons in 't 'restaurant veel fij ner werken was.... dat zegt toch iets. Hier worden zowel de toerist als de vrachtrijder, zowel de diplomaat als de met selaar van die eenpersoonshui zen daarachter in de polder door dezelfde meisjes bediend en goed. Wij hebben een suksesvolle aktie gevoerd om meer vrachtrijders te krijgen.... met gratis koffiebonnen aan de grens... juist voorby de douane; zij kunnen hier ook gratis dou chen met zeep en handdoek erbij daar wordt veel ge bruik van gemaakt. Wij zijn 24 uur open maar na 10 uur wprdt geen alkohol meer geschonken. Ik heb vrachtrijders graag als klanten, zij zijn vaak socialer, geduldiger, niet lastig, kortom wel kwaliteitsbewust maar men merkt, dat zij veel in het buitenland zijn geweest- een bepaalde mentaliteit.... zij hebben wel iets...." AH wegrestaurant Reeuwijk heeft ondanks grote overeen komsten met Zevenaar zoals het parttimer-systeem, de 24-uurs- service, sfeer, service en kwali teit toch een ander karakter. Voornaamste;voorzaak: De lig ging. Want „Reeuwijk" is geen „grenslokaal", doch ligt aan een onzer belangrijke nationale ver keerswegen. Het verkeer is er niettemin lokaler behalve dan in de bollentijd dan komen er zeer veel buitenlandse toeris ten op doorreis naar de tulpen velden. Dit restaurant heeft wél een self-service en er wordt alleen in de „Reehof" een sfeervolle bistro (4 fondues, tournedos -#■ Albert's Corner Reeuwijk winnaar van HKS-aktie 1973 vertrok in twee groepen via Malaga en Torremolinos voor een rondreis door Zuid Spanje. enz.) bediend. Sinds 4 maart j.l. wordt in de „grote zaal" ook een proef met bediening geno men er is toch vraag naar. Ma nager is de heer Frits Franke, administratrice mevrouw Van der Starre, hoofd bediening de heer Wijnstok. Reeds voor de tweede keer won dit restaurant zoals bekend de HKS-Cup, de trofee voor het hoogste aantal punten in de onderlinge wed strijd van alle AC's, op de pun ten Hygiëne, Kwaliteit en Ser vice. Iets, dat dit jaar een on vergetelijk long weekend aan de Spaanse Costa Del Sol voor alle employés tengevolge had, met als hoogtepunt een bezoek met diner aan de sherryplanta ge van Alvear, een der grote sherryleveranciers van AH Su- permart B.V. Het restaurant bestaat 8 jaar. In die tijd is er een opvallende band met vrachtrijders ge groeid. Of het nu komt door het tweede (gratis) kopje koffie of door andere redenen, er zijn op vallend veel vaste „vrachtrij ders koffieclubs". Vaste klanten, die elkaar hier 'a mor gens tussen 6 en 10 ontmoeten voor een kop koffie, vaak met een „gangmaker" erbij een speciaal soort gevulde koek van een fabriek uit Gouda. Vaste jongens zijn bijvoorbeeld de chauffeurs van de tankwagens van Shell en Esso (op weg naar of van Rotterdam); de vracht rijders van Verkade en ook die van Patria; de ploeg van Koni; de vrachtwagenchauffeurs van Bavaria Bier (AC-Reeuwijk schenkt Amstel, maar deson danks) bouwvakkers met pen delbusjes en vele anderen. Tegen halftien komen de eer ste vertegenwoordigers. „Die nemen dan bij de koffie meer gebak appel- of slagroom- punt om op gang te komen", zegt de heer Wijnstok. En straks komen er weer bussen met ouden van dagen... voor 'n dagje uit en deze maand krij gen we vijf bussen met bezoe kers van Menke's melkfabriek. Maar wat erg belangrijk is, dat vind ik en zo moet het ook: De chauffeurs, die hier door de week hun kopje koffie komen halen, die. hebben het hier zo naar hun zin, dat zij 's zondags met vrouw en kroost hier ko men eten, als zij voor hun ple zier gaan toeren...." Het zal de lezer zijn opge vallen, dat het hierbij afge drukte verhaal over 'de da gelijkse gang van zaken in AC-Zevenaar, is geschreven vóór de fatale brand die het wegrestaurant in de nacht van 8 op 9 februari jl. in de as heeft gelegd.. Van redacti'ewege is ge tracht, de tekst taalkundig zoveel mogelijk aan de ver leden tijd aan te passen. Waarbij men zich moet be denken, dat de vlammen de beschreven instelling van het betrokken AC-personeel allerminst in rook hebben doen opgaan. De kern van het verhaal kon dan ook ongewijzigd blijven óók voor wat be treft de toekomst, nadat AC- Zevenaar zal zijn herbouwd. Inmiddels :s er trouwens een noodoplossing getroffen, waarmee het voortbestaan als het ware is gegaran deerd. Sedert 1 maart jl. zijn de poorten van de Alberts' Comer in Zevenaar pro visorisch weer open. Dat dit nog geen drie weken na de brand mogelijk was, is vooral te danken aan het personeelsteam. In samen werking met het Int. Ten- tenbedrijf K. de Boer Zoon uit Hensbroek heeft men kans gezien in record tijd een tijdelijk bouwsel van hout en zeildoek aan de vroegere parkeerplaats op te zetten. Hierin ontvangt men nu alweer bijna een week lang gasfen-op-doorreis als het moet 160 tegelijk. Als we het nu toch over aan de (snel)weg timmeren hebben, is dit er wel een staaltje van. De voorzijde van het res taurant is cirkelvornrg met een straal van 16 meter, bij een grootste diepte van 20 meter. Maar de keuken meet slechts 6x3 meter, zodat er wel wat concessies moesten worden gedaan op de menu kaart. Intussen zijn de ni'euw- bouwplannen al in studie. Als het een beetje blijft meezitten, start de herbouw binnen een maand om hartje zomer in juli a.s. weer op volle toeren te kunnen draaien. Flitsen komt hierop zeker terug als het bouw plan def'n-'t'ef is vastgesteld.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 11