Motorrijtuig-verzekering op de helling Motivatie eis voor OR-lid MEVR. C. KIEFT NA TWEE JAAR ERVARING: CAN-CAN-CARNA VALESK Eenheid Verschil Premie-korting Voordeel pagina CO Flitsen eigenlijk een werkgemeenschap met gemeenschappelijke belan gen op verschillend niveau. En dan zie je vaak, dat de vertika- le kommunikatie, je kontakt met juist die achterban alles te wensen overlaat. Er ging al thans in mijn tijd weinig van de achterban uit, er was een groot vacuüm. Nu is het natuurlek ook zo, dat de decentralisatie van de fi lialen wederzijdse communicatie niet in de hand werkt. Ik zat in Heiloo; wat weet ik van de si tuatie in een ZB in Gro ningen of Valkenburg af... loka le achtergronden en détails spe len vaak ook een belangrijke rol. De ondernemingsraad van het hoofdkantoor heeft het in dit opzicht gemakkelijker. ■De vakbonden voeren ook geen besprekingen met de werknemers in de filialen, wel met de bedrijfsleiding. Toen Si mon werd overgenomen, zijn wij weliswaar onmiddellijk als OR ingelicht, maar toen was al les al in kannen en kruiken. Kennis van zaken Voordat men zich kandidaat stelt, vind ik, zou men eigenlijk eerst eens zijn oor te luisteren moeten leggen bij diegenen, die nu in de ondernemingsraad zit ten. Verder moet men toch wel voldoende parate kennis van di verse zaken opsteken om de gelijk gemotiveerd te zijn, de wet op de ondernemingsraad onder de kn'ie hebben en het reglement. En ook geïnformeerd raken omtrent filosofie, achter gronden en beleidsgrondslagen van ons bedrijf. Minimaal: de leergangen A en B volgen," vindt mevrouw Kieft. Ook meent zij dat elk toe komstig OR-lid zich enigszins moet verdiepen in maatschap pijontwikkelingen en sociale economie en er vooral in geïnte resseerd zijn. „Misschien," advi seert zij tenslotte, „kan men zich bovendien een beetje be zighouden met gesprekstechnie ken, discussie- en vergaderpro cedure... Dat heeft allemaal met- gemotiveerdheid te maken. In zo'n onderneming gaat het toch om samenspel... om spreiding van verantwoordelijkheden," niet om overdracht van macht..." Per 1 december 1973 wer den zoals men zich wel licht uit de kranten zal her inneren door de geza menlijke auto-assuradeuren in Nederland de premie tarieven verhoogd met 16% voor WA-verzekeringen en met 6% voor de WA -j- cas co (All Risk)-verzekeringen. Bovendien werd over de ge hele lijn het verplicht eigen risico van 150 bij casco- schade gebracht op f 200. De hiermee samenhangende premie-wijzigingen voor het personeelscontract hebben wij destijds niet gepubliceerd. In de eerste plaats omdat de wijzigin gen voor de lopende posten pas van kracht zouden worden per premie-vervaldatum 1 mei 1974 en in de tweede plaats omdat er in december jl. reeds onderhandelingen gevoerd wer den over de verzekering van de zakelijke wagenparken. Dit be tekende, dat ook het personeels contract onderwerp van d;scus- sie zou worden. Het personeelscontract Is na melijk gekoppeld aan het zake lijk contract omdat onder de bestaande voorschriften en af spraken tussen assuradeuren het niet mogelijk is een perso neelscontract afzonderlijk onder te brengen bij een andere assu radeur dan die van het zakelijk wagenpark. Dezer dagen zijn de onder handelingen afgesloten, waarbij de tot dusverre bij verschillen de assuradeuren lopende wa genparken van AH en Simon per 1 mei 1974 zijn onderge bracht in een nieuw contract bij de Liverpool, London Globe (gevolmachtigde van Hall, Am sterdam), via de makelaars R. Mees Zoonen te Rotterdam. Bij deze maatschappij en via de makelaars Mees loopt dus ook het nieuwe personeelscontract per 1 mei a.s. Wat dit betreft is er voor de deelnemers in het huidige AH-personeelscontract niets veranderd. De medewerkers die voorheen als particulier in het zakelijke Simon-contract bij Centraal Be heer (CB) waren medeverzekerd, hebben inmiddels reeds persoon lijk bericht ontvangen over de conse.quenties die de beëindiging van het Simon-contract bij CB voor hen heeft én over de mo gelijkheden die er voor hun zijn onder het nieuwe voor alle medewerkers van het concern openstaande personeelscon tract. Behalve dat ingevolge de bovengenoemde wijziging per 1 december 1973 het verplicht eigen risico bij casco-schade is gebracht van 150 op 200 ver schillen de nieuwe zakelijke en personeelscontracten op één punt principieel met de oude contracten: de no-claim-rege- ling is afgeschaft en vervangen door een all-in-korting op de premietarieven. Voor de administratie bij as suradeuren en ook voor onze administratie van het nu ruim 600 personen- en vrachtauto's omvattende zakelijke wagen park is de vereenvoudiging dui delijk: geen van jaar tot jaar wisselende of vervallende no- claim-kortingen meer. die per auto moeten worden berekend en gecontroleerd en geen over lopende posten meer in verband met nog lopende schades. De hiermee samenhangende bespa ring komt tot uitdrukking in de all-in-korting, die moet worden gezien als een gemiddelde no- claim-korting op het totale wa genpark, waarvan de hoogte mede wordt beïnvloed door de schadestatistiek. Doordat het personeelswagen- park als geheel in het afgelopen verzekeringsjaar* vrij redelijk heeft gedraaid, was het moge lijk om te komen tot een pre miestelling die voor het over grote deel van de deelnemers een aantrekkelijke verlaging van de premie zal betekenen. Bij de all-in-korting op de pre mies gaat het echter, zoals reeds gezegd, om een gemiddelde kor ting die voor alle deelnemers in percentage dezelfde is en die overigens ongeveer gelijk loopt met de na circa 5 jaar scha devrij rijden te behalen no- claim-korting. Uiteraard zijn de voor- en nadelen van de wijzi ging no-claim regeling in all-in- korting nadrukkelijk tegen el kaar afgewogen. De voordelen van de all-in-kortingsregeling bleken daarbij van zodanig be lang, zowel voor het zakelijk als voor het personeelscontract, dat wij bij onze besluitvorming de ze voordelen moesten laten pre valeren boven de nadelen, waartoe o.a. behoort dat een kleine groep rijders in het per soneelscontract er met de pre mie iets op achteruit gaat. Te weten, de groep rijders met de maximale no-claim-korting. Wij vertrouwen echter dat deze deelnemers in het contract de nieuwe regeling als een ook voor hen gunstige regeling zul len beschouwen. Immers, bij een nu optreden de schade en statistisch is dat eenmaal per drie jaren blijft de premie ongewijzigd en behoeft men niet eerst weer 6 jaar schadevrij te rijden om de hoogste korting te verwerven. Mochten er niettemin deelne mers in het personeelscontract zijn, die er de voorkeur aan ge ven, hun verzekering elders on der te brengen, dan staat hun dit natuurlijk vrij. In dit geval zijn zij daarbij niet gebonden aan de contractuele opzegda tum, mits zij voor het einde van het verzekeringsjaar 1 mei 1974 de lopende verzekering beëindigen. Het overzicht van de nieuwe premietarieven, tezamen met een uittreksel van de belang rijkste polisvoorwaarden, is van 15 maart af 1974 verkrijgbaar bij de afdeling verzekeringen, kamer 820, hoofdkantoor, Zaan dam. Wij zijn resumerend van me ning, dat onze medewerkers met de nieuwe tarieven een bijzon der aantrekkelijke mogelijkheid tot verzekering van hun auto wordt geboden en wij zijn er van overtuigd dat de all-in kor ting voor zeer velen een direct voordeel betekent in vergelij king met de no-claimregeling. Daarbij mag echter niet uit het oog verloren worden dat de gunstige all-in-korting in de toekomst alleen op dit peil ge handhaafd kan blijven bij een gunstig schadeverloop van het totale park. Een nadeel van de all-in-regeling is namelijk dat deze wellicht aanleiding zou kunnen geven tot de overwe ging dat een casco-schade nu geen bezwaar meer is, omdat er toch geen no-claim te verliezen valt. Wij besluiten daarom met een krachtig beroep op alle verze kerden onder het personeels contract om persoonlijk hun bijdrage te leveren tot een zo gunstig mogelijk schadeverloop op dit nieuwe contract. Opdat de voordelen daarvan voor henzelf en voor de colle ga's-medeverzekerden ook in de komende jaren gehandhaafd kunnen blijven. ,7. - i goed te kunnen funktioneren. „Vijftig procent jongeren in de ondernemingsraad, dat kan ik mij best voorstellen; maar dan moeten het wél gemotiveerde jongeren zijn met voldoende ondergrond Aldus de gefundeerde mening van mevrouw Cor- rie Kieft, sinds 8 jaar caissière en administratrice in de ZB te Heiloo. Zelf rekent zij zich weliswaar niet meer tot de jongeren, maar niemand zou uit haar jeugdige uiter lijk opmaken, dat zij reeds een kleindochter rijk is. wel noodzakelijke kennis opdoet omtrent allerhande zaken en achtergronden, die ermee te maken hebben. Dat is nodig om Eventueel al té groot élan en voortvarendheid zullen door de ouderen in de ondernemingsra den wel in evenwicht worden gehouden. Ervaring Ik zélf ben 2 jaar lid geweest van de ondernemingsraad, van '69 tot '71. Daarna heb ik mij niet meer kandidaat gesteld... ik dacht, nou is de beurt aan een ander. Trouwens, toen ik in de OR kwam, heb ik mij ook niet kandidaat gesteld, dat had je toen nog niet... wij werden ge woon neergezet als kommis sie. „Met 'ondergrond' doel ik niet op schoolopleiding, HAVO of zo... dat zou niet erg demokra- tisch zijn," licht mevrouw Kieft toe, „maar wél dat een aspi- rant-OR-lid zich terdege, voor bereidt op zijn kandidatuur of- De kandidaten van de tegen woordige ondernemingsraad werden aan ons gepresenteerd via pasfoto's met een summiere omschrijving van funktie en wat andere gegevens. Je mocht op ze stemmen; je hoefde niet. Eigenlijk vind ik die presentatie van de kandidaten te opper- De Miro-Nijmegen heeft het Brabantse hart de afgelopen toeken eens goed kunnen luch ten. Op carnavalsavond trad een complete dansgarde, bestaande uit Miro-medewerksters, voor het voetlicht. Na twee maan den intensief oefenen, hadden zij het benenwerk meer dan on der de knie. zo te zien. vlakkig wij konden ons geen goed beeld van hen vormen. gen van je achterban, bijdragen tot wezenlijke verbeteringen. Zo'n onderneming, dal is toch Belangen Als je in de ondernemings raad zit, tja, dan zou je toch eigenlijk wel iets meer willen doen voor 't algemeen belang; je wilt opkomen voor de belan-

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 10