Denken en doen W inkelpersoneel straks ook aan beeldbuis MARKETING SERVICES: I Cassettes Tranen Puur praktijk Test-liniaal Voordelen ah doet Flitsen AH-supermart pagina 5 ten serveerster „op de teletrip" Na het restaurant-personeel gaat straks ook het nieuwe winkelpersoneel "verplicht kastje-kijken". Als het lukt hebben in 1976 alle 200 Supermarts de beschikking over een "teletrip", een soort cassette-televisie. Er is al een be gin gemaakt met het op de film vertalenvan de zeventig werkwijzers (instructieboekjes) die voor de opleiding van winkelpersoneel in gebruik zijn. De filialen kunnen daar bij profiteren van de ervaringen die in de restaurant-sector met deze methode van opleiding in twee jaar zijn opge daan. "Dat heeft het ons duidelijk gemakkelijker gemaakt, omdat experimenten nu achterwege konden blijven al dus ir. W. J. Bleys, hoofd Opleidingen. manier heel wat fouten voor komen kunnen worden die scha delijk voor het bedrijf zijn" meent hij, en hij voegt eraan toe: "Die cassettes zijn echt niet alleenzaligmakend, maar het is een dankbaar hulpmiddel. Bo vendien is hier sprake van een investering die tot lagere uitga ven in de komende jaren zal leiden." De restaurants hebben nu de beschikking over twintig cas settes, die worden vervaardigd in de studio van Thijs "Fabel tjeskrant" Chanowski. Dat is in clusief het bekende stemgeluid van NOS-nieuwslezer Fred Em mer. Volgens AH Restaurants- directeur Hermanides moet je de opleiding wel in eigen hand houden als je hoge eisen aan het personeel stelt. Want die eisen z ij n hoog: "Een goede sfeer en kwalitatief goede ge rechten zijn een steun in de rug voor de dienstverlening waar alles om draait", aldus de heer Hermanides. En wat die dienstverlening be treft: onderzoeken hebben aan getoond, dat er voor de functie van serveerster bijvoorbeeld heel wat meer komt kijken dan alleen maar handig zijn met af rekenen. De heer Hermanides: "Het contact met de gasten eist ontzettend veel, zeker als er pro blemen zijn. Een serveerster kan nu eenmaal niet bij elke moei lijke klant in tranen uitbarsten". Ook aan dit soort aspecten van het boeiende horecavak is in de cassette-opleiding veel aandacht besteed. Maar u komt er ook on derwerpen tegen als: machinale vaatwas, koffiezetten, zaal- en tafelverzorging, kwaliteit en hy giëne, keukenreiniging, glas- bestek-servies, magnetron, as sortiment, speciale acties enzo voort. De cassettes komen tot stand dankzij een werkgroep van praktijkmensen: "Het zijn dan ook geen theorielesjes geworden maar puur op de praktijk ge richte instructiefilms" aldus de heer Hermanides, die zeer tevre den is met de resultaten. Een dure liefhebberij? "Ach, een ton per jaar lijkt veel, maar we zijn ervan overtuigd dat op deze In de filialen komen teletrips te staan die met een modem snuf je zijn uitgebreid en daardoor ook een paar honderd gulden duurder zijn: in de cassettes kunnen stops worden "inge bouwd", bijvoorbeeld om na te laten denken over een vraag; op een met de teletrip verbon den test-liniaal kan gekozen worden uit vier antwoorden; wordt het goede antwoord ge prikt dan gaat de cassette weer lopen; de antwoorden worden geregistreerd op een strook pa pier, waardoor de cursusleider kan zien of de hele cassette "be grepen" is. Ir. Bleys ziet als voordelen van het cassette-systeem: door het verplaatsen van de opleiding naar de filialen kunnen reis- en verblijfskosten worden bespaard, kunnen voor cursussen beschik bare werkuren zo efficiënt mo gelijk worden gebruikt; maar vooral kunnen bedrijfsleiders het nieuwe personeel (jaarlijks inclusief de caissières zo'n 2500 jongens en meisjes) veel indivi dueler opleiden; dan is er tevens de mogelijkheid part-timers be ter te instrueren; en dat nog af gezien van het voordeel dat te- levisielessen indringender zijn dan boekjes en op elk gewenst moment kunnen worden ge geven. "We weten dat in de restaurants de teletrip zelfs in de pauzes wordt aangezet, alleen omdat filmpjes kijken zo gezellig is", vertelt ir. Bleys yiiiilllil' ^IliHlllllllllllllllllllllllllllllilllHUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllliillllllllllltllllliii,, lilllllllll|||l!lllll|||||||i!l|||||il|j||£ In maart vorig jaar is er bij AH een reorganisatie doorgevoerd die heeft ge leid tot de oprichting van een nieuwe afdeling: Mar keting Services. De bedoe ling daarvan was een aan tal nauw met elkaar ver band houdende onderdelen onder één dak te brengen. Anders gezegd: om de plan nenmakers en de mensen van de uitvoerende dien sten dichter bij elkaar te brengen. Nog anders gezegd: om de praktijk direct aan de theorie te koppelen om een nog slagvaardiger verkoop beleid te kunnen voeren. Directeur van Marketing Services is dan ook de heer F. I. Ahlqvist, die tevens directeur Operations is. Marketing Zoals de naam al zegt is Mar keting een belangrijk onderdeel van de nieuwe afdeling. Bij Marketing zitten de mensen van de wetenschap, de cijfe raars, die de vinger aan de pols van de consumentenmarkt houden. Zij leggen in cijfers vast wat de uitkomsten van hun onderzoekingen en analyses zijn. Zij rekenen voor, hoe de zaken zich ontwikkelen en hoe die zich op de. langere termijn waarschijnlijk zullen ontwikke len. Zij trekken samen met Merchandising hun conclusies over het beleid dat gevoerd dient te worden om op die ont wikkelingen een adequaat ant woord te geven. Kortom, dit zijn de plannenmakers, onder leiding van de heer F. W. I. Lachotzki. Reclame Dan is er de afdeling Reclame, die onder aanvoering van de heer G. C. Kortleve het uitge stippelde beleid visualiseert. Daar zitten de mensen van de advertentiecampagnes, de stunts, de grapjes en de acties. Voorts werken ze nauw samen met de afdeling Public Rela tions en Medio 2000 voor Idé, het blad waarin AH met zijn consumenten communiceert. Derde poot Dan is er nog een derde 'poot' van Marketing Service, namelijk de afdeling-met-de-moeilijke naam „Beleidsintegratie en implementatie", met aan het hoofd de heer L. B. Zeilstra. Hem vroegen wij naar de' taak van zijn afdeling. De heer Zeil stra: „Om het heel simpel *e zeggen: de mensen van Mar» keting kunnen dikke boeken schrijven over beleidszaken, maar 'aan het front', in de filialen moet dat beleid toch worden waargemaakt. Dat be leid moet in de praktijk worden ingepast en moet in concrete maatregelen worden vertaald. Dat is wat wij hier doen". Dat werk blijkt in een viertal onderdelen gesplitst te worden. Worp-Slim In de eerste plaats is daar de „WORP-SLIM-afdeling". Eén twee keer per jaar wordt op grond van de marketing-cijfers een nieuwe verdeelsleutel op gesteld voor de gemiddeld tweeëneenhalfduizend artike len, ingedeeld in 35 groepen, die er op de schappen in de filialen liggen. Plaats en aantal van de artikelen is nauwkeurig bepaald, zodat elke verschui ving in het assortiment, die op grond van de cijfers moet wor den aangebracht, naar de fi lialen dient te worden doorge speeld. Winkelinrichting Tweede onderdeel van de af deling van de heer Zeilstra is „winkel-inrichting". Ook daar spelen de marketing-cijfers een grote rol. Wijzen die bijvoor beeld op een te verwachten toename van het aantal zuivel- produkten, dan zal daar wat koeling betreft rekening mee ge houden worden bij de inrich ting van nieuwe en bij de her indeling van bestaande zaken. Voor de aanpassing van winkel- interieurs zijn dagelijks in structeurs op pad om de be drijfsleiders te adviseren. Display Bij „beleidsintegratie en -im plementatie" hoort ook de dis play-bouw afdeling. Door de vaste plaats van de artikelen in de filialen leert de klant de •»/eg kennen. „Maar winkelen is een zekere vorm van recrea tie", aldus de heer Zeilstra, „en dan moet je proberen toch een stukje spanning op te roepen. Je moet een markt-sfeer schep pen met wat afwisseling, met een beetje 'fun'. Dat kan bij voorbeeld met een week-aan- bieding, maar je moet de klant bijbrengen dat wij niet alléén prijs-durhpers zijn, maar meer doen. Door een uitgekiend dis- play-beleid kan je ook de be drijfsleiders een stukje moti vatie geven". Decoratie Dan is er tenslotte de afdeling „Decoratie", zo te zeggen het uitvoerend orgaan van de af deling Vormgeving. „Dat die bij ons zit ligt voor de hand, om dat die mensen de sfeer be palen in de supermart. En verder is het nog steeds zo, dat landelijke campagnes in Gro ningen niet hetzelfde als in Vlis- singen hoeven uit te pakken. Plaatselijke omstandigheden kunnen een grote rol spelen, de concurrentie bijvoorbeeld, en dan moeten de filialen een be roep kunnen doen op Decoratie om met alternatieven te komen, buiten de normale procedure om dus". Consumentisme „Consumentisme", hard op weg een bekend begrip te worden, is ook iets waar Marketing Ser vices aandacht aan besteed. In dat kader past bijvoorbeeld de PPS (Prijs per standaardhoe- veelheid), een belangrijk stuk informatie voor de consument. Daarin is ook begrepen de uit gave van voedingswaardetabel len en eveneens de vermelding van de uiterste verkoopdatum. Uit het voorgaande is hopelijk duidelijk geworden hoeveel za ken er naast elkaar bestaan die toch niet van elkaar zijn los te denken. Door de betrokken af delingen samen onder de noemer Marketing Services te brengen is de kans op langs el kaar heen werken geëlimineerd en is het mogelijk geworden op elkaar in te spelen en zo tot optimale resultaten te komen.

Personeelsbladen | 1974 | | pagina 5