Simon-inlijving was niet zo simpel OR Miro-filialen in voorbereiding Van 22 naar 90 lijnen Respecteren Motivaties 3 OR's in de maak MAART JE, LEME EN ELLY pagina 8 Flitsen Simon/Miro „Nee, laten we er vooral geen doekjes om winden: vrij veel personeelsleden van Simon de Wit hebben wel enige moeite gehad met de .overstap' naar Albert Heijn. Dat is begrijpelijk. AH was nu eenmaal Simon de Wits grootste concurrent en dan sta je wel even raar te kijken, als je van de ene dag op de andere met die concurrent wordt geacht te gaan samenwerken". De heer F. Brandsma, hoofd personeelszaken van Simon- Miro is sinds de overname van Simon de Wit door Albert Hejjn belast met de integratie van functies en arbeidsvoorwaarden. Hij zegt: „Er waren Simon- mensen met zeer veel dienst jaren, die er eerlijk mee voor de draad kwamen dat ze niet „konden" overstappen. Hun standpunt kon worden gerespec teerd en voor hen werden in overleg met de vakbonden goede afvloeiingsregelingen gereali seerd. De onzekerheid die er in de beginfase van het samengaan onder een deel van het Simon de Wit-personeel heerste, is ge leidelijk aan het verdwijnen. Dit proces heeft voor de één wat korter, voor de ander wat langer geduurd". De heer Brandsma ziet de in tegratie voor èën.heel belangrijk deêl als een sociaal-psycholo gisch proces, waarbij je niet te maken hebt met cijfers en feiten, njaar met (vaak heel persoon lijke) gevoelens en mentaliteits- vérschillen. „Dat probleem is aanzienlijk moeilijker dan het met elkaar in overeenstemming brengen van de arbeidsvoorwaarden, want dat is een kwestie van ver gelijken en de juiste harmonisa tie creëren. In zo'n proces is het vermijden van fouten dan ook veel moeilijker dan in het meer zakelijke en materiële deel van de integratie. Dat vergt veel in zicht en voorzichtigheid. De AH-mensen zijn nu eenmaal „besmet" met een heel bijzonder „virus". Het personeel van Si mon de Wit was dat ook, maar toch weer anders. Er is echter geen twijfel aan het uiteindelijke succes van de integratie, ook in dit opzicht". Het gaat er naar de mening van de heer Brandsma vooral om, de motivaties onder één noemer te brengen (dat heeft veel te maken met het succes van het bedrijf waarin men werkt) en de men sen te overtuigen van de ge meenschappelijkheid van o.m. de doelstelling: de dienstverlening aan de consument. Een ideaal, dat in wezen boven alle con currentiestrijd verheven is. Hij verwacht dat daarmee nog ge ruime tijd gemoeid zal zijn, ze ker met betrekking tot het kader. „Dan zullen ook de klimaats verschillen aanzienlijk verkleind zyn, hoewel er van enig ver schil altijd sprake zal blijven, al was hel alleen maar door de omstandigheid dat de Simon- winkels een heel ander karakter hebben dan de AH-filialen. Maar dat zie ik niet als een kernprobleem". Het zou in het bestek van dit artikel ondoenlijk zijn, uitvoerig in te gaan op de (ingewikkelde) problematiek van de arbeids- F. BRANDSMA voorwaarden-ïntegratie. Te meer, omdat veel onderdelen van het integratiepakket nog niet afgerond zijn. In het x al gemeen kan gezegd worden, dat met de harmonisatie van de ar beidsvoorwaarden goede voort gang wordt gemaakt. De lonen en salarissen bij de voormalige Simon de Wit en bij Albert Heijn bleken niet veel afwijkin gen te vertonen. Althans in uit eindelijk resultaat, want in de opbouw ervan zaten nogal wat verschillen. En dat geldt eigen lijk ook voor de meeste secun daire arbeidsvoorwaarden. De heer Brandsma: „Het gaat er allereerst om de salaris-systemen gelijk te ma ken, tot een gelyke waardering en omschrijving van functies te komen en daarna de betrokken mensen daar zodanig in te plaatsen, dat niemand erop achteruit gaat". We komen hierop t.z.t. in een afzonderlijk artikel terug. Van belang is wel nu alvast te ver melden, dat onder leiding van de heer Brandsma de voorberei ding tot de vorming van drie ondernemingsraden bij Simon- Miro (Simon de Wit kende alleen een contactcommissie) is gestart. Eén voor de Simonfilialen, één voor de Miro Hypermarkten en één voor de kantoren van Simon en Miro en de buitendiensten. De verkiezingen hiervoor zullen naar verwachting in het voor jaar kunnen worden gehouden. Mede o.a. daardoor hopen we zo spoedig mogelijk te komen tot een optimale samenwerking bin nen de werkmaatschappij Si- mon/Miro/Verbrumar in het bij zonder en binnen Ahold N.V. in het algemeen. ,/t Was wel even wennen met 45 inkomende en 45 uit gaande lijnen inplaats van 22, maar hier in de AH-tele- fooncentrale zitten we met z'n achten toch ruimer èn zonniger dan vroeger met ons tweeën in de Simon de Wit-centrale. Dat was een hokje met aan de voorkant matglas en achter je een muur van de buiten wereld zag je niks." Telefoniste M(aartje) Uiterwijk- Schoen, die negen jaar geleden bij Simon in dienst trad, is samen met haar collega's E(lly) ter Beek-Schuur (tien jaar Si mon achter de rug) en L(enie) Mallon-van Schaik van het oude Simonkantoor Westzijde 154 naar het Ankersmidplein ge ëmigreerd. Helemaal in stijl vraagt Flitsen haar telefonisch naar "vroeger en nu". "Het verschil is, dat je na zo veel jaren alle 400 Simonmensen in de verschillende kantoren, die wij allemaal bedienden, wel kende. Het was ook niet zo ra zend druk als hier je had af en toe wat adempauze voor een babbeltje met degeen, die om een verbinding vroeg. Én in de begintijd kwam meneer Leen de Wit nog wel eens bij ons binnengelopen, de laatste van de familie, die in de directie zat," zegt Maartje met haar wellui dende telefoonstem. Maartje, Lenie en Elly, goedgemutst en welluidend. Nu kan dat allemaal niet meer de grote AH-centrale bedient behalve duizend Ahold- en AH SM-mensen in het hoofd kantoor Ankersmidplein (Ahold /AH SM) ook de vierhonderd in het nieuwe Simon/VBM/Miro HK plus de overige Zaandam- se vestigingen: Distributiecen trum en Productiebedrijven." Om de acht telefoonposten van de grote centrale te bemannen (eigenlijk "be-vrouwen") zijn 13 telefonistes in dienst; bij Simon waren er drie voor twee posten. Van die drie maakt alleen Elly ter Beek nu nog hele werkda gen; Maartje werkt 's ochtends en ook Lenie, die behalve een man twee zoons te verzorgen heeft, is part-timer. De telefoon centrale draait van acht tot halfzes; daarna wordt overge schakeld op de portier. "Hinderen jullie elkaar nu niet, als je met zijn achten tegelijk aan het woord bent?" "Nee, eigenlijk nog minder dan vroe ger met zijn tweeën zij aan zij. De ruimte is zo groot. En zo nodig kun je altijd de koptele foon opzetten." Maartje, Lenie en Elly zijn blij met hun nieuwe behuizing minder intiem, maar veel meer licht, lucht en ruimte. Zoals velen misschien al in de wandelgangen hebben ge hoord, is de Ondernemingsraad MIRO-filialen in voor bereiding. Op 20 september jl. is door de heer C. Govers, de voorzitter van de toekomstige OR, de verkiezingscom missie geïnstalleerd. Deze commissie bestaande uit: Mej. G. Overwijk Mej. T. Harder de heren F. Andriesse W. Spijkerman F. C. Govers en P. F. Moerman AC NF II 1706 Pers.dienst Miro/Simon ABL 1703 Medew. Gr. Fr. 1706 AC NF V 1707 Hfd. Pers. beheer Filialen Miro heeft de opdracht deze OR voor te bereiden. Tot nu toe hebben twee vergaderingen plaats gehad. Er is een plan opgesteld, waarover binnenkort regelmatig mede delingen zullen worden verstrekt. Ondernemingsraad is modern communicatiemiddel De funktie en taak van de OR worden in de Wet op de OR als volgt omschreven: 1. De OR is een orgaan van overleg, advies, informatie en communicatie binnen de onder neming. 2. De OR heeft tot taak: a. Bij te dragen tot het goed functioneren van de onderne ming in al haar doelstellingen, zoals' omschreven in de „Grond slagen AH-beleid". b. Het behartigen van de be langen van allen die in de on derneming werkzaam zijn. De OR heeft de volgende be voegdheden: a. Instemming bij: Arbeids reglement; pensioenregeling; winstdelingsregeling; spaarrege ling; werktijd en vakantierege ling. Maatregelen op het gebied van veiligheid, gezondheid en hygiëne. b. Wensen en bezwaren door geven; c. Advies en voorstellen van maatregelen tot verbetering van de gang van zaken; d. Advies en overleg over so ciaal beleid; e. Bevorderen naleving juiste toepassing geldende arbeids voorwaarden en voorschriften veiligheid, gezondheid en hy giëne; f. Bevorderen werkoverleg en spreiding bevoegdheden g. Deelnemen beheer instellin gen. De OR geeft advies inzake: a. Tarief of andere belonings regeling; b. Maatregelen inzake oplei ding; c. Beoordelingssysteem d. Hoofdlijnen aanstellings ontslag- of promotiebeleid; e. Maatschappelijk werk. De ondernemer moet de OR ge legenheid geven advies uit te brengen inzake: a. Overdracht van de zeggen schap; b. Beëindiging van werkzaam heden; c. Inkrimping of uitbreiding; d. Organisatiewijziging; e. Wijziging plaats van vesti ging; f. Aangaan of verbreken van samenwerking met andere on dernemingen. Tweemaal per jaar moet de al gemene gang van zaken in de onderneming in de OR worden besproken. COR en OR: Wat is dat nu weer? Omdat het AHOLD-concern is onderverdeeld in een aantal werkmaatschappijen, waarvan MIRO B.V./Simon de Wit B.V./ Verbrumar er één is, bestaat er naast de Ondernemingsraad (-raden) per werkmaatschappij, een z.g. Centrale Ondernemings raad. Het is niet zo praktisch om za ken, die het hele concern aan gaan, in elke OR te gaan be spreken. Dit soort zaken worden behandeld in de COR, die be staat uit 25 leden, afkomstig uit alle OR's uit de werkmaatschap pijen. Op die manier kan toch iedere OR zijn ideeën over concern-regelingen kenbaar ma ken, zonder dat deze op 12 ver schillende plaatsen behoeven te worden besproken. Georganiseerd en ongeorgani seerd. Hoe zit dat? De kandidaatstelling door de Ondernemingsraad gebeurt op twee manieren: Door de vakbonden, die hun le den, werkzaam bij MIRO, kandi daat stellen en via persoonlijke kandidaatstelling door de niet georganiseerdemedewerkers (niet-leden van een vakbond). Wat wordt er nu voorbereid? Het is de bedoeling, dat om streeks 15 maart a.s. de verkie zing voor OR-MIRO-filialen wordt gehouden. Om deze ver kiezing zonder problemen te kunnen laten plaatsvinden, moet een aantal zaken worden uit gezocht, zoals: Hoeveel vertegenwoordigers komen er in de OR. Dit hangt af van de totale personeelssterk te van MIRO. Wie mogen kiezen. Niet iedereen mag n.l. meedoen aan de verkiezing. Alleen zij die al een bepaalde tijd in dienst zijn en tenminste 15 uur per week werken kunnen meedoen. Daarover komen nadere berich ten. Wie worden gekozen. Om een OR te kunnen samen stellen, hebben we mensen no dig, die in de OR de belangen van een bepaalde groep (een „kiesgroep") willen en kunnen behartigen. Binnenkort zullen wij akties ondernemen om de nodige kan didaten te krijgen. Al deze aktiviteiten worden voorbereid door de eerder ge noemde Verkiezingscommissie. Binnenkort hoort u daar veel meer over. Heeft u nog vragen? Stel ze uw A.B.L.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 8