Helmond heeft Nederlandse primeur Drugstore experiment Harry trapt zich naar de top Verhevigde concurrentie Oorsprong ETOS-OVERNAME Vrije avond Vers vlees voor ZB's Flitsen AH-supermar. pagina 5 Albert Heijn Supermart B.V. heeft 14 november jl. de eerste stap gezet op weg naar een voor Nederland geheel nieuwe winkelvorm: de drugstore. Helmond had die dag de primeur met de opening van een Etos-drugstore. De eerste drugstore in Ne derland zal niet lang de enige bleven. Nog twee drugstores zullen binnenkort worden geopend. Bij wyze van ex periment, waarvan overigens nu al vast staat dat bjj wel slagen een reeks winkels van dit type zal worden gevestigd, over heel Nederland verspreid. Wat nu eigenlijk een drugstore is, hebben we gevraagd aan de heer W. J. Kuil, die de afgelopen maanden zijn werkterrein bij kans had verlegd van het Zaan- damse HK naar de „proeftuin" in Helmond. „De drugstore in zijn oorspron kelijke opzet is een typische Amerikaanse bedrijfsvorm, waarin alle soorten goederen van farmaceutische artikelen tot levensmiddelen te vinden zijn. Gegroeid uit de wild-west- winkel (winkel van Sinkel), ont wikkelden deze zich tot op su permarkten gelijkende zaken met een artikelen-range naast het drogisterij-assortiment, zo als wij dat in ons land kennen." Albert Heijn heeft gekozen voor de volgende winkelformule: een beperkt drogisterij-assortiment met daarnaast kosmetika, foto- en filmartikelen, reform- en dieetartikelen, tijdschriften, ta bak, artikelen voor haar- en mondverzorging en zo meer. Bewust is dit assortiment be paald, met de opzet dat het voor 60 tot 70 procent bestaat uit zelfbedieningsartikelen. Alleen in de sektoren dieet, reform en (verpakte) geneesmiddelen dient winkelpersoneel de klant van advies. Binnen het Etos-drugstore-pak- ket dat zo'n twee- tot drie duizend artikelen omvat, is het AH-merk zoveel mogelijk ver tegenwoordigd. Hierdoor bestaat de gelegenheid met veel meer voordeelaanbiedingen te wer ken. AH-zegels zulfëft ook in de Etos- drugstores te koop zijn, behalve bij aankoop van geneesmiddelen. Drugstores zullen een verkoop oppervlakte hebben van 150 tot 200 m2. De experimentele drug store in Helmond is ca. 200 m2. Straks zullen de drugstores bij voorkeur worden ondergebracht in grote winkelcentra, eventueel (vervolg van pagina 3 Dit had tot gevolg dat er nog wel eens „nee" moest worden verkocht en dat was juist in een periode, waarin de concurrentie (natuurlijk!) in verhevigde mate opbloeide, niet zo plezierig. Te meer, omdat daar nog bij kwam dat de Etos-klanten van de ene week op de andere geconfron teerd werden met een ver nieuwd en uitgebreider assorti ment, waaruit enerzijds bepaal de vertrouwde artikelen waren verdwenen en waarin anderzijds allerlei voor hen vreemde pro- dukten waren opgenomen. De heer Kuiper: „We hadden gedacht dat het ons dagen werk zou kosten om met de klanten over allerlei vragen en klachten te praten, maar dat is heel erg meegevallen. De klanten hebben de omschakeling zonder meer geaccepteerd en nu kunnen we wel vaststellen dat ook zij er tevreden mee zijn. Zij blijken blij te zijn met het grotere as sortiment, vooral ook in de vers- groepen. We verkopen aanmer kelijk meer groente dan vroeger en in het algemeen kunnen we nu zeggen dat de omzet zich ondanks de verhevigde concur rentie in stijgende lijn be vindt". En het personeel? „Ook onze medewerkers en medewerksters hebben de nieuwe ontwikkeling uitstekend opgevangen. Bij Al- bert Heijn gelden in allerlei op zichten heel andere regels en dat is ook voor het personeel natuurlijk wel even wennen ge weest, maar zij hebben zich en thousiast bij de omschakeling ingezet. Zelfs zo, dat wij overigens mede dank zij het feit, dat wij ongeveer hetzelfde stel lingensysteem als Albert Heijn hadden 's zaterdagsavonds om acht uur al schoon schip hadden, hoeveel de hele avond er voor uitgetrokken was. Toch nog een vrije avond dus. maar weet je wat nou zo fijn was? Dat niet iedereen als een haze wind naar huis snelde, maar dat we met z'n allen nog gezellig een poosje nagebabbeld heb ben". De heer Linders schrijft deze gang van zaken vooral toe aan de goede voorlichting die het per-? soneel gehad heeft en aan de uitstekende wijze waarop aller lei vragen beantwoord zijn. „Dat geldt trouwens ook voor de be drijfsleiders. Zo hebben we bijv. met z'n allen (èn de vrou wen) een uitstekende „Zaandag" gehad: het nieuwe hoofdkan toor en de nieuwe centrale sla gerij in Zaandam bekeken, ter wijl de dames o.m. de produc tiebedrijven hebben bezich tigd. Kijk, zoiets geeft meteen een goede band, je weet, dat je volledig en volwaardig in het grote AH-gezin wordt opge nomen". Een aantal ZB's, verspreid over het gehele land, hebben of krijgen vers vlees. In de afgelopen weken hebben de volgende filialen vers vlees toegevoegd gekregen: St. Oedenrode (N.Br.), Leer dam, Venray, 's-Gravenzan- de, Rotterdam (Bentinck- plein) en Spijkenisse. In de loop van november zijn daar nog filialen in Utrecht (Jan van Scorelstraat), Zwolle en Son (N.Br.) bijgekomen. De bedoeling is om volgend jaar nog eens vijftien, moge lijk zelfs twintig ZB's van vers vlees te voorzien. Een bekend feit is, dat kleinere winkels een uitermate belang rijke funktie hebben. Als AH- filiaal in een kleinere gemeente of wijk van een grote gemeente, zou een SM op diezelfde plaats niet rendabel zijn. Verder hebben vele ZB's in de nabijheid van SM's een belang rijke funktie voor de huisvrouw als winkel om de dagelijkse in kopen te doen. In die kleinere winkels spelen de verse pro- dukten een belangrijke rol. Het is dan ook bekend, dat vers vlees in die kleinere winkels een veel gevraagd artikel is. Lange tijd echter kon aan die wens niet worden voldaan, om dat de mogelijkheid om vers vlees te distribueren er niet was. Dit nu is veranderd. Door de centrale slagerijen zijn ook meer ZB's en niet alleen in het westen van het land bereik baar geworden. Die zaken die de ruimte hebben en waar toevoeging van vers vlees aan het assortiment tot verbetering van de rentabiliteit leidt krijgen dit artikel dan ook. De verwachting dat opname van vers vlees tot een méér-omzet in kruidenierswaren leidt, is in middels overtuigend uitgeko men. De zes hiervoor genoemde filialen hebben een duidelijke m eer-verkoop in kruideniers waren gekregen als gevolg van o.a. een bredere klantenkring. als „satelliet" van een AH- supermart. Hoe dat er uit gaat zien is nu in kleiner bestek al te zien in Helmond. De inrichting is er al even experimenteel als het hele project waarvoor deze eersteling model staat: de vloer is bekleed met donkerbruin rubber en fel gele lamellen zorgen er voor dat de plafondbedekking de aan dacht trekt, terwijl tenslotte het oog wordt getrokken door even eens in geel uitgevoerde stellin gen. Een staaltje decor van AH's afdeling vormgeving. De eerste drugstore mag gezien worden. Hij is 19 jaar. Hij voetbalt in het tweede elftal van HVV Hengelo. Hij maakte deel uit van het Nederlandse voetbal elftal dat deelnam aan de ne gende Maccavia-spelen in Is raël in juli van dit jaar. Vorig jaar speelde hij nog in het ge selecteerde jeugdelftal van HVV Hengelo. Hij schopte er toen 14 in en was daar top scorer. Go Ahead Eagles en FC Twente toonden reeds be langstelling voor hem. Zijn naam? Harry Wilmink, sinds mei 1971 werkzaam als parttimer bij de AH SuperMart aan de Boekeloseweg in Hen gelo en sinds augustus van dit jaar in vaste dienst als maga zijnbediende bij dit filiaal. Training Drie keer in de week traint Harry: op dinsdag- en donder dagavond en op zaterdagmor gen. „Je moet er natuurlijk wel wat voor over hebben", zegt hij zelf. Over dat toernooi in Israël is hij nog steeds enthou siast. De Maccavia-spelen zijn een ieder jaar terugkerend sportevenement in Israël, waar aan sportlieden uit de hele wereld deelnemen. Voor de selectie van de Nederlandse voetbaiploeg, onder leiding van de trainer van het Nederlandse amateur elftal, Arie de Vroet, meldden zich ongeveer 50 tot 60 jongens aan. er zouden er na de eindselectie slechts 17 overblijven, onder wie Harry Wilmink. Het Nederlandse team deed het lang niet gek: het speelde gelijk tegen Argentinië (t1), verloor van Zuid-Afrika met 3—1won van Amerika met 1—0 en versloeg ook West- HARRY WILMINK Duitsland. Penalty's brachten hier de beslissing. Hoe staat het met de belang stelling van Nederlandse ere divisieclubs voor Harry Wil mink. All gaat voor Harry: FC Twente heeft mij be naderd via het bestuur van HW Hengelo, terwijl Go Ahead rechtstreeks kontakt met mij heeft opgenomen. Maar ach, ik voel daar niet zoveel voor. In de eerste plaats heb ik het bij Albert Heijn best naar m'n zin, nu ik ook in de oplei ding zit, en in de tweede plaats zou ik dan in het jeugdinternaat van Go Ahead komen. Je traint daar wel verschrikkelijk veel meer, maar je enige vergoe ding bestaat uit een voetbal shirtje, een broekje, sokken en voetbalschoenen. Nou, dat heb ik nu bij HW Hengelo ook. Nee, zolang het geen financieel aantrekkelijk kontrakt Is, blijf ik rustig zitten waar ik zit."

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 5