supermarfc OPERATIE O' Uw Kerstmaal staat klaar Wij beginnen te wennen aan AH 33 Etos-filialen nu Albert Heijn Drie fasen De eigenlijke operatie voltrok zich in drie fasen. In-het alge meen kan gezegd worden dat nadat 's zaterdags de over tollige voorraad was afgevoerd 's maandags de stellingen werden (her)opgebouwd het geen hier en daar nogal eens problemen heeft opgeleverd 's dinsdags het assortiment houdbare produkten werd inge richt en 's woensdags de verse produkten werden aangevoerd. In de regel kwamen dan don derdags vroeg nog het brood en gebak. Zo ging het voor de eerste en de tweede serie „aangepakte" winkels. De laatste serie kon volstaan met twee sluitings dagen ('s maandags en 's dins dags), omdat naarmate de tijd vorderde er meer Etos-voor- raad verkocht was. De heer Linders: „De zaken in de eerste ronde hadden gemid deld nog 17.000 artikelen in voorraad, in de tweede ronde waren er gemiddeld nog maar 8.000 en in de derde ronde nog slechts zo'n 5.000." Dit wil niet zeggen dat alle Etos-artikelen uit de markt ge nomen zijn: besloten werd zo'n 80 artikelen, die het goed deden, in het vernieuwde assortiment te handhaven. Een flink deel van de oude voorraden werd tegen uit zonderlijk lage prijzen ver kocht via een daarvoor speciaal ingericht „dumping-filiaal" ln Eindhoven. Ga d'r maar aan staan: in zo'n veertien dagen (tussen 8 -4 oktober) niet minder dan 33 Etos-filialen in en rondom Eindhoven omschakelen in AH-stijl en dan ook nog voor elk filiaal niet meer dan twee a drie dagen beschikbaar te hebben! 't Waren harde weken, je dacht dag en nacht aan vrijwel niets anders dan Etos, je ging met Etos naar je hotel en het eerste waaraan je 's morgens dacht, was Etos. Maar het was wel een geweldige belevenis, dat wel!" Flitsen praat nog even na met één van de tien AH-instruc- teurs voor houdbare produkten, die tijdelijk uit hun ge wone doen waren gehaald om de "Operatie O" (van om schakeling) te begeleiden: de heer R. P. H. Linders uit Zevenaar, instructeur "houdbaar" in de zones 82/88 (Over ijssel/Gelderland) met twintig AH-filialen. Normale functie: adviseren en begeleiden van bedrijfslei ders en personeel, het bespreken van hun zakelijke proble men en die eventueel in Zaandam "aanhangig" maken. Mission Special: verander elk Etos-filiaal in een AH-filiaal met alle speciale kenmerken van dien. Het spreekt vanzelf dat je dat niet „zomaar" kunt doen, aldus de heer Linders. „Zo'n omvang rijke en ingrijpende operatie moet heel goed voorbereid wor den, anders wordt het een grote chaos. Er hebben vooraf dan ook heel wat besprekingen plaatsge vonden, vooral ook met de be trokken Etos-bedrijfsleiders die immers het nauwst bij de dagelijkse praktijk betrokken zijn en die de nieuwe ontwikke ling waar moeten maken, uiter aard in nauwe samenwerking met het personeel. Ook het personeel is (hoofd zakelijk in teamverband) inten sief voorgelicht over het hoe- en-waarom van Albert Heijn en het spreekt vanzelf dat de nieuwe winkel- en assortiments indeling, evenals de kennis making met het vernieuwde en uitgebreide assortiment (denk maar aan de vele eigen merken van Albert Heijn) daarbij een belangrijke rol speelde." De heer Linders laat zich erg enthousiast uit over de mede werking van de Etos-mensen. „Zij hebben zich volledig ingezet en geweldig enthousiast aan de omschakeling meegewerkt. Er wordt nog wel eens veel ge praat en weinig gedaan (in het algemeen gezegd), maar dat was hier beslist niet het geval, in tegendeel, er is weinig gepraat en veel gedaan, heel veel." Toch was het natuurlijk voor het voormalige Etos-personeel een hele overgang (een „Opera tie Omschakeling" op zichzelf!) en dat leverde soms wel eens bijzondere problemen of grap pige misverstanden op, vooral in het specifieke „taalgebruik" dat elke onderneming nu eenmaal kent. „Wij by Albert Heijn zeggen bijvoorbeeld: maandag komt De Zaan, terwijl de Etos-mensen in dat geval zeiden: maandag komt De Vracht. Nü zeggen ze: De Zaan komt uit Tilburg". (vervolg op pag. 5) Als „De Walvis" uitpakt met kerst, gaat dat zat -K- Misschien meent u dat een ervaren kok, een dito kelner en een soortgelijke restaurateur de hand niet omdraaien voor zo'n kerstmaaltijd, maar dan zit u goed fout. Want voor een ho- reca-man is dat maaltje wat een première is voor een acteur. Een restaurateur die zijn vak liefheeft, zijn gast bemint en het betere eten en drinken ado reert krijgt alleen al bij het denken aan de kerstmenu's de zenuwen. En dan te beden ken dat hij er gewoonlijk in mei al aan begint te denken. Er zijn restaurateurs die dit on zin noemen. Dat zijn de minder goede restaurateurs bij hen komt men op zijn best af en toe eens een goede uitsmijter tegen; van de 'hoge keuken' hebben zij geen kaas gegeten. ab Zie verder pag. 6 „We zijn allemaal bedrijfsleiders en personeel niet on gelukkig met de overname van Etos door Albert Heijn. Ik heb er in elk geval nog geen klachten over gehoord. Kijk, toen er rondom Etos indertijd allerlei geruchten gingen, hebben we ons wel eens ernstige zorgen gemaakt. Toen het Albert He\jn werd, gaf dat toch wel een hele op luchting". De heer L. Kuiper (veertien jaar bedrijfsleider bij Etos, waarvan een jaar in het mooie filiaal te Nuenen, aan de voet van Eindhoven) windt er geen doekjes om: we/zijn er werke lijk op vooruit gegaan, zegt hij, en daarmee bedoelt deze be drijfsleider natuurlijk niet in de laatste plaats ook de klanten. „Zo doet Albert Heijn bijvoor beeld veel meer aan de vers heidscode. Vroeger werden de eieren hier eens per, week aan gevoerd, nu elke dag; en dat zelfde geldt voor kaas en di verse andere produkten. Bij Etos bestelden we slechts twee keer per week, nu kan (en moet) het elke dag. Ik moet er eerlijk heidshalve echter bij zeggen dat nou net het vinden van de juiste bestelfrequentie in de beginfase de grootste problemen heeft op geleverd. Wekenlang bleek het uiterst moeilijk te zijn precies te weten wat en hoeveel je da gelijks moest bijbestellen, maar L. KUIPER Opluchting dat het AH was die Etos overnam we worden vooral ook ad ministratief uitstekend bege leid." (vervolg op pag. 5) R. P. H. LINDERS Met. Etos naar 't hotel en met Etos wakker worden

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 3