Geen piloot, wel hoogvlieger Simon BL's op herhaling Drs. R. J. Stoelenga: Indische jaren Matineus Loopbaan In de lift Flitsen Simon/Miro „Hel was nooit een monoloog". De bedrijfsleiders van de Simon-filialen kregen in Noordwijkerhout en Wageningen alle gelegenheid voor 'n weerwoord. Robert John Stoelenga (op 2 november veertig) wilde eigenlijk piloot worden. Hij doorstond alle tests, tot uiteindelijk bleek dat hij weliswaar geen moeite had met het opstijgen maar niet zoveel feeling voor landen had. „Dat is een enorme teleurstelling voor me geweest. Het kon me dan ook niks schelen wat ik dan wel zou moeten gaan doen". Op aandringen van zijn vader ging hij studeren. „Economie, maar voor hetzelfde geld was het sociolo gie geweest". Hij bleek toch een hoogvlieger te zijn, want drs. Stoelenga maakt sinds 1 januari jl. deel uit van de hoofddirectie van Simon de Wit, waarin hij belast is met financiële en econo mische zaken. De heer Stoelenga werd in '33 geboren op een eilandje ten zui den van Celebes waar zijn vader ambtenaar was. Zijn beste jeugd herinneringen bewaart hij aan Boeroe (nu strafgevangenis) en Ambon (ook geen toeristenoord), maar hij heeft weinig hoop die plaatsen nogeens te bezoeken. Met ouders en zusje maakte hij de ellende van het Jappenkamp door. In '47 stuurden zijn ouders hem naar Nederland, waar hij de Groningse Dalton-HBS-B met goed gevolg doorliep. Toen dus de studie economie en daarna een officiersfunctie bij de zware luchtdoelartillerie: „Vlak na mijn afzwaaien werd die opgeheven, dus ik ben nog nooit op herha ling geweest". overtuigd, dat het gaat lukken. Dat voelen we in dit „eigen huis" steeds sterker", aldus een zeer besliste drs. Stoelenga. Zijn echte „eigen huis" staat overigens in Heiloo. Daar wach ten dagelijks vrouw, dochter van 12 en de zoons van 9 en 7. De heer Stoelenga is een zeer mati neus man, die geen ochtend zwemmen in het openluchtbad overslaat. Een andere hobby is tuinieren, nog een andere foto graferen. Dat klinkt allemaal ac tief. maar hij houdt wel van „luie vakanties": „Ik heb nu het goeie argument dat mijn kinderen gek zijn op strand" Drs. R. J. Stoelenga Zijn carrière in het bedrijfsleven begon wat moeilijk. Hij beland de bij een oliemaatschappij mid denin een controverse lussen Amerikanen en Nederlanders. Na een jaar al attendeerde zijn chef hem op een advertentie van Albert Heijn, waarin een vesti- gingsplaatseconoom werd ge vraagd. „Het had net zo goed Philips of Stork kunnen zijn" zegt hij eerlijk, „want van Albert Heijn wist ik niets af. Toen ik ging solliciteren heb ik in de trein het laatste jaarverslag ge lezen om een klein beetje op de hoogte te zijn". Hij werd aange nomen, en de eerste acht jaar verrichtte hij uiteenlopende werk zaamheden. onder andere met betrekking tot een uitgebreid in tern bedrijfsonderzoek. Eind '69 werd hij controller („een soort veredelde bedrijfeconoom") bij AHSM. Na o.a. een studiereis naar Amerika kwam hij in mei vorig jaar voor het eerst in con tact met Simon de Wit. name lijk als liaison-officer voor de distributie. Vier maanden later volgde zijn benoeming tot direc teur administratieve zaken, en op 1 januari j.l. ging hij deel uitmaken van de hoofddirectie. Behalve met de inmiddels „her boren" Simon had de heer Stoe lenga ook veel te maken met de hiermee organisatorisch nauw verbonden Miro-organisatie. Be gin september werden Simon (met Verbrumar) en Miro sa mengevoegd en van deze werk maatschappij binnen het Ahold- concern is drs. Stoelenga thans directeur financieel-economische zaken. De Miro's, hoewel nog te be perkt hi aantal, zitten duidelijk in de lift en ook de nieuwe for mule van de Simonwinkels slaat steeds beter aan. „In ons nieuwe hoofdkantoor aan de Westzijde zijn we nu aan de synthese toe, en ik ben ervan ,,'n Gezond balanssysteem vormt de basis voor een goed filiaal- beheer". Simons hoofddistricts- leider C. G. Sijbrandij doceert. De heer J. van Dijk uit Eind hoven (gaat of is inmiddels ge gaan naar Baarn): „De manier waarop hier de materie is behan deld geeft je steun voor het wer ken in het filiaal, hoe je het beter kan doen. Het hele balansgebeu- ren is voor mij als het ware „uit elkaar gerukt" en dat heeft in druk gemaakt". De heer L. Meijer, bedrijfsleider van de Simon aan de Egmont- kade te Utrecht, zegt: „Buiten hel aangename van je collega's weer eens te spreken vind ik het plezierig, dat je zo veel nieuwe ideeën kunt opdoen door onder linge gedachtenwisseling, ook buiten de officiële cursusuren om". De heer Meijer heeft ove rigens bij het concern een korte, maar merkwaardige loopbaan achter de rug. Zonder van baan te veranderen is hij nu in korte tijd aan zijn derde werkgever toe: hij was filiaalhouder bij een onderneming, die door Simon de Wit werd overgenomen en nauwelijks was dat gebeurd, of Simon ging naar Albert Heijn! De heer H. de Graaf, bedrijfs leider van het filiaal Bijlmer meer, destijds de eerste en enige winkel in dat nieuwe Amster damse woongebied: „Deze dagen zijn hartstikke fijn! Ik spreek nooit zo veel collega's. Daarom hoop ik op meer van dit soort bijeenkomsten. Je steekt er veel van op". Verdeeld in zeven groepen hebben de bedrijfsleiders van de Simonfilialen gedurende vier weken in september en begin ok tober tweedaagse bijeenkomsten gehad, waarbij o.a. veel tijd was gereserveerd voor een bespreking van het zg. balansgebeuren in de filialen. Uit de LSV-cursus van Albert Heijn zijn door Simon in de bij eenkomsten ook enige punten naar voren gehaald: leiden: de dingen voor elkaar krijgen met mensen. samenwerken: de dingen voor elkaar krijgen samen niet ande ren. vertrouwen in elkaar: de din- geirvoor elkaar krijgen op basis van wederzijds vertrouwen in el- kaars kunnen. Dat de bijeenkomsten aanslaan bleek tijdens een informeel ge sprekje na afloop van de eerste dag van een van de laatste cur sussen te Wageningen (deze „dag" duurde overigens tot in de avond!). De heer D. Hilherding, Simon BL te Wageningen: „Ik heb al meer bijeenkomsten in onze or ganisatie bijgewoond. Altijd op nieuw vind ik het prettig andere collega's te zien. De meesten kende ik al. Ik heb sterk de in druk, dat wij het laatste drie kwart jaar bij Simon in een stroomversnelling zijn gekomen. Het is nuttig weer wat te horen en bij te praten. Daarbij ben ik zeer ingenomen met de manier waarop nu het gehele bedrijfs- gebeuren onder de loep is geno men". Gedurende deze dagen werd niet in de eerste plaats de na druk gelegd op de commerciële aspecten van onze doelstelling, maar kreeg vooral de factor „omgang met personeel" een be langrijke plaats. Dit punt krijgt veel vaak niet de nodige aan dacht, maar is toch in hoge mate bepalend voor de resultaten van een filiaal. De bijeenkomsten werden de eerste drie weken gehouden in „De Leeuwenhorst" te Noord wijkerhout, de laatste week bij „Nol in 't bos' 'te Wageningen. Elke groep bestond uit 16 tot 18 mensen, een „handzaam" aantal om te komen tot een goe de gedachtenwisseling en uitwis seling van ervaringen. Dat is ook de mening van de heer C. G. Sij brandij, hoofddislrictsleider, ac tief betrokken bij de organisatie van de bijeenkomsten, tevens één van de inleiders. Naast de heer Sijbrandij was de heer Th. van Duimen (adjunct directeur. hoofd store-operations) één van de inleiders. Een belang rijk onderdeel van de bijeenkom sten was de verslaggeving van de ..Kompas-groep", die de bevin dingen weergaf bij drie filialen, die als ..Kompas-filialen" dienst doen voor hot uitzetten van de koers van de dit jaar naar voren gekomen nieuwe Simon-formule. De stand van zaken bij de „Korti pas-groep" werd naar vo ren gebracht door de heren J. van Trotsenburg (Organisatie), A. Prevoo (districtsleider) en D. de Vriend (Training, Opleiding, Vorming). Op de achtergrond was bij alle bijeenkomsten steeds aanwezig de heer F. J. Thijssen (van Training, Opleiding, Vor ming) om zo nodig bij te sturen in het programma, uiteraard in overleg met de inleiders, om be paalde facetten wat meer of min der nadruk te kunnen geven.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 9