BL bouwt zelf zijn tweede huis Service-aktie Valkenburg wil SM Voeding, PPS, 'open code' EEN SPROOKJE' UIT HET LASSERBOS Die mooie zomer is voorbij Flitsen AH/SM 6 De één studeert wat in zijn vrije tijd, de ander doet wat aan sport; de meesten kijken tv. De heer T. Post, bedrijfs leider van de ZB aan de Am sterdamse Rijnstraat, stopt al le vrije uren in het zelfbouwen van zijn huis; een recreatie bungalow, een leuk aandoend en degelijk bouwsel ergens tus sen Lelystad en Harderwijk in het Lasserbos. De eerste steen werd gelegd op Koninginnedag 1972, het exterieur is klaar, aan het interieur moet nog veel gebeuren. De heer Post hoorde van de mogelijkheid tot dit bouwen van een bevriende collega. „Eerst ge loofde ik er niet zo in", vertelt hij. ..maar ik liep. er al gauw warm voor. Ik ben lid geworden van die kampeervereniging, die het plan had daar in totaal 220 huizen neer te laten zetten. Dat laten zetten betekende voor de leden zelf doen, gedeeltelijk in samenwerking met andere leden, zodat je dus ook bouwde aan an dermans huis." Aldus geschiedde; de heer Post. die waarachtig wel wat gewend is en aan zijn huis in Amster dam al heel wat heeft afgeknut- seld, stroopte de mouwen op en ging aan de slag. ..In vereni gingsverband". zegt hij, „werden leidingen gelegd, maar toen de vloer klaar was, ben ik alleen verder gegaan". Hoewel hij tot de ras-doe-het-zelvers mag wor den gerekend, was uitlijnen en Vervolg van pag. 3 waterpas maken en ramen stellen en metselen hem vreemd, maar toch:* hét ging. De heer Post: „Metselen lijkt moeilijker dan het is. Ik heb daar vroeger ook nooit bij stil gestaan. Het grootste probleem bij het bouwen van zo'n huis is, dat je als leek niet stilstaat bij de weersinvloeden". Dan weer monter: „Toch ging het wel lek ker" en hij geeft wat bijzonder heden, hij verwerkte 2500 stenen en moest voor 42 ramen zorgen, hij moest zelf specie maken en de stenen aanslepen en zich ook nog bemoeien met typische vak termen als ringbalken en gordin- gen. Ale vrije dagen en zondagen zijn „opgegaan" aan zijn huis, hij heeft de uren niet geteld maar het zijn er heel wat. Zijn vrouw zorgde voor het buitenschilder werk. omdat ook zij aangestoken werd door het enthousiasme van haar man. Vorig jaar voor de winter is het huis glas- en dak- dicht gemaakt. ..Dat wilde ik graag", vertelt de heer Post, ..hoewel het er eerst niet naar uitzag. Ik werd ziek, maar aan Mevrouw M. Der Kinderen uit het Brabantse Nunen roemt zon der meer de korrektheid en vriendelijkheid en netheid in de door haar bezochte filialen. „Een keer werd ik onbeschoft behandeld en het vreemde is dat het juist daar ook verre van schoon was. Verder heb ik op gemerkt dat vlees in de reklanie er minder aantrekkelijk uitziet dan vlees dat niet in de reklame is." Over haar gesprekjes met de klanten: „Die hadden alleen maar lof. Die waren ook tevre den op punten waar ik niet zo erg enthousiast over kon zijn". „In het begin,voelde ik me net een spionne", meldt mevrouw C. Peijnenburg uit Amsterdam, die filialen bezocht in de driehoek Amsterdam, Den Haag, Utrecht. mijn ziekbed beloofden wat vrienden me te komen helpen en dat hebben ze gedaan". Hij en zijn gezin (twee zoons van dertien en negen jaar) kunnen er nu in overnachten, hoewel er binnen nog-veel gebeuren moet. Het materiaal voor de buiten bouw is centraal ingekocht door de vereniging, het materiaal voor binnen zoals keuken, douche, tegels enz. heeft de heer Post zelf gekocht. Hij hoopt het huis (woonkamer, keuken, twee slaapkamers en douche) met een totale oppervlakte van 54 m'- in 1975 gerealiseerd te hebben. De kosten van de recreatiebun galow bedragen, kaal opgeleverd 6.000,„Ik had er een cara van voor kunnen kopen", zegt hij, „maar die daalt in waarde en zo"n huis stijgt in waarde. Niet dat ik van plan ben het te gaan verkopen, oh nee". Hij is wel van plan ervan te gaan ge nieten, hoewel rusten niet be paald tot zijn liefhebberijen be hoort. Hij is liever bezig, met zijn postzegels, met het maken van dia's en films, -met knutse len, met zijn werk voor het schoolbestuur. „Gelukkig wel," zegt hij, „als je niets doet, ben je een dood mens. Ik geef niet om tv, al volg ik wel de sport." Toch heeft hij ook wel eens een inzinking. „Het is meer dan eens voorgekomen dat ik daar op zondag 'zes a zeven rijen stenen had weggelegd, moe naar huis ging en dan urenlang file moest rijden. Dan dacht ik wel eens „waar doe ik het voor", maar ja, als ik er dan weer ben, is het over en geniet ik van de omge ving, want het is daar schitte rend". Na even doorpraten blijkt dat hij dolgraag permanent in een bos- en waterrijke omgeving zou willen wonen. „Als ik de kans krijg", besluit hij, „stap ik zo over. De grote stad hoeft voor mij niet". „Ik vond het zonder meer netjes in de filialen en het personeel was erg vriendelijk en behulp zaam. Het frappeerde me dat jonge mensen in de winkel ook erg aardig waren. Want juist jon geren wordt nogal snel onver schilligheid en nonchalance ver weten". Zij vervolgt: „Punt van kritiek is altijd weer het wachten bij de kassa's. Verder is me het ver schil in een groot en een klein filiaal zo opgevallen. In een klein filiaal kent men de klanten en die persoonlijke kontakten geven toch wel *n speciale sfeer aan de zaak. In grote zaken merkte ik meer dan eens dat sommige mensen speciaal door één be paalde caissière geholpen wilden worden en daar hadden ze het wachten heel graag voor over." Vervolg van pag. 3 De heksenketel is nu voorbij, al heeft het dan onlangs nog wat nagesudderd omdat velen ook de herfstvakantie aangrijpen om Limburgs vermaarde oord enige dagen te bezoeken. Maar het echte seizoen loopt van onge veer Pinksteren tot eind septem ber en dat is veel langer dan in vroeger jaren. De heer Roukens: „Vroeger had je zes w eken topdrukte; dan was het voorbij. Nu duurt het maan den". Een andere opmerkelijke veran dering is, dat minder mensen in hotels gaan met komplete ver zorging, maar een verblijf in een appartement prefereren. Hetgeen wel inhoudt, dat dan zelf voor de maaltijden moet worden ge zorgd. „Voor ons", zegt de heer Roukens, „is dat alleen maar gunstig: we verkopen daardoor meer komulete mlaatijden en/of de ingrediënten daarvoor." Hoe druk het in zijn 180 m2 grote ZB met drie gangpaden en twee kassa's is geweest, weet hij boeiend af te schilderen: „In het seizoen komen niet alleen de huisvrouwen maar hele families. Pa en de kinderen en schoon mama zijn erbij en dat vult de zaak wel. Het is herhaaldelijk gebeurd dat wij op kisten klommen om te roepen „wie niets koopt, wordt verzocht door te schuiven". „Vakken vullen," zegt hij, „is er op de dag niet bij. De ruimte hier is te klein. We hebben een SM nodig, te meer daar er al hon derden keren gevraagd is naar vers vlees, maar dat hebben we niet. We hebben evenmin een groentckoeling, zodat je ook wat dat betreft niet alles kunt ver kopen. Jammer, vooral omdat die trend naar zelf maaltijden be reiden zich duidelijk doorzet. Ik blijf hopen op meer ruimte, op meer produkten; op een SM". De heer Roukens, 30 jaar AH'r, 10 jaar alweer in de huidige ZB heeft in dat seizoen 50.000 a 60.000 mensen per week in de winkel gehad. Toeristen meren deels. „Het is altijd aardig te ervaren dat pa doorgaans eet wat de pot schaft, maar zich in de winkel tijdens de vakantie bemoeit met de aankopen en zijn vrouw zegt wat hij graag wil eten". Was het in de zaak permanent druk in die weken, het hoogte punt van die kermisachtig aan doende opeenhoping van men sen lag toch wel bij de kassa's. „Wat de meisjes daar gepres teerd hebben is geweldig", zegt hij, „een bestelling van dertig gulden werd in dertig sekonden tijd aangeslagen. Ze w erkten in een waanzinnig tempo, dat mis schien het best geïllustreerd is door te zeggen dat er in een week tijd drie kassamotoren door gebrand zijn". Hij en zijn medewerkers,' onder wie in de drukke tijd vele trou we parttimers, stonden bij voort during onder druk. En los daar van hadden ze ook nog te ma ken met het weer. De heer Rou kens: „In een droog seizoen wor den veel frisdranken gekocht, in een nat seizoen veel koekjes, chocolade en zoutjes, maar die laatste kun je zeker bij de hitte die we gehad hebben niet zo lang in voorraad hebben. We hebben dit paar veel droog weer gehad en maar één week nat, maar dan moet je wel snel omschakelen". ZB Valkenburg is nu weer nor maal. „niet meer in het abnor maal hoge tempo, maar in het gewone hoge tempo." In decem ber komt een nieuwe piek, dan volgen er enige maanden van be trekkelijke rust en dan begint de heksenketel opnieuw. „We zijn het gewend", zegt de heer Rou kens die, net als zijn medewer kers, gedwongen is, zelf altijd in voor- of naseizoen met vakantie te gaan. Vervolg van pag. 3 Nadat onze actie was gestart kwamen er bij de filialen zelf verbazingwekkend weinig reak- ties binnen. Dat klopte ook wel met de verwachtingen, omdat wij in al ons voorlichtingsmateriaal het publiek opriepen om even tuele brieven rechtstreeks te stu ren naar postbus 555 in Zaan dam. In veel gevallen vroegen de klan ten om het aantal artikelen waar over voorlichting werd gegeven uit te breiden. Er bleek vooral behoefte te bestaan voedings waarde-informatie over koek. snoep, zoutjes, enz. Vandaar dus, dat wij nu eerder genoemd boek je in omloop zijn gaan brengen. Inmiddels zijn er drie produkten (pindakaas, doperwten en Lun- cheonmeat) waar wij als proef informatie over de voedingswaar den op de verpakking gaan ver melden. Er is nu een diskussie aan de gang. of een dergelijke etikettering voldoet aan de nor men die de Warenwet heeft vast gesteld. Tenslotte het nieuwere systeem van open coderingen, dat vol gens onderzoekingen bij het pu bliek nogal in de smaak valt. Er was een grote bekendheid met f het systeem, waarbij wij de uiter ste verkoopdatum én het aantal houdbaarheidsdagen van zo'n honderd produkten geven. Ook dit aantal artikelen zal in de ko mende maanden worden uitge breid.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 6