Eerste twee Lita's open mmim genootschap voor de Boeiender werk Enthousiasme „Invitation" Dik tevreden Reacties Geen reprise Eigen sfeer Flitsen AH/SM 5 Het „plankje" uit de slogan treft de klant aan bij de ingang van de Lita. In de daarop aange brachte koopbon schrijft hij de artikel-nummers van zijn aanko pen. De „mannen uit het maga zijn" halen aan de hand van de ze registratie-nummers de ge wenste goederen uit de vakken en zetten ze op de transportband naar de receptie. Behalve de kersverse Haagse en Utrechtse clientele zijn ook de verkopers, verkoopsters en ma gazijn-mensen dik tevreden met de showroom-winkel. De medewerkers van de Lita aan het De Savornin Lohman- plein in Den Haag en die aan het Hammersköldhof in Utrecht werkten vroeger op de non-food afdelingen die aan deze filialen waren verbonden. Hun werk is er aanmerkelijk boeiender op ge worden. Om met de leider van het Lita-project. de heer P. Lan- gerhorst te spreken: „Zowel het magazijnwerk als dat in de ver koop is interessanter geworden. Dames die v oeger het textielvak verzorgden verkopen nu om maar een voorbeeld te noemen sieraden waarvan de prijs klasse varieert van 20, tot 3000.-." Het assortiment van een Lita bestaat met een ruime interpretatie uit: ge schenkartikelen, speelgoed, klok ken, radio's, televisietoestellen, glaswerk, koffers, gereedschap en een uitgebreide reeks horlo ges en gouden en zilveren sie raden. De prijzen variëren van 10 tot 3100. Tot 1 januari van dit jaar wordt met de twee Lita's ervaring op gedaan m.b.t. het assortiment, publiciteit en operationele uit voering. Aan de hand van de verkregen resultaten zal worden besloten, waar en met hoeveel de twee vestigingen zullen wor den uitgebreid. Ondanks het grote belang dat men in vakkringen aan deze nieuwe verkoop-methode hecht, verliepen de openingen zonder veel poespas. L'.nt en schaar of een officiële druk op de knop bleven achterwege. In Den Haag volstond projekt- leider Langcrhorst met enkele praktische aanwijzingen. een dankwoord en de wens dat iedereen, „bijzonder veel succes met de nieuwe werkkring mocht ondervinden."' Het enthousiasme van de 38-ja- rige heer Langerhorst voor wat hij zelf noemt „mijn derde kind", is er niet minder om. Hij is een A.H.-man in hart en nie ren en begon zijn carrière bij het bedrijf 22 jaar geleden als jong ste bediende op de corresponden tie-afdeling. Eind januari van dit jaar bereikte hem het eervolle verzoek de leiding op zich te ne- Bij aankoop van 39,ontvangt u een korting van 3,25 en een geschenk dat tenminste 40,waard is. Hebt u liever een geschenk van 200,of nieer dan is het ons ook goed. Zit er een steekje los aan de koopman die zijn klanten een der gelijk voorstel doet? Men zij voorzichtig met het antwoord; AH's wijnkoper A. G. ter Schure kan u voorrekenen dat zakelijkheid en goedgeefsheid zeer goed samen kunnen gaan. allure monsieur Lioger ook mag beschikken, hij zal zich waar schijnlijk voortaan tweemaal be denken alvorens de Nederlan ders opnieuw aan zijn dis te no den. AH's wijnkoper Ter Schure acht herhaling van de actie hoogst onwaarschijnlijk, al zal hij geen moment aarzelen als een collega 1 van de heer Lioger hem iets in die richting voorstelt. Mits zijn wijn natuurlijk de prijs en de kwaliteit van de Réservé de la Reine evenaart. Want daar was alles om begonnen: goede wijn voor een gastvrije prijs. P. Langerhorst „in aktie" met een klant in zijn Haagse Lita. Het voorrekenen begint in het Bourgondische plaatsje Aloxe- Corton. Daar bevindt zich het hoofdkwartier van het befaamde wijnhuis La Reine Pédauque. De eigenaar van dit Maison, monsieur Lioger, was vorig jaar van mening dat zijn „huiswijn", de Réservé de la Reine, niet lan ger onthouden mocht worden aan de Nederl. wijndrinkers. Als wijnkoper Ter Schure be reid was de wijn op te nemen in AH's assortiment, dan was wijn handelaar Lioger bereid in elke doos van twaalf flessen een „in vitation" bij te sluiten. Een invi tatie om gratis een menu van veertig frankjes en een onbe perkte hoeveelheid wijn te ko men verorberen in de Rótisserie de la Reine Pédauque aan de Pa- rijse Rue de la Pépinière. EeïT zeer nobel gebaar, want de rotisserie van monsieur Lioger is bepaald niet het eerste het beste eethuis. Zeker niet. Maar hoe veel Réservé de la Reine-kopers zouden de uitnodiging accepte ren? Parijs ligt ten slotte niet naast de deur. Tweehonderd? Ze ker niet meer, overwoog de heer Lioger en zijn Nederlandse za kenpartner was het volkomen met hem eens. Dat kan ons de kop niet gaan kosten, riep mon sieur Lioger opgewekt. In oktober '72 kregen AH's Vrienden van Goede Wijn het genereuze aanbod onder ogen. Zij bestelden de wijn en zij wa ren er, gezien de nabestellingen, dik tevreden mee. En de „invi tations"? Bleven die ongebruikt liggen omdat Parijs tenslotte niet naast de deur ligt. Dat hadden de heren Lioger en Ter Schure gedacht! Op z'n hoogst tweehon derd gratis eters, hadden zij ge zegd. Maar het werden er toch mooi bijna achthonderd. In de periode van oktober '72 tot mei '73 waren de Nederlanders kind aan huis in de rótisserie de la Reine Pédauque. Is de eigenaar van de rótisserie zich een ongeluk geschrokken? Het lijkt waarschijnlijk, maar hij heeft er niets van doen blijken. De Goede Wijn Vrienden die er geweest zijn hadden zelfs de in druk dat hij als een kind zo blij was met de „gratis gasten". Hij zou zijn gérant zelfs de. opdracht hebben gegeven de Nederlandse gasten eens te laten voelen wat het betekent als men zich een god in Frankrijk waant. Over de prijslimiet (40 francs) werd niet gesproken: kiest u maar wat u wilt of laten wij u eens een mooi menu en wat fraaie wijnen mo gen suggereren. Bijbetalen? Geen sprake van; u bent onze gast en uw vrienden (die toevallig geen Vervolg van pagina 3 „invitations" hadden) zijn onze vrienden èn gasten. Zo ontstonden de „gratis lessen in gastvrijheid". De brieven die later in Parijs en in Zaandam werden ontvangen getuigen van smakelijkheid: Wij werden om ringd met een hoffelijkheid die zeldzaam wordt in deze we reld We hadden maar één uitnodiging, maar de gérant verzocht ons niet over een reke ning te praten. Uw vrienden zijn onze vrienden, zei hijHoewel hij wist dat we „gratis gasten" waren stelde de sommelier ons een mooie Bourgogne voor Hij liet twee hoofdgerechten ser veren met respectievelijk een Corton Charlemagne '70 en een Savigny les Beaune '64 Zon der enige beperking móesten we kiezen uit wijn- en spijskaar ten We werden behandeld als gasten voor wie het beste nau welijks goed genoeg was De ze gastvrije ontvangst begon met champagne en de rekening moet zeker het dubbele van de waar de van onze invitaties geweest zijn Ik kende het restaurant als een der duurste van Parijs, had daarom flink wat geld bij me gestoken het was niet no dig geweestOns menu begon met oesters (12 besteld, 17 gekre gen), daarna gegrilleerde tarbot met 'n Aloxe Corton '64, 'n kaas plateau met een rode Aloxe Cor ton '62, cassis-ijs, koffie en een mare de BourgogneWe von den het vervelend die „invita tions" te laten zien, maar ze werkten als een tovermiddel: het was alsof de sjah van Perzië was binnengekomen Is er binnen kort nog zo'n actie te verwach ten? Ik wil iedereen aanra den die uitnodiging niet te laten slingeren. Maar dat laatste zal wel moeten. De actie liep tot mei van dit jaar. En over hoeveel Bourgondische Een overzicht van de Lita in Utrecht men van wat de Nederlandse versie van de Amerikaanse „ca talogue-stores" moest worden. Hij zei „ja" en verliet een maand later zijn Badhoevedorp- se woning, zijn vouw en zijn twee kinderen (acht en elf) voor een drie-weekse trip langs een groot aantal showroom-winkels in de Verenigde Staten en Cana da. „In de Verenigde Staten ligt de bakermat van de „cat-store", zoals ze 't daar noemen," vertelt hij. „Het idee hebben ze in de V.S. ontleend aan de verkoop via het postorder systeem. Ook in Nederland zijn we daar zo langzamerhand wel vertrouwd mee geraakt. Je kiest aan de hand van een catalogus wat je wilt aanschaffen, je vult een bon in en je krijgt de aankopen on gezien thuis bezorgd. Wij trachten de showroom als catalogus te doen fungeren en zullen de verkoop verder onder steunen d.m.v. advertenties en brochures. Begin novernb verschijnt een brochure met daarin ongeveer driehonderd van de tweeduizend artikelen in kleur afgebeeld. Een bekoring die van een Lita- /aak uitgaat is de sfeer. Dit is een geheel eigen inbreng van de lieer Langerhorst en de zij nen. „Wat mij in Amerika bij zonder is opgevallen," aldus de projectleider, „is de ongezellig heid in de catalogue-stores. Voor een Nederlander gaat in zo'n saaie, vervelende omgeving de aardigheid van het winkelen er direct vanaf. Daarom hebben we in de Lita niet alleen voer een goede belichting maar ook voor een prettig muziekje en een ge makkelijke winkel-indeling wil len zorgen. Om een eigen karakter in de Li ta te scheppen streven wij er naar, een zeker: eenheid in het assortiment te brengen. Geen stapel autobanden naast een fon due-stel dus. Dat is de reden, dat we geen autobanden verko pen, maar vel veel artikelen in de geschenkensfeer."

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 5