Vrije keus I Service-aktie 1 „Gastvrij Huis" Amerikaanse konsumenten voorvechtster bij de presentatie Idé Internationaal kommunikatie- centrum Ij Vervolg van pagina 3 Vervolg van pagina 3 Onderminister Vervolg van pag. 3 Praktijk Elk voor zich Hoe primair Merchandising Groente en Fruit pagin» 5 Ritsen AH-supermart wordt door „de onverteerbare manier waarop de problemen ge woonlijk naar de mensen toe wordt gebracht". Welnu, Idé hoopt daarin verandering te bren gen, aldus de heer Hendrikse. „Geen zwaarwichtige beschou wingen, geen ontoegankelijke theorie, maar even levendig en aansprakelijk als de bestaande publieksbladen, zonder echter het zuivere ontspanningsdecl van deze bladen te imiteren. Daar naast zijn wij van mening dat het tijdschrift wel vóór iets moet zijn en niet bij voorbaat tégen iets. Bijvoorbeeld: vóór de konsument, maar niet tegen fabrikant of le verancier", aldus de hoofdredak- teur, die tenslotte de nadruk leg de op de beoogde redaktionele onafhankelijkheid van Idé jegens Albert Heijn. Een ideaal, aan de verwezenlijking waarvan de re- daktie is begonnen met het voor beeld van de onafhankelijkheid van Esther Peterson binnen Giant Food voor ogen. Mevrouw Peterson heeft een in drukwekkende carrière achter de delijk zijn afkeer van bepaalde artikelen laat blijken door deze niet meer te kopen, wordt op dat moment het door ons in dat geval gevoerde inkoopbelcid daadwer kelijk aangepast. Wie zouden wij zijn om onze klant deze vorm van inspraak bij de assortiments samenstelling te willen onthou den". Ziedaar een voorbeeld van de gedachtengang die de bedrijfs leiding bij de beleidsbepaling voorstaat. En wat is er nu eigenlijk in de praktijk het geval nu de gewraak te koffie inmiddels in de schap pen van de diverse filialen te koop staat? Wij allen weten van de activi teiten van de Aktiegrocp Angola- Comité. Het staat in elke krant te lezen. Deze onmiskenbare tegen standers van ons beleid houden zich evenwel aan de voorge schreven demonstratierichtlijnen, waardoor nergens nog de zaak „uit de hand is gelopen". Op merkelijk is, dat er naast deze negatieve reakties ook positieve geluiden klinken. De Angola- koffie wordt verkocht en soms met lof van de klant voor de kwaliteit. rug. Zij werd in 1906 geboren in Provo (Utah), haalde in 1927 een graad aan de Brigham Young Universiteit en deed drie jaar later haar doctoraal aan de Uni versiteit van Columbia. Zij do ceerde aan de Branch Landbouw hogeschool in Cedar City (Utah), aan de Winson Faculteit te Bos ton (een privé instituut voor meisjes) en aan de Bryn Mawr Summer School voor vrouwelijke arbeidskrachten uit de industrie. In 1957 werd mevrouw Peterson benoemd tot vertegenwoordigster van de AFL-CIO, de grootste werknemersorganisatie in de VS. Van 1961 tot 1967 was zij onder minister, in welke functie zij zo wel president Kennedy als presi dent Johnson adviseerde over konsumenten-aangelegenheden. Esther Peterson heeft zitting in verschillende raden van commis sarissen van konsumenten-, ont wikkel ings- en staatsrechtelijke samenwerkingsverbonden. Haar werk is meermalen onderscheiden en zij ontving bovendien een aantal eretitels. Haar man is prof. Oliver A. Pe terson, gepensioneerd ambtenaar van het ministerie van buiten landse zaken. Het echtpaar, dat vier kinderen en drie kleinkinde ren heeft, woont thans in Wash- Allicht: wij leven in een vrij Nederland, waar een ieder vrij kan uitkomen voor zijn mening. Deze vrijheid van denken staat ook voor ons vóórop. In dit verband is de houding illu stratief van een man als de heer L. Oranje, hoofd van het DK- Arnhem. Hij zegt: „Vanuit de operationele verantwoordelijkheid in het dis trict voeren wij een assortiment zoals in de werkmaatschappij is overeengekomen. Daarvan uit gaande is het onze taak als filialenorganisatie om dat assorti ment op adequate wijze aan de klant aan te bieden. Vrijheid van handelen is voor zo'n taakvervul ling beslist geboden. Lós van het handelen door de Aktiegroep Angola Comité. Laten zij dat doen op eigen terrein. Dat is hun vrijheid". Bovendien is er in ons demo- kratisch Nederland een andere (en de enige juiste) weg om de doeleinden van aktie-comité's te verwezenlijken, n.I. via de rege ring en het parlement. Mede burgers trachten te beïnvloeden is (gelukkig!) toegestaan. Medeburgers je wil opleggen kan slechts via wettelijke wegen. ington. In haar met veel humor ge lardeerde toespraak verhaalde mevrouw Peterson van haar be wogen strijd voor de essentiële rechten van de konsument (ook door de heer Ahlqvist aange haald): recht op veiligheid, recht op informatie, recht op vrije keuze, recht om gehoord te worden, recht op vergoeding als het gekochte artikel niet voldoet en recht op een gezond leef milieu. De hele bedrijfsfilosofie van Giant Food Inc. wordt, wat de benadering van de konsument betreft, thans door deze uitgangs punten gedragen en geconcreti seerd, aldus Esther Peterson, die verklaarde dat het bedrijfsleven (mede door de aktiviteiten op dit gebied van Giant Food) meer en meer begrip krijgt voor gerecht vaardigde verlangens van de konsument, „al heeft het wel lang geduurd en al zijn we er nog lang niet". „Luisteren naar de wensen van de konsument en er iets con structiefs mee doen, geen polari satie, maar dialoog, dat is de weg om tot betere en effectievere samenwerking tussen de verschil lende partijen te komen: verbrui ker, overheid en bedrijfsleven", zo betoogde de 67-jarige Esther Peterson. De presentatie werd besloten met een paneldiscussie, waaraan be halve mevrouw Peterson deel namen de heren prof. drs. A. A. Kampfraath, hoogleraar in de industriële bedrijfseconomie en de organisatieleer aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, prof. mr, W. J. Slagter, voorzit ter van de Commissie Consumen ten Aangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad, J. van Meer, president-directeur Albert Heijn Supermart bv en drs. P. C. de Jong, psycholoog. de handen vol hebben om achter een en ander te komen. Geschoolde enquêtrices staan hen daarin bij. Aan de hand van acht vragenformulieren. De enquêtri ces winkelen gewoon als klant, met het verschil dat zij na afloop haar eigen bevindingen en zaken die zij via vraaggesprekjes met vijf of tieh andere klanten aan de weet is gekomen, na afloop aan de BL meedeelt. Bij dit alles gaat het om de grote lijn. De enquctrice staat steeds een ingevuld boodschappenlijstje af, waarop haar ervaringen staan opgesomd. De BL kan dan zelf de punten optellen om te zien hoe hij met zijn filiaal heeft gescoord. Het aktiemateriaal is er op ge richt om de mensen gelegenheid tot motivatie te geven, onder het motto het is zoveel prettiger werken, als je zelf prettig, vrien delijk, leuk, behulpzaam bent. Een greep uit de slogans die aan de zes eerder genoemde kern punten van de aktie zijn mee gegeven: „Haal de kam er eens door" (verzorging eigen uiterlijk en winkelaanzien); „Kom, wie valt er nu over een doos" (ob stakels opruimen); „Goed ge prijsd is prijzenswaardig" (juiste prijsaanduiding). Waarom het in deze aktie dus heel duidelijk gaat is hoe men werkt. Dus niet hoc hard er wordt gewerkt of hoeveel méér. De motivatie van deze aktie ligt in de stimulans om als team de werktijd op een dusdanig plezie rige wijze door te brengen dat de prettige sfeer op de klanten over slaat. Als zodanig is het een in terne aktie die wordt „gedragen" door de BL's én hun personeel. Voor het filiaal dat in het kader van deze service-aktie het best uit de verf komt, is er een (gel delijke) beloning in petto. Be doeld als bijdrage voor de perso- ncelspot, zodat straks zowel full- als part-timer er van kunnen pro fiteren. Alweer een team-aangelegenheid. En zo hoort het tenslotte te zijn; wil men van een gastvrij huis kunnen spreken. Voor liet assortiment groente en fruit in onze SM's werden in 1972 uit 25 landen 87 artikelen geïmporteerd. Buiten Europa werd ge ïmporteerd uit geheel Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, India, Indo nesië en Nieuw Zeeland. Hieronder een overzicht van zendingen in 1972 uit enige belangrijke exportlanden: Land Vlieg tuigen Wagons van 20 ton Auto's Kolli Italië 13 263 153 540.179 Frankrijk 73 78 147.755 Spanje 359 93 625.377 Duitsland 7 5.344 Kenya 35 34.630 Totaal 48 695 331 1.353.285 In 1973 is de import al weer 24 hoger. U kunt zich voorstellen dat, om dit waar te maken met de sterk flucturerende dagprijzen van deze aan bederf onderhevige verse artikelen, de telefoon en de telex op de afdeling groente en fruit de gehele dag roodgloeiend staan. Vers fruit van ver weg: na aankomst op Schiphol bliksemsnel op Nederlandse tafels. iiilsr*'

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 5