supermart Vrije keus Amerikaanse konsumenten voorvechtster bij presentatie „Idé" Service-aktie „Gastvrij Huis" Doop van nieuw AH-magazine ■ilBIIIIlill Consument: Westfaalse specialiteit Oneindig terrein Zes punten Via enquête Flitsen Lando'ijk september 1973 Personeelsblad van AH SM B.V., oplaag 17.500, verschijnt 10 x per jaar, 30e jaargang no. 7, september 1973. „Het bedrijfsleven wordt gedwongen steeds meer rekening te houden niet en tegemoet te komen aan reële wensen van de konsument. Gelukkig ziet een toenemend aantal ondernemingen de noodzaak en de gerechtvaardigdheid daarvan in". Ziehier een essentie uit de toespraak van de Amerikaanse konsu- menten-voorvechtster mevrouw Esther Peterson bij de presen tatie van AH's nieuwe konsumentenblad Idé. En als „lichtende" voorbeelden van een positieve benadering van de kritische konsu ment noemde zij het Amerikaanse supermarktconcern Giant Food Inc. (waarvan zij de adviseuse is) èn Albert Heijn. Het Jjonim: v.l.n.r. J. van Meer, prof. mr. W. J. Slagter, prof. drs. A. AKampfraath, Esther Peterson, de heer F. W. I. Lachotzki, die fungeerde als tolk, drs. P. C. de Jong. „Aha!Er is dus weer bloedkoffie te koop?" Op z'n zachtst gezegd misprijzend hekelt ,De Nieuwe Linie' van een der afgelopen weken aldus de verkoop door AH van Angola- koffie. De tekst vormt het randschrift van een niet mis te ver stane cartoon, waarbij het bekende AH-beeldmerk langzaam verwordt tot een galg. ESTHER PETERSON luisteren naar de wensen van de konsument Een mannelijke klant vraagt aan de deli-juffrouw, die met een schortje aan van de Westfaalse week, waarop op borsthoogte de tekst: „Westfaalse specialiteiten" „juffrouw, mag ik enkele van de Westfaalse specialiteiten van U", wijzend op haar schortje. De juffrouw heel nuchter: „Wilt u tiet in een bakje of op een schaaltje?" Een week of wat terug zijn de respectievelijke BL's via een handzaam informatieboekje in gewijd en op hun beurt hebben zij hun personeel de „spelregels" bijgebracht die erin staan ver meld. Sinds 10 september jl. wordt de service-aktie getoetst We mogen echt wel even de borst opzetten, want Esther Peterson wordt in de VS gezien ais een vooraanstaande autoriteit op het gebied van konsumenten-aange- legenheden, een vrouw met een uiterst kritische instelling, die nimmer een blad voor de mond neemt en derhalve ook hoogst schaars pluimpjes uitdeelt. Haar toespraak was dan ook een bij zonder hoogtepunt tijdens de presentatie van Idé, die in het bijzijn van een illuster gezelschap genodigden plaatsvond op 23 augustus in het Hilton-hotel te Amsterdam. De heer F. I. Ahlqvist, directeur Operations en Marketing van Albert Heijn Supermart BV, hield een introductietoespraak, waarin hij o.m. duidelijk maakte dat de omschakeling van Aller- Hande op Idé niet zomaar „uit de lucht" is komen vallen. „Het nieuwe konsumenten- magazine haakt bewust in op een ontwikkeling die we het best kunnen aanduiden met het woord konsumentisme: de som van al lerlei uitingsvormen van de kritische instelling van de mo derne konsument jegens een ieder die goederen of diensten levert", aldus de heer Ahlqvist, die verder zei dat de achtergronden van het konsumentisme zö komplex zijn dat daarin één van de diepste beweegredenen ligt die tot de opzet van Idé hebben geleid. De magazine-formule maakt het z.i. (béter dan het nieuwsblad- karakter van Aller-Hande) moge lijk op allerlei facetten die hetzij direkt, hetzij indirekt met konsumentisme verband houden, uitvoeriger, dieper, en indringender in te gaan. „Daarbij ligt een schier oneindig terrein van signalering, informatie, be schouwing, gedachtenwisseling aan de praktijk in de filialen, die het er tot en met 19 oktober druk mee zullen hebben. Waarmee dan wel, zullen wij trachten de overige AHSM-ers met de vol gende uiteenzetting duidelijk te maken. en begeleiding voorhanden". De heer Ahlqvist verklaarde dat ;het hoofdzakelijk produkt-gerich- te blad) Aller-Hande jarenlang een waardevolle „aanvulling" is geweest op de veelheid aan rele vante informatie die de konsu ment reeds in de winkel ontvangt. „Wij geloven evenwel, dat de tijd voor een begeleidende informatie in meer algemene zin is aange broken. Want de behoefte aan méér voorlichting dan die over produkt, prijs en kwaliteit is groeiende. En daartoe behoren zeker ook de beweegredenen, die tot verkoop èn tot aankoop lei den". Ook de hoofdredakteur van Idé, de heer D. Hendrikse van de uitgeverij VNU (die de exploita tie van het blad voor haar re kening neemt), hield een toe spraak. Daarin constateerde hij een in snel tempo toenemende informatiebehoefte bij het grote publiek, al wordt daaraan vaak getwijfeld, gezien „de zeer lauwe manier, waarop door het publiek op allerlei problemen gereageerd wordt". Hij meende dat dit lauwe reage ren in hoge mate veroorzaakt Zie verder pagina 5. De service-aktie is gebaseerd op zes punten: O De uiterlijke indruk die win kel en personeel op de klan ten maken. O Komt de nagestreefde prettige sfeer tot uitdrukking in wat het personeel zegt en doet jegens de klant. O Kan de klant zo vrij mogelijk „doorstromen", ongehinderd door obstakels of onvoldoen de bezetting. O Is werkelijk alles verser bij AH (code en versheid) Kortom scherpe kritiek op het inkoop/verkoopbeleid van Albert Heijn die ook op andere fronten duidelijk verder gaat dan galgehumor alléén. Of het bedrijf hieraan voorbij gaat? Deze vraag heeft ook de Flitsen- redaktie zich gesteld. Vandaar dat op deze plaats wordt getracht een meningsvorming te helpen bepalen. In het personele vlak, wel te verstaan. Want het gaat er O Is er vermijdbare neen-ver koop op te ruimen. O Betaalt de klant de juiste prijs. Deze onomwonden service-as- pekten kunnen de BL's antwoor den opleveren die gelegenheid bieden straks de aandacht te richten op eventuele „zwakke plekken" in het bestaande win- kelgebeuren. Overigens is er voor gezorgd dat de filiaalbemanningen niet alléén Zie verder pagina 5. in dit geval om dat wij ons als personeel gesterkt voelen door het standpunt dat het bedrijf in controversiële zaken als deze inneemt. Waarbij het geenszins de bedoeling is om persoonlijke motieven te beïnvloeden. Als persoon immers mogen wij ge lukkig denken wat wij willen. Welnu; het bedrijf heeft zich bij monde van AHSM-president- directeur J. van Meer meermalen als volgt opgesteld: „Onze taak is om een ruime keuze te bieden uit veelgevraagde artikelen. Wij kunnen dit slechts doen door die grondstoffen te verwerken c.q. die artikelen ten verkoop aan te bieden die commercieel zinvol worden geacht. Dit geldt uiter aard ook voor koffiesoorten. Het ligt echter niet op ónze weg om bij voorbaat de keuzemogelijk heid van de konsument om poli tieke redenen te beperken. Albert Heijn koopt, bij wijze van spreken, „links" en „rèfchts" in zonder daarbij politiek stelling te nemen". Tot zover zeer beknopt de essentie van het concern-stand punt. Diverse malen is dit onderwerp bovendien punt van overleg ge weest in de diverse OR's en in de COR. De heer Van Meer stelt in een officiële verklaring overigens eveneens: „Indien de klant dui- Zie verder pagina 5. Enkele jaren geleden alweer kregen de Albert Heijn-filialen een „KIK" door de service-aktie, die toen werd gevoerd onder het beproefde motto: „Klant Is Koning". Inmiddels is de verhouding tot de steeds groeiende AH-klanten- kring van dien aard geworden dat de tijd rijp is voor een nieuwe service-aktie van AH-Supermart BV, die voorheeft elk filiaal te maken tot een „Gastvrij Huis".

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 3