Filiaalberichten: Altijd „verse" informatiestroom AH AAN KOP IN CAISSIÈRE- WEDSTRIJD Redactie spil in tweerichtingsverkeer AH-Flitsen 6 Het is nog niet zo lang geleden dat de postbode tweemaal per week in het filiaal een papieren enveloppe afgaf. De informatie die daar soms al vóór het ope nen uitviel lokte wel eens reac ties uit als „waar halen ze het vandaan". Er zat van alles in. Een formulier correspondentie met daarop een antwoord op de achterkant, een memo, een mu tatie van een spaarrekening, een advertentie-afdruk, een sheet, een uitnodiging, een A en B- overzicht, een schapkaart en dan ook nog filiaalberichten. Maar de informatiestroom bleef aanzwellen en de grootste papie ren enveloppe werd te klein... en toen móést alles in een nylon postzak. Wat een oplossing! Nu konden wij nog meer versturen. En dan haal je in het filiaal alles er uit en het bureau ligt vol. En de bedrijfsleider moet nu maar zien hoe de hele verscheidenheid van mededelingen en hulpmidde len op de juiste plaats in zijn zaak terecht komt. Maar er is een lichtpunt, on danks dat het hem geel, blauw, roze, groen en wit voor de ogen wordt. Bij de post zit namelijk een keu rig gesorteerde set filiaal-berich ten. Elke afdeling vindt haar infor matie op een eigen kleur papier, zodat binnen de kortst mogelijke tijd de groente-afdeling weet „dat het er zeker in zit", de af deling kruidenierswaren springt in de lucht want „7 leveranciers houden tegelijk een actie met bijna dezelfde artikelen", de sla ger laat zijn messen slijpen van wege „de karbonaden reclame", achter de deli-toonibank worden direct de saté stokjes extra aan gepunt „omdat de saté weer le verbaar is" en in de afdeling non-food wordt een vak onderste boven gehaald „zodat het mor gen nog mee kan met de auto naar Beverwijk." De post vanuit Zaandam veroor zaakt altijd actie in het filiaal. Maar laten wij nu eens een kijk je gaan nemen achter de scher men. Hoe gaat dat nu, wie doet dat, het staat allemaal bij elkaar, er zal dan wel gecoördineerd worden. Ja, dat wordt er, alhoe wel wel eens de schijn wordt ge wekt dat het juist niet het geval is. In dat hoge gebouw in Zaandam zijn velen die er toe bijdragen dat u tweemaal per week datge ne moet weten dat op dat mo ment voor u belangrijk is. Het Filialenbureau is de spil waar het om draait. Daar werkt een redactieteam, bestaande uit Nico Hupkens, Cees Poiesz en Jaap Tjadens, dat op afgespro ken tijden vanuit diverse be drijfsonderdelen teksten krijgt waarop u uiteindelijk moet rea geren. De redacteuren staat daarbij een onomstotelijk feit voor ogen namelijk dat die sta pel berichten die de volgende dag in het filiaal uit de nylon postzak wordt gehaald binnen een tijdsbestek van enkele uren gereed moet zijn. De informatie is altijd 'vers'. De teksten liggen niet een paar da gen gereed. Als dat nou eens zou kunnen. wat zouden de redacteuren u dan een stukje werk aanbieden! De praktijk is dat bijvoorbeeld op donderdagmorgen 11.00 uur 40 geschreven blocnotevellen worden gebracht. Dan is het niet een kwestie dat zo'n concept want zo noemen ze dat aan een typiste kan worden gegeven. Nu, het redactieteam neemt de informatie door, gaat daarbij na of alles overeenstemt met de be staande richtlijnen, gemaakte af spraken, en zal zonodig rugge spraak moeten houden met dege ne die de concepten inleverde om zodoende tot overeenstem ming te komen. Dan pas kan een team van de Centrale Tekst Verwerking haar bijdrage leveren. Door middel van een bepaalde zet-code wordt de geschreven tekst op papier gezet. Toch is op dat moment het fi- liaalbericht nog niet klaar. De berichten-redacteuren van de af deling Communicatie op het Fi lialenbureau hebben hun handen nog overvol om de informatie stroom, die zijn weerslag moet vinden in de nog dezelfde dag per post uit te sturen filiaalbe richten te verwerken. Dan wordt er gewerkt met de klok op tafel. Daar tussendoor moet ook nog aandacht worden besteed aan het aangeboden groente-dagbe richt, dat om 17.00 uur in het DDC moet zijn wil het de vol gende ochtend bij de groente- zending zijn. Eerder is al gesproken van de zet-codes met behulp waarvan de medewerksters van de Cen trale Tekst Verwerking de ge schreven teksten verwerken. Na het gereedkomen worden ze door de redacteuren gecontro leerd. Uiteindelijk, en het is in middels namiddag komt de drukkerij in touw. Het werk waarmee men daar bezig was wordt afgebroken. In een razend tempo worden de vrijgegeven berichten op deze afdeling ver menigvuldigd. De machines mogen daarbij niet meer stilstaan, want binnen een tijdsbestek van enkele uren moe ten er om en nabij de 100.000 bladen worden ge drukt. Het is natuurlijk onmogelijk om een dergelijke hoeveelheid in een namiddag van de persen te krij gen. Vandaar dat eerder op de dag reeds de afboekingsformulieren gereed zijn gekomen, die daar om in handschrift zijn afge drukt. Maar dan is de set filiaalberich ten nog niet verzendklaar. Als u de berichten ontvangt liggen ze, dank zij de zorgen van Ada Fa tels in een bepaalde volgorde. Gelukkig hoeft zij de berichten niet met de hand te sorteren, maar beschikt zij over een sor- teermachine. Het gebruik van de sorteerma- chine betekent niet alleen dat op een efficiënte wijze binnen een zeer korte tijd door één persoon berichtensets kunnen worden vergaard. Het houdt wel in dat je als filiaal wel eens een bericht kunt ontvangen dat feitelijk niet nodig is. Als je echter daarbij bedenkt dat Ada ongeveer 1000 sets sa menstelt, is er dus geenszins sprake van verspilling. De sta pels berichtensets verhuizen dan in de postvakken, waar volgens een uitgekiend systeem iedere zaak, maar ook velen in andere bedrijfsonderdelen een naar be hoefte afgestemd pakket ontvan gen. Dit is dan hét sluitstuk van een dag waarop dank zij de inzet van het redactieteam opnieuw een bijdrage is geleverd aan het tweerichtingverkeer (zoals com municatie wordt genoemd) dat zo kenmerkend is voor het wer ken in de filialen. De spanning zat er wel in en werd er lang in gehouden dins dagavond 22 mei in Hotel Heidepark te Bilthoven. Daar werd de uitslag bekendge maakt van de landelijke cais sière-wedstrijd, georganiseerd door het vakblad "Het Le- vensmiddelenbedrijf'. De re dactie van "HL" had hiervoor de beste tien filialen uitgeno digd plus nog een tweetal die hier door wat pech niet toe be hoorden, maar toch een bij zondere beloning verdienden. Onder die tien waren drie filia len van Albert Heijn. Een wel zeer goede prestatie als men be denkt dat meer dan duizend winkels in Nederland gedurende ruim een half jaar regelmatig waren gecontroleerd. Het ging daarbij in de eerste plaats om het nauwkeurig en snel werken van de caissières, maar ook om vriendelijkheid, netheid van de zaak en al die andere zaken die voor een klant plezierig zijn. Spanning Om de spanning er in te hou den werd eerst nummer tien be kendgemaakt. Dit goede begin bracht de heer Stoop met zijn dames uit het filiaal Roosten- laan, Eindhoven voor het voet licht (zie foto linksboven). Daar na volgde VIVO Zwolle, Beek man Apeldoorn, EmTé uit Waalwijk en Bonekamp Zoeter- meer. Komende al aan de beste vijf bleken nog steeds twee AH- filialen niet genoemd te zijn. De verwachtingen bij de dames en BL's werden daarbij steeds gro ter. Toen mocht als no. 5 de heer Van Pareren van de Wes- termarkt Tilburg met zijn da mes de beker in ontvangst ne men (zie foto rechtsboven). Het wachten was nu op de vol gende, maar tussendoor werden nog weer wedstrijden gehouden waarbij de dames Bloemhof en Van Baast voor Tilburg, Rooyak- kers-Taks en Brouwers voor Eindhoven en voor Vught de da mes Brekelman en Exel zich uit stekend weerden. Mej. Van Baast bereikte zelfs in de finale de zesde plaats. Nadat nog Spar Sluys uit Amersfoort en Coöp-Super uit Arnhem als 4 en 3 waren ge noemd, bleven bij een haast voelbare spanning nog twee na men over. De Gruyter Delft en Albert Heijn Vught. Daar de heer Janssen met va kantie was, werd zijn taak waar genomen door de heer Van Kempen, die kennelijk een hel derziende geest heeft want hij had reeds bloemen meegenomen. Nodig waren ze toen onder dave rend gejuich bekend gemaakt werd dat Vught als allerbeste uit de bus was gekomen. Met een sportief gebaar was de BL van de Gruyter een van de eersten die kwam feliciteren en daarbij spontaan een bloemetje aan bood. Ben van Heeswijk uit het filiaal Vught beloonde al zijn vrouwelijke collega's met een enthousiaste kus. Vught won hiermee voor een jaar de grote wisselbeker en nog een beker die in het bezit mocht blijven als hij boven water was gekomen. Want die was plotse ling spoorloos. Desnoods een ge heel nieuwe werd echter toege zegd. Begrijpelijk dat al de AH- gezichten glunderden, waaronder ook die van de heren Holtman en Bleys. Naam ophouden Namens district Oost bood de heer Holtman allen nog een drankje aan. Het werd een ge zellige nabeschouwing die echter niet te lang mocht duren want, zo zei de heer Stoop, „We heb ben een naam op te houden en dat kan niet met slapende cais sières achter de kassa." Het zuiden had zich goed ge weerd en zal het blijven doen. Wellicht een goede aansporing voor de rest van het land.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 6