AH kooptlinks' en rechts' en kiest voor geen van twee Moeilijke dag J. van Meer over Outspan-actie Ruilbeurs Hoogezand Wandeltocht Bosschenaar milieubewust AH-Flitsen 3 Keuzevrijheid van consument mag niet worden aangetast (Van een speciale verslaggever) ZAANDAM „Wij erken nen graag dat iedereen het recht behoort te hebben zowel het bedrijfsleven als de consu ment te beïnvloeden, ook door middel van demonstraties en andere akties. Maar wij ver oordelen intimidatie met de be doeling om „onder druk" een andere mening of opstelling te verkrijgen. Het is onmogelijk een bedrijf als het onze te voe ren als we ons zouden moeten laten leiden door allerlei me ningen van personen en groe pen. Dat zou bovendien een rechtstreekse en onaanvaard bare aantasting zijn van de keuzevrijheid: het hoogste goed van de moderne mens". Dit zei ons de heer J. van Meer, president-directeur van Albert Heijn Supermart BV en lid van de Raad van Bestuur van ons concern, in een vraaggesprek over de recente demonstraties van „Boycot Outspan Aktie" bij een aantal filialen van Albert Heiin en De Gruyter tegen de (ver)koop van Zuidafrikaanse Outspan-sinaasappelen. In een persbericht verklaarde deze actiegroep o.m.: „Gezien de reacties van deze bedrijven (op het verzoek deze sinaasappe len niet meer te verkopen; re dactie Flitsen) acht de BOA bet nu haar taak om voort te gaan met het organiseren van de monstraties en andere activitei ten, die zó'n druk op de bedrij ven, die Outspan importeren en verkopen, uitoefen dat zij ge dwongen worden de handel in deze produkten van apartheid te stoppen". Hieruit blijkt tevens de bedoeling van de actie: bet hanteren van het boycotmiddel tegen de in Zuid-Afrika gevoer de apartheidspolitiek. 'Links' en 'rechts' De heer Van Meer: „Stel je voor, dat wij ons inkoopbeleid door dergelijke politieke overwe gingen zouden laten beheersen, waar bleven we dan? We kopen boontjes in Egypte, maar ook ci trus in Israel. We halen zalm uit de Verenigde Staten, maar ook non food-produkten uit commu nistisch China. En onze inkopers bestellen ham in Frankrijk, maar ook tomaten en komkommers van de Canarische eilanden en jairo en augurken in Bulgarije. Waar zouden we blijven indien we als Albert Heijn tel kens een politieke keuze zouden moeten doen en op grond daar van zouden moeten bepalen wel ke produkten al dan niet impor tabel zijn? We zouden voor een groot aantal artikelen niet alleen geen „value for money" (waar voor je geld) meer kunnen geven, maar bovendien zouden de keuzemo- gelijkheden van de consument drastisch worden beperkt. Maar afgezien daarvan: wélke keuze je ook zou doen, er zou altijd een grote groep mensen zijn, die zich dan daar weer te gen verzet". Met andere woorden: AH koopt (om nog even in de sfeer van de politiek te blijven) „Links" en „rechts" in, maar doet als bedrijf tussen die twee om over allerlei tussenvor men dan nog maar te zwijgen geen keuze. Een saillant detail overigens nog: vóór de acties begonnen (door BOA aangeduid als een startschot), heeft de voorzitter van het actiecomité, de heer Dolf Coppes, in een uitvoerig gesprek met de heer Van Meer in principe de juistheid van dit standpunt van Albert Heijn er kend. Behalve in het geval Zuid- Afrika, omdat het hier naar zijn mening om „een andere situatie" zou gaan. Dit alles wil niet zeggen dat Albert Heijn, behalve „links" en „rechts", ook maar „in het wilde weg" inkoopt en daarbij maar zonder meer zijn eigen gang gaat. Integendeel. De heer Van Meer: „Wij luis teren wel-degelijk naar de stem van de consument. Natuurlijk, want we hebben in de eerste plaats het belang van onze klan ten op het oog en dat is het geven van „waar voor je geld", zowel in kwalitatief als in kwan titatief opzicht. Diverse initiatieven zijn dan ook ontstaan mede op grond van ontwikkelingen, die zich in het denken van grote groepen men sen hebben voorgedaan. Denk maar aan onze aanpak van be paalde verpakkingssoorten (ter bevordering van de milieuhygië ne), het aanduiden van voedings waarden op een groot aantal produkten (om de mensen beter in staat te stellen een zo gezond en evenwichtig mogelijk voedsel pakket samen te stellen) en aan onze prijsaanduidingen per stan daard-gewicht (teneinde de con sument het maken van prijsver gelijkingen te vergemakkelijken). Vandaar ook, dat wij niet al leen AH-produkten verkopen, maar daarnaast tevens vrijwel alle bekende merkartikelen. An ders gezegd: wij willen onze klanten hèlpen bij het bepalen van hun keuze, wij willen hen met relevante en objectieve in formatie begeleiden, maar de keuze zélf moet voorbehouden blijven aan de consument zelf. Dat is ieders eigen verantwoor delijkheid. Ik geloof dat de con sument ook niet anders zou wil len. Hij wil zich (de stem van z»jn arts uitgezonderd) niet voor geschreven zien wat hij wel en niet „moet" eten, welk merk auto hij „moet" kopen enzo voorts. Én zo is dat met sinaas appelen ook". Ontwikkelingslanden In dit verband vroegen we de heer Van Meer ook of de ont wikkelingslanden in het inkoop beleid van Albert Heijn al dan niet een belangrijker rol gaan spelen. „O ja", aldus de president-di recteur, „onze inkopers halen een snel groeiende hoeveelheid produkten uit de ontwikkelings landen. Ondanks het feit, dat de start met de inkoop van een be paald produkt vaak uiterst moei lijk is. Kijk, het is voor ons heel belangrijk een consistent inkoop programma te kunnen opbou wen, waarbij we niet telkens voor allerlei verrassingen komen te staan: dat bij voorbeeld de overeengekomen hoeveelheid „plotseling" niet kan worden ge leverd om andere dan natuurlij ke redenen of dat er ineens een partij arriveert, waarvan de kwa liteit niet op het gewenste peil is. Daarover moet zekerheid zijn en dat levert in sommige ont wikkelingslanden nog wel eens moeilijkheden op. Je wordt bo vendien nogal eens geconfron teerd met het ontbreken van or ganisatie en het bestaan van wantrouwen, vooral als je kwali teitseisen stelt. Zo duurt het vaak wel drie of meer jaren vóór er een, mogelijk blijvende relatie is opgebouwd. Het heeft bijv. drie jaar geduurd om in Kenia een consistent in koopbeleid voor ananas op te bouwen. Niettemin doen we, om dat te bereiken, regelmatig voor investeringen en nemen we ook wel risico's. Zo waren we na de revolutie in Nigeria in één klap al onze zorgvuldig aangezochte relaties kwijt. Ook in Suriname is al het een en ander mis ge gaan. Maar zou AH, om dat soort risico's te vermijden (die ook vaak een politieke achter grond hebben) nu moeten zeg gen: sorry, we schrappen de in koop uit bepaalde ontwikkelings landen?" Vraag: „Uw inkooppolitiek heeft dus uitsluitend het belang van de consument in Nederland op het oog en u wilt zich niet ook laten leiden door politieke en/of sociale misstanden in lan den van herkomst?" De heer Van Meer: „Inder daad, daar willen (en kunnen!) we niet aan beginnen. Tenzij er een officieel Nederlands stand punt is, zoals dat van de rege ring ten aanzien van Rhodesië. Direct na het bekend worden van dit standpunt is onze inko pers verboden in dat land nog produkten te bestellen. En daar zijn we dan ook streng in: als er een inkoper zou zijn, die „stilletjes" tóch wat van de Rhodesische markt zou halen hetzij rechtstreeks, hetzii in direct, hij zou onmiddellijk worden ontslagen. Voor de rest hebben de AH- inkopers alle vrijheid om in elk land te kopen wat zij in het be lang van de consument achten. Ook in Zuid-Afrika. En moch ten we eens een jaar geen Out span-sinaasappelen in onze ver koop hebben, dan gebeurt dat niet uit politieke overwegingen. Dan zijn er andere redenen voor, en dat kunnen er voor elk artikel heel veel zijn". Toen ik ergens in de zon op een terras zal en een glas jus d'orange bestelde, bleek het bij navraag jus d'orange van Zuidafrikaanse sinaasappelen te zijn. Ik heb het dan ook natuur lijk demonstratief achterover op de grond gekiept. Je moet tenslotte solidair zijn. Ilc twijfelde even later nog even, toen ik een nieuwe ha ring kocht, want die zijn te genwoordig afkomstig uit de Ierse zee en je moet dan maar net weten of die uit Noord- Ierland komt en dan in een katholiek of protestants zee gebied gevangen is. Ik nam dus maar geen haring. In plaats daarvan dacht ik aan een sardientje, maar die wa ren alleen uit Portugal afkom stig. Enfin toen ging ik maar een kopje koffie drinken in een expressobar, maar ach, waar gaat het naar toe in deze wereld! Men had alleen maar Braziliaanse itnportkof- fie en dat kan je toch met goed fatsoen niet opdrinken. Er werd nota bene in die ex pressobar ook nog Griekse volksmuziek gespeeld. Het is toch een schande. Je kunt tegenwoordig nergens meer komen, nietwaar.Ik ging nog ergens bij vrienden een drankje drinken, maar die hadden alleen Russische wod ka en ze hadden sherry uit Spanje. Het allerergste was nog dat er een meisje was met een pruik van Rood Chinees haar, dat Egyptische sigaren rookte en oorbellen droeg uit Alba nië. En toen kwam ik later op de avond in de stad nog een heel mooi Zuidafrikaans meisje tegen met een vriend van me. Tegen'dat meisje kon ik natuurlijk niet spreken. Zo'n meisje negeer je, want wat men daar in Zuid-Afrika doet is toch te bar nietwaar. Gelezen in De Telegraaf) Ter afsluiting van de actie Ti-ta- tovenaar in de filialen hebben wij in Hoogezand (1161) op woensdag 44'73 een ruil beurs georganiseerd. Door middel van twee kleine advertenties en twee redactione le stukken hadden we getracht ruchtbaarheid te geven aan deze beurs. Met enige bravour hadden wc drie marktkramen gecharterd, die naar onze mening voldoende ruimte moesten bieden voor een levendige ruilhandel. Met een opkomst van pl.m. een 3500 moeders, vaders en kinde ren werd ons optimisme met enige honderden procenten ge slagen. Van twee tot vijf heeft het rond ons filiaal zwart gezien van vra gers en bieders. Zondag 17 juni a.s. organiseert de Wandelsport Vereniging 'Hoefstraat Paraat' (lid van de landelijke wandelbond) in sa menwerking met Produktie Be drijf Tilburg, wandeltochten van 5 - 10 - 15 en 20 km. Start/eindpunt: Produktiebedrijf Tilburg - Kraaivenstraat 1, van 12.00 uur af. (Open inschrij ving). Verwacht worden ca 3000 wan delaars. Op 1 maart startte de ge meente Den Bosch met een unieke actie. Huis aan huis werden kaarten verspreid met als tekst: '10 regels voor een schone stad'. De politie-agenten kregen gele kaarten welke zij kon den overhandigen aan de genen, die in het klein het milieu bevuilen b.v. door patates-frites-zakjes of lege sigarettenpakjes op straat te gooien. Na 1 mei trad de rode kaart in werking, met een boete van 5. Een schoonmaakploeg met vele vrijwilligers maakte Den Bosch geheel schoon. Onze SM's Helft Heuvel passage en van Roosmalen plein haakten in met dis play's die hierop betrekking hadden, hetgeen weer spe ciale aandacht in de kran ten kreeg. 'In het kader van goed huis houden is dit vast een goed begin' schrijft ons de heer J. van Welbergen. Interieuropname van het Eethuisje „De Crayenhut" een onderdeel van het nieu we AC-wegrestaurant, dat op donderdag 26 april jl. aan de snelweg Eindhoven- Venlo, nabij de gemeente Sevenum, officieel in ge bruik werd genomen. De opening werd verricht door de bekende cabaretier Jules de Corte. Het zelfbedie ningsrestaurant biedt plaats aan 128 gasten, het Eethuis je aan 50 en de dag èn nacht geopende Snelwegcor ner aan 26 gasten. Het res taurant is voorzien van een babyroom en een kleutertoi let. En er is ook aan de minder valide gast gedacht: een aangepast toilet, drem- pelvrije opril voor invaliden wagentjes en een aparte parkeerplaats. Het nieuwe wegrestaurant heeft ruime parkeergelegenheid voor 89 personenauto's en 25 vrachtwagens of bussen.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 3