Mac Kroket Loopbaan Inzicht nodig Inspiratiebron Vaak in gelijk Kritisch AH-Flitsen In luttele weken tijds is het assortiment in de McDo nald's uitgebreid tot acht tien artikelen. Opmerkelijk ste culinaire hoogstandjes onder de nieuwe produkten: de Mackroket en de Big Mac. De verkoop van de Mac kroket is begin maart van start gegaan en vast staat inmiddels dat dit produkt een schot in de roos is. De redenen: de kwaliteit, 100 pet. rundvlees en ook de vorm, namelijk niet het ge ijkte ronde model maar een schijf, die zó zonder- snijden en uitsmeren tus sen een broodje past. De Mackroket is voorzien van een mosterdsaus en een plak kaas en wordt verpakt in een handzaam roodge kleurd doosje. McDonald's zocht al gerui me tijd naar een kroket, omdat er in Zaandam, Delft en Voorburg (over enige maanden zijn Den Haag, Amsterdam (2) en Rotter dam erbij) naar werd ge vraagd. McDonald's wilde echter opvallen met de kro ket, kwalitatief én qua vorm en zocht daarom naarstig naar een schijf. Overschake len op een ander soort broodje zou daardoor niet nodig zijn. De salpicon krokettedeegwerd gevon den in PB Wijhe, waar het weinig moeite kostte hem te modelleren tot schijf. De schijf is enig in Nederland, voorzover bekend zelfs in de gehele wereld. Begin april is de BigMac er bij gekomen, een driedelig broodje in drie „verdiepin gen" waartussen vlees, saus, sla en kaas zitten. De Big Mac (6V2 cm hoog) is een maaltijd, een supersnack te vens omdat alles erin zit. Ook de BigMac is een uniek produkt en binnen McDonald's is men ervan overtuigd dat dit uitgelezen broodbergje een succes is. „Er liep juist een projekt voor kroketten toen McDonald's verzocht om een kroket in de vorm van een schijf. Ik heb 'm, de kroket dus, gewoon een klap op de kop gegeven en daar was het gewenste model. Een schijf die niet behoeft te worden gesneden en uitge smeerd, maar speciaal ge maakt is voor een rond broodje." Aan het woord: de heer W. A. B. van Nes (39) chef-kok in PB Wijhe, al dekt die beroepsaandui ding zijn bezigheden niet. Hij is ontwikkelaar van nieuwe produk ten op het gebied van vlees. Hij doet dat met de zwier en deskun digheid die hooggeschoolden eigen is; hij doet dat ook met de uitspraak dat, naast kennis van de fijne keuken, kennis van tech nische zaken in zijn huidige vak onontbeerlijk is. De heer Van Nes kwam vorig jaar juli in PB Wijhe. Bijzon derheden omtrent zijn loop baan: basisopleiding chef-kok, twintig jaar ervaring, waarvan vele in het horecabedrijf en vele in de industriële sector, bezitter van zo'n twintig diploma's van vakwedstrijden op het gebied van o.a. showstellen, patisserie, koude schotels, Europees kam pioen ook nog eens met een groenten- en fruitschotel waar mee hij de Golden Salade Bowl (een wissel beker) won. Die man is nu als specialist in Wijhe dagelijks bezig met het roeren in pannen, met denken over en uitdenken van nieuwe produkten, met improviseren op culinair gebied. Het horecabe drijf mist hij niet. Hij zegt: „Daar is geen aardig heid meer aan, allemaal plate- service, je kunt je niet meer uit leven. Dat doe ik nu hier, zij het op een andere manier." Hier werk je aan produkten die verpakt moeten worden, meestal in blik en dat is nu eenmaal an ders. Je hebt inzicht nodig in machines, in allerhande zaken waar je als chef-kok in een res taurant niet bij stilstaat. Ik kan bijvoorbeeld wel een geweldige ragoüt maken, maar je moet er wel opletten dat het vlees niet in één blik terecht komt en de saus in een ander blik. Dat verkoopt niet." De heer Van Nes werkt veelal aan de hand van suggesties van de groep produktontwikkeling in PB Wijhe, een groep die richting aangeeft, maar doorgaans besluit met de woorden „als het maar lekker wordt." Daarmee mag hij aan de slag. Dan maakt hij, om maar een voorbeeld te noemen, tien kilo ragoüt, elke kilo anders gekruid. Het smaakpanel komt keuren, wijst meteen al enige soorten af en over de resterende, min of meer goedgekeurde soorten wordt gepraat en getwist totdat er uiteindelijk één overblijft. De heer Van Nes is het lang niet altijd eens met de keuze van keurders; hij geeft toe dat hij natuurlijk moet afgaan op de smaak van anderen, maar zegt ook dat dat nogal eens moeilijk is. De reden? „Ik heb de neiging nogal duur te zijn, maar dat kan niet altijd want behalve met smaak en kwaliteit heb je ook nog eens een keer met prijs te maken. Maar ja, ik heb nou eenmaal lie ver whiskey in m'n koffie dan suiker Overigens, en dat wordt door de niet-specialistische keurders vol ledig beaamd, is die neiging als mede het niet zomaar willen aanvaarden van kritiek op het ontwikkelde produkt tekenend voor de vakman. Hij verdedigt zijn creaties met verve, argumenteert, poogt te overtuigen en smaakt heel vaak het genoegen het gelijk aan zijn zijde te hebben. „Het vreemde is dat dat meestal het geval is met dingen die ik zomaar ontwikkeld heb. Bij de cocktailballetjes zat een te zwaar sausje, ik ben toen aan het werk gegaan en bracht een zigeuner sausje waar de mensen die kwa men keuren meteen allemaal enthousiast over waren." Beperkingen in zijn vak van ont wikkelaar van alleen vlees-pro- dukten? „Toch niet, er zijn va riaties genoeg. Bovendien werk ik ook met groenten, denk maar eens aan uien voor een uienha- ché. Wel zou ik graag iets doen met vis, maar ja, vis en vlees gaan niet samen. Mag niet eens van de keuringsdienst." Waar mee 'hij terug is bij het uitgangs punt van dit verhaal, de Mac kroket. McDonald's namelijk eiste een kroket die, behalve in de vorm van een schijf, ook van 100 pet. rundvlees vervaardigd was. Dat bleek al helemaal geen probleem, want PB Wijhe mag niet eens paardevlees verwer ken. De Mackroket verlaat Wijhe in diepgevroren toestand en wordt in de McDonald's aangekleed met brood, een plakje kaas, een mosterdsausje. De heer Van Nes heeft 'm zo nog niet geproefd, maar is wel benieuwd wat er ge worden is van die door hem ont wikkelde salpicon (krokette deeg), waarvoor voor machinale verwerking in Wijhe een speciale machine is aangeschaft, die te vens hamburgers, patties en bit terballen kan doen. Afnankelijk van het gewicht vijfduizend tot tienduizend per uur. Alleen voor vrouwelijke lezers: met een kok getrouwd zijn lijkt gemakkelijk; het is het niet. Zo'n man heeft het vaak te druk om zich in eigen omgeving in de keuken te wagen, maar proeft wel meteen en zegt dat ook als zijn eega te veel water bij de soep gedaan heeft. De heer Van Nes tenminste wel. Zelf permanent koken kan hij moei lijk, vanwege zijn werk. Hij doet het wel op zon- en feestdagen, maar houdt zich in resterende vrije uren bezig met het schrij ven van een culinair vakboek, waarvan hij hoopt dat „het ooit uitgegeven zal worden."

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 5