Open code NU VOOR KASTEEL STRAKS IN SM-PUTTEN Recycling Waar of niet waar? Gemakzuchtig Alle hens Met goed gevolg Voorwaarden Research Test Gewoonte AH-Flitsen 4 vervolg van pagina 1 Eegerdingk: De doorsnee Ne derlander is nogal slordig. Hij laat heel wat afval uit gemak zucht in het gras achter. Depo neert men het vuil daar waar het hoort, n.l. in de vuilnisbak, dan kan het georganiseerd wor den vernietigd en eventueel ge recycled. Dat wij gemakzuchtig zijn zie je iedere dag op straat." Vroeger werd er voor verpak kingen inderdaad meer papier gebruikt. Was dat zo ideaal? Hoeveel bomen hakten de pa pierfabrikanten toen om? En hoeveel water- en luchtvervui ling levert de papierproduktie?" Eegerdingk geeft toe, dat de af breekbaarheid van plastic in de vrije natuur erg slecht is. „Maar in de verbrandingsoven is plastic geen probleem, geeft dan ook geen luchtvervuiling." Met PVC ligt het allemaal wat moeilijker, omdat er een chloorverbinding in zit die bij verbranding zout zuur produceert. „Maar het grootste deel van het bij AH gebruikte plastic is van het onschuldiger polyethyleen. Bovendien kan ik aantonen, dat de produktie van polyethyleen minder luchtvervuiling veroor zaakt dan de produktie van pa pier." Glas is moeilijker afbreekbaar dan plastic. Maar aan de andere kant: glas kun je wél, plastic kun je moeilijk recyclen. Daar om biedt A.H. samen met som mige gemeenten, hier en daar ook samen met de milieubewus te actiegroep „Alle Hens", soms ook alleen op eigen initiatief, het publiek bij een aantal filia len de gelegenheid gebruikte flessen (soms ook papier en blik) in containers voor recy cling te verzamelen. Het publick blijkt er veel be langstelling voor te hebben. Eegerdingk gelooft, dat het be ter zou zijn, wanneer de over heid dergelijke initiatieven zou coördineren. Vr.: Er zijn mensen die terug willen naar het tijdperk van het statiegeld Jonker: „Ik moet niet denken aan de consequenties. Alleen al het spoelen van lege melkflessen heeft enorme bacteriologische vervuiling tot gevolg, waardoor de watervervuiling nóg groter zal worden. Het komt de hygië ne in de fabrieken ook niet ten goede. En wat kost het niet om weer een organisatie in stand te moeten houden die lege flessen terugneemt, reinigt, contro leert De consument zou het ook in de prijzen gaan mer ken, wanneer het statiegeld-sys teem zou terugkomen." Eegerdingk: „Ik geloof meer in het nut van recycling. Er wordt bij A.H. driftig gestudeerd op de problematiek van verpakking en milieu. En er zijn al resultaten. Juist i.v.m. dat milieu heeft de directie vorig jaar bewust geko zen voor eierverpakkingen van papierpulp i.p.v. kunststof." Op 5 april werd in Putten een nieuwe AH-SuperMart ge opend. ,Werd' kunnen we zeg gen omdat u dit later leest. Maar op dat moment is de op laag van deze Flitsen al ge drukt. Te vroeg dus om al te kunnen praten over het succes dat de opening-zeker zal hebben gehad. Maar daarom zijn we dubbel blij met de foto van de nieuwe BL, de heer J. Bakker, met zijn groep medewerkers. Vooraf is er heel wat te bespre ken en dat deden ze in Putten natuurlijk ook. Toen de hele groep bij elkaar was kon deze foto worden gemaakt. De Put- tense huis'fotograaf Pruimboom kreeg speciale toestemming van de beheerder van kasteel ,Olden Aller' in Putten om op het om liggende terrein een fraai decor te kiezen. Het kasteel, dat eens eigendom was van de familie Boreel, is normaal niet voor pu bliek toegankelijk. De heer Bakker (31), voorheen in Weesp, heeft echt zin in Put ten, al vindt hij het jammer dat door de woningnood hij nog met vrouw en kinderen in Ermelo moet gaan wonen. Aan cle andere kant geeft hem dat de gelegenheid wat hobbys gemakkelijk te beoefenen: auto rijden en luisteren naar operette muziek. Met z'n autoradio zal dat wel gaan. Vrouwlief en z'n beide jongens zien papa trou wens liever rustig thuis aan die andere hobby, het maken van mozaïeken naar eigen ontwerp van vele kleine gekleurde steen tjes. Maar de eerste dagen zal er wel niet veel van komen. Wij wensen het team Putten veel succes. „Onze winkel" was op de tv zei den de AH-klanten in Badhoeve dorp op 14 maart en vroegen aan BL O. Hesp lachend naar een wagentje met eigen „kas sa". In het programma „waar of niet waar" van de NCRV was de vo- rige avond namelijk de vraag ge steld of het waar ivns dat in de SuperMart wagentjes worden gebruikt met telapparaten waar op de klant zelf de boodschappen aanslaat. Hierdoor zou men bij de kassa direct weten hoeveel men betalen moest. Van het panel was er maar één die het geloofde maar dat was dan ook de heer Ch. Titulaer die met z'n kennis over maanvluch- ten aan verre toekomstbeelden wel gewend is. Bij de toelichting loog de heer Hesp volgens opdracht „of het gedrukt stond". Alleen eigen personeelsleden en enkele beken de klanten ontdekten het glim- mertje in zijn ogen en zeiden „Hij beduvelt de zaak." Voor die korte toelichting moest de heer Hesp wel naar Hilver sum en dat was op zich al een hele belevenis zo vertelde hij. Een wirwar van kabels en lam pen, maar 't komt uiteindelijk allemaal zo netjes op het scherm. Op 21 februari hebben 43 cais sières in Utrecht met goed ge volg de vaardigheidsproef afge legd en ontvangen het AH-cais- sière-diploma. Te veel om alle namen te noe men. Voor allen toch onze ge lukwensen. vervolg van jmgina 1 In het nieuwe codesysteem wordt het plus vermeld onder voorwaarden. Het plus x bij melk houdt in dat dit produkt deze x-dagen in de koelkast be waard moet blijven en niet naast het gasfornuis in de centraal verwarmde keuken. Dat is een zaak voor de huisvrouw. De uiterste verkoopdatum bete kent dat het bewuste produkt op die dag echt uit het filiaal moet zijn. AH is er zich van bewust dat dit systeem grote consequenties kan hebben. Want let wel: dit sys teem kan mede doorgevoerd worden omdat AH de distributie van die eigen produkten in eigen hand heeft, maar er behoeft maar één schakeltje in de keten PB-DC-filiaal minder goed te functioneren of het produkt kan niet meer verkocht worden. Bovendien wordt er een extra verantwoordelijkheid gelegd op de schouders van de mensen in de filialen, uiteindelijk degenen die erop moeten toezien dat de uiterste verkoopdatum niet al verstreken is als het produkt ge kocht wordt. De datum met plus is vastge steld na zorgvuldige onderzoe kingen die soms dagen, soms weken in beslag hebben geno men. Ze gebeuren in het labora torium van PB Zaandam, dat onder andere tot taak heeft de kwaliteitsbewaking van grond stoffen, half-produkten en eind- produkten. De invoering van de open code betekent niet nog meer werk voor het lab zelf, want houdbaarheidsproeven werden allang gedaan, maar het betekent wel veel problematiek bij de technische uitvoering van de code omdat er in de PB zo'n dertig verschillende verpakkings machines staan. En die moeten allemaal worden aangepast. In het laboratorium wordt uitge gaan van de totale houdbaarheid van het produkt onder normale omstandigheden. Onder totale houdbaarheid wordt verstaan: tijd in DC, tijd in filialen en tijd voor de klant. Om na te gaan hoe lang deze periode is wordt het produkt gedurende enige tijd onder bepaalde omstandigheden in het laboratorium bewaard en telkens wordt er tijdens dit vstil- le proces" gekeken en geproefd hoe het zich houdt. Een voorbeeld: voor het vast stellen van een open code voor gewone ontbijtkoek worden twee overdozen uit de produktie genomen en gedurende veertien dagen bewaard bij kamertempe ratuur. Dan wordt er een win kelsituatie gecreëerd; de koek wordt uit de overdoos gehaald en in kleinverpakking onder verschillende omstandigheden weggezet, bij 22 graden en een relatieve vochtigheid van 65, bij 26 graden en een r.v. van 65 en tevens wordt beproefd hoe de koek zich houdt in een imitatie- winkelschap met daarboven eni ge lampen. Na drie weken wordt de ont bijtkoek gekeurd, na vier weken weer en vervolgens net zo lang totdat zich een onaanvaardbare afwijking voordoet op het ge bied van smaak, geur, uiterlijk of gewicht. Voor gewone ont bijtkoek is een houdbaarheid verkregen van acht weken, de veiligste termijn voor AH en voor de klant. De van iedere houdbaarheids- proef verkregen resultaten wor den vervat in een rapport en naar de afdeling logistiek gezon den die vervolgens de open code kan vaststellen. De houdbaarheidsproeven zijn verre van spectaculair, ze vol trekken zich trouwens meren deels in gesloten kasten en ook het regelmatig keuren van al die verschillende produkten is na vele jaren een gewoonte gewor den. Een gewoonte dan wel waarbij iedere afwijking meteen wordt opgemerkt. Ten overvloe de wellicht: bij iedere wijziging in het recept en bij iedere wijzi ging in de verpakking wordt de houdbaarheidsproef opnieuw ge daan. Eén keer, in een nog niet zo ver verleden, moest dat noodge dwongen. In écn van de kasten werden erg lekkere bakkerijpro- dukten weggezet met als edel doel, deze na enige dagen te keuren. Maar dat hoefde niet meer; een hongerige lekkerbek had de houdbaarheidsproef doorkruist en de zo zorgvuldig gerangschikte koekwaren opge snoept. Vandaar, dat van die dag gif de bewuste kast van een goed wer kend slot is voorzien en vandaar dat één man sindsdien de volle verantwoording draagt voor de inhoud.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 4