Zonder marktonderzoek tast je in het duister Vijfde dag pro bleem opgelost CARNAVAL IN NOORD EN ZUID Luchtledig Eigen onderzoek Simon de Wit Ti-ta-tovenaar RAAD VAN BESTUUR PENSIOENFONDS KREEG NIEUWE VOORZITTER AH-Flitsen 3 Met haar vijf medewerkers is de afdeling marktonderzoek een komplete concernsteundienst: Nummer twee in de rij van dergelijke diensten, waarvan wij er in dit blad iedere maand één onder de loep willen nemen. Vraagje aan drs. H. van der Wees (43), hoofd van de afdeling marktonderzoek: Waarom moet een concern als A.H. per se aan dergelijk onderzoek doen? Wat zou er gebeuren als er morgen een punt achter werd gezet? Een ietwat heiligschennende le- kenvraag. De heer Van der Wees laat weten dat Albert Heijn zeer veel informatie nodig heeft over consument en markt. Alleen dan kan een der gelijk concern optimaal functio neren. Vroeger lag het allemaal wat eenvoudiger. Toen was er nog sprake van veelvuldig recht streeks contact tussen klant en leverancier en dat leverde op zichzelf al massa's informatie op. Maar de tijden zijn veranderd. De winkeltjes van weleer zijn grote supermarkts geworden. De afstand tussen klant en win kelier, grossier, of fabrikant is ook groter geworden. Maar ook de behoefte aan nóg meer infor matie is toegenomen. En juist daar ligt de taak van de afdeling marktonderzoek: Pro beren duidelijk te maken wat de verlangens en behoeften zijn van de consument, uitzoeken wie die klanten nou eigenlijk zijn, onderzoeken hoe groot de rol is die de concurrentie speelt, de maatschappelijke veranderingen op de voet volgen enz. enz. Blijft de vraag: Wat zou er ge beuren, wanneer A.H. niet meer aan marktonderzoek zou doen? Drs. Van der Wees kan het zich nauwelijks voorstellen. „Je zou te weinig weten over de klanten, de niet-klanten en de concurren tie. Kennis van koopgewoonte, koop- en informatiegedrag, eet gewoonte, leefpatroon, het zijn allemaal zaken welke van be lang zijn. Vooral in de sector zelfbediening." De afdeling marktonderzoek or ganiseert jaarlijks heel wat on derzoeken voor de verschillende werkmaatschappijen. Een deel van die activiteiten wordt uit besteed aan gespecialiseerde bu reaus buiten de deur. Andere, vaak kleinere, onderzoeken wor den door de medewerkers van de afdeling marktonderzoek zelf uitgevoerd. Van der Wees: „Neem nu het zogeheten 'bindingsonderzoek' dat vorig jaar klaar kwam. Het was een van de belangrijkste onderzoeken van de laatste ja ren. Onderzocht werd wie klant is bij de diverse kruideniersbe- drijven en waarom. Wat voor type huisvrouw het was, jong, oud, welgesteld of niet. Wat voor instelling zij had. Hoe haar op vattingen waren op tal van ter reinen. Wat haar bond aan haar leverancier en dergelijke. „Wij zijn eigenlijk altijd wel met een of ander onderzoek be zig. Sinds januari doen wij dat nu ook voor Simon de Wit. Wij onderzoeken bijvoorbeeld welke verschillen er zijn tussen de klanten van Albert Heijn en van Simon de Wit. Binnenkort gaan wij ook onderzoeken hoe het publiek reageert op de nieuwe formule, waarmee Simon de Wit werkt (o.m. naamsverkorting tot 'Simon', lagere prijzen, beperkt assortiment, andere huiskleu ren." Het is één van de onder zoeken die de afd. marktonder zoek organiseert, maar verder uitbesteedt aan een bureau bui tenshuis,. Zelf hebben drs. Van der Wees en zijn mensen nog niet zo lang geleden een onder zoek naar de klantenkring van de Miro's afgerond. Dat het gratis huis-aan-huis-blad Aller Hande' een nieuwe for mule gaat krijgen in de vorm van het tijdschrift ,Idé' is ook beïnvloed door onderzoekingen die zijn afdeling heeft gedaan. „De huisvrouwen, voor wie dat blad in eerste instantie is be stemd vonden de formule van een tijdschrift aantrekkelijker, dan dat van de krant 'Aller Hande'," zegt de heer Van der Wees. Voorbeeld van een kleiner on derzoek, waarmee hij en zijn medewerkers zich nu bezighou den: Waarom maken de huis vrouwen zo weinig gebruik van de A.H.-draagtassen in de filia len? Concurrentie-analyse is ook een taak van zijn afdeling. Hoe staan de zaken bij de concurrent, heb ben de veranderingen bij De Gruyter succes, verandert het marktaandeel van A.H....? Zo maar een paar vraagjes, waarop marktonderzoek' steeds een ant woord moet weten te geven. En wat betreft dat marktaandeel... „Het ziet er best uit," mede dank zij het succes van de Ti-Ta-To- venaar-actie, waarvan het effect óók door de afdeling wordt on derzocht. Om te weten te komen wat er onder de klanten leeft, gaan de marktonderzoekers ook regelma tig met groepen huisvrouwen praten. Dergelijke groepsdiscus sies hebben al heel wat informa tie opgeleverd over non-food, vlees, groente, de tovenaarsactie, over Mac Donald, over de Mi ro's Drs. Van der Wees: „Het is fas cinerend, maar tijdrovend werk. Een béétje onderzoek vraagt toch al gauw een paar maanden. Ja, dat is zo. Maar ik zou niet weten hoe een modern be drijf vandaag-de-dag zonder der gelijk onderzoek zou kunnen." Sinds 1 augustus 1972 is de leerplichtwet weer uitgebreid. 15-, 16- en soms 17-jarige werkende jongeren moeten één dag per week naar school. Dat is de zogenaamde partiële leerplicht. De werkgever hoeft op zo'n verplichte schooldag aan de leerplichtigen géén loon door te betalen. Sommige werkgevers hebben dit wel gedaan, anderen niet, waar onder Albert Heijn N.V., die leerplichtigen voor 4 dagen per week in dienst neemt. AH heeft dat gedaan en doet dat nog, omdat de bedoeling was, van het begin af aan al, om aan de ouders van de leerplichtigen kin derbijslag te geven. De regeling daarvan heeft nogal op zich laten wachten, maar in februari van dit jaar was het dan zover. Nü is ook bekend geworden hoe die kinderbijslag moet worden aangevraagd. De ouders van de leerplichtigen, werkende jongeren, kunnen kinder bijslag aanvragen d.m.v. een zoge naamde „schoolverklaring". Natuurlijk alleen als die werkende jongeren maar 4 van de 5 werk dagen betaald krijgen. Is zo'n aanvraag goedgekeurd, dan kan kinderbijslag uitbetaald wor den met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1972. AH-PERSONEEL Voor twee soorten AH-medewer- kers is dit van belang. Er zijn medewerkers die leer plichtige, werkende kinderen hebben. Zij kunnen de schoolverkla ring schriftelijk aanvragen. Een briefje naar AH's afde ling 'Kinderbijslag' (afdeling 904 HK), naam en geboorte datum van het kind vermel den. Er zijn medewerkers die zelf nog leerplichtig zijn. De ouder(s) van deze medewer kers kunnen de schoolverkla ring aanvragen bij de Raad van Arbeid in hun woon plaats of bij hun werkgever. AÏ: In ons filiaal Haarlem Soendaplein, werd bewezen, dat ze boven de Moerdijk weten wat Carnaval is. Er werden van magazijn stellingen drie verkooppunten gemaakt, waar gedemonstreerd werd met kaas, salades en worst. Een werkgroepje waarin elke afdeling was vertegenwoordigd, had de gehele entou rage verzorgd. Het is al weer even geleden maar hierbij nog een foto van de discjockey J. Rosen- boom. Die in het AH-filiaal te Weert tijdens het carnaval z'n geluid liet horen. De klanten konden een carnavalslied aan vragen. De kleine klantjes kregen een an dere leuke verrassing. De scheidende voorzitter de heer G. J. Hermanides die met zijn prettige wijze van optreden door zijn medebestuurders gemist zal worden. De nieuwe man G. Hoorn relaxend thuis. De heer G. J. Hermanides, die sinds 1959 lid is geweest van de Raad van Bestuur van het Pen sioenfonds en daarvan van 1967 af voorzitter heeft voor deze functie moeten bedanken. Gelukkig had hij hiervoor een goede gezonde reden. Als directeur van Albert Heijn Restaurants B.V. vraagt de groei hiervan al zijn aandacht. Daarbij is ook het Pensioenfonds gegroeid. U hebt het in het vorige nummer kunnen over de 100 miljoen een bedrag waar je nou niet zo maar even langs loopt. Zijn opvolger de heer G. Hoorn is dat dan ook niet van plan. Als Controller van de Produktie Be drijven is het ook niet zo'n onbe kend terrein voor hem. De heer Hoorn werd in oktober 1972 tot bestuurslid van het Pensioenfonds benoemd. Achter een naam en een functie gaat nu eenmaal een mens schuil; daarom vroegen wij de heer Hoorn ons wat op weg te helpen. Hij deed het graag maar verder dan de leeftijd van bijna 55 jaar, waarvan 27 bij AH en verwoed kampeerder kwamen we eigenlijk niet. Maar over z'n gezin dat was wat anders dat vond hij veel belangrijker. Van de vier kinderen zijn twee dochters getrouwd. Een zoon en de jongste dochter zijn nog thuis. De sport die ze van vader hebben overge nomen is volleybal. De oudste en jongste dochter speten zelf in het eerste team. Zoonlief doel dat bij de heren en is net in de eerste divisie gekomen. De volgende stap is de ere-divisie. Wij kunnen ons voorstellen dat niet alleen vader maar ook de club lnterland-Zaan trots is op de „Hoorntjes". siiteke^

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 3