„Recycling" nog dure oplossing ■■■■111 OPEN CODE MÉÉR DAN STEMPEL ALLEEN Weerwoord VERS TOT WANNEER... EENMALIGE VERPAKKING MILIEUVERVUILEND - <aaieib' JFjgar nBBEiiii Mei-'Flitsen' wijken voor Personeels- jaarverslag Consumentisme Verpakking is nodig MIRO-DEUR OPEN IN PURMEREND DO flitsen Flitsen Landelijk april 1973 personeelsblad albert heijn nv oplaag 20.000 verschijnt 12 x per jaar 30e jaargang nr. 4 april 1973 Alle AH'ers hebben er wellicht nog niet nadrukkelijk mee kennis gemaakt, maar er toch zeker over gehoord of gelezen. Druk wordt er gewerkt aan de invoering van een open code voor in principe alle kort houdbare, verpakte produkten onder eigen merk. Al lijkt dit een gegeven dat niets meer is dan even een stempeltje zetten op een pakje, het is wel 'iets' méér. Er is nogal wat kritiek op eenmalige verpakkingen die de milieu vervuiling in de hand zouden werken. Er wordt heel wat af gepraat over „recycling" (lege verpakkingen verwerken tot nieuwe grondstoffen, waarvan desnoods weer nieuwe verpakkingen kun nen worden gemaakt). Actiegroep 'Alle Hens' die in het hele land het publiek stimuleert glas, karton en blik voor recycling te verza melen, is het niet in alle op zichten eens met de heren Jonker en **Eegerdingk. Vooral hun opmerking, dat herinvoering van statiegeld op flessen door de klant in hogere prijzen gevoeld zou gaan worden, zit woord- voerdster Ada Pulin nogal hoog. „De afschaffing van het statiegeld was eerder voor de fabrikant dan voor de consument een economische noodzaak," laat zij weten. „Want het spoelen van een retourfles is altijd nog goed koper, dan het maken van een nieuwe fles. Het is zo simpel als wat: Het be drijfsleven wilde af van alle rompslomp rondom het te rugnemen van lege flessen." Zij geeft overigens toe, dat het spoelen van die flessen het gevaar van nóg ernsti ger watervervuiling met zich meebrengt, „vooral als er in die spoelinrichtingen ook nog schoonmaakmidde len gebruikt moeten gaan worden." EIGEN KEUS „Wij zijn niet tegen weg werpverpakkingen,'' zegt Ada Pulin. „De consument heeft zélf gekozen voor het zelfbedieningssysteem en wij realiseren ons dat de consequentie is, dat er weg werpverpakkingen moeten worden gebruikt. Maar la ten wij dan tenminste gaan proberen, om die lege ver pakkingen georganiseerd te gaan gebruiken als grond stof voor andere produkten. Wij hebben in ons land tóch al zulke enorme ber gen afval. Er zijn enorme vuilnishopen, waar nu ook nog al die wegwerpverpak kingen terechtkomen. We stikken straks nog in ons eigen vuil, want die vuilnis hopen worden steeds gro ter." Zij is het er ook niet mee eens, dat verbrandingsovens geen nieuwe problemen zouden opleveren. „Als je in die ovens blik en glas verbrandt, dan houd je een nergens voor te gebruiken slak, een soort sintel over. Het is een residu van 35 procent van wat er de oven in is gegaan. Die sintels moeten op hun beurt tóch weer worden weggegooid, met als gevolg dat we op den duur vuilnisbelten én sintelhopen krijgen. Je maakt er het probleem al leen maar erger mee." OVERDAAD SCHAADT 'Alle Hens' zegt alle begrip te hebben voor de proble men van het bedrijfsleven. „Wij ageren niet tegen weg werpverpakkingen, maar wél tegen overdadige ver pakkingen. Hoeveel luxe ar tikelen worden vaak niet al leen maar 'voor de mooi' zodanig verpakt, dat het omhulsel nog duurder lijkt dan de inhoud? Dat is ver spilling en het zinloze pro duceren van nóg meer af val." l'.wi' Het Personeelsjaarverslag over 1972 dat in de loop van de komende maand mei zal ver schijnen, is er de oorzaak van dat 'Flitsen' eenmaal verstek zal laten gaan en u dus pas weer in juni onder ogen komt. Het Personeelsjaarverslag, zal ditmaal voornamelijk in het teken komen te staan van het thema 'Vorming en Oplei ding'. Er is namelijk een tijd van voor bereiding voor nodig; om alles in theorie uit te werken, om na te gaan hoe die open code eruit moet zien en niet in de laatste plaats om in het laboratorium aan de hand van talloze proeven vast te stellen hoe lang of hoe kort een bepaald produkt houd baar is. Het waarom van die open code mag bekend geacht worden, er is tenminste al verscheidene ma len over geschreven: het gebeurt in het kader van het óók door AH toegejuichte consumentisme ofwel het recht van de consu ment op informatie en garantie. Het PPS-project (prijs per stan daard hoeveelheid) is eraan ont sproten en nu dan een waar mogelijk open code. Wie al een poosje langer binnen AH's muren vertoeft, weet wat er in de loop van de tijd gedaan is betreffende het voor de klant duidelijk maken van versheid c.q. houdbaarheid. Voorbeelden: de vers-tot-datum, de uiterste verkoopdatum, de verpakkings datum. Maar deze aanduidingen laten toch een leemte, omdat de huis vrouw niet volledig geïnfor meerd wordt. Daarom zullen de ze data gaan verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe: een uiterste verkoopdatum plus(en dan volgt een aantal dagen dat per produkt variabel is). Uitzonderingen blijven er voor die produkten waar wettelijke normen voor gelden, zoals b.v. voor een bepaald soort eieren waarvoor op de verpakking al leen de verpakkingsdatum mag worden vermeld. (Zie verder pagina 4) Langzaam maar zeker komt in ons land de recycling op gang. Sinds kort verzamelen enkele bedrijven en actiegroepen lege flessen die tot scherven worden gemalen, waarna de glasfabriek er nieuwe flessen van maakt. Lege blikjes worden onttind en gaan vervolgens naar de Hoog ovens, waar zij worden omge smolten. Het lege blikje waarin sperziebonen hebben gezeten kan morgen de treeplank van een auto zijn. Mevrouw Y. Lassing uit Purmerend mag best worden gezien als 'sleutelfiguur' in de uiteindelijke totstandkoming van de Miro. Zij was de initiatiefneemster van de spontane handtekeningenactie onder de plaatselijke huisvrouwen die mede de stoot gaf tot vestiging van deze vijfde hypermarkt in ons land. Terecht was het dan ook mevrouw Lassing die de openingshandeling verrichtte, uiteraard door de sleutel in het slot van de Miro-deur om te draaien. Hoe groot de belangstelling voor de openingsplechtigheid op 28 maart jl. is geweest, blijkt uit het feit dat de speciale boten die voeren op het traject Zaandam-P urmerend en Amsterdam-P urmerend, al om kwart voor acht 's morgens de eerste passagiers aan boord kreeg, terwijl het vertreksein pas om kwart voor tien werd gegeven. (VAAR DOOR NAAR DE NIEUWSTE MIRO OP PAGINA 6) Al dat recyclen kost veel geld. Het bedrijfsleven is er nog niet op ingericht. Maar toch vraag je je af, of alle kritiek op eenmali ge verpakking wel terecht is. Is recyclen inderdaad het enige antwoord op alle problemen? Plastic wordt steeds de grote, niet te recyclen boosdoener ge noemd. Waarom wordt er dan niet wat meer papier en karton gebruikt? „Omdat," zegt de heer W. Eeger- dingk (hoofd van het A.H.-labo- ratorium), „er in modern karton vaak óók kunststof zit. Als de mensen kritiek hebben op plastic moeten ze het ook hebben op veredeld karton." Zijn collega E. Jonker (hoofd afdeling vormgeving) beweert bovendien dat we niet meer zon der verpakkingen zouden kun nen. ,.De wet eist, dat levens middelen verpakt worden ver kocht. Maar verpakking heeft ook een beschermende, bewa rende en bundelende functie. Verpakking 'zorgt ook voor de nodige communicatie tussen consument en fabrikant, want op verpakking kun je heel wat informatie kwijt. Ik ben ervan overtuigd dat al deze functies voor de consument net zo belangrijk zijn als de vraag, of hij zijn milieu vervuilt. Natuurlijk houden wij bij de keuze van verpakking rekening met de milieuproblematiek, ter wijl wij ook echt wel de nodige soberheid betrachten." (Zie verder pagina 4)

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 1