Oh - REIZEN in piekdrukte Nederlander wil (nog) niet 't onderste uit de (wijn) kan m Klant boekt vol vertrouwen per telefoon coffeeshop ch REIZEN Per jaar 6,5 liter per hoofd van bevolking 'Trek'-pleister Winterprogram Team AH-Flitsen 6 Wij zijn géén wijndrinkend volkje. We nippen zo af en toe eens voorzichtig aan een glaasje wijn, maar grote liefhebbers van dit edele vocht zijn we (nog?) niet. Bewijs: In Frankrijk wordt per hoofd van de bevolking per jaar 120 liter wijn gedronken, in Italië 110, in Duitsland 20, in België 15, in Nederland 6Vi. En toch en toch en toch, vijf jaar geleden was het Neder landse cijfer nog maar 3 liter; dus wel een verdubbeling. De bescheidenheid gebiedt te zeggen, dat deze stijging warem pel niet alleen komt door AH's activiteiten op dit terrein; wel staat vast dat die ermee te ma ken hebben. Getuige de bloei van het Genootschap van de Vrienden van de Goede Wijn, de belangstelling voor Het vol komen Wijnboek en en dat merken ze in de filialen óók getuige de alleszins vriendelijke aftrek van de 'wijn van de maand'. Waarom drinken we haast geen wijn? Het antwoord ligt een beetje omsloten in 'wat de boer niet kent dat eet (èn drinkt) hij niet' en in het feit, dat wij Ne derlanders nu eenmaal veel min der aandacht aan eten en drin ken besteden dan b.v. de Frans man en de pal bezuiden ons wo nende Belg. AH's wijnman A. G. ter Schure tipt dit even aan, maar haast zich te zeggen dat we toch wel enigszins de andere en qua eten en drinken dus betere richting uitgaan. CIJFERS De volgende cijfers geeft hij ook, een tikje mistroostig, omdat het zoveel mooier zou kunnen zijn: Van de genoemde 6V2 liter moet eerst 2Vi liter sherry worden af getrokken, dan moet er een liter worden afgetrokken voor ver mout en port te zamen en dan nog eens een halve liter voor zoete wijn om het aantal liters tafelwijn per hoofd van de be volking neer te schrijven. En dat is na ijverig rekenen het bijzon der schamele aantal van 2V2. De heer Ter Schure: 'Sherry is ook wijn en erg in de mode. Beperken we ons tot tafelwijn dan kunnen we alleen maar vaststellen dat het gebruik daar van omhoog moet'. De oorzaken van het bar-weinig drinken van tafelwijn ligt volgens de heer Ter Schure in het is niet lek ker, omdat het zo zuur is, het is te duur en het is niet nodig, het is overbodige chique. UITGANGSPUNT 'Met die drie gegevens', vertelt hij, 'zijn we aan het werk ge gaan. Jaren geleden al. We heb ben daarop de Pinard gebracht om de mensen kennis te laten maken met een goedkope wijn, die helemaal maar dan ook hele maal was en is aangepast aan de Nederlandse smaak. De Pinard is ingeslagen en dan ga je door. Want wie Pinard heeft leren drinken en waarderen, zal als wijndrinker op een gegeven mo ment een ander wijntje willen proeven. Daarom hebben we toen, naast de Pinard, de Vin du Patron gebracht, een gulden duurder, een kwalitatief wat be tere wijn'. Het vervolg hierop laat zich ra den. Wie de Pinard kent en ver volgens de Vin du Patron waardeert, zal op een gegeven feestelijke dag nóg een stapje verder gaan en gaan denken aan een bijzonder wijntje, een Beau- jolais bij voorbeeld. 'Die ten dens, dat stapsgewijs doorgaan is er wel', zegt de heer Ter Schure, 'maar omdat wij in de filialen nu eenmaal niet al te veel ruimte hebben en beslist geen lijvig as sortiment op kunnen stellen, ter wijl we weten dat er steeds meer klanten aan de betere wijnen willen, zijn we gekomen tot die wijn van de maand, het iedere maand brengen van een andere wijn. Soms is dat een speciali teit, soms een sherry, soms ook een heel eenvoudige, maar kwa litatief erg goede wijn'. De wijn van de maand ging van start in oktober 1971 en sinds dien is dat goed aangeklede rek in de filialen een vertrouwd en voor menige klant graag gezien beeld geworden. De keuze van die wijn van de maand gebeurt niet zomaar zonder meer, Iaat staan in de trant van dat hebben we over, dat doen we. De heer Ter Schure: 'De leverancier ver telt de mogelijkheden en daar doen we na wat gepeins een keuze uit. We hebben zelf een leuke ervaring met het Genoot schap en los daarvan weten we vanzelfsprekend dat je, om even een voorbeeld te noemen, in ja nuari niet kan komen met een Duitse witte wijn. Die is tinte lend fris en daardoor in dit ka der meer geschikt om in de zo mermaanden te brengen. Cham pagne breng je in december en de hele winter door kun je ko men met Bordeaux en met sher ry'. De prijzen van de wijn van de maand variëren sterk. De heer Ter Schure: 'We hebben wel wijn van bijna tien gulden als wijn van de maand gehad en dat liep, enorm zelfs. Langzaam, maar zeker gaan we toch wel in de richting van het drinken van wijn en daarna in het meer drin ken van betere wijnen'. GRENS? Waar de grens ligt in Nederland, afgaande op die schrikbarend weinige litertjes van nu vergele ken bij andere landen? De heer Ter Schure: 'Ik weet het echt niet, maar op korte termijn moe ten we aan de tien liter per hoofd toe zijn. De grens zal ooit ergens liggen tussen die tien en die 120 liter in Frankrijk, hope lijk een beetje aan de hoge kant'. Een bekende naam is terugge keerd: BOFFY. De „Wimpy's" in Amsterdam in de Leidsestraat en op het Dam rak hebben een nieuwe naam ge kregen. Wat is er toepasselijker dan „Boffy" voor deze gezellige shops. Een naam die voor de oorlog al zo onverbrekelijk ver bonden was aan goede koffie. Het troetelkind van de heer Valk die er als goed reclameman grote bekendheid aan gaf. De naam werd echter niet alleen ge geven aan de coffeeshops van Al- bert Heijn Restaurants B.V. maar ook aan een nieuwe bore ling, een pittig broodje. Een pro- dukt dat ontstaan is uit een uit stekende samenwerking van AH- bakkerij en AH-vleeswarenpro- duktiebedrijf. Een langwerpig broodje is gevuld met Frankfur ter worst, waarop een dressing van barbecue-saus en mayonai se. Een ander nieuwtje in de Boffy's is dat het kopje koffie geen 75 cent meer kost, maar dat men er nu twee voor 90 cent krijgt. Vraag de mensen achter de schermen van reizen hoe het er mee gaat en het stereotiepe antwoord is: 'Uitstekend, we hebben het druk'. Een aardig antwoord als wordt bedacht dat vorig jaar om deze tijd de stemming niet helemaal hemelhoogjuichend was; maar dat tij is gekeerd, die stemming is er nu wel. Ten minste, voorzover des reizen's medewerkers door de bar drukke werkzaamheden tijd hebben zich aan welke sfeer dan ook over te geven. Ook de grote Alberts Corners staat nieuws te wachten. Voor zover zij dat nog niet hebben, zullen zij worden voorzien van een Eethuisje. In enkele AC's zijn deze al een groot succes. Dit jaar zullen er Eethuisjes ko men in de AC's in Enschede, Lage Weide bij Utrecht, Leiden en Heerlen. Eind april hoopt men in Se- venum een wegrestaurant te ope nen, terwijl er voorts plannen zijn voor vestigingen in Stroe en Oosterhout. Een uitspraak van manager C. Pieters illustreert dit gegeven: 'De drukte is overstelpend, we hebben met extra uitzendkrach ten moeten werken om door de papierwinkel rond de reserverin gen heen te komen. Voor de in- formatrices is het werk nu wat anders gericht, want bij het uit komen van de gids was het een kwestie van informatie en boe ken, maar nu moeten zij een reis verkopen. Is een bepaald object vol dan bieden zij alter natieven aan en het ligt voor de hand dat die gesprekken langer duren.' Waarmee gezegd is dat een groot aantal bestemmingen voor het binnenkort beginnende hoogseizoen is volgeboekt. De heer Pieters: 'Transtrek is een gigantisch succes. We hebben, mede door de beurs in Utrecht, in acht weken tijd al meer ge boekt dan Transtrek zelf in de afgelopen vier jaar in Nederland deed.' En over de andere reizen: De touringcarreizen naar Scan dinavië, Italië en Frankrijk lo pen enorm, Engeland is wat dat betreft wat minder. Kenya is een geweldige voltreffer geble ken. Verder zijn de appartemen ten en campings vol, gewoon vol, we hebben trouwens erva ren dat de gezinsvakanties erg in zwang zijn." Of er ook iets is, dat het minder goed doet? 'Jawel, appartementen in Italië, met uitzondering van het Gar- dameer, maar dat is niet alleen, bij ons zo, dat is een landelijk verschijnsel.' AH ontvangt de boekingen voor tweederde telefonisch 'en daar uit', zo zegt de heer Pieters, 'blijkt wel het vertrouwen dat in ons wordt gesteld.' Enigszins verbaasd is hij over het feit, dat AH's medewerkers zo weinig geïnteresseerd zijn in de reizen van het eigen bedrijf. hetgeen ook te nierken is aan de geringe belangstelling voor de in het HK ingerichte balie. De heer Pieters: 'Ik weet niet hoe het komt. Aan de scherpe prijzen en de kwali teit van de reizen kan het niet liggen. Mogelijk wordt er ge dacht 'ik zit het hele jaar door met AH'ers, dat wil ik in de vakantie niet', maar die gedach te is absurd want wie bij een reisbureau boekt kan evengoed één of meerdere collega's in het gezelschap krijgen.' Op het ogenblik wordt er al noest gewerkt aan het winter- programma 73/74 en aan het zomerprogramma voor volgend jaar, dat op 1 april a.s. al op tafel wordt gebracht. Medio fe bruari is begonnen met het wer ven van hostesses en reisleiders voor dit jaar (de ongeveer vijf tien hostesses krijgen een mo dern uniform) en met het wer ven van vier echtparen die op bestemmingen in Italië en Zwit serland komen; de vrouw als hostess, de man voor werkzaam heden op de camping. In één van de volgende Flitsen zal het keurkorps hostesses worden voorgesteld. Dat keurkorps be paalt mede het gezicht van AH's reizen, waar het woord vakantie vanaf gehaald is omdat er ook andere activiteiten zijn. Dat ge zicht komt trouwens al evenzeer tot uitdrukking in het nieuwe vignet, waarmee, zo zegt de heer Pieters, we binnen het bedrijf een eigen gezicht gekregen heb ben. De door hem gesignaleerde 'we' zijn: Corrie Douw, leiding reser vering en afkomstig uit de oude kern; Mieke Groen, informatri- ce en ook uit de oude groep; de heer Grooters voor de adminis tratie en als nieuwe medewer kers ook: Rinie Bos als informa- trice (voorheen gedurende veer tien jaar tandartsassistente bij de schooltandartsendienst), Mariet Hoeve, hostess in de zomer maanden en 's winters werk zaam op de boekingscentrale (voorheen kleuterleidster), Joke Visser voor de administratieve verwerking en Ria Geerling en Arend de Roever voor het voor raadbeheersysteem. De heer C. H. M. de Bruin is hoofdzakelijk werkzaam voor het contracteren van hotels en overige accommo datie, het charteren van vlieg tuigen en hij is tevens belast met de technische reisbegelei- ding. De heer C. Pieters is gene ral manager.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 6