DE NIEUWE: NÓG FRISSER, NÓG DIKKER Werkmaatschappijen binnen het Albert Heijn concern alle BV Carnaval in Eindhoven Echte Grobbebollen in Ti-Ta-Tovenaar actie AH-Flitsen 4 Uit de vele vragen van perso neelsleden naar het hoe en waar om van de omzetting van (de rechtsvorm van) onze werkmaat schappijen in BV's blijkt dat voor enige nadere informatie daarover, algemeen belangstel ling bestaat. Op verzoek van de Flitsenredac- tie heeft mr. J. J. de Boer, van onze afdeling Juridische Zaken, onderstaande uiteenzetting ge geven. Wat is veranderd? Vele lezers zal het opgevallen zijn dat de werkmaatschappij waarbij zij in dienst zijn in plaats van de letters NV aan het eind van de naam, daar nu BV hebben staan. Bij voorbeeld: Al- bert Heijn Produktiebedrijven NV is geworden Albert Heijn Produktiebedrijven BV. Voluit betekent BV: Besloten Vennootschap met Beperkte Aansprakelijkheid. Behalve deze letters zijn ook de statuten de grondwet) van de diverse vennootschappen (de vroegere NV's) veranderd. Wat is een BV? Een BV is een vennootschap met een in aandelen verdeeld kapitaal. De vennootschap is besloten d.w.z. de aandelen zijn niet aan de beurs genoteerd. Er wordt dus niet in gehandeld. Verder kunnen de aandelen niet zonder meer worden over gedragen, bijv. verkocht of ge schonken worden. Hiervoor gelden een aantal door de wet voorgeschreven beperkingen. Tenslotte mogen van de aande len geen aandeel bewijzen be staan. Het aandeelhouderschap blijkt uitsluitend uit een des betreffende aantekening in het aandelenregister, dat op het kantoor van de vennootschap bewaard wordt. Op zaterdag 10 februari vond weer het jaarlijks carnavalsbal in Eindhoven plaats, georganiseerd door de 4 Eindhovense Super- Marts en het filiaal Valkens- waard. Helaas ontbreken foto's van dit Publikaticplicht Onder publikatieplicht wordt verstaan de wettelijke verplich ting van naamloze en besloten vennootschappen, deze laatste voorzover daarvoor geen uitzon deringen gelden, tot nederleg- ging van hun jaarrekeningen bij het Handelsregister van de Ka mer van Koophandel in welks gebied de vennootschappen vol gens de statuten zijn gevestigd. 1. BV's met een onderneming waarvan het balansactief minder dan 8.000.000.- en het aantal werknemers minder dan 100 be draagt hoeven geen jaarrekening te publiceren. 2. BV's die 8.000.000.- balans- actief of hoger en meer dan 100 werknemers hebben moeten een balans (d.w.z. een overzicht van hun vermogenstoestand) met toelichting publiceren. De hier bedoelde publikatie plicht geldt niet voor zg. con cern BV's waarover hieronder nader. Waarom omzetting van NV in B.V.? in de „oude" toestand bestond Albert Heijn N.V., met een aan tal dochtervennootschappen/- werkmijen, welke laatste ook al le de NV vorm hadden: het con cern. Over de resultaten en ver mogenstoestand van dit concern werd jaarlijks een verslag aan aandeelhouders en personeel uit gebracht. Tengevolge van veranderingen in het vennootschapsrecht, zoals neergelegd in het Wetboek Koophandel, zouden bij handha ving van de oude concernstruc tuur dus met handhaving van iedere werkmaatschappij in de NV-vorm behalve de moeder, Albert Heijn N.V., ook de doch ters, de werkmijen ieder hun jaarrekening balans en ver- lies- en winstrekening beide met toelichting) hebben moeten pu- feestelijk gebeuren: door de ne velige en benevelde toestand van resp. de zaal en de fotograaf. De sfeer was weer grandioos en toen prins Fons I met de raad van elf en dansmarietjes de zaal binnenkwam kon het feest pas goed losbarsten. Een van de of ficiële handelingen die de prins verrichtte was het verlenen van onderscheidingen aan die men sen die al akelig lang bij 'Appie' rondlopen. Na het hossen, vallen en opstaan bleek de schade aan levende on derdelen dikwijls beperkt te zijn; een enkeling die vergat op tijd bliccren. (Alle NV's hebben nl. publikatieplicht). Dit zou aan zienlijk extra werk met zich heb ben meegebracht en bovendien aan derden, bijv. diverse concur renten, meer en gedetailleerder inzicht in de gang van zaken van de diverse dochters hebben ver schaft dan wenselijk is. Om nu deze nadelen te ontgaan, is gebruik gemaakt van een mo gelijkheid die de wet schept voor zg. concern BV's. Deze moge lijkheid komt hierop neer dat dochtervennootschappen van een moeder NV die worden omgezet in een BV, geen jaaarrekening hoeven te publiceren. De moeder NV moet dan wel de jaarreke ningen van de dochter BV's ge consolideerd (d.w.z. verwerkt tot één geheel met haar eigen jaar rekening) publiceren. Dit betekent dat de situatie naar buiten toe, dus voor publiek en aandeelhouders, wat de verslag geving van het hele concern be treft, gelijk kan blijven. Wat betreft de interne informa tie, bijvoorbeeld aan onderne mingsraden van werkmaatschap pijen, blijft de situatie ook zoals die was. Met de OR'en worden jaarlijks tenminste eenmaal de resultaten van de betrokken werkmij besproken. Aldus de OR-reglementen. Samenvatting Samenvattend kan dus gezegd worden dat door het kiezen van de BV vorm voor de werkmijen de „oude" situatie en de daar mee samenhangende voordelen zijn gehandhaafd. Ten slotte moet opgemerkt wor den dat het voorgaande niet is en ook de pretentie niet wil hebben een complete studie van het nieuwe vennootschapsrecht m.b.t. BV's te zijn. Slechts het verschaffen van eni ge informatie op hoofdpunten was het doel van dit overzicht. op te staan, wist dat een week later nog! Dat het er gezellig aan toe ging blijkt ook uit het feit dat de slechts schaars aanwezige sup porters van een bepaalde voet balclub uit Rotterdam het niet eens zo erg vonden dat Ajax op die avond wéér gewonnen had (dat zeiden ze tenminste). Toen om 2 uur de zaal ontruimd moest worden was er niemand meer die nog dorst had. Het bal was georganiseerd onder het motto: 'As ge mèr leut het' en dat hebben we wel gehad. HUUB DE RUIJTER De nieuwe PMC catalogus is uit en u zult het wel merken: deze is nóg frisser, nóg dikker dan de vorige verjongde uitgave op het vergrote formaat. Vele nieuws gierige klanten zullen in de AHSM filialen uitkijken naar wat wij hun ook op non-food gebied hebben te bieden. Daar toe zijn speciale draadstandaards voor de catalogi ontwikkeld voorzien van een sterk opvallend bord met daarop het blije, jonge gezin dat wij gaarne rekenen tot onze klantenkring. Er zijn enke le nieuwe artikelgroepen bij zoals een breed assortiment ra dio- en stereoapparatuur met als top een complete Philips Hi- Fi installatie. Er is ook een bij zonder leuke draagbare TV voor 339.- bij. Verder fotocamera's, fietsen, tenten, tuingereedschap en een prachtig Bruynzeel lamel lenparket, speciaal voor de zelf- Iegger. Uitbreiding of vernieuwing van bestaande groepen is er bij de lederen bankstellen, tassen en koffers en tuinmeubelen, terwijl er ook veel nieuws te beleven valt in de slaapsector, bij textiel, aardewerk en glaswerk. Door dit alles is het niet langer mogelijk om het gehele assorti ment onder te brengen in de PMC showrooms te Amsterdam- Osdorp, den Haag-Mariahoeve en Eindhoven. Vanzelfsprekend staat er duide lijk in de catalogus „waar wat" te zien is, maar het is toch goed dat het hier nog even wordt on derstreept. Mogelijk kan dit mede door uw hulp een vergeefse reis voorkómen. Overigens kan men voor inlichtingen altijd terecht bij de speciale klantenservice af deling van PMC te Zaandam (tel. 02980 - 92131) wèl te onder scheiden van de PMC service te Amersfoort waar het technische serviceapparaat zetelt. Mevrouw Henriette Beukers- Lenselink in Amsterdam is de ontwerpster van zowel de tv- poppen als de handwerkpakket ten waarin AH ze lanceert. In een dag, of twee gezellige avon den, kan ieder met een klein beetje handigheid ze gestalte ge ven, aan de hand van de foto en de uitvoerige beschrijving in elk pakket. Zo'n pakket bestaat uit een plastic draagtasje met daarin alle grobbebollen-ingrediënten, zoals: een matje jute, wol om hun vacht te knopen, vilt voor hun gezicht en ledematen, fraaie blauwe plastic ogen, vulwatten enzovoort. Hun 'vel' wordt in principe met strengetjes wol als een tapijtje geknoopt. Ze zijn verder vrolijk van tint, groen met paars en geel. In alle zaken zullen kant-en-kla re modellen van de grobbebollen te zien zijn, zodat de klant ook nu weet wat hij in de zak koopt. Voor Flitsen zette Els Blauwgeers (zie foto's) een Grobbebol in elkaar. De erg grote populariteit van de grobbebollen uit de kinderserie Ti-Ta-Tovenaar die de NOS iedere avond uitzendt, is voor AH aanleiding geweest deze fi guurtjes op de markt te brengen als handwerkpakket, waaruit ieder met weinig moeite zelf zijn grobbebol kan creëren. De hand werkpakketten zullen met ingang van 15 maart in alle AH-zaken te koop zijn voor 5,50 per stuk. Van elke grobbebol is een apart pakket gemaakt, zodat men ook nog zijn voorkeur kan laten meespreken. Het aardigste is natuurlijk om die twee popu laire kletsende gnuffels of gnooms, zo u wilt beide te bezitten. Dan kan de jeugd thuis hun samenspraakjes nabootsen, want juist daaraan danken ze grotendeels hun roem. Even ter herinnering, voor wie minder hecht aan de buis ge kleefd zit bij deze serie, die de opvolger is van de fabeltjes krant: de grobbebollen zijn de tot leven gewekte speelmakker tje die de tovenaar zijn dochter tje gaf, ze wonen op de sofa en kwebbelen daar in een fraaie te genstelling van sloom en bijde hand iedere avond hun deel in de serie. De slome is echter een doordenkertje die vaak gelijk heeft en de pittige kan wat kin derlijk-spontaan uit de hoek ko men, zodat ze toch allebei even getapt zijn bij de jeugd. In de serie worden ze als marionetten aan touwtjes bewogen. En de NOS kreeg al lange brieven van kinderen die ze graag zelf willen hebben.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 4