I DC TILBURG: i Sleutel in Distributieketen Kontinu-bedrijf Werkwijze Kwetsbaar Individueel Opleidingen Werknemers uit Brabant Werksfeer Geen bazen AH-Flitsen Voorbij de laatste bomen en Bra bantse stulpen langs de route Berkel-Enschot-Tilburg ligt het immense industrieterrein. Daar bevindt zich DC Tilburg. Driekwart van alle kruideniers waren wordt van hier uit over ca. 400 AH filialen gedistribueerd. Alle distributies aan filialen, die één- of méérmalen per week met kruidenierswaren worden bevoor raad: 140 leveranties per dag - 700 per vijfdaagse werkweek. De kruidenierswaren zijn verpakt in colli. De colli zijn voorzien van stickers met inhoud en prijs. Zij gaan op pallets de vrachtwa gens in. De bestellingen komen via de computer uit Zaandam binnen. In Zaandam komen via de tele fooncentrale de bestellingen van de filialen binnen. Dagelijks gebeurt dat in Zaandam - tussen 12 uur 's middags en kwart voor drie. Tussen 8 uur 's avonds en 5 uur 's morgens ontvangen de operators de bestellingen in DC Tilburg. Om kwart voor elf start de nachtploeg met ophalen 's morgens wordt deze afgelost door de dagploeg. Zo gaat het dagin, daguit... DC Tilburg is een kontinu-bedrijf. Alle filialen moeten op tijd be voorraad worden - tijd kent géén pardon. Distributie is kwetsbaar - er kan veel onverwachts gebeuren. Bijvoorbeeld: er kunnen onver wachts veel zieken zijn. Dan wor den er monteurs, bedrijfsbureau- medewerkers, portiers e.a. in geschakeld - met succes. Bijvoorbeeld: De dagtaak kan worden verdubbeld. Zoals dat jongstleden Kerstmis gebeurde. Dan werkt men over en trekt ook tijdelijke krachten aan. Op pallets staan de in colli verpakte kruidenierswaren op schappen in de magazijnen te wachten op distributie. Bijvoorbeeld: De computer kan plotseling uitvallen. Dan is het daarna een dagenlang gekkenhuis, maar uiteindelijk klaart men het altijd toch... Dit alles vereist een permanent alerte inzet van alle 225 mede werkers, discipline, verantwoorde lijkheidsgevoel, initiatief, geregeld overleg. Improvisatietalent en een flexibele leiding, die weet te dele geren. Vóór alles: Teamgeest. Dat is er gelukkig allemaal. De medewerker wordt hier niet be schouwd als 'radertje' in een goed geoliede machinerie, maar als in dividu, dat als individu handelt en zich als individu inzet voor de col lectiviteit. Als persoonlijkheid dus, die haar kennis, ervaring en in spanningen op behoeften en...kan sen van het DC concentreert. Hoe meer de individuele medewer ker zich als persoonlijkheid in het DC ontwikkelt, des te meer kan dit volbrengen. Er is een we derkerige dynamische verhouding tussen medewerker en organisatie en er is ruimte voor de mens om zich te ontplooien en te klimmen. Beklemtoond dient hier te worden, dat een dergelijke goede gang van zaken niet mogelijk zou zijn, zon der de positieve inbreng en de open bereidwilligheid van de Bra banders. De leiding is er gelukkig mee. Er wordt in het DC Tilburg veel aan interne opleiding gedaan. Bij voorbeeld worden heftruckchauf feurs voor horizontaal en vertikaal intern transport, volgens het prin cipe van selectie door beoordeling van persoonlijkheid en taakver vulling uit de ophalers geselec teerd. De geselecteerden ontvangen een interne opleiding van 14 dagen plus nog één uur per week 'na zorg' gedurende 36 weken. En verder is er het 'merit-rating'- systeem. Dat maakt het mogelijk om aan iedere medewerker volgens objektieve beoordeling op 4 facto ren een variabele toeslag tot 10% van het loon toe te kennen. Men moet zich kunnen waarmaken als 'volwassen persoonlijkheid', die een stuk verantwoordelijkheid kan dra gen. Het beleid van de leiding in DC Tilburg is hierop gericht. Zoals ook op de afstemming tussen hetgeen het werk vereist en mén selijke behoeften. DC Tilburg werd in November 1971 geopend. Bij alle imposante uitgestrektheid maakt het de indruk van een com pacte, vemuftig-toegankelijke één heid - overzichtelijk, rationeel en efficiënt. Inplaats van de traditionele kan tine is er een personeelsrestaurant... voor medewerkers en leiding ge meenschappelijk. De medewerkers komen praktisch allen uit Tilburg en nabije plaatsen. In dat Brabantse land. Dat Brabantse land.waar hiërar chie aan menig bedrijf een patriar chale inslag gaf; waarin werkelijke ontwikkelingskansen slechts aan Stilleven van een kontinu bedrijf: DC Tilburg werkt dag en nacht. een zeer beperkt gedeelte van de werknemers waren voorbehouden en menig familiebedrijf moest slui ten, omdat de ondernemers te laat inzagen, dat onze eigentijdse ekono- mie meer behoefte heeft aan mana gers dan aan magnaten. Men moet zich deze achtergrond terdege realiseren, om te beseffen, hoezeer het bedrijfsklimaat van DC Tilburg buitenlandse arbeiders zijn er in dit DC niet) reeds aan sprak vanaf de informatie, die zij bij binnenkomst verkregen. Een bedrijfsklimaat, dat uitgaat van wederzijds vertrouwen tussen lei ding en medewerkers, toekennen van zinvolle verantwoordelijkheid aan iedere medewerker en 'vrijheid in dynamische orde'. Voorrechten van 'bazen' - enkel en alleen uit hoofde van hun 'bazenpositie' - zijn er niet. Ieder een parkeert op de voorgeschre ven plaats; iedereen draagt in het bedrijf de voorgeschreven kleding en de verplichte veiligheidshelm. Uiteraard had DC Tilburg de ont wikkeling mee. Omdat men begón, waren er in alle funkties vacante plaatsen. Men kon dus rekening houden met wensen en geaard heid, om de medewerker zomoge lijk een passende funktie aan te bie den. Het personeelsverloop is dan ook gering. Wanneer er een vacature is ontstaan, hoeven er ook geen per soneelsadvertenties te worden ge plaatst. De 'mond-bij-mond - kom- munikatie'... de oudste kommuni- katievorra ter wereld... zorgt wel voor sollicitanten. Door dit alles is uit medewerkers en leiding in betrekkelijk zeer korte tijd een hechte vaste kern ge groeid. Op basis van vrijwillige inzet en met een waarachtige teammentali teit. Het distributiecentrum Til burg - DC Tilburg - is ook een centrum van communi catie. Van technische, ge automatiseerde, doch ook van intermenselijke com municatie. Vooral aan de laatste en aan de mentali teit in het bedrijf dankt het DC zijn funktioneren. Communicatie werkt hier niet slechts doelgericht, maar ook anticiperend. Dit betekent, dat zij voortdu rend in staat is, permanente mutaties op te vangen. De computer mag hierbij een onmisbare helper zijn... progressief management in kombinatie met inzet, werk- en karakterkwali teiten van de medewerkers in alle geledingen geven hier de doorslag.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 7